عمومیکسب و کار برتر

تفاوت آسانسور گیربکس و گیرلس

همه ما بر نقش آسانسورها به عنوان یک عنصر ضروری زندگی روزمره، واقفیم، بنابراین در انتخاب بهترین آسانسور باید عوامل و پارامترهای بسیاری را در نظر بگیریم. یکی از این اجزا که باید دقت بسیاری در انتخاب ان بکار ببریم، موتور  است. وظیفه این قطعه، تولید انرژی برای شروع حرکت و توقف اسانسور است.

امروزه در سیستم آسانسورهای الکتریکی کششی دو نوع موتور اصلی  و گیربکس وجود دارد. تفاوت اصلی این دو نوع موتور، وجود گیربکس در یکی و عدم وجود در دیگری است، در ادامه به بررسی دقیق این دو نوع موتور و مزایا و معایب هرکدام میپردازیم.

این نوع از موتور، یک موتور بزرگ با یک جعبه دنده است. این موتورها در آسانسورهایی که دارای موتورخانه هستند، نصب می شوند.در حال حاضر، بهترین روش استفاده از این موتورها به وسیله یک اینورتر است.

در این موتورها از یک تکنولوژی جدید که استفاده از آهنرباهای دائم است، استفاده شده است. این موتورها دارای گیربکس نیستند که باعث شده، این موتورها فضای بسیار کمتری اشغال کنند و بسیار قدرتمند باشند. نحوه نصب این موتورها به صورت مستقیم به شفت آسانسور است، که علاوه بر کاهش نیروهای اتلافی و اصطحکاک، بسیار ساکت و کم سر و صدا هستند و مصرف برق را تا 40 درصد کاهش داده است.

با این حال، خصوصیاتی وجود دارند که موتورهای گیرلس قادر به پشتیبانی از ان ها نیستند، بنابراین شرکت ها سعی در بهبود عملکرد و بهینه سازی موتورهای گیربکس دارند. بنابراین باید تمامی جنبه ها و نقاط ضعف و قوت این دو موتور به دقت بررسی شود.

بسته به عملکرد هر نوع موتور آسانسور، در برخی موارد یکی از آن کارآمدتر است. قبل از انتخاب یکی از آن ها، حتما نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • تعداد طبقات ساختمان

قدرت این دو نوع موتور متفاوت است. بنابراین، یکی از اولین عوامل در نظر گرفتن ارتفاع ساختمانی است که در آن قرار است آسانسور نصب گردد. موتور آسانسور هر چقدر دارای توان بالاتری باشد، فاصله بیشتری در زمان کمتری توسط آسانسور قابل پیمودن است. در این مورد موتورهای گیرلس دارای برتری هستند، زیرا این موتورها توانایی رسیدن به سرعت شگفت انگیر 600 متر در دقیقه هستند، با وجود اینکه موتورهای گیربگس نهایتا به سرعت 150 متر در دقیقه می توانند دست یابند.

دلیل خرابی آسانسور ممکن است که به ایجاد مشکل و نقص فنی در سیستم سنسورهای آن ربط پیدا کند؛ در کل خراب شدن سنسورهای یک آسانسور، باعث می‌شود که مشکلاتی جدی در سیستم اصلی آسانسورها ایجاد شود.

بنابراین اگر ساختمان شما دارای تعداد طبقات متوسط یا زیادی است، بهتر است موتورهای گیرلس را انتخاب کنید در غیر این صورت و با وجود تعداد طبقات کم، موتورهای گیرباکس مناسب شماست.

دلیل خرابی آسانسور ممکن است که به ایجاد مشکل و نقص فنی در سیستم سنسورهای آن ربط پیدا کند؛ در کل خراب شدن سنسورهای یک آسانسور، باعث می‌شود که مشکلاتی جدی در سیستم اصلی آسانسورها ایجاد شود.

  • وجود یا عدم وجود موتورخانه آسانسور

فضای فیزیکی که شما در ساختمان خود در اختیار دارید عامل تعیین کننده در استفاده از موتورهای گیرباکس یا گیرلس است. موتورهای گیرلس به علت جاگیری کم، امکان نصب به صورت بدون موتورخانه را دارد، اما موتورهای گیربکس برای نصب بدون دردسر و ریسک، باید دارای موتورخانه باشند. البته ناگفته نماند که شما می توانید موتور های گیرلس را انتخاب کنید حتی اگر موتورخانه داشته باشید.

  • صداهای تولیدی آسانسور هنگام کارکرد

عوامل زیادی وجود دارد که سر و صدای آسانسورهارا برای ساکنین و کارکنان مجتمع آزار دهنده می کند. در حال حاضر موتورهای گیرلس ساکت تر از موتورهای گیرباکس هستند، زیرا در موتورهای گیرباکس به علت اصطحکاک داخلی قطعات، باعث ایجاد سر و صدا می شوند.

اگر صداهای تولیدی اسانسور برای شما فاکتور مهمی است به شما پیشنهاد می شود که موتورهای گیرلس را انتخاب کنید، ولی اگر سر و صدا برای شما اهمیتی ندارد می توانید از موتورهای گیرباکس نیز استفاده کنید.

 

آسانسور گیرلس | قیمت آسانسور گیرلس

  • بودجه کوتاه وبلند مدت

دو موتور یاد شده از نظر اقتصادی بسیار متفاوت هستند. موتورهای گیربکس دارای قیمت های پایین تری هستند ولی معمولا دارای هزینه های تعمیر و نگهداری بالاتری نسبت به موتورهای گیرلس هستند.

از سوی دیگر، با هزینه اولیه بیشتر، موتورهای گیرلس دارای سرمایه گذاری اولیه بیشتری هستند، ولی هزینه های تعمیر و نگهداری آن ها به مرتب پایین تر از موتورهای گیربکس هستند.

  • مصرف انرژی

مصرف انرژی الکتریکی، یکی از یزرگترین هزینه های جاری یک مجتمع است، موتورهای گیرلس، مصرف انرژی به مراتب پایین تری نسبت به موتورهای گیربکس دارند زیرا از کاهنده های سرعت استفاده نمی کنند، همین امر باعث شده تا موتورهای گیرلس حدودا 65% مصرف انرژی کمتری نسبت به موتورهای گیربکس داشته باشند.

  • ظرفیت و توان هر موتور

در این قسمت شما باید انتاخب کنید که از آسانسور خود، کدام ویژگی از بین دو ویژگی نرمی حرکت و توقف و ظرفیت آسانسور را انتظار دارید. با توجه به اینکه موتورهای گیرلس به دنبال بهینه سازی موتورهای گیربکس هستنند، ظرفیت بار آنها نیز بالاتر است و می تواند به 1250 کیلوگرم نیز برسد، این در حالی است که بیشینه ظرفیت موتورهای گیربکس به 500 کیلوگرم می رسد. با این حال موتورهای گیربکس معمولا با یک اینورتر همراه هستند که این دستگاه وظیفه تنظیم سرعت در هنگام شروع حرکت و توقف را دارد و حرکت نرم و آرامی را برای مسافرین به ارمغان می آورد.

  • نوع بار آسانسور

با در نظر گرفتن تمام ویژگی هایی که ذکر کردیم، موتور های گیربکس و گیرلس با توجه به نوع کاربری، می توانند مفید باشند. با توجه به ظرفیت بالای موتورهای گیرلس، بهترین عملکرد آن ها رای بارگذاری های سنگین است، اگر شما به دنبال یک اسانسور برای حمل بار یا تعداد زیادی از افراد در مکان های پر تردد مانند بیمارستان ها، مراکز تجاری و کارخانه ها هستید، بهتر است یک موتور گیرلس انتخاب کنید، اما اگر به دنبال یک اسانسور برای بلوک های ساختمانی و اپارتمان ها هستید، بهتر است یک موتور گیربکس انتخاب کنید چون بهترین گزینه برای حمل و نقل افراد و بارهای سبک هستند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا