حوادثکسب و کار برتر

چرا باید جلیقه ایمنی بپوشم؟

5 دلیل مهم پوشیدن جلیقه ایمنی در محل کار

اگر مایل هستید 5 دلیل مهم پوشیدن جلیقه کار در محل کار و اثر بخشی های استفاده جلیقه ایمنی و لباس کار زمستانی بیشتر بدانید تنها کافی است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جلیقه ایمنی | جلیقه کار

1)پوشیدن جلیقه ایمنی به شناسایی آسان کمک می کند

    در موقعیت های اضطراری و حوادث مثل حوادث جاده ای افراد به راحتی می توانند جلیقه شما را تشخیص دهند و شناسایی کرده و به شما کمک کنند و همچنین جلیقه ایمنی دارای چاپ می باشد که به شناسایی اینکه کارگر در کدام دسته قرار می گیرد کمک می کند و مردم می توانند برای آن کمک خاص به او مراجعه کنند.

2)پوشیدن جلیقه ایمنی شما را از دور قابل مشاهده می کند

جلیقه ایمنی دارای شبرنگ هایی است که باعث می شود شما از راه دور قابل تشخصی باشید و مشخص است از راه دور که شما در حال خدمت رسانی هستید. شبرنگ های موجود سبب بازتابی می شود که چشمان افراد به این رنگ ها جلب می شود، کمک می کند شمارو از خطرات  جاده ای نجات دهد.

به عنوان مثال زمانی که کامیون در بزرگ راه با سرعت زیاد در حال حرکت باشد می تواند فردی را که جلیقه ایمنی به تن دارد از راه دور ببیند، متوجه شود که خطری در جاده وجود دارد در نهایت از یک فاجعه جلو گیری شود. اما اگر افراد قابل تشخصی نباشند و لباس ایمنی مناسب به تن نداشته باشند این امر سبب اتفاق های خطرناکی می شود.

3) اجرای سریع و مشخص شدن موقعیت افراد

رنگ های متفاوت این جلیقه ایمنی به دسته های مختلف کارگران اختصاص داده می شود. این امر به مدیران و کارفرمایان کمک می کند که شناسایی کنند، کدام کارگر در کدام دسته قرار می گیرد و در کجا پراکنده شده اند، به بهترین حالت آن ها را در دسته های متفاوت طبقه بندی می کند. هر دسته در یک طبقه بندی با توجه به موقعیت شغلی کارگران این امر به شما کمک می کند که افردای به صورت پراکنده در حال کار هستند در یک قسمت برای مدت کوتاهی جمع آوری کنید  اهمیت این موضوع بسیار زیاد می باشد به خصوص در مواقع مهم و اضطراری

4)جلیقه ایمنی به ایمنی شخصی فرد بسیار کمک می کند

جلیقه های ایمنی به معنای واقعی کلمه در دسته تجهیزات حفاطت فردی قرار می گیرند این را بدانید زمانی که از این جلیقه استفاده می کنید به معنای واقعی ایمن هستید. برای مثال زمانی که شما در جاده مشغول به کار هستید آرامش خاطر دارید و می توانید با اطمینان به کار خود ادامه بدهید که افراد در حال گذر از جاده متوجه حضور شما هستد احتمال صدمه به شما کمتر می شود.

5)به شرکت ها امکان می دهد تا خود را تبلیغ کنند

امروزه تمامی شرکت ها دارای برند و لوگو می باشند. بسیاری از شرکت ها جلیقه رایگان با برند خود برای نشانه ای از برند خود در بین مرد توزیع می کنند. جلیقه ایمنی و لباس کار محسنات بسیار زیادی را دارا می باشد مثل اینکه در مواقعی که یک کارگر در خارج از محل کار می کند، به مقامات و مردم کمک می کند تا کارگر را به عنوان مرتبط با شرکت و با نگاه کردن به لوگو شناسایی کنند.

جلیقه ایمنی: معرفی بهترین جلیقه‌های ایمنی شبرنگ با خرید اینترنتی

این سطر کوتاه را بارها دیده یا شنیده‌اید که: اول ایمنی بعد کار، این جمله به ظاهر موجز و مختصر دارای مفهومی گسترده و جامع است چرا که در مورد سلامت انسان به عنوان سرمایه ملی بحث می‌کند. نیروی انسانی سرمایه و ذخیره اصلی یک شرکت، سازمان، اداره و در سطح کلان یک کشور محسوب می‌گردد، سایر عوامل تولید و خدمت بدون نیروی انسانی سالم و کارآمد عملاً کارایی لازم را ندارند. بنابراین حفظ و مراقبت از این سرمایه عظیم امری لازم و اجتناب ناپذیر است که بخشی از این حفاظت از طریق وضع و رعایت قوانین ایمنی در محیط کار محقق می‌شود.

خطرات محیط کار، لوازم مورد نیاز برای مقابله و اثرات حفظ عوامل انسانی کار

در محیط‌های کاری اعم از صنعتی، تولیدی و خدماتی خطرات زیادی فراروی کارگران و شاغلین است که آن‌ها را تهدید می‌کنند. استفاده از وسایلی مانند لباس، کلاه، کفش، عینک، دستکش، جلیقه و سایر ابزار ایمنی می‌تواند به نحو چشمگیری در پیشگیری و کاهش صدمات ناشی از حوادث محل کار موثر باشند.

زمانی که کارفرما در فکر سلامت کارکنان تحت امر خود باشد نه تنها ایمنی آن‌ها حفظ و سطح سلامت‌شان بالا می‌رود بلکه روحیه کار مفید تقویت شده و بهره‌وری در میان تک‌تک عناصر انسانی و مجموعه افزایش می‌یاد. در ادامه این گفتار با مجله اینترنتی جهان ایمنی همراه شوید تا به معرفی جلیقه ایمنی به عنوان یکی از وسایل حفظ سلامت و امنیت مجموعه‌های کارگری بپردازیم.

نگاهی کوتاه به مفهوم واژه جلیقه

جلیقه (Vest) یا (Waist coat) نوعی تن‌پوش عمدتاً بدون آستین و جلو باز است که با دکمه یا زیپ بسته می‌شود، گونه‌ای از آن را روی پیراهن و زیر کت می‌پوشند و نوع دیگر را مانند ژاکت از الیاف بافتنی تهیه می‌کنند.

و اما جلیقه ایمنی (Safety vest)

جلیقه ایمنی یک لباس کاربردی و محافظتی است که برای ایمنی و حفظ جان کارگران در مکان‌های تاریک، کم‌نور، هنگام شب و تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تن‌پوش ایمنی، این امکان را برای استفاده کنندگان فراهم می‌کند که از مسافت‌های دورتر توسط رانندگان و اشخاص دیگر دیده شوند تا از بروز خطرات احتمالی در امان باشند.

جلیقه‌های ایمنی پارچه‌ای هستند که در بافت آن‌ها از الیاف مصنوعی و نوارهای بازتابنده نور با قدرت انعکاس بالا استفاده شده است. این الیاف روشن هنگام تابش نور، آن را منعکس کرده و موجبات دیده شدنِ عابر یا فرد مشغول فعالیت را فراهم می‌کنند. این محصول را ماموران پلیس، رانندگان خودروهای راه‌سازی، موتورسواران، کارکنان هلال احمر و اورژانس و در مجموع کسانی که در محیط‌های تاریک مشغول به کارند، مورد استفاده قرار می‌دهند.

جلیقه شبرنگ‌دار پرمصرف‌ترین نوع این تن‌پوش ایمنی است. در واقع نوارهای شبرنگ دوخته شده روی جلیقه شرایط رویت کارگران را در تاریکی یا نور کم برای دیگران به شکل مناسبی فراهم می‌کند. جنس مقاوم، قابلیت تولید در رنگ‌های متفاوت و عمدتاً فسفری و نارنجی از ویژگی‌های جلیقه ایمنی است. همان‌طور که گفته شد جلیقه ایمنی کار از مواد بازتاب دهنده نور با وزنی سبک و معمولاً با رنگ‌های روشن تولید و عرضه می‌شود که نقش موثری در حفاظت از جان افراد در مقابل حوادث دارد.

مزایا، مواد سازنده، موارد استفاده و کاربرد جلیقه ایمنی

 • محصولی ارزان، به صرفه، سبک و قابل استفاده در شرایط و مکان‌های مختلف است.
 • با پوشیدنِ آن‌، افراد در محیط‌های کم نور و نسبتاً تاریک قابل مشاهده می‌شوند.
 • این لباس ایمنی یک کالای شناخته شده برای تولید امنیت جانی اشخاص محسوب و مانع خطر و تلفات انسانی می‌گردد.
 • برای ساخت و آماده کردنِ جلیقه از موادی مانند پلی‌کاتن و پلی‌استر استفاده می‌شود.
 • نواری که روی لباس دوخته می‌شود نور را منعکس می‌کند و موجب دیده شدن فرد و نهایتاً حفظ جان او می‌شود.
 • این پوشش ایمنی عموماً توسط پرچم‌داران جاده‌ای، خدمه ساختمانی، کارکنان اورژانس، پلیس راه و … استفاده می‌شود.
 • جلیقه‌های ایمنی بایستی در موقعیت‌های مختلف و در طول روز و شب پوشیده شوند.
 • این محصولات ضامن حفظ سلامت کارگران در مقابل حوادث احتمالی و پیش بینی نشده هستند.
 • پوشیدن این لباس در جاهای شلوغ و پر تردد توسط افراد خدماتی، آنان را برجسته و متمایز نشان می‌دهد.
 • دوچرخه سواران و ورزشکاران رشته دو و میدانی در شرایط کم نور که با دید ضعیفی مواجه هستند، می‌توانند از جلیقه کمک بگیرند.
 • کسانی که در جاده‌ها و معابر با حجم تردد بالا مشغول کار هستند، بنا به پیشنهاد جهان ایمنی بهتر است جلیقه ایمنی بپوشند.

توصیه می‌کنیم با انواع این محصول ایمنی هم آشنا شوید

 • مدل جدا شونده: نام این محصول به خوبی گویای عملکرد آن است. جلیقه جدا شونده شامل تکه‌های مانند حلقه آستین، شانه‌ها، بخش جلو و پهلوهای لباس است که همگی قابلیت جدا شدن از یکدیگر را دارند.
  • این تن‌پوش از گیر کردنِ افراد به وسایل صنعتی و میز کار جلوگیری می‌کند، یعنی اگر کارگر بین دستگاه‌ها گرفتار شود، قسمت‌های مختلف لباس به راحتی جدا یا پاره می‌شود و فرد آسیب نمی‌بیند.
  • این مدل جلیقه ایمنی خطر کشش در هنگام کار با وسیله نقلیه در حال حرکت را نیز کاهش می‌دهد.
 • جلیقه ایمنی عمومی: این نوع جلیقه بر اساس استاندارد ANSI تهیه می‌شود که چند تکه بودن، قابلیت جدا شدن و برخورداری از کمربند ایمنی از خصوصیات بارز آن است. جلیقه ایمنی عمومی را غالباً کارکنان پلیس استفاده می‌کنند.
 • پوشش ایمنی با رنگ آبی: اشخاصی مانند پزشکان و پیراپزشکان در مواقع اضطراری از جلیقه ایمنی با رنگ آبی استفاده می‌کنند.
 • جلیقه ایمنی با رنگ روشن: این تن‌پوش ایمنی برای دید بالا باز تابنده است و مشتمل بر منبع نوری است که دید را افزایش می‌دهد و همین‌طور به عملکرد شغلی افراد کمک می‌کند.
 • جلیقه مخصوص کار با آب: یک نوع جلیقه ایمنی وجود دارد که هنگام کار با آب مورد استفاده قرار می‌گیرد که با ایجاد دید بالا فعالیت‌های آبی را تسهیل می‌کند.
 • مدل بارانی: هنگام بارش معمولاً میدان دید افراد کاهش می‌یابد، در چنین مواقعی فرد می‌تواند یک جلیقه ایمنی بارانی بپوشد تا بهتر دیده شود و خطر کم‌تری وی را تهدید نماید.
 • جلیقه مهار ایمنی: این نوع جلیقه ایمنی را هنگام عملیات‌های هوایی و دریایی مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

منبع:

indeed.com

دکمه بازگشت به بالا