بین المللکسب و کار برتر

ویزای انگلیس از طریق ازدواج

کشور انگلیس از محبوب‌ترین و پیشترفته‌ترین کشورهای جهان است. آب و هوای معتدل، فرهنگ غنی و پایه‌ی اقتصادی قوی، این کشور را به مقصدی محبوب برای متقاضیان مهاجرت تبدیل کرده است. این کشور 6 راه مختلف برای مهاجرت دارد که افراد با توجه به شرایط خاص خود می‌بایست بهترین راه را انتخاب کنند. از طریق ازدواج یکی از راه‌های شش‌گانه مهاجرت به کشور انگلیس است که در  به‌ طور مفصل به تشریح آن پرداخته‌ایم.

اما چیست؟ و چگونه صورت می‌گیرد؟ شهروندان انگلیس و افراد ساکن که همسرشان خارج از کشور زندگی می‌کنند، می‌توانند آن‌ها را از طریق ویزای ازدواج که در گروه ویزای خانواده قرار دارد به انگلیس ببرند. ویزای همسر که به ویزای ازدواج در انگلستان نیز معروف است، درصورتی که بخواهید برای زندگی با یک شریک زندگی (همسر یا نامزد) وارد انگلیس شوید و برای بیش از 6 ماه در آن بمانید، ویزای مورد نیاز شماست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اخذ ویزای توریستی انگلیس با ما تماس بگیرید.

اخذ ویزای انگلیس در تهران | تجربه ویزای توریستی انگلستان

قانون ازدواج در انگلیس

ازدواج در این کشور به دو صورت مدنی و مذهبی بین افراد هم جنس و یا با جنس مخالف صورت می‌پذیرد. قانون ازدواج در انگلیس و روند و آداب و رسوم انجام آن برای افراد و هر یک از روش‌های بیان شده متفاوت است. اگر قصد ازدواج مذهبی را دارید باید برای انجام این کار مراسم مذهبی خاصی را انجام دهید. ازدواج مدنی نیز باید در یکی از دفاتر ثبت احوال این کشور صورت بپذیرد. برای این که بتوانید در این کشور از طریق یکی از روش‌های بیان شده ازدواج کنید باید طرفین حداقل 16 سال داشه باشند؛

لازم به ذکر است در صورتی که یکی از طرفین زیر 18 سال سن داشته باشند باید رضایت والدین آنها جلب شده باشد. اتباع خارجی که در این کشور قصد ازدواج دارند و یا زمانی که فردی قصد ازدواج با تبعه این کشور و اخذ ویزای ازدواج را داشته باشد، شرایطی متفاوت حکم فرما خواهد بود که این افراد قبل از اقدام برای انجام این کار ملزم به آشنایی با آنها و فراهم کردن شرایطی مناسب خواهند بود. برای به رسمیت شناخته شدن ازدواج در این کشور از لحاظ قانونی، حضور حداقل 2 نفر به عنوان شاهد به هنگام اجرای مراسم الزامی خواهد بود. به هنگام انجام ازدواج مدنی باید اطلاعیه‌ای به مدت  28 روز در اداره‌ای که قصد ثبت آن را دارید منتشر شود.

مزایای ویزای ازدواج انگلستان

اگر به طور قانونی از طریق ویزای کار در انگلیس حضور دارید، می‌توانید از داخل انگلیس برای ویزای ازدواج اقدام کنید. ویزای همسر مزایای بسیار خوبی دارد. در اینجا مواردی که باید در مورد مزایای مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج بدانید را برایتان شرح می‌دهیم.

ویزای ازدواج انگلستان یا ویزای شریک زندگی که به طور رسمی به عنوان ویزای (خانواده یک فرد مستقر) شناخته می‌شود، به شما امکان می‌دهد در انگلستان کار و تحصیل کنید. همچنین افراد وابسته یا اعضای خانواده خود را به کشور بیاورید. شما هنگام ازدواج با یک شهروند انگلستان موظف نیستید ویزای کاگر ماهر را (قبلا به عنوان ویزای درجه2 معروف بود) به ویزای همسر تبدیل کنید. اگر تصمیم به تغییر ویزا دارید، می‌توانید از داخل انگلستان اقدام کنید.

ویزای ازدواج انگلستان معمولاً به دارنده اجازه دسترسی به بودجه عمومی یا سایر مزایا را نمی‌دهد. بنابراین شما باید به عنوان بخشی از درخواست خود، هزینه‌های اضافی مراقبت‌های بهداشتی را تقاضا کنید. در ادامه مزایایی را که می‌توان در ویزای ازدواج یا نامزد انگلیس درخواست کرد ببینید:

 •  کمک هزینه جویندگان کار مبتنی بر سهم
 • کمک هزینه نگهبان
 • کمک‌هزینه ناتوانی
 •  کمک هزینه اشتغال و پشتیبانی مبتنی بر سهم (ESA)
 • کمک هزینه بارداری
 •  حقوق بازنشستگی
 • حقوق و دستمزد قانونی زایمان
 •  حقوق قانونی بیماری

بزرگترین مزیت ویزای ازدواج چیست؟

مزیت اصلی ویزای ازدواج انگلستان این است که هیچ محدودیت کاری ندارد. بر خلاف ویزای کار، جایی که شما فقط اجازه کار برای کارفرمای تحت حمایت خود را دارید، در ویزای ازدواج در هر مکانی می‌توانید، استخدام شوید. در ویزای همسر از نظر درآمد، شما و شریک زندگی باید سالیانه 18600 پوند درآمد یا پس انداز نقدی 62،500 پوندی را داشته باشید که مسیری ملایم تری نسبت به ویزای کار دارد. این در حالی است که برای ویزای کار نیاز است شما و شریک زندگی‌تان حداقل 25600 پوند در سال (نرخ ادامه کار) برای شغل خود درآمد داشته باشید.

ازدواج صوری برای اقامت انگلستان

پس از بررسی مزایای ویزای ازدواج انگلستان شاید به این فکر افتاده باشید تا برای بهره‌مندی از موارد بیان شده راهی بیابید. در صورتی که شرایط استفاده قانونی از این روش مهاجرتی را نداشته باشید ممکن است این مسئله به ذهن شما خطور کرده باشد که ازدواج صوری برای اقامت انگلستان روشی مناسب به منظور دستیابی به هدف مد نظر است. در این صورت باید بگوییم که انجام این کار اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا اقامت ارائه شده به مدت قابل ملاحظه‌ای موقت بوده و باید در چند مرحله تمدید شود.

در مدت زمان حضور و قبل از اعطا و موافقت با درخواست اخذ اقامت متقاضیان، شرایط و واقعی بودن رابطه آنها و همسرشان با دقت و سختگیری بالایی بررسی می‌شود. اگر از ازدواج صوری برای رسیدن به هدف خود آن هم از طریق این روند اقدام کنید قریب به یقین واقعی نبودن رابطه بر ملا شده و با مشکلات اساسی مواجه خواهید شد.

انواع ویزای ازدواج انگلستان

در ادامه با انواع ویزای ازدواج انگلستان آشنا شوید:

که از خارج از انگلستان ارائه می‌شود و به افرادی که متقاضی هستند اجازه می‌دهد برای مدت 33 ماه به شریک انگلیسی خود با حمایت مالی او در انگلیس بپیوندند.

 ویزای FLR (M)

ویزای نامزد انگلستان به شما اجازه می‌دهد با شریک زندگی خود در انگلیس ازدواج کنید یا به انگلستان وارد شوید. این امر می‌تواند منجر به ترک نامحدود برای باقی ماندن (ILR) شود و 6 ماه اعتبار دارد. این ویزا علی رغم اینکه فقط 6 ماه اعتبار دارد، با ارائه درخواست ویزای FLR (M) قبل از انقضا ویزای نامزد، به راحتی قابل تمدید است.

ویزای شریک زندگی مجرد انگلیس به شخص متقاضی اجازه می‌دهد با شریک زندگی خود وارد انگلیس شود و باعنوان حامی مالی در آن بماند.

برای مثال:

سارا تبعه استرالیا است و دوست دارد با شریک انگلیسی خود، جک در انگلیس زندگی کند. از آنجا که سارا و جک بیش از 2 سال با یکدیگر زندگی کرده‌اند، او می‌تواند برای درخواست ویزای شریک زندگی ازدواج نکرده انگلستان اقدام کند. سارا در حال حاضر ویزای انگلیس ندارد و بنابراین باید درخواست خود را از خارج از کشور انجام دهد.

شرایط لازم برای مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج

برای واجد شرایط شدن ویزای ازدواج انگلستان، مقیم انگلستان و متقاضی که می‌خواهد در انگلیس به آنها بپیوندد، هر دو باید برخی از معیارهای تعیین شده توسط اداره مهاجرت در انگلستان را داشته باشند. شرط اصلی ویزای همسر این است که هم مقیم و هم متقاضی باید بیش از 18 سال داشته باشند زیرا قانون انگلیس، ازدواج زیر 18 سال را به رسمیت نمی شناسد.

سایر معیارهای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 •  در حال حاضر مجرد بوده حتی در رابطه مدنی نباشید.
 •  شریک زندگی شما باید انگلیسی بوده یا شهروند ایرلندی که وضعیت استقرار خود را حل و فصل کرده‌ است.
  اگر همسر شما از کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین باشد و از قبل از 1 ژانویه 2021 در انگلیس زندگی کند باید دارای شرایط اقامت، مرخصی نامحدود برای ماندن (ILR) با وضعیت تسویه شده باشد.

علاوه بر این، شما باید یکی از موارد زیر را ثابت کنید:

 •  شما در یک مشارکت مدنی یا رابطه برای ازدواج هستید که در انگلیس شناخته شده است. درواقع ازدواج یا مشارکت مدنی شما باید در انگلستان به رسمیت شناخته شود. (این امر برای جلوگیری از ازدواج هایی است که قانون انگلیس آنها را به رسمیت نمی‌شناسد.)
 •  اگر نامزد هستید باید ثابت کنید که در عرض 6 ماه آینده ازدواج خواهید کرد.
 •  زمان تقاضای ویزا حداقل 2 سال است که با همسر خود زندگی می‌کنید یا در رابطه پایدار هستید.
 •  شما و شریک زندگی خود قصد دارید بعد از درخواست برای همیشه در انگلستان با هم زندگی کنید.
 •  شریک زندگی در انگلیس باید شرایط مالی را برآورده کند.
 •  متقاضی باید شرایط زبان انگلیسی را داشته باشد.

مدارک و قوانین اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج

هنگام ارائه مدارک برای ازدواج یا رابطه خود باید بسیار مراقب باشید زیرا اگر سفارت یا کنسولگری محل درخواست شما مشکوک شود که برای مزایای ویزا در حال ازدواج یا رابطه جعلی هستید، آن‌ها به‌ طور خودکار درخواست ویزای شما برایرا رد می‌کنند. مدارک مورد نیاز ویزای شریک زندگی انگلستان که هنگام مراجعه و ملاقات با افسر کنسولگری باید ارائه دهید، در زیر ذکر شده است:

 • ارائه فرم درخواست ویزای انگلیس. برای ویزای همسر باید فرم VAF4A را ارائه دهید.
 •  گذرنامه معتبر با حداقل یک صفحه خالی برای اینکه بتوانید ویزا را ضمیمه کنید.
 •  گذرنامه‌های قبلی شما
 •  دو عکس رنگی به اندازه گذرنامه که مطابق با الزامات تعیین شده توسط انگلیس است.
 •  شرایط تسلط کافی به زبان انگلیسی.
 •  اثبات تمکن مالی. (اظهارات بانکی شریکی که قبلا در انگلستان اقامت داشته است، 6 ماه فیش حقوقی، نامه‌ای از یک کارفرما که شامل عنوان شغل، دوره‌ای که در آنجا کار کرده است، حقوق فعلی و همچنین فیش حقوقی).
 •  اثبات رابطه به عنوان عکس‌های دونفره شما با هم و غیره.
 •  نام و نام خانوادگی کامل شما.
 •  تاریخ دقیق تولد شما.
 •  جزئیات هرگونه درخواست مهاجرت قبلی، در صورت وجود.
 •  گواهی عدم سوءپیشینه جنایی.
 •  شماره بیمه ملی شما در صورت وجود.
 •  تاریخ تولد و ملیت والدین شما در صورتی که از خارج از انگلستان درخواست دهید.
 •  اثبات محل اقامت. شما باید سندی را ارائه دهید که محل اقامت شما در انگلستان را نشان دهد.
 •  اطلاعات بیومتریک. این مورد شامل دادن اثر انگشت و یک عکس دیجیتالی است که در مرکز برنامه مناسب گرفته شده است.
 •  اثبات هزینه‌های پرداخت شده برای ویزای همسر. شما باید رسید را تایید کنید که هزینه ویزا را در صورت لزوم پرداخت می‌کنید.

هزینه‌های اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج

اگر بخواهیم هزینه‌های اخذ اقامت انگلستان از طریق ازدواج را مورد بررسی قرار دهیم، باید عنوان کنیم که این مخارج را می‌توان به مخارج ازدواج، جمع آوری مدارک و ترجمه آنها و هزینه بررسی درخواست ویزا تقسیم بندی کرد.همان‌طور که بیان شد راه‌های مختلفی برای ثبت و برگزاری مراسم ازدواج وجود دارند که هر یک از آنها به صورت‌های مختلفی قابل استفاده هستند به همین سبب نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای این کار بیان کرد.

جمع آوری مدارک و ترجمه نیز به مانند ازدواج مخارج متغیری دارد؛ اما در این میان برای بررسی درخواست‌های ارائه شده به منظور دریافت ویزا هر ساله مبلغ مشخصی توسط اداره مهاجرت و دولت کشور مورد بحث اعلام می‌شوند که به هنگام نگارش این مطلب چیزی در حدود 1330 پوند است. اگر اطلاعات بیومتریک خود را ثبت نکرده‌اید باید برای ثبت آن اقدام کرده که آن نیز چیزی در حدود 20 پوند هزینه خواهد داشت.

مراحل مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج

هر شهروند انگلیسی یا شخصی که اقامت دائم کشور انگلستان را دارد می‌تواند بعد از رسیدن به سن قانونی با فردی از یک ملیت دیگر ازدواج کند و اقامت دائم را برای همسر خود اتخاذ کند. مراحل ویزای ازدواج انگلستان باید قبل از ورود همسر به کشور انگلیس انجام شوند تا همسر بتواند به‌ طور کاملا قانونی شهروند بریتانیا شود. اولین و مهم‌ترین بخش مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج اثبات آن و دادن گواهی به سفارت است که حدود 295 دلار هزینه دارد.

برای انجام این کار باید مدارک مربوطه را به سفارت تحویل دهید. در ادامه به بررسی این مدارک می‌پردازیم:

 •  برای اثبات ازدواج قانونی زوجین باید گواهی ازدواج خود را ارائه دهند. برای سهولت در روند اخذ ویزا و اثبات گواهی توصیه می‌شود تمامی مدارک ازدواج به همراه فیلم و عکس‌های عروسی را به سفارت تحویل دهند.
 •  زوجین باید ثابت کنند برای تجربه زندگی مشترک و عاشقانه با هم ازدواج کرده‌اند و ازدواج آن‌ها سوری نیست.
 •  برای اخذ ویزای ازدواج انگلستان باید وضعیت تاهل هر دو طرف شفاف باشد. بنابراین ارائه گواهی طلاق یا فوت در صورت ازدواج اول طرفین الزامی است.
 •  شهروند بریتانیایی باید ثابت کند استقلال مالی دارد و با مدارک لازم ثابت کند توانایی مالی برای اداره زندگی را دارد. همچنین اگر همسرتان را به انگلستان می‌آورید باید ثابت کنید که درآمد هر دو شما حداقل 18،600 پوند در سال است.
 •  زوجین باید ثابت کنند توانایی هزینه‌های مربوط به بیمه را دارند.
 •  متقاضی باید شرایط زبان انگلیسی را داشته باشد.
 •  مدارک عدم سوءپیشینه یا هرگونه جرم و جنایتی از طرف زوجین به سفارت تحویل داده‌شوند.
 •  پاسپورت قدیمی درصورت تمدید یا اخذ پاسپورت جدید باید به سفارت ارائه شود.
 •  7 روز قبل از اقدام برای اخذ ویزای ازدواج انگلستان زوجین باید در دفتر ثبت برنامه‌های ازدواج در انگلستان حضور داشته باشند.
 •  محل اقامت برای زندگی مشترک باید مشخص باشد. وضعیت تملک، مالک یا مستاجر بودن اهمیت چندانی ندارد. تنها لازم است ثابت شود برای حداقل یک سال محل اقامت مشخص است.
 •  در زمان اقدام برای ویزای ازدواج انگلستان شما یا شریک زندگی‌تان نباید برای بهره‌گیری از خدمات خیریه و کمک‌های دولتی هیچ‌گونه درخواستی داشته باشید.
 •  برای تایید یا رد برنامه‌های ازدواج تا 28 روز فرصت دارید برنامه‌های خود را به دفتر ثبت برنامه‌های ازدواج تحویل دهید. تاریخ برگزاری مراسم عروسی باید در این برنامه به‌طور دقیق مشخص باشد اما امکان تغییر محل برگزاری عروسی بعد از تحویل مدارک امکان‌پذیر است.

برای دریافت ویزای ازدواج انگلستان حدود 12 هفته زمان احتیاج دارید. اگر درخواست شما در انگلیس، بصورت آنلاین یا پست باشد، پاسخگویی به آن حداکثر 8 هفته طول می‌کشد. از طرف دیگر، اگر شخصا در انگلیس اقدام کنید، ظرف یک روز در مورد درخواست ویزای ازدواج انگلستان پاسخی دریافت خواهید کرد.

تمدید ویزای ازدواج انگلستان

اگر قصد استفاده از این روش را برای اخذ اقامت دارید بهتر است بدانید که برای ورود شما به انگلستان در ابتدا ویزایی 6 ماهه برایتان صادر خواهد شد. از طریق این اجازه اقامت شما قادر خواهید بود تا ازدواجتان را به صورت رسمی ثبت کرده و روند دریافت اقامت و تمدید این ویزای 6 ماهه را آغاز کنید. شرایط، مدارک و هزینه‌های مورد نیاز برای انجام این کار در قسمت‌هایی جداگانه مورد بررسی قرار گرفته اند اما مسئله مهم برای علاقهمندان به دریافت این نوع اقامت، نحوه تمدید ویزای ازدواج انگلستان است.

زمانی که روند دریافت این اقامت را با موفقیت طی کنید ویزای اولیه‌ای که به شما اعطا شده است به صورت موقت و به مدت 33 ماه تمدید خواهد شد. این بازه به منظور بررسی بیشتر و اطمینان حاصل کردن از واقعی بودن ازدواج مشخص می‌شود. پس از اتمام بازه بیان شده و با استواری رابطه ثبت شده اجازه اقامت موقت با همان میزان اعتبار قبلی تمدید خواهد شد. زمانی که تقریباً 5 سال از رسمی شدن رابطه و زندگی در کشور مورد بحث بگذرد دارندگان این ویزا مجاز خواهند بود تا برای دریافت اقامت دائم درخواست دهند.

دکمه بازگشت به بالا