اقتصادیکسب و کار برتر

مشاوره و خدمات مالیاتی در زمینه مالیات پوشاک

افرادی که تولید کننده پوشاک، دارای مراکز فروش عمده لباس و پوشاک، فروشگاه‌های پوشاک و در حالت کلی، تمامی مراکز صنفی این حوزه که در حال فعالیت در ایران هستند، باید اقدام به پرداخت مالیات نمایند. پرداخت مالیات مزایای بسیاری دارد که اصناف پوشاک باید در پرداخت این مبلغ دقت ویژه‌ای داشته باشند. معمولا مجموعه‌های بزرگ برای جلوگیری از نابه‌سامانی سرمایه خود اقدام به اخذ مشاوره مالیاتی می‌نمایند و از خدمات موجود بهره می‌برند. مشاوره و خدمات مالیاتی در زمینه مالیات پوشاک، می‌تواند به آشکارسازی مالی و کنترل موضوعات مالیاتی کمک شایانی رساند.

مالیات پوشاک چیست؟

واحدهای فروش پوشاک، واردات و تولیدی مشمول پرداخت مالیات هستند و هر یک از این مجموعه‌ها باید نسبت به تحویل اضهارنامه و پرداخت دقیق مالیات اقدام نمایند. مالیات پوشاک شامل چند زیرمجموعه است که می‌توان به اظهارنامه مالیاتی سالیانه، اظهارنامه مالیاتی برارزش افزوده، گزارش‌های معاملات فصلی اشاره داشت. تمامی خدمات موجود باید توسط افراد خبره، ماهر و مجرب صورت گیرند تا اشتباهی رخ ندهد. شما می‌توانید از مجموعه‌ها و شرکت‌های بسیار معتبر کمک بگیرید و شاهد اشتباهات جبران‌ناپذیر نظیر فرار مالیاتی نشوید. در حالت کلی برای مالیات پوشاک دو نوع اصلی وجود دارد. اولین مورد مربوط به دستگاه کارتخوان موجود در هر فروشگاه و مجموعه‌ای است. مالیات بر اساس ورودی دستگاه محاسبه می‌گردد. دومین مورد، مالیات برارزش افزوده به‌شمار می‌آید. در این نوع مالیات شاهد عدم پرداخت مالیات از سوی خریدار و مصرف کننده نهایی هستیم. در حقیقت قبل از ورود پوشاک، مالیات موردنظر از طریق واردات، تولید یا فروش دریافت شده است. گاهی ممکن است که برخی واحدها علاوه‌بر مالیات بر ارزش افزوده، نیاز به پرداخت مالیات دیگری داشته باشند. عوارض گمرکی یکی دیگر از مالیات‌های موجود به‌حساب می‌آید که با هدف حمایت از تولید داخل دریافت می‌گردد.

انواع مالیات پوشاک

در حالت کلی دو نوع مالیات وجود دارد که هر مجموعه‌ای زیرشاخه آن‌ها قرار می‌گیرد. این سه نوع مالیات به شرح زیر است.

 • مالیات بر درآمد: بر اساس سود موجود از فعالیت فرد حقیقی یا حقوقی در صنف پوشاک، مالیات بر درآمد محاسبه و تعیین می‌گردد.
 • مالیات بر ارزش افزوده: ارزش افزوده در هر مرحله‌ای از هر فردی در مجموعه تولید پوشاک و زنجیره موجود دریافت می‌شود.

مالیات صنف پوشاک چند درصد است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات در زمینه مشاوره و خدمات مالیاتی در زمینه مالیات پوشاک، ضریب مالیات صنف پوشاک به‌حساب می‌آید. نرخ مالیات توسط رئیس امور مالیاتی به صورت سالانه ارائه و تصویب می‌شود. در ایران به صورت کاملا عادلانه مالیات اخذ می‌گردد و به سقف درآمد هر فرد و مجموعه وابسته است. در ابتدا باید درآمد کل واحد محاسبه شود و نرخ مربوط به آن تعیین گردد. پس از این مرحله، باید به صورت مرحله‌ به ‌مرحله اقدام به کسر مالیات نمود. ضریب مالیات بر اساس 25 درصد درآمد مجموعه محاسبه می‌گردد.

قوانین مالیاتی پوشاک

قوانین خاصی در زمینه مالیات پوشاک وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند مزایای خاصی را برای فرد و مجموعه درپی داشته باشد. در ادامه به این قوانین اشاره می‌کنیم.

 • مالیات بر ارزش افزوده نباید در هیچ شرایطی به قیمت کالا در زمان فروش نهایی اضافه گردد. این مالیات در مراحل قبلی دریافت شده و نباید مبلغی از خریدار نهایی دریافت شود.
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اظهارنامه سندی جامع از درآمد یک فرد حقیقی یا حقوقی بوده که باید هر سال به سازمان امور مالیاتی تحویل و ارائه گردد. در این سند می‌توانید اطلاعات کامل و دقیقی در مورد مقدار درآمد فرد را شاهد باشید. مالیات فرد براساس همین اطلاعات تعیین می‌شود که باید اعداد دقیق درج شوند. شما باید بین 3 تا 4 ماه بعد از پایان سال مالی واحد، اظهارنامه را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایید. اگر تاخیر یا درج اطلاعات اشتباه صورت گرفته باشد، مشمول پرداخت جریمه خواهید شد.

چه کسانی باید مالیات پوشاک پرداخت کنند؟

در حالت کلی، تمامی مجموعه‌هایی که دارای فعالیت پویا هستند، بسته نوع و مقدار فعالیت باید مالیات پرداخت نمایند. انبارداران پارچه و پوشاک، وارد کنندگان، تولید کنندگان، عمده فروشان و… شامل پرداخت مالیات هستند. طبق قوانین تعیین شده، خرده فروشان باید تنها مالیات بر درآمد پرداخت نمایند و مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند. جهت مشاهده کامل مطالب با عنوان مالیات پوشاک شامل چه کسانی می شود می توانید به سایت زیر مراجعه فرمایید: tarikhema.org

خدمات مالی و مالیاتی در صنف پوشاک شامل چه مواردی است؟

خدمات ارائه شده از سوی مجموعه‌های مالیاتی بسیار گسترده و باکیفیت است که می‌تواند ما را در این مسیر دشوار راهنمایی نماید. در ادامه به خدمات مالی و مالیاتی در صنف پوشاک اشاره می‌کنیم.

 • درج و ثبت دقیق و کامل فاکتورها و تاریخ تمامی معاملات
 • پیگیری مطالبات بدهی‌های موجود و نظارت دقیق و کافی بر رعایت قوانین مالیات فروش
 • بررسی موجودی انبار و ثبت آن‌ها در سیستم حسابداری
 • تعیین و مشخص کردن لیست فروش پورسانت‌های صنف و ارائه کامل آن‌ها
 • آنالیز و بررسی موشکافانه قراردادهای خرید و فروش طرف‌های کاری
 • قیمت‌گذاری با نظر مدیریت روی پوشاک به وسیله شعبات صنف
 • صدور فاکتورهای خرید و فروش و نظارت روی فروشندگان
 • نظارت و آگاهی از موجودی کالا و انبارگردانی
 • پشتیمانی در سیستم تولید پوشاک و پشتیبانی در توزیع و پخش آن‌ها
 • کنترل و بررسی حجم واریزی‌ها و بررسی مالیات بر درآمد صنف پوشاک در حیطه تولید، فروش و خدمات

مالیات کارتخوان مجموعه‌ ها

در زمان خرید البسه، نیاز به پرداخت به صورت نقدی یا کشیدن کارت وجود دارد. یکی از مهم‌ترین نکات در زمان تعیین مالیات کارتخوان، تعیین فعالیت شما است. اگر جزو آن دست از افرادی هستید که برای جلسات بانکی خانوادگی از کارتخوان استفاده می‌کنید باید این موضوع را گزارش دهید تا مشمول پرداخت مالیات نشوید. در سال 1403 سقف تعیین شده برای معافیت مالیاتی بین 75 تا 100 میلیون تومان است، اما هنوز این مبلغ به‌طور دقیق تعیین نگردیده است. میزان درآمد خود را باید منهای 100 میلیون نمایید و برای مابقی مبلغ موجود مالیات بپردازید. مالیات کارتخوان براساس درآمد از 1 تا 200 میلیون تومان 15 درصد، از 200 تا 400 میلیون تومان 20 درصد و از 400 میلیون تومان بیشتر 25 درصد تعیین شده است.

سخن پایانی

مشاوره و خدمات مالیاتی در زمینه مالیت پوشاک یکی از مهم‌ترین اقدامات در هر مجموعه‌ای به‎شمار می‌آید که بتوان از اشتباهات و خطاهای بسیار پرخطر دوری ساخت. این موضوع، یعنی تعیین میزان مالیات پرداختی امری بسیار حساس و مهم است که باید با دقت بالایی صورت گیرد. زمانی که بتوانید از مشاوره و خدمات مالیاتی یک مجموعه مجرب در زمینه پوشاک کمک بگیرید از مزایایی نظیر درج و ثبت دقیق و کامل فاکتورها و تاریخ تمامی معاملات، نظارت و آگاهی از موجودی کالا و انبارگردانی، بررسی موجودی انبار و ثبت آن‌ها در سیستم حسابداری و… بهره‌مند می‌شوید.

دکمه بازگشت به بالا