عمومیکسب و کار برتر

آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار

آسانسور ضد انفجار و گرد و غبار

در بسیاری از صنایع که با مواد قابل اشتعال و منفجره سروکار دارند، مانند بنزین، فرآورده های نفتی، مواد شیمیایی، LPG، گاز طبیعی، معادن زغال سنگ، سیلوهای غلات، کارخانه های قند، کارخانه های چوب و مبلمان، کوره ها و غیره، جوی انفجاری (گاز، گرد و غبار) یا بخارات قابل اشتعال) ممکن است در حین کار آسانسورها یا در صورت نقص عملکرد رخ دهد. جرقه ها و قوس های تولید شده توسط وسایل الکتریکی این محیط ها را به خطر می اندازد و می تواند باعث انفجار شود. بنابراین در این محیط های کاری با جو انفجاری باید از وسایل الکتریکی مختلف استفاده کرد. در بازار تجاری به این وسایل الکتریکی EXPROOF یا ضد انفجار می گویند.

آسانسور | آسانسور برقی

سکوهای نفتی، پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و بسیاری از کارخانه های صنعتی به دلیل وجود گازهای قابل احتراق و گرد و غبار در محیط در معرض شرایط بسیار خاصی قرار دارند. حفظ ایمنی در این مراکز مهمترین عاملی است که همواره به آن توجه می شود. کوچکترین جرقه می تواند باعث حادثه ای شود که قابل جبران نیست.

آسانسور ضد انفجار

در این مقاله می خواهیم در مورد آسانسورهای ضد انفجار اطلاعات لازم را در اختیار خوانندگان این مقاله قرار دهیم. همانطور که می دانید آسانسورها تجهیزات کاربردی هستند که امروزه جابجایی افراد بین طبقات ساختمان های بلند را بسیار آسان می کنند. انواع مختلفی از آسانسور وجود دارد، اما پوشاندن همه آنها در یک مقاله خسته کننده و کسل کننده خواهد بود. هدف از این مقاله معرفی آسانسورهای ضد انفجار و گرد و غبار می باشد. در ادامه به شما خواهیم گفت که کجا به این نوع بالابر نیاز است، اما ابتدا باید به طور کلی با این نوع بالابر آشنا شوید.

ویژگی های آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار چیست؟

ابتدا در مورد آسانسور ضد انفجار به شما توضیحاتی می دهیم.

محیط های صنعتی مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، معادن مختلف، سیلوها، کارخانه های سیمان و … نیاز به آسانسورهای صنعتی ویژه ای دارند تا از جان و مال در برابر خطرات احتمالی محافظت کنند. چنین محیط هایی که در هر زمان ممکن است خطر یا حادثه رخ دهد، به تجهیزات ایمن و ویژه ای مانند آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار نیاز دارند. حال می خواهیم بدانیم چه ویژگی هایی این آسانسور را از سایر آسانسورها متمایز می کند. ?

آسانسورهای ضد انفجار مشابه آسانسورهای مسافربری هستند، با این تفاوت که خاصیت ضد انفجار و آتش سوزی دارند و اغلب در سیستم های با ظرفیت بالا استفاده می شوند. بدنه این نوع آسانسور در برابر اشتعال مواد قابل اشتعال و همچنین عبور گازهای خطرناک و قابل اشتعال مقاوم است. طراحان آسانسورهای ضد انفجار، فناوری ضد انفجار و فناوری ایمنی را با هم ترکیب کرده اند تا محصولی کاربردی ایجاد کنند که از هیچ جرقه یا اثرات حرارتی رنج نمی برد. این نوع آسانسورها هزینه نگهداری پایینی دارند و نصب آنها برای محیط های صنعتی خاص مورد نیاز است.

حال می خواهیم بدانیم آسانسورهای ضد گرد و غبار چه کار می کنند؟

این نوع آسانسور در محیط ها یا محیط های آلوده به گرد و غبار قابل اشتعال، گرد و غبار الیاف قابل اشتعال، گرد و غبار پشم شیشه، گرد و غبار زغال سنگ، گرد و غبار انبار غلات و … مانند معادن، انبارهای پودر، صنعت گاز استفاده می شود.

در چه مناطقی از آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار استفاده می شود؟

مکان هایی که در مقاله به آنها اشاره کردیم نیازمند شرایط محیطی منفی، رطوبت و گرد و غبار زیاد و همچنین امکان روشنایی گاز، زیرسازی مناسب و سازه مستحکم و وجود حفاظ مناسب و تئوری است. . مجموعه های ضد انفجار و ضد گرد و غبار از جمله این زیرساخت های مناسب برای حفظ جان و مال این کارگران مجتمع هستند.

همانطور که گفتیم سایت های صنعتی خاص مانند کارخانجات الیاف مصنوعی، سیلوها، معادن مختلف، کارخانه های سیمان، صنایع گاز و پتروشیمی، صنایع دارویی و …. آنها به آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار نیاز دارند زیرا توصیه های ایمنی و سیاست های استاندارد در این مناطق دنبال می شود. این بسیار مهم است

در آسانسور از تجهیزات ضد انفجار و ضد گرد و غبار استفاده می شود

این نوع آسانسورها دارای ویژگی های زیر هستند:

 • کابین مستحکم با لوازم مورد نیاز
 • موتور الکتریکی
 • میکروسوئیچ و سنسور کنترل
 • دکمه را فشار دهید.
 • چراغ های ضد جرقه داخل کابین
 • چتر نجات ضد انفجار
 • شاسی فرمان داخل کابین
 • برد برق سه فاز
 • فیلد بررسی
 • تهویه کابین
 • پنکه موتورخانه

شستی و پنل ضد انفجار

نکاتی که در آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار (آسانسور ضد انفجار) باید رعایت شود این است که تمامی قطعات الکترونیکی به کار رفته در ساخت آن باید EX باشند تا ایمنی و سطح استاندارد این نوع آسانسور ارتقا یابد. .

همچنین تمامی قسمت های موتور الکتریکی یا تجهیزات الکتریکی، تمامی کنتاکت ها، کلیدها و تابلوهای کنترل باید در یک ظرف دربسته قرار داده شوند تا آسیبی نبیند.

به یاد داشته باشید که یک جرقه کوچک می تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. بنابراین، چنین اقدامات امنیتی باید با دقت دنبال شود.

مواردی که نیاز به طراحی ویژه در آسانسور ضد انفجار دارند:

– قطعاتی که می توانند جرقه ایجاد کنند مانند کلید، پریز، میکروسوئیچ، چراغ، فن و غیره باید ضد انفجار باشند.

قطعات آسانسور – ضد انفجار

کف کابین باید آنتی استاتیک باشد.

– دیوارهای کابین باید بتوانند الکتریسیته ساکن تخلیه شده را از طریق شبکه رسانا هدایت کنند.

– کلیه کابل ها و سیم های چاه باید از لوله فولادی عبور کند.

قطعات آسانسور ضد انفجار

 • شیب ها باید غیر یکنواخت باشند.
 • کلیه کابل های آهنی: باید از طریق شبکه هادی به زمین متصل شوند.
 • چراغ های تونلی و چراغ های آسانسور: غیر قابل انفجار و محافظت شده بوده و فاصله نور با بدنه آن حداقل 5 میلی متر است.

لوازم جانبی آسانسور ضد انفجار

پنکه کابین و موتورخانه: نوع ضد انفجار و فریم آن نچسب باشد.

پنکه کابین آسانسور ضد انفجار

– کنترل کننده داخل کابین و شاسی روی زمین: باید ضد انفجار باشد و در جعبه ضد انفجار با مهره ها و غدد و اتصالات مخصوص قرار گیرد.

انفجار ضد بالابر شستی

– ترمز ایمنی (چتر نجات): باید مجهز به میکروسوئیچ کند و ضد انفجار باشد.

ترمز-ایمنی-آسانسور-ضد انفجار

– موتور آسانسور ضد انفجار: باید دارای نوع EXP و IP66 باشد.

– تابلو فرمان و تابلو برق سه فاز موتورخانه: ضد انفجار و جنس بدنه باید ضد شعله باشد. نمونه جعبه استفاده شده توسط شرکت آسانسور آتیس برای کنترل پنل ها و سایر پنل های مورد استفاده میشود.

استانداردهای زیست محیطی ضد انفجار

همچنین ممکن است برای شما جالب باشد که استانداردهای گاز ضد انفجار تعریف شده توسط استانداردهای BS و CENELEC در کشورهای اروپایی و انگلستان را بررسی کنید. ZONE نام طبقه بندی است که برای تعریف در استاندارد BS استفاده می شود.

منطقه 0: منطقه ای که در آن گازهای انفجاری یا هوا برای مدت طولانی مخلوط می شوند.

منطقه 1: منطقه ای که معمولاً ممکن است یک گاز انفجاری یا مخلوط هوا وجود داشته باشد.

منطقه 2: محیطی که در آن مخلوطی از گازهای خطرناک یا انفجاری به طور معمول وجود ندارد یا مخلوطی از این گازها برای مدت کوتاهی رخ می دهد.

هنگام خرید آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار

تعداد شرکت های فعال در زمینه تولید آسانسورهای ضد گرد و غبار و ضد انفجار زیاد نیست زیرا این آسانسورها نیاز به طراحی، محاسبه و نصب خاصی دارند.

در پایان مقاله لازم می دانیم یکی از بهترین و معتبرترین مجموعه های طراحی، ساخت و فروش انواع آسانسور و آسانسور ضد انفجار و گرد و غبار را به شما معرفی کنیم. در صورت تمایل به خرید آسانسور ضد گیره و ضد گرد و غبار شرکت آسانسور آتیس یکی از مجموعه های سخت کوش و مجرب در طراحی انواع آسانسور بر اساس استانداردهای جهانی را به شما معرفی می کنیم. این شرکت هفتمین برند معتبر در صنعت آسانسور است که محصولات خود را با طراحی خاص مهندسی ارائه می کند. این شرکت به منظور رفع نیاز خرید آسانسور از شرکت های خارجی اقدام به ساخت انواع آسانسور در داخل کشور نموده است. علاوه بر کیفیت قابل قبول محصولات تولیدی این شرکت می توان به قیمت مناسب آنها نیز اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا