فرهنگ و هنرکسب و کار برتر

زندگی پس از مرگ: تصویری از دنیای کتاب رستاخیز مردگان

کتاب رستاخیز مردگان؛ کتابی که خوانندگانش را دیوانه می‌کند

کتاب نکرونومیکون رستاخیز مردگان و یا کتاب دیوانه کننده القابی است که روی این کتاب نهاده اند. نام دیگرش اما الضعیف است. نویسنده اصلی این کتاب فردی بدوی اهل شام به نام عبدل ال حضرت در سال ۶۹۹ نوشته شده است. بعد از آنکه کتاب رستاخیز مردگان توسط ال حضرت به پایان رسید. بدن تکه تکه شده اش پیدا شد. دلیل و نحوه قتل نامعلوم بود. کتاب اصلی (نمونه دیگری از این کتاب توسط اچ پی لاو کرفت نوشته و در ژانر وحشت روانه بازار شد) شامل ۷ جلد است. و در ارتباط با آینده بشریت پیشگویی هایی در آن گنجانده شده است. بنا به ادعایی تعدادی از پیشگویی های نوستر آداموس برگرفته از این کتاب است.

پیشگویی های کتاب رستاخیز مردگان | جملاتی از کتاب رستاخیز مردگان

مدرکی از سال ۱۴۸۷ توسط راهب وارمیوس (olaus wormius) بر جای مانده است. او طبق این نوشته به کتاب بسیار خطرناکی اشاره میکند. این کتاب مرموز خواننده را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد. وارمیوس در یکی دیگر از نوشته هایش می گوید: وقتی ترجمه کتاب رستاخیز مردگان به دستم رسید. مقداری از آن را مطالعه کردم و بلافاصله آنرا در آتش سوزاندم. چون حقایقی در آن فاش میشود که هنوز هیچکس برایش آماده نیست. به زمان بسیار زیادی برای درکش محتاجیم!

اما ترجمه ای که راهب واریوس ادعا میکرد در آتش سوزانده است. سال ۱۵۸۶ در پراگ یکبار دیگر پیدا شد. اما در دستان فردی که همه او را به عنوان جادوگر میشناختند. دکتر جان دی و دستیارش ادوارد کلی، بنا به شایعه ها این دو بعد از پیدا کردن این کتاب سعی در زنده کردن مردگان! کردند. کتاب سپس بوسیله فردی کلکسیونر به نام الیاس اشمول به کتابخانه بودلین آکسفورد هدیه داده شد. از این کتاب دو نسخه دیگر در کتابخانه های موزه بریتانیا و واتیکان موجود است. نسخه کتاب نکرونومیکون کتابخانه بودلین در سال ۱۹۳۴ ناپدید شد. گفته میشود هیتلر به علت علاقه زیادش به متافیزیک به نحوی این کتاب را بدست آورد و بعد از آن دیگر ردی از آن نسخه در دست نیست.

نسخه موجود در موزه بریتانیا در سال ۱۹۴۰ از فهرست خارج و به انبار منتقل شد. سپس همراه جواهرات سلطنتی خانواده پادشاهی در گالر قلعه حفاظت شده قرار گرفت. آنچه این کتاب را خطر ناک جلوه میدهد. تنها بخش دیوانه کننده آن یعنی بخش صدمات فیزیکیش نیست. بلکه حقایق نوشته شده در کتاب رستاخیز مردگان آنقدر بی پرده و بی رحمانه است. که باعث فرو ریختن تمامی باورها و ذهنیت فرد در ارتباط با زندگی میشود. و تنها برای انسانی که کتاب را مطالعه میکند. تاریکی و یک هیچ بزرگ به ارمغان می آورد. یعنی اگر فرد از خواندن این کتاب به مرز جنون نرسد. مجبور است در بی هدفی و تاریکی مطلق زندگی کند.

معرفی کتاب زندگی پس از مرگ

بیشتر انسان‌ها از اتفاقات ناشناخته‌ی بعد از مرگ می‌ترسند و مطمئن نیستند که آیا واقعاً جهانی دیگر وجود دارد؟ مهدی یوسفی در کتاب زندگی پس از مرگ، مراحل قبل و بعد از مرگ را شرح داده و به شما این قدرت را می‌بخشد تا با فرا رسیدن زمان موعود، مرگ را با آگاهی کامل در آغوش بکشید و طعم شیرین آن را درک کنید.

درباره‌‌ی کتاب زندگی پس از مرگ:

مرگ به معنای تمام شدن زندگی نیست؛ بلکه شروعی تازه برای ورود به آخرت است. لحظه‌ی به پایان رسیدن عمر برای مؤمنان همانند وارد شدن به حمامی است که آخرین باقی‌مانده‌های گناهانشان را از جسم خود پاک می‌کنند یا همچون بوییدن بهترین و دلپذیرترین زاییده‌هاست؛ بویی آرامش‌بخش که او را به خوابی همیشگی می‌برد و همه‌ی درد و رنج‌هایش به پایان می‌رسند.

پس اگر مرگ آنقدر شیرین است چرا مردم تا این حد از مردن می‌ترسند؟ روزی فردی نزد امام حسن مجتبی (ع) رفت و ایشان پرسید که چرا مردم همواره از مرگ هراسانند؟ امام فرمودند: زیرا آخرت خودشان را خراب کرده‌اند و دنیایشان را آباد ساخته‌اند، به همین دلیل هیچ فردی دلش نمی‌خواهد از مکانی که برای آبادی‌اش زحمت کشیده است، خارج شود. به راستی تنها مسئله‌ای که می‌تواند شیرینی مرگ را از انسان بگیرد، ترس از حساب و کتاب و سرانجامی دردناک است.

چه چیزی جز گناهان و خطاهایی که در گذشته انجام داده‌ایم، باعث این توهم از حساب و کتابی سخت و عاقبتی دردناک است؟ آیا وقت آن نرسیده که از ملاحظه عمر رو به کاهش خویش و از دیدن مردن دیگران پرده فراموشی‌ و غفلت را درهم بزنیم؟ آیا وقت آن نرسیده تا به خود بیاییم و برای سفر مرگ خویش توشه‌ای برداریم؟

انسان در صورتی که کاهش عمر خویش و مردن دیگران را مشاهده می‌کند ولی باز هم در غفلت است، همانند فردی که پیراهنی را چندین سال در تن دارد ولی اگر کسی از او تعداد دکمه‌های پیراهنش را بپرسد از آن آگاه نیست و برای پاسخ باید آن‌ها را بشمارد. واقعاً جای تعجب دارد که انسان برای استراحتش که مدت کوتاه است جای نرم تهیه می‌کند ولی به فکر تهیه‌ی مکانی آرام برای آخرت خویش نیست! مرگ برای فردی که خود را آماده سفر نکرده، آغاز دشواری‌ها است. مانند فردی که در جوانی خود برای پیری‌اش توشه‌ای جمع نکرده و وقتی که پیری می‌رسد به دشواری و سختی زندگی خود را اداره می‌کند.

کتاب زندگی پس از مرگ برای چه کسانی مناسب است؟

بدون شک یکی از ضروری‌ترین مسائلی که همه‌ی انسان‌ها باید در مورد آن تحقیق کنند و آگاه باشند، موضوع دنیای بعد از مرگ است. پس مطالعه‌ی کتاب زندگی پس از مرگ (Life after death) را از دست ندهید.

در بخشی از کتاب زندگی پس از مرگ میخوانیم:

مهم‌ترین حادثه‌ای که در قبر اتفاق می‌افتد، سؤال قبر است، که بر اساس آن برخی دیگر از حوادت قبر و برزخ رقم می‌خورد. بنابراین، سؤال قبر از اهمیت زیادی برخوردار است و باید دید از چه چیزهایی سؤال می‌شود، سؤال‌کنندگان چه کسانی هستند، مخاطب سوالات کیست و اینکه در کجا این پرسش و پاسخ صورت می‌گیرد. نکته مهم دیگر اینکه آیا سؤال قبر عمومی است و همه انسان‌ها را در برمی‌گیرد یا به گروه خاصی اختصاص دارد.

مطابق آنچه در روایات درباره سؤال قبر آمده است، دو فرشته به نام‌های نکیر و منکر و در برخی روایات به نام‌های ناکر و نکیر، مأموران سؤال در قبر می‌باشند که یکی از طرف راست و دیگری از طرف چپ وارد قبر شده و مأموریت خود را انجام می‌دهند. پیامبر اکرم صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ و سَلَّم این واقعه را چنین تصویر نموده‌اند: «أن الله تعالى ملکین یقال لهما ناکر و نکیر ینزلان على المیت فیسألانه عن ربه و نبیه و دینه و إمامه فان أجابَ بالحقِّ سلموه إلى ملائکۀ النعیم و إن ارتج علیه سلموه إلى ملائکۀ العذاب».

خداوند دو فرشته به نام‌های ناکر و نکیر دارد، این دو بر میت فرود آمده و از او درباره پروردگار، پیامبر، دین و امام او سوال می‌کنند؛ اگر به درستی پاسخ داد، او را به فرشتگان نعمت می‌سپارند و اگر زبانش بند آمد و نتوانست پاسخ دهد، او را به فرشتگان عذاب تسلیم می‌کنند.

امام سجاد علیه‌السَّلام با تفصیل بیشتری سؤالات قبر را مطرح نموده‌اند: «در قبر دو فرشته به نام منکر و نکیر برای پرستش و امتحان سخت تو به سویت می‌شتابند. بدان اولین چیزی که به سویت فرستاده شد و از دینت که متدین به آن بودی و از کتابت که تلاوتش می‌کردی و از امامت که تحت ولایتش بودی، آن گاه از عمرت می‌پرسند که در چه راهی به پایانش بردی و از مالت که از چه طریق به دست آوردی و چگونه آن را خرج کردی».

حال باید دید که آیا مخاطب سؤالات روح است یا روح و بدن هر دو مورد سئوال واقع می‌شوند؟ امام باقر علیه‌السَّلام در این ارتباط می‌فرمایند: «فَإِذَا أُدخِلَّ حَضرتَهُ رُدَّتِ الرُّوحُ فِی جَسَدۀٍ وَ جَاءَ مَلَکًا القَبرِ فَامتَحنّاه».

پس زمانی که داخل حفره قبرش قرار داده شد. روح به بدنش برگردانده می‌شود و دو فرشته قبر آمده و از او امتحان می‌گیرند.

بنابراین سؤال از روح، در حالی که به بدن در قبر بازگردانده شده است، صورت می‌گیرد. برخی روایات به طور دقیق‌تر توضیح می‌دهند که روح به تمامی بدن باز نمی‌گردد تا حیاتی مانند حیات دنیوی پیدا شود بلکه تعلق روح به بدن تنها به اندازه‌ای است که بتواند سؤالات را درک نموده و به آن‌ها پاسخ دهد.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
مقدمه
احتضار و مرگ
1. حتمیت مرگ
2. یاد مرگ
3. علل ترس از مرگ
4. حالت احتضار
5. سکرات مرگ
6. مشاهده ملک الموت و اولیاء خدا
7. قبض روح و کیفیت آن
8. تفاوت مرگ مؤمن و کافر
قبر و عالم بزرخ
1. برزخ در قرآن و احادیث
2. محل و مدّت برزخ
3. قبر اولین مرحله عالم برزخ
3.1. سؤال و جواب در قبر
3.2. فشار و عذاب قبر
3.3. عوامل و موانع مشار و عذاب قبر
4. ارتباط اهل برزخ با دنیا
5. بازگشت از برزخ به دنیا
6. بهشت و دوزخ برزخی
کلیات قیامت
1. نام‌های قیامت
2. نشانه‌های قیامت
مواقف و مراحل قیامت
1. حوادث قبل از قیامت
2. نفخ صور اول و دوم
3. نشر یا بعث
4. حشر و جمع
5. گشودن کتاب اعمال
حسابرسی و شاهدان اعمال
1. موقف و موضوع حسابرسی
2. انواع حسابرسی
3. سرعت حسابرسی
4. شاهدان اعمال
میزان و صراط
1. میزان
2. صراط
3. حوض
4. ظهور مقامات رسول خدا صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ و سَلَّم و ائمه هدی علیهم‌السَّلام
شفاعت در قیامت
1. اهمیت ایمان به شفاعت
2. مفهوم صحیح شفاعت
3. شفاعت در قرآن کریم
4. شفاعت‌کنندگان
5. شرایط شفاعت شوندگان
6. موضوع شفاعت
ویژگی‌های بهشت
1. نام‌های بهشت
2. درجات بهشت
3. باب‌های بهشت
4. کیفیت و تنوع و تفاوت نعمت‌ها
نعمت‌های بهشت
1. فراخی جایگاه اهل بهشت
2. همراهان و دوستان بهشتی
3. سرور و نشاط بهشتیان
4. غذاها و آشامیدنی‌های اهل بهشت
5. لباس‌های فاخر و زینت‌های بهشتی
6. همسران بهشتی
7. خادمان بهشت
8. نعمت‌های تصورناپذیر
9. رضوان الهی
ویژگی‌های جهنم
1. نام‌های جهنم
2. درکات جهنم
3. باب‌های جهنم
4. نگاهبان جهنم
4.1. زبانیه
4.2. غلاظ و شداد
4.3. فرشتگان نوزده‌گانه
5. کیفیت و تنوع و تفاوت عذاب‌ها
عذاب‌های جهنم
1. تنگی جایگاه اهل جهنم
2. غذاها و آشامیدنی‌های جهنم
2.1. زَقُّوم
2.2. حمیم
3. لباس اهل جهنم
4. غل و زنجیرهای جهنم

به نقل از:

sacred-texts.com

britishmuseum.org

دکمه بازگشت به بالا