عمومیکسب و کار برتر

رابطه طلا و ساخت زیورآلات

چرا جواهرات را از طلا می‌سازند و چرا همیشه باید با اجسامی براق و به‌شدت جذاب به‌عنوان جواهرات روبرو باشیم که نتوانیم در مقابل آنها مقاومت کنیم؟ افسانه نیست که کلاغ‌ها عاشق برق طلا هستند و از جمع‌آوری جواهرات لذت می‌برند. به‌شخصه از دوران کودکی عاشق برق طلا و جواهرات بودم و هر شیء زینتی براقی که می‌دیدم توجه مرا به خود جلب می‌کرد. مهم نبود که صاحب آن چه کسی است، مهم این بود که من عاشق برق نگاهش شده‌ام و باید مال من باشد! بر سر همین موضوع چه دعواهایی که شنیدم و چه تنبیه‌هایی که شدم. اما همچنان عاشق طلا و جواهرات لوکس و براق هستم که البته با رنگ پوستم همخوانی داشته باشند.

قیمت حلقه ازدواج  ساده در سایت های معتبر طلافروشی از چه رنجی شروع میشود؟

پرسش چرا جواهرات را از طلا می‌سازند، سؤال خوبی است. حتی اگر فعال در حوزه طلا و جواهرات نیز نباشید این پرسش به‌خوبی می‌تواند ذهن شما را مشغول کند. چرا گردنبند را از طلا می‌سازند؟ چرا انگشتر باید حتماً از طلا باشد و کلاً چرا در تمام زیورآلات با ارزش و گران‌بها از طلا استفاده می‌کنیم. طلا در میان فلزات و آلیاژهای مختلف از گران‌بهاترین و بهترین‌ها محسوب می‌شود که به‌شدت موردتوجه انسان است و از روزی که آن را کشف کردند تا به امروز از جایگاه ویژه‌ای در میان انسان‌ها برخوردار بوده است.

درخشش بی‌همتا و بی‌نظیری دارد که سبب شده در میان سایر فلزات طرف‌داران بسیار زیادی داشته باشد. تصور می‌کنم به دلیل همین پرطرف‌دار بودن این آلیاژ است که تصمیم بر آن شد تا در ساختن جواهرات و زیورآلات از آن استفاده کنند. در حقیقت زیبایی خیره‌کننده و چشم‌نواز طلا سبب شده است که پای ثابت تهیه زیورآلات لوکس باشد. اینکه چرا جواهرات را از طلا می‌سازند بدون شک حقایق بی‌نظیری را بر همگان آشکار خواهد کرد.

رابطه طلا و ساخت زیورآلات

فاکتوری که سایر فلزات و آلیاژها را از طلا جدا می‌کند ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد آن است. مقاومت طلا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، دوام بسیار زیاد، زیبایی و رنگ خیره‌کننده، استفاده از آن به‌عنوان یک سرمایه قابل تبدیل و کمیاب بودن طلا، همگی در کنار هم سبب شده‌اند تا این آلیاژ به فلزی دوست‌داشتنی و پرکاربرد تبدیل شود. البته با اینکه از این فلز در صنعت طلا و جواهر استفاده می‌شود، به‌تنهایی نمی‌توان از آن استفاده کرد و باید با فلزات دیگر ترکیب شود تا درخشش و زیبایی بیشتری داشته باشد.

به‌عنوان‌مثال طلا را با نقره، نیکل و یا روی ترکیب می‌کنند تا طلای سفید به دست آید که البته آلیاژی بسیار محبوب و چشم‌نواز است. در ترکیب آلیاژ طلا با سایر فلزات باید این‌گونه گفت که اگر طلا را بالیاژهای دیگر ترکیب کنیم مقاومت و استحکام آن را افزایش داده‌ایم و استفاده‌کنندگان با خیال راحت می‌توانند در مدت زمان طولانی‌تر و بیشتری از زیورآلات ساخته شده با طلا استفاده کنند، تا بدلیجاتی که برای ساخت آنها از آلیاژهای دیگر استفاده شده است. این بدون شک یک پاسخ قانع‌کننده به پرسش چرا جواهرات را از طلا می‌سازند خواهد بود.

چرا انتخاب طلا، حضور در زیورآلات است؟

در پاسخ به سؤال چرا جواهرات را از طلا می‌سازند باید گفت که کاربرد اصلی و مهم طلا برای بشر به سال‌ها یا به عبارتی قرن‌ها قبل برمی‌گردد که در ساخت جواهرات و همین‌طور ضرب کردن سکه در کنار کارهای هنری از طلا استفاده می‌شد. اما در دنیای مدرن امروز از طلا در حوزه‌های مختلفی استفاده می‌کنند که صنعت جواهرسازی نقش بسیار مهمی در حضور ممتد طلا دارد. طلا درخشنده است و قابل قیاس با آلیاژهای دیگر نیست، به همین دلیل بود که در جوامع گوناگون و در ادوار مختلف به‌شدت موردتوجه بوده است.

فلزی با ارزش مادی بالا که هم‌تراز با پول بوده و برای سرمایه‌گذاری، یک گزینه بی‌نظیر محسوب می‌شود. فلز طلا ارزش بالای مادی دارد و به همین دلیل انسان‌ها تصمیم گرفتند تا به دلیل تا برای سرمایه‌گذاری کردن از آن استفاده کنند. بیشترین حضور طلا با در قطعات مانند زنجیر زنانه و دستبند زنان است که به‌واسطه پرطرف‌دار بودن، در طرح‌های مختلف و متنوعی تهیه و تولید می‌شوند.

طلا، یک سرمایه رو به رشد

دلایل مختلفی که افراد طلا را به‌عنوان یک پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند این است که ارزش طلا صعودی است و همیشه افزایشی عمل می‌کند. با نگاه کردن به قیمت این آلیاژ از حداقل ۱۰ سال پیش تاکنون به‌راحتی می‌توان تشخیص داد که انتخاب طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت، همیشه جوابگو خواهد بود. بکار برد طلا به‌راحتی می‌تواند در زمان تورم از بی‌ارزش شدن دارایی شما جلوگیری کند. همچنین به دلیل تقاضای روزافزون مردم و جامعه و البته محدودیت‌های استخراج و تولید این آلیاژ، قیمت آن به‌صورت مداوم افزایش پیدا می‌کند. تمامی این فاکتورها دلایلی محکم و قانع‌کننده هستند برای اینکه چرا جواهرات را از طلا می‌سازند.

دلیل ساخت حلقه و اکسسوری‌های طلایی

در حال حاضر بازار طلا و جواهرات از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و این خود پاسخی محکم به پرسش چرا جواهرات را از طلا می‌سازند خواهد بود. اینکه این آلیاژ پرطرف‌دار است و افراد علاقه دارند تا قطعات متنوع و مختلفی را از این آلیاژ تهیه کنند. برای مثال علت ساخت حلقه انگشتری از طلا این است که طلا به‌شدت چکش‌خوار و قابل انعطاف است و به‌راحتی می‌تواند شکل بگیرد. همان‌طور که می‌دانید زیورآلات به دلیل مدل‌های متنوعی که دارند به‌شدت موردتوجه هستند. در ادامه برای اینکه نرمی و شکنندگی طلا را به مقاومت تبدیل کنند، آن را با آلیاژهای روی و مس ترکیب می‌کنند که به همین سبب ماندگاری و دوام طلا افزایش‌یافته و مقاومت آن را بیشتر می‌کند. ضمن اینکه ترکیب کردن طلا با سایر آلیاژها سبب می‌شود تا شما رنگ‌های مختلفی از جواهرات طلایی را نظاره‌گر باشید.

 یک پرسش و دنیایی پاسخ

پرسش چرا جواهرات را از طلا می‌سازندشاید یک سؤال بسیار ساده و پیش‌پاافتاده باشد اما دنیایی پاسخ قانع‌کننده و منطقی برای آن وجود خواهد داشت. حتی اگر با هیچ‌کدام از این پاسخ‌ها قانع نشدید، همین کافی است که بدانید برق طلا با تمام آلیاژهای هم تراز و هم رنگ او متفاوت است. برای شناختن و دیدن این برق نیازی نیست که حتماً یک جواهرشناس یا فعال در حوزه صنعت طلا و جواهرات باشید. تنها کافی است که تعدادی اکاز آنجائیكه كشور ایـران از لـحاظ جغرافیایی بر روی كمربند معدنی جهان قـرار دارد و از ذخائــر عظیم فلـزات وكانی های با ارزش برخــوردار است. بنابر این از نقـطه نظر تاریــخی همین موضوع موجبـات گسترش دانش وصنعت فلز كاری از ایـــران به سایــر منــاطق جهــان رافراهم ساخته ، بطوری كــه ساكنین مصر، بابل، هندوجیحون باتمام پیشرفتهایی كه در عصر خود داشتند نتوانستند در این زمینه بر ایرانیان پیشی بگیرند. صنعت طلا و جواهر و ساخت وتولید زیور آلات و مصنوعات فلزات قیمتی ایـران در این رابطه سرآمد كشورهای جهان است .آثار هنری بسیار ارزشمند وگرانبها ئی كه امروزه مــوزه های معتبر داخلی وخارجی ومجموعه های خصوصی كلكسیونر های معروف دنیا رادر سراسر جهان كلكسیونر های معروف دنیا رادر سراسر جهان زینت بخشیده است بیانگر این حقیقت میباشد كه طلا و جواهرسازان ایرانی در ادوار مختلف تاریخی چه پیش از اسلام و چه بعد از آن در ساختن اشیاء، تزئینی وزیور آلات گرانبها از مهارت خارق الـعاده ای برخوردار بوده اند وامروزه هر بیننده ای كه آنها در موزه های معروف بین المللی مشاهده مینماید خلاقیت وتوانمندی حیرت برانگیزسازندگان ایرانی این اشیاء راتحسین می كند. مجسمه مشــهور بز بالـدار جام طلای افسـانه زندگی ، جام طلای مارلیك ودهها اثر تاریخی دیگر اصیل ترین اسناد تـاریخ فرهنگی وهنری صنعتگران ایرانی در گذر گاه زمان وكارنامه درخشان پیشینیان ما بشمار میروند.

برای ساخت زیورآلات از چه فلزی استفاده می شود | چرا از طلای خالص برای ساختن زیورآلات استفاده نمی شود

همـچنین باید اشاره كرد كه در دوره هخــامنشیان برای اولین بار در جهان سكه طلا توسط داریــوش كبیر در ایــران ضرب گردید كه به آن داریــك گفته میشود.در عصر ساسانیان نیز مصرف طـلا در ایــران فراوان بود.براساس نوشته های مورخین سرشناسی نظیر ویل دورانت،گیرشمن ،شاردن ودیگران در ادوار مختلف تاریخی فعـالیتهای تولیدی وب ـازرگانی مصنوعات طلا و جـواهـر و سنگــها ومــواد طــبیعی قیمتی رونق فـراوانی داشته است وطبقه اشراف وثروتمندان جامعـه عموما از وسـایل واشیاء زینتی گرانبهائی كه از طلا وجواهرات ساخته شده بود استفاده میكردند. ازشكوه وعظمت دست ساخته های هنری ایـرانیان در روزگاران هخــامنشی وساسانی هرچه گفته شود كم است .پادشاهان این سلسله نظـیر هرمز اول ،خسرو دوم چنان بـه ساخت زیور آلات اشرافی وبویژه تاج وتخت پادشاهی توجه داشتند كه حیرت مـورخین را برانگیختـه است. تئوفیلاكتوس مورخ بیزانسی وثعالبی مورخ عرب در وصف تاج وتخت پادشاهان مذكور مـطالبی نگاشته اند واعتراف كرده اند كه طلا وجواهر سازان ایــرانی در عصر خود همواره شـهره آفــاق بـوده اند.

با گام نهادن به قرن بیستم صنعت طلا جــواهر سازی ایران وارد عصــر جدیدی شد. زیرا به تدریج لباسهای ایـــرانیان از حالت سنتی گذشته خــارج گردید ودر اثر افزایش رفت وآمـد های مردم ایـران بویژه با اروپائیان تاحدود زیادی صنعت طلا وجواهر سازی هم تحــت تاثیر قرار گرفت وسبك های جـدیدی در تولیـــد مصنوعات مردم پسند بـــكار گرفته شد .البته در تاریخ ایــــران پس از استقرار سـلسله پهلوی نیز تزئینات شــاهی نــظیر تاج جدید چــوگان جدید وجامه های جدید وغیره ساخته شد كه هم اكنون در موزه جواهــرات بانــك مركزی نگهداری میشود.به هر صورت تاریخ طــلا وجــواهرات ایــران سر شار از غرور وافتخارات فراوان برای سازندگان وهنــرمندان این صنف وصـــنعت است ونشـان میدهد كه همواره در طول تاریخ این كشور طلا وجواهرسازان هنرمند ایــــرانی باخلق آفرینش های بی نظیر وبی همتــا توانسته اند توجه جـــهانیان رابه خود جلب كنند وشاهـــكار های هنری آنــان همیشه خواهد توانست در سطح بین المللی مــطرح باشد وكارنامه این صنعت وهـــنر اصیل ایــرانی در خشان تر .از گذشته باقی بماند

زمان زیادی است که طلا یکی از گراقیمت ترین فلزات به حساب آمده و قیمت آن در تاریخ معیاربسیاری از پولهای رایج می باشد( تحت عنوان پایه طلا شناخته می شود).از طلا بعنوان نمادی برای پاکی،ارزش،سلطنت و مخصوصا” نقشهایی که ترکیبی از این ویژگیها است استفاده می شود

در طول تاریخ از طلا برای پشتیبانی پول و در سیستمی تحت عنوان پایه طلا استفاده می شد که در این سیستم یک واحد از پول رایج معادل مقدار معینی طلا بود.

گاهی اوقات مالکیت طلا به خاطر نقشی که بعنوان پشتوانه پول دارد محدود ویا ممنوع می شود

چون طلا مدت زمان بسیار طولانی ارزش خود را حفظ کرده است ، بعنوان یک سرمایه گذاری مشهود اغلب به صورت بخشی از یک سهام نگهداری می شود. چون طلا ارزش خود را حتی هنگامیکه پول بی پشتوانه بی ارزش می شود حفظ می کند،بنابراین مخصوصا” در زمان ناتوانی یا تورم شدید مورد نیاز می گردد. اگرچه طلا در صنعت و هنر بسیار مهم است ، این عنصر وضعیت منحصر به فردی نسبت به تمامی کالاها دارد و آن حفظ ارزش خود در دراز مدت می باشد.

طلا از گذشته‌های بسیار دور، به ‌دلیل جلای زیبا، مقاومت بالا در مقابل اكسیداسیون و دیگر عوامل شیمیایی، شكل‌پذیری خوب و كمیابی، در طول تاریخ مورد توجه بشر بوده و دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. طلا به عنوان مهمترین استاندارد پولی جهان مطرح بوده و بیشترین مورد مصرف آن در ساخت سكه و شمش طلا به عنوان ذخایر پولی بین‌المللی است. این فلز به علت زیبایی و مقاومت، به صورت زیورآلات و كارهای هنری نیز استفاده می‌شود. این فلز همچنین در ساخت لوازم الكترونیكی دقیق مورد استفاده است به‌طوریكه در آینده رده اول مصرف طلا را به خود اختصاص خواهد داد.

فلز طلا به عنوان یك سرمایه ملی و پشتوانه اقتصادی كشور مطرح می‌باشد

در یونان باستان سكه‌های طلا در سده‌های هفتم و هشتم پیش از میلاد رایج بوده است و در ارمنستان استفاده از سكه‌های طلا در سده اول پیش از میلاد شروع شد.

 خرید آنلاین طلا از فروشگاه های معتبر را از ما بخواهید.

طلا فلزی گرانبها است که در زبان های فارسی به زر، فرانسه به OR ، انگلیسی به GOLD ، آلمانی به GOLD ، ایتالیایی به ORO و عربی به ذهب معروف است.زر از جمله فلزاتی است که از زمان های باستان مورد استفاده ی بشر قرار گرفته است.

باستان شناسان عقیده دارند که در ایران طلا از هزاره ی سوم قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفته و از آن اشیاء زینتی درست می کرده اند.قسمتی ازاین اشیاء در حفریات باستان شناسی به دست آمده است.

در ایران معادن طلا و نقره هم یافت می شود که در قدیم در آنها کار می کرده اند. شاه عباس هم خواست آنها را استخراج کند اما چون خرجش بیشتر از دخلش بود از آن منصرف شد.

اولین سابقه زری سکه ی طلا:

در دوره ی هخامنشی تولید طلا در داخل کشور و همچنین واردات طلا به ایران افزایش یافته است و در این دوره سکه ی طلا برای اولین بار در جهان ضرب شد. نام این سکه که در 516 قبل از میلاد ضرب گردید، داریک بود. تا آن دوره در دنیای آن روز هنوز سکه های طلا ضرب نشده بود. سکه های رایج از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داریوش در کشورهای دیگر هم سکه ی طلا ضرب شده . در رم در سال 225 قبل از میلاد.

در دوران ساسانی طلا در ایران فراوان بوده به طوری که ظروف و دیگر اشیاء طبقه ی مرفه همه از طلا یا نقره ساخته می شده و این وضع پس از حمله ی اعراب به ایران ادامه داشته است.

سسوری زیبا از آلیاژ طلا داشته باشید تا در نگاه اول جنس طلای اصل از سایر آلیاژهای همانند او را به‌راحتی تشخیص دهید.

 

دکمه بازگشت به بالا