سلامت و دانشکسب و کار برتر

وزن کفش ایمنی استاندارد چقدر است؟

استاندارد کفش­ های ایمنی مورد تایید اداره کار

کفش ایمنی مهندسی مهم­ترین ابزاری است که کارکنان باید برای محافظت از پا­های خود از آن استفاده کنند. وظیفه کفش ایمنی محافظت از قلب دوم کارکنان در برابر خطراتی است که در محیط کار آن­ها را تهدید خواهد کرد. استاندارد­های کفش ایمنی یک عامل تعیین کننده برای میزان مقاومت کفش­های ایمنی در برابر انواع تهدیدات محیطی است. یک ویژگی کفش ایمنی استاندارد که وجود آن در کفش­های ایمنی الزامی است، کیفیت مواد و ساخت آن­ها خواهد بود.

وزن و ضخامت کفش ایمنی استاندارد عامل مهم دیگری است که باید به آن توجه داشت. یکی از عوامل ایجاد خستگی و فرسودگی میان کارکنان وزن نامناسب کفش ایمنی است. نکته­ای که باید به آن توجه داشت این است که کفش­های ایمنی برای اینکه مشتریان خود را در بازار پیدا کنند باید استاندارد­های اداره کار را داشته باشند، از این رو در ادامه به بررسی مشخصات کفش ایمنی خارجی استاندارد که مورد تایید اداره کار است، خواهیم پرداخت. شما عزیزان می­توانید برای تهیه و خرید آنلاین انواع مدل کفش کار به سایت ایمنی ها مراجعه کنید.

بهترین کفش ایمنی مهندسی | خرید کفش ایمنی مهندسی

مشخصات کفش ایمنی استاندارد چیست؟

کفش­های ایمنی برای اینکه توانایی محافظت از کارکنان در مشاغل مختلف را داشته باشند، در مدل­های متفاوت و به وسیله مواد مختلف تولید می­شوند. برای مثال برخی از کفش­های کار طوری طراحی شده­اند که توانایی مقاومت در برابر جریان­های الکتریکی را داشته باشند، از این رو در تولید آن­ها از هیچگونه فلزی استفاده نشده است. اما در برخی از کفش­های ایمنی که مقاومت بسیاری در برابر ضربه دارند، از کلاهک فلزی بهره می­برند.

با این اوصاف می­توان حدس زد استاندارد­های کفش ایمنی طیف وسیعی داشته باشد. همچنین مشخصات و عوامل حیاتی کفش ایمنی استاندارد عایق جریان الکتریکی با مشخصات کفش ایمنی استاندارد مهندسی کاملا متفاوت خواهد بود با این حال اما بعضی ویژگی­ها، وجودی الزامی در کفش­های ایمنی دارند، که در ادامه به بررسی برخی از آن­ها خواهیم پرداخت. یکی از مهم­ترین استاندارد­ها که باید هر کفش ایمنی یا کاری داشته باشد، مقاومت و ایمنی است. هر کفش ایمنی باید توانایی مقاومت در برابر فشار و ضربه ناشی از سقوط اشیاء یا ابزار را داشته باشد.

بهداشت

یکی از استاندارد­های کفش ایمنی که به آن توجه کمتری صورت می­گیرد، استاندارد در زمینه بهداشت است. از آن جایی که پا­ها معمولا زمان بسیاری را در کفش می­گذرانند، محیط مناسبی را برای رشد باکتری و انواع قارچ فراهم می­کنند. از این رو کفش ایمنی باید طوری طراحی شود که پا در آن عرق نکند و هوا در به داخل کفش در جریان باشد.

استانداردهای کفش ایمنی مربوط به محیط کاری

لغزش

هر کفش ایمنی باید در برابر لغزش مقاومت جزئی داشته باشد اما افرادی که در صنایع نفتی یا محیط­هایی که با روغن سر و کار دارد، کار می­کنند، باید به فکر چه نوع کفش ایمنی باشند؟ یکی از مشخصات کفش ایمنی استاندارد مناسب زمین لغزنده، استفاده از زیره تی­پی­یو خواهد بود. این زیره در برابر اسید و لغزش مقاومت بالایی از خود نشان می­دهد. نکته­ای که باید به آن توجه داشت این است که اگر محیط کاری شما احتمال یخ زدگی وجود داشته باشد بهتر است از کفش ­هایی با زیره ­های میخی استفاده کنید.

حرارت

یکی دیگر از استاندارد­های کفش ایمنی، استاندارد حرارت است. کارکنان مشاغلی که با حرارت و دما بالا سر و کار دارند باید از کفشی استفاده کنند که از این استاندارد بهره ببرد. کفشی که دارای چنین استانداردی است، معمولا جنس چرمی دارد و در برابر حرارت و دما بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می­دهد. باید بدانیم این نوع کفش در برابر مواد مذاب مقاومت مناسبی ندارد، بلکه کفش­هایی که از رویه آلومینیومی استفاده می­کنند می­توانند انتخاب مناسب­تری باشند. همچنین نکته­ای که هنگام خرید کفش ایمنی باید به آن دقت داشته باشیم آن است که یک کفش ایمنی معمولی نیز باید از استاندارد مقاومتی جزئی در برابر حرارت بهره ببرد.

جریان برق

همانطور که بالاتر ذکر شد برخی از کفش­های ایمنی در برابر جریان برق و شوک ­های الکتریکی مقاوم هستند. در تولید این نوع کفش از هیچگونه فلز یا رسانای الکتریسیته استفاده نمی­شود تا آن به طور کامل مناسب و ایمن در برابر جریان الکتریسیته و برق شود. با این اوصاف نکته­ای که باید به آن واقف باشیم آن است که ویژگی کفش ایمنی استاندارد کاملا منوط به عوامل سازنده و مواد به کار رفته در تولید آن است.

وزن و ضخامت کفش ایمنی استاندارد چقدر است؟

وزن و ضخامت کفش ایمنی استاندارد یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در کیفیت کار کارکنان است. کارکنانی که از کفش ایمنی با وزن مناسب استفاده می­کنند، کمتر از دیگر کارکنان دچار خستگی و یا فرسودگی کاری می‌ شوند. از نگاهی دیگر، استفاده از کفش ایمنی با وزن و ضخامت استاندارد سبب لذت بخش­تر شدن مدت حضور در محیط کاری خواهد شد.

وزن کفش ایمنی استاندارد بین ۴.۹ تا ۵.۲ کیلوگرم است. همانطور که بیان شد پا­ها باید به مدت طولانی داخل کفش­ها باشند. با این اوصاف برای اینکه پای کارکنان خسته و فرسوده نشود، بهتر است کفش ایمنی با وزنی استاندارد توسط آن­ها انتخاب شود.

ضخامت کفش ایمنی، استاندارد­­های بسیاری دارد. این استاندارد­ها بر اساس محیط کاری افراد شکل خواهد گرفت. برای مثال ضخامت رویه کفش ایمنی استاندارد برای محیط ساختمان سازی دو میلی­متر است اما این مقدار در دیگر کفش­های ایمنی متفاومت خواهد بود.

آشنایی با ویژگیهای یک کفش کار استاندارد

امروزه در کارهای مختلف باید از پوشاک و لوازم مخصوص آن فعالیت خاص استفاده کرد. در کوهنوردی تجهیزات و لوازم کوهنوردی باید به همراه داشته باشیم. در عملیات اطفا حریق آتش نشانی پوشاک حفاظتی بخصوصی بکار گرفته می شود. نیروهای امنتی و پلیس پوشاک خاص خود را دارند و …. در همه این موارد کفشهای مخصوص آن فعالیت پوشیده می شوند.

در  محیطهای تولیدی و صنعتی که حضور در آنها با خطرات بالقوه ای توام است نیز  کفش کار  با مشخصات و استانداردهای خاص خود باید پوشیده شود. سازمان بین المللی Ocuppational Safety & Health  یا به اختصار  OSH  وظیفه تنظیم مقررات و استانداردهای حاکم بر محیطهای صنعتی و تولیدی را داراست. طبیعتا استانداردهایی نیز در زمینه تولید و استفاده از کفش کار تهیه شده است.

طبق آمار ارائه شده از طرف اداره کار ایالات متحده، فقط در سال 2016 میلادی تعداد 100 هزار مورد آسیب جدی به پای کارگران و تکنسین ها ثبت شده است که هرکدام بطور میانگین 10 روز از محیط کار جهت انجام امور درمانی دور بوده اند و این آمار بخوبی اهمیت موضوع انتخاب صحیح نوع کفش کار را به ما نشان می دهد. مطلبی تحت عنوان   راهنمایی بر قوائد کفش ایمنی   در وبسایت این سازمان انتشار یافته است که به نکات مهمی اشاره دارد. طبق قوائد تنظیم شده، کفشهای ایمنی باید برای حفاظت از پای کاربران در شرایط کاری زیر تولید شوند:

 • برخورد با مواد خورنده و سمی
 • خطر برق گرفتگی
 • الکتریسته ساکن و احتمال انفجار
 • سقوط اجسام سنگین
 • برخورد با اجسام تیز و برنده
 • پاشش مواد مذاب
 • مواجهه با سطوح داغ یا لغزنده

یعنی کاربر بتواند در شرایط کاری فوق از کفش استفاده کند. البته بندرت کفش کاری تولید می شود که همه این موارد را بطور یکجا در خود داشته باشد. معمولا هر  کفش کار  2 یا 3 مورد را لحاظ می کند.

چند مورد از استانداردهای تعیین شده برای تولید کفش کار را در زیر می آوریم:

 • میزان مقاومت پنجه یک کفش ایمنی در برابر ضربه ناشی از سقوط یک جسم خارجی باید حداقل 200 ژول باشد.
 • پنجه کفش ایمنی باید تحمل وزنی معادل 2500 پوند یا 1132 کیلوگرم را داشته باشد. در این شرایط پنجه باید مقاوم باشد و آسیبی نبیند.
 • کفش ایمنی عایق برق باید در برابر ولتاژی معادل 18000 ولت با فرکانس 60 هرتز حداقل به مدت 1 دقیقه مقاوم باشد.
 • زیره کفش ایمنی باید در برابر 1200 نیوتن نیروی ناشی از جسم سوراخ کننده خارجی مقاوم باشد بدون اینکه نشانه ای از سوراخ شدن روی زیره کفش باقی بماند.
دکمه بازگشت به بالا