عمومیکسب و کار برتر

چرا لباسشویی لباس خشک نمیکنه

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

در این بخش 9 دلیل خشک نکردن ماشین لباسشویی ونحوه عیب یابی و رفع مشکل آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعمیر خشک کن لباسشویی اسنوا | چرا لباسشویی پاکشوما خشک نمیکنه

دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی به شرح زیر است :

 1. مسدود بودن شلنگ تخلیه و فیلتر کف ماشین لباسشویی
 2. آبگیری نکردن ماشین لباسشویی
 3. خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
 4. عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی
 5. درست نبودن تنظیمات خشک کن
 6. نرسیدن هوا به خشک کن
 7. معیوب شدن موتور لباسشویی
 8. خراب شدن برد الکتریکی
 9. قطع شدن برق خشک کن

مسدود بودن شلنگ تخلیه وفیلتر کف ماشین لباسشویی

وجود هرگونه گرفتگی و انسداد در مسیر شلنگ تخلیه وفیلتر کف ماشین لباسشویی میتواند تخلیه آب لباسشویی را با اختلال مواجه کند.در نتیجه اگر آّب داخل ماشین لباسشویی به طور کامل خارج نشود و در دستگاه باقی بماند باعث میشود لباس ها به طور کامل خشک نشود ویا نیمه خیس باقی بماند.

راه حل:

برای بررسی کردن مسیر شلنگ تخلیه کافیست به آرامی ماشین لباسشویی را به سمت جلو بکشید وشلنگ تخلیه را برسی کنید ودر صورت وجود انسدادآن را رفع نمایید.

فیلتر کف ماشین لباسشویی در اکثر برند ها در قسمت جلو (گوشه سمت راست یا چپ) قرار دارد. دریچه فیلتر را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا دریچه باز شود وآن را بررسی کنید ودر صورت وجود گرفتگی اقدام به رفع آن نمایید.

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

چنانچه ماشین لباسشویی شما عملیات آبگیری را به درستی انجام ندهد، لباس ها همچنان خیس بوده و خشک نمیشوند.

زمانی که شما هنگام استفاده کردن از دستگاه با بروز این مشکل مواجه می شوید، ابتدا باید میزان فشار آب ساختمان را بررسی کنید و از بالا بودن فشار آب اطمینان حاصل کنید. درنظر داشته باشد ماشین لباسشویی برای آبگیری به حداقل 20پی اس آی فشار آب نیاز دارد و فشار آب نباید پایین تر از حد نرمال باشد.

پس از بررسی کردن میزان فشار آب، باید باید به سراغ شیرهای ورودی آب بروید و مطمئن شوید شیرهای ورود آب دچار انسداد و پیچ خوردگی نشده باشند. پس از بررسی این موارد زمانی که از میزان فشار آب و سالم بودن شیرهای ورودی آب اطمینان حاصل کردید، نوبت به بررسی شیر برقی دستگاه میرسد. بررسی و عیب یابی شربرقی ماشین لباسشویی یک امر کاملا تخصصی و فنی است. شما برای عیب یابی، تعمیر لباسشویی آاگ در اصفهان   میتوانید از تکنسین های متخصص کمک بگیرید.

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وظیفه تخلیه کردن آب داخل لباسشویی را دارد و خراب شدن آن میتواند یکی از دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی باشد.

یکی از علت های تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی میتواند گرفتگی و انسداد در پمپ تخلیه باشد. انسداد و گرفتگی در پمپ تخلیه معمولا به خاطر پرز و الیاف لباس ها و یا اشیاء باقی مانده در لباس ها باشد. بررسی و عیب یابی پمپ تخلیه کاملا تخصصی و زمان بر است بنابراین حتما جهت عیب یابی و رفع عیب دستگاه، آن را به متخصص بسپارید.

عدم رعایت ظرفیت استاندارد ماشین لباسشویی

همانطور که در مطالب گذشته توضیح دادیم بارگیری لباس بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی علاوه بر وارد کردن آسیب جدی به قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی نیز باعث خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی می شود زیرا درام یا دیگ ماشین لباسشویی برا خشک کردن لباس ها نیاز دارد وزن مشخصی از لباس ها را همراه با سرعت مشخصی بچرخاند و زمانی که ما بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی، لباس بریزیم باعث اختلال در سیستم خشک کن میشود ودر نتیجه لباس ها به طور کامل خشک نشده و یا کمی خیس باقی میماند.

راه حل:

برای اندازه گیری حد استاندارد لباس به صورت پیش فرض خطی افقی بر روی شیشه درب ماشین لباسشویی در اکثر برندها قرار دارد که باید تا آن خط لباس خشک داخل دستگاه ریخت یا به صورت دستی طوری اندازه گیری کنید که به اندازه چهار انگشت فضای بالای لباس ها خالی باشد.

درست نبودن تنظیمات خشک کن

شما باید این مورد را در نظر داشته باشید که برنامه ای که برای شستشو انتخاب میکنید متناسب با جنس لباسی باشد که میخواهید بشویید. زیرا برنامه ای که شما انتخاب میکنید درجه حرارت آب، میزان دور خشک کن و دور آب کشی را با توجه به جنس لباس انتخاب میکند و چنانچه که برنامه شستشو به درستی انتخاب نشود درنتیجه سیستم خشک کن عملکرد خوبی نخواهد داشت و لباس ها خیس یا نیمه خیس باقی میماند.

نرسیدن هوا به خشک کن

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار برای درست عمل کردن سیستم خشک کن ماشین لباسشویی، در جریان بودن هوای مناسب در اطراف خشک کن است. چنانچه هوای مناسب در اطراف خشک کن وجود نداشته باشد، سیستم خشک کن ماشین لباسشویی با اختلال روبرو شده و نمی­تواند هوای گرم ومناسب جهت خشک کردن لباس ها تولید کند. درنتیجه لباس ها به طور کامل خشک نشده و خیس باقی می­ماند.

نکته : توجه داشته باشید که این مورد مربوط به دستگاه های مجهز به سیستم خشک کن صد در صد و یا ایرواش میباشد.

معیوب شدن موتور ماشین لباسشویی

خراب شدن و از کار افتادن موتور ماشین لباسشویی میتواند علت خشک نکردن ماشین لباسشویی باشد. این اتفاق معمولا زمانی رخ میدهد که در طول روز بیش از حد از ماشین لباسشویی استفاده میشود و باعث فشار آمدن و داغ کردن  موتور ماشین لباسشویی میشود. در اینگونه موارد که موتور ماشین لباسشویی بر اثر داغ شدن از کار می افتد اغلب بعد از سرد شدن مجددا درست میشود و شروع به کار میکند و در بعضی از موارد هم با ایجاد فشار بیش از حد باعث سوختن سیم پیچ موتور میشود که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

نکته: توجه داشته باشید که اگر در طول روز استفاده زیادی از ماشین لباسشویی دارید، حتما سرویس های دوره ای را هر 6 ماه یکبار انجام دهید و شستشو را در دو نوبت صبح و عصر انجام دهید تا به ماشین لباسشویی شما آسیبی نرسد.

خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

خراب شدن و سوختن ترانس برد الکترونیکی میتواند خشک کن ماشین لباسشویی را از کار بیندازد وعملکرد آن را دچار اختلال کند معمولا بردهای الکتریکی بر اثر اتصال کوتاه و نوسان برق دچار آسیب دیدگی میشوند.

چنانچه از مراحل تعمیر و هزینه های تعمیر برد دستگاه خود اطلاع ندارید میتوانید با کارشناسان وی آی پی سرویس در تماس باشید.

قطع شدن برق خشک کن ماشین لباسشویی

در بعضی از مواقع خشک نکردن ماشین لباسشویی میتواند به دلیل وجود نوسان برق باشد زیرا نوسان برق باعث قطع شدن جریان خشک کن میشود ودر نتیجه خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی را در پی دارد.

برای رفع این مشکل ابتدا پریز برق و سپس دو شاخه ماشین لباسشویی را بررسی کنید در صورت وجود قطعی آن را برطرف کنید. چنانچه بعد از بررسی متوجه شدید که مشکل از دوشاخه و پریز نیست، با متخصصان ما در ارتباط باشید تا در برطرف کردن این مشکل به شما کمک کنند.

دلایل دیگر خشک نکردن ماشین لباسشویی(تخصصی)

از دیگر دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • وجود مشکل در فیوز حرارتی
 • معیوب بودن ترموستات
 • معیوب بودن خازن
 • عمل نکردن شیر برقی
 • تمام شدن و یا خراب بودن ذغال های موتور

اگر نیاز به دارید کلیک کنید.

بهترین روش برای جلو گیری از مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی

بهترین روش برای جلوگیری از بروز مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی پیشگیری است. بنابراین با انجام سرویس های دوره ای، رفع گرفتگی و انسداد پمپ تخلیه و فیلتر کف و رعایت نظافت دستگاه تا حدودی میتوان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

همانطور که در مطلب بالا به طور کامل توضیح دادیم، مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی دلای چنانچه شما هم با مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش و دیگر برندها مواجه شده اید مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود. چنانچه به امور فنی و یا تعمیر این تجهیزات مسلط هستید می توانید به طور شخصی اقدام کنید.در غیر این صورت از یک تعمیرکار لباسشویی کمک بخواهید.
هنگامیکه با مشکل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی مواجه شدید دستپاچه و مضطرب نشوید. چرا که این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات ماشین لباسشویی بوده و تنها به علت سوختگی موتور این موضوع پیش نمی آید و در اغلب مواقع علت ایجاد چنین اختلالی مسائل جزئی و مشکلات فنی کوچک می باشد. برای آنکه بتوانید دلایل به وجود آمدن این مسئله را شناسایی و رفع کنید شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کنیم.

همچنین در صورتی که برای رفع مشکلات این دستگاه به دنبال تعمیرکاری ماهر هستید می توانید از بخش زیر سفارش خود را ثبت کنید.

علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

توجه کنید که پیش از شناسایی و رفع دلایل بایستی یک سری اقدامات اولیه انجام دهید :

 • در گام نخست لباسشویی را خاموش کرده و از پریز جدا کنید.
 • 2دقیقه صبر کرده و مجددادستگاه را به برق بزنید.
 • 6مرتبه درب ماشین را با فاصله زمانی12 ثانیه باز و بسته نمایید.

هنگامی که این اقدامات را انجام دهید لباسشویی ریستمی شود. شاید با انجام این اعمال اختلال به وجود آمده برطرف شود. اما چنانچه مشکل هنوز پا برجا بود سایر دلایل ذکر شده در مقاله را بررسی نمایید.

1-قطعی برق بخش خشک کن لباسشویی

گاهی به علت ایجاد نوسانات برقی، معیوب شدن پریز و یا قطع جریان برق این فرآیند انجام نمی پذیرد.
برای بررسی و رفع این احتمال می بایست اتصالات برقی،ترانس برد، فعالیت تایمر و پریز ماشین را چک کنید. در صورت معیوب بودن هر یک باید آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.

2-عدم قرارگیری صحیح لباس ها درون مخزن

یکی از مسائلی که می بایست در حین جایگیری و پر نمودن دیگ لباسشویی به آن دقت شود این است که باید تعادل لباس درون مخزن رعایت شود. همچنین از زیادی پر کردن و یا خالی ماندن مخزن پرهیز کنید چرا که این عامل نیز سبب عدم تعادل مخزن خواهد شد. ضمن آنکه این مسائل بر روی کیفیت شستشوی تجهیز نیز تاثیر گذارند.

3-تنظیمات اشتباه علت خشک نکردن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی های مدرن واجد برنامه های متنوعی به منظور شستشوی انواع متریال هستند. چنانچه برنامه اشتباهی و یاحرارت نامناسبی را انتخاب کرده باشید این احتمال وجود دارد که لباسشویی شما البسه را خشک نکند.

البته احتمالا در چنین مواقعی شاهد ظهور یک کد اخطار خواهید بود. به منظور پی بردن به معانی کدهای اخطار می توانید به مقاله ارورهای ماشین لباسشویی ال جی و دیگر برندها رجوع کنید.

4-خشک نکردن ماشین لباسشویی به دلیل عدم فعالیت کلید

اگر تا به اینجای مسیرتمامی موارد را چک کرده اید و مطمئن شده‌ اید که مشکلی وجود ندارد؟ در چنین وضعیتی این حالت را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که دکمه خشک کن تجهیز معیوب نشده باشد.
برای تست این موضوع از یک تعمیرکار ماهر کمک بخواهید.

دکمه بازگشت به بالا