عمومیکسب و کار برتر

پوشاک ورزشی مناسب رشته های ورزشی مختلف کدامند؟

لباس مناسب برای ورزش های خاص

ورزش همه چیز را از کیفیت خواب گرفته تا انرژی مثبت و قدرت بدنی بهبود می بخشد. ورزش به شما کمک می کند تا زندگی سالم تر، شادتر و پرانرژی داشته باشید و از زندگی خود لذت ببرید. اما ورزش اصول خاصی دارد که باید رعایت شود تا تاثیر مثبت داشته باشد. به عنوان مثال، لباس و تجهیزات مناسب برای ورزش ضروری است.

از آنجایی که هر ورزشی لباس مخصوص به خود را دارد، بهتر است در انتخاب لباس استقلال و لباس ورزشی خود دقت کنید. اگر لباس مناسب نپوشید، از ورزش خود لذت نخواهید برد و به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. بنابراین ابتدا ویژگی های لباس و تجهیزات مورد نیاز برای هر رشته ورزشی را شرح می دهیم.

ویژگی های لباس یوگا:

یوگا ورزشی است که در آن کنترل بدن و ذهن مهم است. حرکاتی که در این ورزش انجام می شود باعث افزایش جریان خون در بدن شده و باعث آرامش شما می شود. در واقع یوگا ورزشی است که به سلامت جسم و روح کمک زیادی می کند، بنابراین نکته اصلی احساس راحتی است.

حتما باید لباسی را انتخاب کنید که جنس نرمی داشته باشد، سبک باشد و در آن اذیت نشوید. لباس های خیلی جاذب که در حرکات شما اختلال ایجاد می کنند نپوشید. حتما لباس هایی بپوشید که نیازی به درست کردن ندارند (مثلاً اگر یقه تاپ شما خیلی باز باشد و بخواهید مرتباً آن را درست کنید، تمرکز خود را از دست خواهید داد)

برای انتخاب شلوار می توانید از لگ استفاده کنید که بسیار سبک هم هستند. شلوارهای فاق بلند و کمر پهن نیز برای این ورزش مناسب است. حتما از لباس های از جنس الیاف طبیعی استفاده کنید. لازم است که لباس هایتان دمای بدن را حفظ کنند و بدنتان را گرم نکنند. از رنگ هایی استفاده کنید که برای شما آرامش بخش هستند (رنگ های ملایم و روشن برای یوگا توصیه می شود)

ویژگی های لباس شنا:

با توجه به کلر موجود در آب استخر، باید در انتخاب مایو دقت کرد. حتما از موادی استفاده کنید که آب کمتری جذب کنند. برای لباس شنا، مارک هایی را خریداری کنید که مقاومت مایو در برابر کلر را مشخص می کنند. از جنس های نازک استفاده نکنید، زیرا تمام بدن شما پس از خیس شدن در معرض دید قرار می گیرد.

در انتخاب لباس شنا مردانه این نکات را جدی بگیرید:

  • مایوهایی را انتخاب کنید که آستر دارند.
  • جنس بند کمر باید بادوام و مناسب باشد تا در اثر کلر از بین نرود و پس از خیس شدن به راحتی باز شود.
  • یک جیب کوچک زیپ دار داشته باشید (در صورت نیاز مواردی مانند گیره بینی را در آن بگذارید)
  • مایوهای اسلیپ برای شنا و آفتاب گرفتن در ساحل مناسب نیستند.

 نکات مهم در لباس شنای زنانه:

مایو زنانه دو تکه و یک تکه در بازار موجود است که بیشتر برای زیبایی و آفتاب گرفتن استفاده می شود. در مایوهای 1 تکه حتما به سایز آن دقت کنید. آنها نباید خیلی سفت یا شل باشند. مایو نباید بند زیادی داشته باشد، زیرا ممکن است هنگام شنا باز شود و دست و پا گیر شود. برای زیبایی بیشتر بهتر است از مایوهای طرح دار و رنگی استفاده کنید. اما اگر می خواهید اندامتان لاغرتر به نظر برسد، مایوهای ساده مشکی برای شما مناسب هستند.

ویژگی های لباس دو:

پوشیدن شلوار ورزشی تنگ هنگام دویدن می تواند برای شما بسیار راحت باشد. آنها تحرک شما را بهبود می بخشند و حرکات شما را نرم تر می کنند. هیچ چیز بدتر از خیس دویدن در حین دویدن نیست و عرق کردن و خیس شدن خطر ابتلا به بیماری های پوستی را افزایش می دهد.

پس هنگام خرید لباس حتما به ضد تعریق بودن آن توجه کنید (لباس هایی را انتخاب کنید که سوراخ هایی برای بیرون آمدن و خشک شدن عرق داشته باشند) توجه داشته باشید که استفاده از جوراب با پارچه های فشرده، فشار وارده به پاهای شما را کاهش می دهد و دیرتر خسته می شوید. هنگام انتخاب یک جفت کفش، مطمئن شوید که کفش هایی که در نظر دارید سبک وزن هستند و بند های محکمی دارند.

ویژگی های لباس رزمی :

در ورزش های رزمی به دلیل حرکات شدید بدن، مقاومت و دوخت لباس اهمیت زیادی دارد. برای هر ورزش رزمی لباس های مختلفی وجود دارد که به دو مورد از پرطرفدارترین آنها اشاره می کنیم.

لباس کیک بوکسینگ:

جنس مناسب این لباس ها اغلب از نخ و الیاف پلی استر است و باید دوخت بادوام و تمیزی داشته باشند. (برای کیک بوکسینگ بیشتر از شلوارک و رکابی استفاده میشود، زیرا خیلی از حرکات و ضربه ها با پا انجام میشود و استفاده از شلوار ورزشی حرکات پا را محدود میکند)

توجه داشته باشید که درصد پلی استر به کار رفته در بافت این نوع فلامنت کم است. هر چه درصد پلی استر کمتر باشد، از نظر خنک بودن و عدم ایجاد حساسیت پوستی در اثر تعریق بهتر است.

لباس مخصوص کاراته و جودو:

لباس کاراته و جودو تقریباً شبیه به هم هستند. فقط در لباس های جودو، پارچه کمی سبک تر است و برش های بیشتری دارد. این لباس ها در طیف وسیعی از رنگ ها موجود هستند، اما رنگ استاندارد در همه کشورها سفید است. اگر نسبت به وزنتان قد بلندی دارید (لاغر هستید)، لباس ها را با توجه به قدتان انتخاب کنید. (در این صورت برای شما کمی آزادخواهد بود، اما این اندازه مناسب ترین برای شماست)

اگر اضافه وزن دارید (چاق هستید) متناسب با وزن خود لباس انتخاب کنید (در این صدا قد شلوار برای شما کمی بلندتر می شود، می توانید آن را کوتاه کنید). اگر برای فرزندتان که در حال رشد است لباس تهیه می کنید، حتما سایز بزرگتر تهیه کنید. سایز لباس مشکلی نخواهد داشت.

در انتخاب لباس کاراته و جودو توجه داشته باشید وقتی کمربند خود را می بندید، قد پیراهن باید باسن شما را بپوشاند اما نه بیشتر قسمت ران را.  حداکثر طول آستین نباید بیشتر از مچ دست و کمتر از نیمی از ساعد باشد. (آستین ها را نباید تا زد)

ویژگی های لباس فوتبال:

ویژگی های لباس فوتبال: سبک بودن لباس فوتبال نیز یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که همیشه مورد توجه و توجه قرار می گیرد، زیرا بازیکن فوتبال باید احساس راحتی کند و بتواند با بالاترین سرعت حرکت کند. به عنوان مثال لباس هایی که از تکنولوژی climacool استفاده می کنند، باعث جریان هوا در لباس می شوند و عرق به راحتی جذب می شود و این را می توان ویژگی خوبی در لباس فوتبال دانست. این تکنولوژی در لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران نیز به کار رفته است.

ویژگی های لباس تنیس:

لباس تنیس زنانه:

لباس های تنیس زنانه شامل شورت ورزشی، لباس سرهمی و دامن ورزشی است. نکته مهم در لباس تنیس این است که هوا بین بالاتنه و پایین تنه جریان داشته باشد. تاپ و شلوار اصلا برای این ورزش مناسب نیست، چون فعالیت بدنی زیاد است و زود خیس می شوند. بهتر است از لباس ورزشی زنانه و لباس های نانویی که ضد تعریق هستند استفاده کنید.

لباس تنیس مردانه:

لباس مردانه شامل تیشرت یا پولوشرت و شورت ورزشی است و نکاتی که در بالا ذکر شد برای لباس تنیس مردانه نیز حائز اهمیت است.

ویژگی های لباس سوارکاری:

شلوار سوارکاری باید بلند باشد. بهتر است شلوارهایی با جنس مخصوص سوارکاری یا جین بخرید (شلوارهای تیره برای سوارکاری مناسب است). یک بلوز یقه دار و آستین بلند را امتحان کنید، زیرا آفتاب ممکن است پوست شما را بسوزاند. کتی که هنگام سواری می پوشید نباید گشاد باشد و جواهرات داشته باشد، زیرا ممکن است اسب را بترساند. هنگام سواری حتماً از دستکش استفاده کنید تا دستتان پوسته پوسته نشود.

ویژگی های لباس کوهنوردی:

اگر هنگام کوهنوردی لباس گرم زیادی بپوشید، پس از یک پیاده روی کوتاه گرم می شوید و باید تمام لباس های خود را حمل کنید. شما در خطر هستید اگر لباس کم بپوشید، زیرا ممکن است هوا سرد شود و سرما بخورید. به همین دلیل است که قانون خاصی برای پوشیدن لباس برای کوهنوردی وجود دارد. به طور کلی لباس کوهنوردی از سه لایه مختلف تشکیل شده است:

  • لایه اول که به آن لباس زیر می گویند (برای گرفتن عرق استفاده می شود). برای این لباس ها باید از موادی استفاده کرد که قدرت جذب بالایی دارند تا از چسبندگی و تعریق دست و پا جلوگیری شود.
  • لایه میانی همان لباس هایی است که معمولا می پوشید (از جمله تاپ یا تی شرت و شلوار)
  • لباس های نهایی با توجه به فصول و مناطق، لباس های ضد سرما و گرما، مانند ژاکت در زمستان و بارانی ضد آب در بهار است.

اگر قصد دارید کوهنوردی سبک داشته باشید مثلاً دو روز، لباس گرم، بادوام و راحت بپوشید (هر چه وسایلی که حمل می کنید سبک تر باشد، در طول سفر بدون مزاحمت راحت تر خواهید بود).

دکمه بازگشت به بالا