سلامت و دانشکسب و کار برتر

کلینیک درمان زگیل تناسلی در اصفهان

همه چیز درباره زگیل تناسلی زنان؛ علائم، پیشگیری و درمان+ عکس

زگیل تناسلی زنان یکی از انواع بیماری‌های عفونی و واگیردار است که به دلیل وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در اندام‌های تناسلی شکل می‌گیرد(1). با توجه به اینکه زگیل تناسلی به شریک جنسی هم منتقل می‌شود، نه تنها زنان، بلکه مردان هم جویای اطلاعات بیشتری درباره زگیل تناسلی زنان هستند. زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد؟ با چه راهکارهایی می‌توان از ابتلا به این ویروس پیشگیری کرد؟ چه روش‌هایی برای درمان زگیل تناسلی زنان مفید هستند؟ این موارد از جمله سؤالاتی هستند که برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شوند. تا انتها با ما همراه باشید تا در این مقاله به سؤالات شما پاسخ دهیم.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم | از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش

زگیل تناسلی زنان چگونه است؟

زگیل تناسلی در زنان زائده‌های نرمی هستند که در اندام تناسلی شکل می‌گیرند و با درد، ناراحتی و خارش همراه هستند. سویه‌های (6HPV) و (11HPV) در زنان باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. این سویه‌ها متفاوت با آنهایی هستند که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهند. در سال‌های اخیر، تعداد مبتلایان به ویروس اچ پی وی زیاد شده است. افرادی که روابط جنسی زیادی برقرار می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در خطر ابتلا به زگیل تناسلی زنان قرار دارند. با اینکه زگیل تناسلی زنان در داخل و اطراف واژن، مقعد یا روی دهانه رحم شکل می‌گیرد، تعداد زیادی از زنان مبتلا با مشاهده علائم زگیل تناسلی در فرج، به وجود این بیماری عفونی پی می‌برند.

شکل انواع زگیل تناسلی در زنان مبتلا ممکن است بسیار کوچک باشند یا به صورت خوشه‌های بزرگ ظاهر شوند. احتمال دارد که این زگیل ها به رنگ قرمز یا سفید باشند. گاهی اوقات، ممکن است که خانمی زگیل تناسلی داشته باشد اما هیچ علامتی مبنی بر این بیماری به چشم نیاید. در این حالت بهتر است همیشه به راه‌های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی در زنان رجوع کرد.

علائم زگیل تناسلی در زنان

با وجود تأکید پزشکان به رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی زنان، هنوز عده‌ای هستند که این نکات را رعایت نمی‌کنند. بنابراین بهتر است که با علائم ابتلا به زگیل تناسلی در زنان آشنا شویم.

عموماً علائم زگیل تناسلی در زنان، چند هفته تا چند ماه پس از ورود ویروس (HPV) در بدن بروز می‌کنند. گاهی هم این علائم به چشم نمی‌آیند. چون بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره‌‎تر هستند. اما گاهی ظاهری شبیه گل‌کلم داشته و کمی برجسته و ناصاف به نظر می‌رسند. در این حالت فرد با دسته‌ای از زگیل‌ها مواجه می‌شود. علائم زگیل تناسلی زنان داخل یا خارج واژن، مقعد و روی دهانه رحم شکل می‌گیرند. این در حالی است که اگر شخصی تماس دهانی با فرد مبتلا به (HPV) داشته باشد، می‌تواند علائم زگیل دهانی، روی زبان، لب‌ها و همچنین در گلو ببیند.

زنان مبتلا به زگیل تناسلی با درد هنگام برقراری روابط جنسی، سوزش و خارش و ترشحات نامعمول واژن مواجه می‌شوند. تمام این علائم به خانم‌ها اعلام می‌کند که باید زودتر به پزشک مراجعه کنند تا روند درمان سریع‌تر شروع شود.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی زنان

همانطور که گفتیم، گاهی زگيل تناسلي زنان علامتی ندارد. این نکته باعث شده که پزشکان، خانم‌ها را به معاینات لگنی دوره‌ای (معمولا تست پاپ اسمیر) تشویق کنند. این نکته مخصوصاً درباره افرادی که روابط جنسی محافظت نشده دارند، از اهمیت بالاتری برخوردار است. نکته مهم دیگری که برای معاینه دوره‌ای خانم‌ها اهمیت دارد، وجود زگیل تناسلی زنان در ناحیه واژن و دهانه رحم است که به چشم نمی‌آیند. اما سؤال اینجاست که افراد سالم چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کنند؟

در پاسخ به این سؤال می‌توانیم بگوییم که تزریق واکسن HPV پیش از اولین تجربه رابطه جنسی یکی از مؤثرترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی زنان و مردان است. دو واکسن گارداسیل 4 و گارداسیل 9 برای افراد 9 تا 45 ساله توصیه می‌شوند تا خطر ابتلا به نوعی از ویروس (HPV) که باعث بروز زگیل تناسلی می‌شود، به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. علاوه بر این، استفاده از کاندوم یا کاندوم دهانی (Dental Dam) برای داشتن رابطه جنسی محافظت شده توصیه می‌شود. در نتیجه احتمال انتقال ویروس پاپیلومای انسانی به شریک یا شرکای جنسی کاهش می‌یابد.

راه های انتقال زگیل تناسلی در زنان

همانطور که متوجه شدید، عامل زگیل تناسلی در زنان، ویروس HPV است. پس راه‌های انتقال زگیل تناسلی زنان با ویروس HPV یکی است. توجه داشته باشید که اصلی ترین راه انتقال این ویروس، رابطه جنسی است؛ اعم از رابطه واژینال، رابطه مقعدی و رابطه دهانی است. حتی در رابطه بدون دخول نیز امکان انتقال زگیل تناسلی به طرف مقابل وجود دارد. به طور کلی، HPV از راه‌های زیر قابل انتقال است:

 • تماس پوست با پوست
 • هرنوع رابطه جنسی
 • تیغ اصلاح آلوده به ویروس
 • اپیلاسیون و لیزر با دستگاه‌های آلوده
 • انتقال از مادر به جنین

آیا زگیل تناسلی زنان نشانه سرطان است؟

شاید خیلی از بانوان فکر کنند اگر دچار زگیل تناسلی شوند، دیگر باید خود را برای ابتلا به سرطان آماده کنند. اما خوشبختانه معمولا زگیل‌ها منجر به ابتلا به انواع سرطان نمی‌شوند. به همین علت ویروس HPV که منجر به زگیل تناسلی در زنان می‌شود را از نوع کم خطر این ویروس می‌نامند. پس برخلاف تصور عموم، تایپ‌های پرخطر ویروس اچ پی وی عامل اصلی سرطان دهانه رحم در بانوان هستند نه زگیل تناسلی.

زگیل تناسلی در دختران مجرد و باکره

شاید گفتنش سخت باشد، اما دختران باکره و مجرد نیز به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند. اما چرا و چگونه؟ در صورت استفاده از تیغ آلوده یا لوازم اپیلاسیون و لیزر که به ویروس آلوده باشند نیز احتمال ابتلا وجود دارد. همچنین دخترانی که رابطه جنسی دهانی، یا رابطه بدون دخول را تجربه می‌کنند در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند. چراکه فقط با یک تماس لحظه‌ای یا مالشی آلت تناسلی فرد آلوده با بدن شما، این ویروس منتقل خواهد شد. پس همه بانوان در هرسنی می‌توانند به زگیل تناسلی یا HPV مبتلا شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

هنگامی که خانمی با علائم فوق به پزشک مراجعه می‌کند، نوبت به اجرای مراحلی برای تشخیص قطعی پزشک می‌رسد.

 • پزشک ابتدا درباره سلامتی و سابقه جنسی بیمار سؤال می‌پرسد. این سؤالات شامل علائم بیمار هستند و اینکه آیا خانم رابطه جنسی مراقبت نشده داشته یا خیر.
 • پس از آن، معاینه جسمی اندام‌های آلوده به ویروس انجام می‌شود. اگر علائم زگیل تناسلی زنان در قسمت خارجی مانند فرج یا مقعد باشد، پزشک با این معاینات به تشخیص می‌رسد.
 • مرحله بعدی مربوط به آزمایش کردن است. پزشک یک محلول اسیدی ملایم به نام تست استووایت را روی پوست خانم می‌ریزد تا زگیل تناسلی بیشتر به چشم آید. اینکار احتمالاً باعث احساس سوزش خفیف می‌شود، اما قابل تحمل و بسیار کمک کننده است.

همچنین در صورتی که هرگونه سوال یا ابهام در خصوص زگیل تناسلی زنان و یا درخواست مشاوره و تست HPV در آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان دارید روی تصویر زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی در زنان

گاهی زگیل‌های تناسلی که در نواحی خارجی اندام تناسلی و مقعد قابل مشاهده هستند، اغلب با گذشت زمان از بین می‌روند. اگرچه این تصور به وجود می‌آید که آثار زگیل از بین رفته اما باید توجه داشت که احتمال وجود HPV زنان در سلول‌های پوست وجود داشته باشد نیز هست. در نتیجه احتمال مشاهده مجدد علائم زگیل تناسلی وجود دارد. با این وجود راه‌های درمانی مختلفی وجود دارند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

داروها

پزشک ممکن است درمان‌های موضعی زگیل تناسلی را تجویز کند که شامل ایمیکیمود، پودوفیلین، پودوفیلوکس و تری‌کلرواستیک‌اسید یا (TCA) هستند.

عمل جراحی

اگر زگیل‌های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نرفتند، پزشک می‌تواند برای برداشتن آنها روش جراحی زگیل تناسلی را انتخاب کند. پزشک در این شرایط می‌تواند زگیل‌ها را از طریق روش‌های زیر حذف کند:

 • کوتر الکتریکی یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • کرایو یا فریز زگیل تناسلی
 • لیزر
 • برداشتن یا بریدن زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان

روش‌های مختلفی برای درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و زنان وجود دارند. این درمان‌ها اغلب برای زگیل تناسلی قابل مشاهده استفاده می‌شوند. سرکه سیب یکی از موادی است که برای درمان زگیل تناسلی زنان و مردان کاربرد دارد. کافی است که فرد یک پنبه یا تکه‌ای گاز استریل را به سرکه سیب آغشته کرده و روی زگیل‌ها بمالد. این روش با درد همراه است اما با تکرار منظم می‌توان به نتیجه مطلوبی دست یافت.

روغن درخت چای نمونه دیگری از مواد مؤثر در درمان زگیل تناسلی خارجی است. اما توصیه می‌شود که برای زگیل تناسلی در دهان و واژن استفاده نشود. علت اصلی آن هم می‌تواند التهاب و تورم نواحی آغشته به روغن باشد. از طرفی روغن کرچک به دلیل داشتن ریسینولیک‌اسید ماده خوبی برای درمان زگیل تناسلی زنان به حساب می‌آید.

جالب است بدانید که علاوه بر مواد فوق زردچوبه، آلوئه‌ورا، چای سبز و عصاره آناناس، سبزیجاتی مانند کلم، گل کلم و کلم بروکلی و همچنین پیاز برای درمان خانگی زگیل تناسلی زنان کاربرد دارند.

جمع‌بندی

 • زگیل تناسلی در زنان یکی از انواع بیماری‌های عفونی و واگیردار است که به دلیل وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در اندام‌های تناسلی زنان شکل می‌گیرد.
 • نکته مهم دیگری که برای معاینه دوره‌ای خانم‌ها اهمیت دارد، وجود زگیل تناسلی زنان در ناحیه واژن و دهانه رحم است که به چشم نمی‌آیند.
 • ایمیکیمود، پودوفیلین، پودوفیلوکس و تری‌کلرواستیک‌اسید یا (TCA) در درمان دارویی زگیل تناسلی زنان کاربرد دارند. هرچند جراحی و کرایوتراپی هم برای درمان استفاده می‌شوند.
دکمه بازگشت به بالا