اجتماعیکسب و کار برتر

اعتبار قولنامه موتور چگونه است؟

قولنامه ساده موتور و استفاده از فروش نامه دستی برای آن

یکی از سؤالات رایجی که در زمینه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت وجود دارد، استفاده و یا عدم استفاده از قولنامه ساده موتور است. فروش نامه دستی نه‌فقط برای خرید و فروش موتور برای بسیاری دیگر از کالاها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما آیا این فروش نامه و قولنامه ساده موتور اعتبار کافی را دارد؟ واقعیت این است که از نظر قانون هر قراردادی که مغایر با اصل قانون نبوده و باعث نقض مفاد قانونی نشود، می‌تواند به‌عنوان یک سند در دادگاه و مراجع قضایی به‌عنوان دلیل و سند مورد استفاده قرار گرفته و به آن استناد شود. اما موضوع اینجاست که استفاده از قولنامه ساده موتور و یا فروش نامه دستی فروش کالا ممکن است ایرادات زیادی داشته باشد.

استفاده از قولنامه ساده موتور در نگاه اول هزینه‌های کمتری را به دنبال دارد اما درنهایت ممکن است آسیب‌های مالی چند برابری را برای کاربر ایجاد کند. در خرید و فروش موتور سیکلت نکات بسیار مهمی وجود دارد که لازمه بررسی آنها نیازمند اطلاع از موارد حقوقی و قانونی مرتبط و همچنین داشتن تجربه در این زمینه است. هرگز سرمایه‌های گران‌قدر خود را بدون هیچ پشتوانه‌ای تحت این قراردادها وارد ریسک‌های بزرگ نکنید.

دانلود فایل ورد قولنامه موتور سیکلت | فرم دانلود رایگان قولنامه موتور سیکلت pdf

قولنامه معاوضه موتور

قولنامه معاوضه موتور شرایط و موارد متفاوت‌تری نسبت به قولنامه فروش این کالا دارد. هرچند قولنامه فروش نیز یک قرارداد خرید کالا محسوب شده و به عنوان قرارداد معوض شناخته می‌شود، اما بااین‌حال شرایط مندرج در آن با قولنامه خرید و فروش موتور به‌صورت نقدی تفاوت‌هایی خواهد داشت. ازاین‌رو اگر به دنبال تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هستید، بهتر است از شرایط مربوط به آن استفاده نموده و قولنامه معاوضه موتور را در جای خود به‌کارگیرید.

خرید موتور قولنامه‌ای و نکات مربوط به آن

موتور سیکلت نیز مانند سایر انواع خودروها و وسایل سواری، دارای سند بوده و طبق این اسناد مالکیت آن محرز و شناخته می‌شود. در خرید فروش موتور چه موتورهای سفر و چه موتورهای کارکرده دقت به سند از اصلی‌ترین معیارها است. اما در برخی مواقع به دلایل مختلفی افراد برای خرید و فروش قولنامه‌ای موتور اقدام می‌نمایند. هرچند در برخی مواقع نیز این نوع قولنامه‌ها و قراردادها مشکلی نداشته و کاملاً دارای اعتبار است، اما در اکثر موارد شاهد تقلب‌هایی در این نوع قولنامه‌ها و قراردادها هستیم. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم که تا حد ممکن از خرید موتور قولنامه‌ای اجتناب کرده و در به دنبال وسایل نقلیه با سند رسمی باشید.

نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین کاربران می‌توانند نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت را نیز در اختیار داشته و از آن برای تدوین شروط مدنظر خود استفاده نمایند. البته شخص و موسسه تنظیم کننده این قرارداد نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. درصورتی‌که به دنبال تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هستید و شرایط ایده‌آلی را برای خود انتظار دارید، بهتر است به دنبال نمونه قراردادهای تنظیم شده توسط وکیل و مشاور حقوقی باشید.

مشاور حقوقی با اطلاع کامل از به‌روزترین قوانین مربوط به چه قراردادهایی تمام جوانب را در نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت در نظر گرفته و باعث محکم‌تر شدن شرایط خرید این کالا می‌شود. این نمونه قراردادها که در لامینگو می‌توانید به یکی از عالی‌ترین و معتبرترین آنها دسترسی داشته باشید، باعث می‌شود تا نکاتی که در شرایط عادی به ذهن کاربران خطور نمی‌کند را نیز در نظر داشته و به آنها توجه نمایید.

نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

در تنظیم قولنامه فروش موتور سیکلت باید به نکات مختلفی توجه کنید. از مفاد حقوقی گرفته تا نحوه نگارش این قراردادها که از نظر حقوقی ممکن است بار معنایی مختلفی را به دنبال داشته باشد، باید مورد توجه کاربران قرار گیرد. اگر به دنبال تنظیم چنین قراردادی بوده و سعی در خرید و یا فروش موتور دارید، در قدم اول بهتر است با مفاد مربوط به چنین قراردادهایی آشنا شوید. هرچند آشنایی با مفاد این قراردادها شرایط لازم و کافی برای تنظیم محکم و دقیق این قولنامه را ایجاد نمی‌کند، اما بااین‌حال می‌تواند قدم خوبی باشد تا از این طریق طرفین آشنایی حدودی با مفاد مربوطه داشته باشند.

با آشنایی با مفاد معمول و رایج قولنامه فروش موتور سیکلت متوجه شرایط چنین قراردادهایی شده و درک درستی از شرایط اولیه خواهید داشت. در انتها تنها استفاده از مشاوره حقوقی می‌تواند زمینه‌ساز بهترین شرایط برای شما باشد. با بررسی مفاد مربوط به قولنامه فروش موتور سیکلت و همچنین شرایط تنظیم هر یک از این بندها می‌توانید با کیفیت بهتری برای تنظیم این قرارداد اقدام نمایید. در ادامه با مفاد قولنامه فروش موتور سیکلت و نحوه تنظیم آنها آشنا خواهید شد.

طرفین قرارداد

به‌عنوان اولین بند و ماده از قولنامه فروش موتور سیکلت باید طرفین قرارداد را مشخص نمایید. در این ماده از مفاد قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت شما باید به‌صورت کامل و شفاف مشخصات هر یک از طرفین را ثبت کرده و این مشخصات را با مدارک شناسایی آنها نیز تطابق دهید. همچنین لازم است تا آدرس دقیق محل سکونت آنها را نیز درج کنید. طرف اول به عنوان فروشنده موتور سیکلت و طرف دوم نیز خریدار موتور سیکلت در این قرارداد درج می‌شود. نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت برای این بند به ترتیب زیر است:

فروشنده / فروشندگان ……..نام و نام‌خانوادگی……….. فرزند ……نام پدر ……. به شماره شناسنامه ………….. صادره از …………….. به کد ملی …………… متولد ………… ساکن …………………………… به شماره تلفن ………………. .

همچنین در ادامه به جای فروشنده از عنوان خریدار برای پر کردن مشخصات خریدار استفاده کنید. البته درباره این بند باید به خاطر داشته باشید که:

موضوع و مشخصات مورد معامله

در دومین ماده از قولنامه فروش موتور سیکلت نوبت به درج مشخصات خود این وسیله می‌رسد. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت باید دقت کنید که مورد معامله را به‌صورت دقیق مشخص کرده و از ذکر موارد غیر مربوط به آن خودداری نمایید. هر اشتباهی در این بند می‌تواند زمینه‌ساز ابطال قرارداد باشد. برای پر کردن این بند از قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت مطابق با شرایط زیر اقدام کنید:

تمامی شش‌دانگ یک دستگاه موتور سیکلت …… نام موتورسیکلت ….. مدل …………. به شماره بدنه …….. و شماره پلاک ………… به رنگ …… به انضمام لوازم و تجهیزات موجود آن‌که به رؤیت خریدار رسیده است.

در پر کردن این بند از قولنامه فروش موتور سیکلت دقت کنید که:

ثمن معامله و نحوه پرداخت آن

یکی دیگر از مفاد و بندهای مربوط به قولنامه فروش موتور سیکلت، ثمن معامله و نحوه پرداخت آن است. این بند نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و در تنظیم آن باید دقت زیادی داشته باشید. بهای معامله مبلغی است که طرفین بر اثر توافق نموده‌اند. لازم است یادآور شویم که مبلغ قرارداد ممکن است موارد مختلفی هم داشته باشد که به‌صورت عرف پرداخت می‌شود. مواردی مانند هزینه تنظیم و انتقال سند، هزینه پلاک و … که به‌صورت معمول و عرف شخص پرداخت‌کننده آنها مشخص است. درصورتی‌که چیزی غیر از عرف در این باره توافق نمایید، بهتر است آن را در متن قرارداد درج کنید. برای پر کردن بند مربوط به ثمن معامله مطابق زیر عمل کنید:

ثمن معامله به مبلغ ……..به عدد ………. ریال معادل ……. به حروف ……… ریال تعیین گردید.

نحوه پرداخت ثمن معامله به شرح زیر است:

مبلغ ……. به عدد ……… ریال معادل …….. به حروف ……… ریال در زمان عقد این قرارداد نقداً / طی چک به شماره ……. نزد بانک …… شعبه ….. کد …… به فروشنده پرداخت شد.

مبلغ ……. به عدد ………. ریال معادل ……. به حروف ……… ریال در تاریخ ……… به فروشنده پرداخت می‌گردد.

در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت در این بند باید دقت کنید که:

ضرر و زیان ناشی از عدم پرداخت به‌موقع ثمن معامله

در پرداخت مبلغ مربوط به قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت ممکن است مشکلاتی پیش آمده و تأخیرهایی به وجود‌ آید. از این گذشته خریدار به دلایل مختلفی نیز ممکن است از پرداخت بقیه مبلغ امتناع نماید. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است در متن قولنامه فروش موتور سیکلت اقدام به تعیین ضرر و زیان برای دیرکرد در مبلغ قرارداد نمایید. با این مضمون که اگر خریدار به هر دلیلی در پرداخت مبالغ تعیین شده در تاریخ‌های مشخص شده دیرکرد داشته باشد، موظف است به جای هر روز دیرکرد N % از مبلغ قرارداد را به‌عنوان جریمه به فروشنده تسلیم کند.

شرایط معامله

یکی دیگر از بندهای بسیار مهم در مفاد قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت بند مربوط به شرایط قرارداد است. در این بند طرفین باید توافقات صورت گرفته را به متن قرارداد اضافه نمایند. به‌صورت کلی توافق‌های عمومی وجود دارد که می‌توانید آنها را در نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت مشاهده نمایید. این موارد به‌صورت عموم در این قولنامه‌ها تنظیم شده و وجود دارد. اما وجود آنها به‌منزله عدم امکان اضافه شدن توافقات جدید نیست.

طرفین باید هر توافقی را به‌صورت کتبی به قرارداد اضافه نمایند. حتی در صورت اضافه شدن بندی جدید بعد از تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت نیز لازم است تا با نظر داور متن مربوط به توافق صورت گرفته به قرارداد اضافه شود. مواردی مانند محل و زمان مراجعه به دفترخانه برای انتقال سند را باید در این بند تنظیم کنید. همچنین ضرر و زیان مربوط به عدم حضور فروشنده در محضر برای انتقال سند را نیز تنظیم کرده و در متن قرارداد درج نمایید.

عنوان قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین باید متذکر شویم که قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت مانند سایر قراردادهای خرید و فروش کالا دارای عنوان مشخصی است که باید این عنوان را در تمام صفحات قرارداد درج نمایید. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هرگز از عناوین غیر مرتبط استفاده نکرده و در صورت استفاده طرف مقابل از چنین عناوینی از این امر امتناع ورزید. دقت کنید که استفاده از عناوین غیرمرتبط با متن قرارداد ممکن است شرایط حقوقی مختلفی را برای آن رقم زده و شما را وارد چالش‌های جدیدی نماید.

مرجع حل اختلاف در متن قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین لازم است تا مرجعی را به‌عنوان حل اختلاف در قرارداد درج کنید. داور نقش بسیار مهمی در قراردادهای خرید و فروش کالا دارد. در صورت بروز ایراد و مشکل در هنگام اجرای مفاد قرارداد و یا نیاز به تغییر در متن آن داور می‌تواند اعتبار بیشتری به قولنامه اعطا کرده و به‌عنوان قاضی میان طرفین قضاوت نماید. این امر هم می‌تواند باعث عدم نیاز به حضور در دادگاه شده و هم شرایط مناسبی را برای طرفین رقم بزند. در تعیین داور هم می‌توانید به دنبال اشخاص معتمد و با اعتبار باشید و هم این وظیفه را به شورایی 3 یا 5 نفره بسپارید.

موارد فسخ در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین در مفاد قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت باید به موارد فسخ قرارداد نیز اشاره کنید. این بند از قرارداد به مواردی اشاره خواهد داشت که در صورت بروز آنها امکان به هم زدن و فسخ قرارداد توسط طرفین را خواهد داشت. برای مثال دزدی بودن مال مورد نظر و یا عدم امکان فروش آن به دلیل معذورات قانونی و مواردی ازاین‌دست می‌تواند زمینه‌ساز بندهای این بند از قرارداد باشد. همچنین عدم رعایت صداقت در فروش موتور سیکلت و ادعاهای دروغ درباره آن نیز می‌تواند از دلایل فسخ قرارداد بوده و شرایط را برای این منظور فراهم آورد.

تعداد نسخه‌ها

تعداد نسخه‌های قرارداد را نیز باید در متن قرارداد درج کنید. این موضوع از این نظر اهمیت دارد که امکان جعل در آن را کاهش داده و اطمینان بالاتری را برای طرفین به وجود می‌آورد. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت رعایت این نکات که باعث به حداقل رسیدن امکان جعل و تقلب می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد. این نکات در نگاه اول بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسند اما در عمل می‌توانند شرایط فوق‌العاده بهتری را برای طرفین رقم بزنند.

امضاء و اثر انگشت طرفین قرارداد

نکته دیگری که در تنظیم متن قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت باید به آن توجه داشته باشید، امضا و اثر انگشت طرفین است. امضاء و اثر انگشت طرفین قرارداد را باید در تمام صفحات آن درج نمایید. همچنین درصورتی‌که از قرارداد دستی و کاربنی برای این منظور استفاده می‌کنید، بهتر است در زمان امضاء، کاربن‌ها را بردارید.

اهمیت خدمات مشاوره حقوقی برای تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

به بررسی اصلی‌ترین مفاد مربوط به قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت پرداختیم و روش‌های پر کردن هر یک از بندهای آن را نیز برشمردیم. دراین‌باره باید اشاره کنیم که اطلاع از این بندها و نحوه پر کردن آنها هرچند برای طرفین لازم و حتی ضروری است اما کافی نیست. لازم است بدانید که قراردادهای این‌چنینی علاوه بر داشتن بندهای معمول و رایجی که به تشریح آنها پرداختیم، دارای بندهای اختصاصی دیگری هم هستند که امکان بررسی آنها به‌صورت عمومی وجود ندارد. برای این موارد لازم است تا با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در زمینه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت اقدام نمایید.

دقت کنید که مفاد عمومی اگر جوابگوی نیازهای کاربران در زمینه تنظیم قولنامه فروش موتور سیکلت بود، شاهد اختلافات بسیار زیاد و همچنین مالباختگان مربوط به این قراردادها نبودیم. عدم استفاده از چنین مواردی درنهایت می‌تواند منجر به آسیب‌ها و خسران‌های بیشتر برای طرفین باشد. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم در کنار مطالعه مقالات این‌چنینی درباره شرایط تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور به دنبال چنین خدماتی برای محکم‌کاری نیز باشید.

منبع:

https://plandl.ir/product/motor-contract-agreement/

دکمه بازگشت به بالا