سلامت و دانشکسب و کار برتر

کوچک کردن سینه زنان با عمل ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه، برای افرادی که به دلیل سینه های بزرگ و سنگین دچار گردن درد می شوند بسیار مناسب است، بزرگ بودن بیش از حد سینه ها می تواند کارهای روزانه و انجام فعالیت های معمول بانوان را با مشکل مواجه کند، از این رو امروزه افراد زیادی به انجام جراحی ماموپلاستی یا همان جراحی کوچک کردن سینه می پردازند؛ به علاوه این عمل باعث بالا بردن سینه ها و دادن فرم زیبا به آنها می شود؛ دکتر حمید رضوانی از بهترین متخصصان برای انجام این عمل زیبایی بانوان است که می توانید برای دریافت مشاوره قبل از عمل و انجام عمل ماموپلاستی به ایشان مراجعه کنید. جهت آگاهی بیشتر به فیلم عمل ماموپلاستی در یوتیوب مراجعه کنید.

جراحي كوچك كردن سينه با بيمه | عمل كوچك كردن سينه با ليزر

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی کوچک کردن سینه

اگر از نظر جسمی سالم هستید، اما از بزرگ بودن سینه های خود ناراحت هستید، این جراحی می تواند گزینه خوبی برای شما باشد، همچنین اگر شما موارد زیر را تجربه می کنید، جراحی کوچک کردن سینه می تواند به جراحی کوچک کردن سینه فکر کنید.

 1. افرادی که سلامت جسمی کامل برای انجام جراحی را داشته باشند.
 2. افرادی که بارداری نباشند و دوره شیردهی را به پایان رسانده باشند.
 3. افزادی که قصد بارداری ندارند.
 4. افرادی که سیگار و الکل مصرف نمی کنند.

جراحی ماموپلاستی

این جراحی به رفع مشکلاتی مانند:

 • کمردرد
 • گردن درد
 • درد شانه
 • بثورات پوستی زیر پستان یا دانه‌های پستانی
 • کاهش اندازه سینه ها

کمک می کند تا بتوانید به راحتی زندگی روزمره خود را از سر بگیرید.

اقدامات لازم قبل از جراحی کوچک کردن سینه

برای اینکه مشکلی در حین عمل و یا بعد از آن به وجود نیاید، بهتر است که با دکتر خود کاملا صادق باشید و تمامی مشکلاتی که دارید را بیان کنید، نکات مهمی که دکتر حتما باید از آنها آگاه شود موارد زیر، می باشند:

 • سابقه بیماری
 • حساسیت دارویی
 • داروهایی که در حال مصرف آنها هستید.

پزشک به عنوان اقدامات قبل از جراحی، جراح شما موارد زیر را انجام می دهد:

 • سینه های بیمار را بررسی می کند.
 • اندازه، شکل، کیفیت پوست و محل قرار گیری نوک پستان و آرئول را بررسی می کند.
 • علاوه بر این، خانم های ۳۵ ساله یا بیشتر در صورتی که قبلاً ماموگرافی انجام نداده اند باید ماموگرافی اولیه انجام دهند.

مشاوره قبل از کوچک کردن سینه

قبل از جراحی کوچک کردن سینه، باید به پزشک مراجعه کرده و با او مشورت کنید. در طول مشاوره مواردی به شرح ذیل مطرح می شود:

 • در مورد سابقه پزشکی و بیماری های خود صحبت خواهید کرد، از جمله اینکه آیا تا کنون به بیماری مبتلا شده اید که بر روی سینه تاثیر گذاشته باشد.
 • جراح درباره سابقه پزشکی خانواده شما می پرسد. پزشک اطلاعاتی درباره نحوه کاهش اندازه سایز سینه و آمادگی های لازم برای جراحی ارائه می دهد.
 • در این جلسه برای بررسی دقیق عکس هایی از سینه شما می گیرد. میزان بافتی که از سینه خارج می شود نیز در این بررسی به فرد اطلاعاتی داده می شود.
 • در مورد آماده شدن برای عمل و برنامه ریزی برای بهبودی بعد از جراحی مشاوره داده می شود. این مشاوره ها قبل از عمل جراحی و ماموگرافی انجام می شود.
 • درباره مصرف داروها و عادات زندگی مانند سیگار کشیدن از فرد سوالاتی می پرسد. ممکن است مجبور شوید از داروهای خاصی مانند آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی مانند Motrin یا Aleve استفاده نکنید. جراح به شما دستورالعمل هایی در مورد آنچه باید انجام دهید را می دهد.

مراحل انجام جراحی کوچک کردن سینه

با توجه به وضعیت جسمی فرد، در یک مرکز درمانی و به صورت سرپایی می توان انجام داد. در برخی موارد ممکن است حداقل یک شب در بیمارستان بمانید. در هر صورت، فرد برای این جراحی تحت بیهوشی قرار می گیرد. این جراحی حدود دو تا پنج ساعت طول می کشد. جراح ابتدا نوک سینه را برداشته و روی قسمت پایینی سینه یک سوراخ ایجاد می کند سپس بافت و چربی اضافی از سینه ها را خارج  و نوک پستان را مجدد در محل خود قرار می دهد جراح برای خروج بافت های اضافی از لوله های زهکشی استفاده می کند. فرد ممکن است نیاز به سینه بند جراحی داشته باشید.

جراحی کوچک کردن سینه با بیهوشی

از آنجائیکه این عمل حساس است و ممکن است بیش از ۳ ساعت به طول انجامد فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. بعد از جراحی فرد به بخش منتقل شده و نیاز به بستری دارد مدت زمان بسنری در بیمارستان به وضعیت جسمی بیمار و مقدار ترشحاتی دارد که از بدن خارج می شود. بعد از اینکه ترشحات کاهش یافت روز بعد لوله ها خارج شده و بانداژها سبک می شود.

نتایج جراحی کوچک کردن سینه چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتایج جراحی کاهش کوچک کردن سینه طولانی مدت خواهد بود. اندازه جدید سینه باید به تسکین درد و محدودیت های جسمی بیمار که قبل از کاهش سینه تجربه کرده است، کمک کند. سینه ها بعد از عمل به طور کلی شکل بهتری خواهند داشت، لیفت می شوند و متناسب با اندام بیمار هستند. با گذشت زمان، ممکن است سینه ها به دلیل افزایش سن، گرانش زمین، عوامل هورمونی کمی تغییر کند.

خلاصه مطلب

عمل کوچک کردن سینه ها می تواند برای بانوانی که به صورت ژنتیکی و یا در اثر شیردهی و بارداری با سینه های بزرگ مواجه شدند و این موصوع باعث ایجاد درد در ناحیه گردن و ستون فقرات آنها شده است مناسب باشد، این عمل حتما باید تحت نظر جرح متخصص صورت گیرد تا نتایج خوبی داشته باشد و نیز عوارض عمل را به کمترین میزان ممکن برساند.

منبع: علت اصلی استفاده از این روش که جزء روش‌های زیبایی هم به حساب می‌آید، کم‌کردن حجم سینه است. البته به طور کلی این روش برای فرم دهی به سینه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما استفاده اصلی از آن در جهت کاهش حجم سینه می‌باشد. در ابتدا شاید بهتر باشد تا توضیحاتی پیرامون افزایش حجم بدن و علت ایجاد آن ارائه دهیم.

عمل ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه که با عنوان ماموپلاستی نیز شناخته می‌شود، با برداشت پوست، بافت و چربی اضافی از سینه‌ها همراه است. خانم‌هایی که سینه‌های بزرگی دارند، با انجام این روش جراحی از میزان ناراحتی‌شان کاسته می‌شود و تناسب بیشتری میان اندازه سینه‌ها و فرم بدنی برقرار خواهد شد. این روش جراحی هم‌چنین باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس می‌شود و توانایی فرد برای شرکت در فعالیت‌های فیزیکی را افزایش می‌دهد.

بزرگ بودن پستان و مشکلات آن

سینه‌های بزرگ فشاری بر روی ستون فقرات هستند. سینه‌های بزرگ دیسک‌های گردنی و دیسک های کمر، دست دردها و گزگز دست را زیاد می‌کند. به علاوه سینه‌های بزرگ حساسیت معاینه و تصویربرداری‌ها همچون ماموگرافی و را پایین می آورد.

سینه بزرگ از نظر پزشکی مواردی را ایجاد می‌کند. برای بررسی توده‌های سینه و مطمئن شدن از عدم وجود هرگونه توده ای در داخل سینه کوچک بودن سینه ها می تواند کمک کننده باشد.

همچنین قبل از دچار شدن به عوارض سینه‌های بزرگ مثل دیسک گردن و دچار شدن به گزگز دستها این بار سنگین از روی سینه شما برداشته شود.

لازم به ذکر است کوچک کردن سینه نه تنها احتمال سرطان سینه را زیاد نمی‌کند؛ بلکه حساسیت معاینه و سونوگرافی و ماموگرافی را بالاتر می‌برد و خدای نکرده اگر سرطانی هم وجود داشته باشد به زودی تشخیص داده می شود.

افزایش حجم بدن در پاسخ به ورود کالری بالا

افزایش حجم بدن در پاسخ به قرارگیری آن در شرایط مختلف اتفاق می‌افتد. یکی از رایج‌ترین شرایط که قطعا همه‌ی ما تجربه آن را داشته‌ایم، افزایش وزن می‌باشد که در اثر افزایش ورود کالری به بدن اتفاق می‌افتد. افزایش وزن از طریق افزایش حجم عضلات و بافت چربی بوجود می‌آید که در نهایت منجر به افزایش حجم می‌شود.

افزایش حجم بدن در پاسخ به ترشح هورمون ها

یکی دیگر از دلایل افزایش حجم بدن ترشح هورمون‌ها است. ترشح هورمون‌ها و یا اختلال در تنظیم آن‌ها از طریق اثرگذاری مستقیم بر متابولیسم و نحوه ذخیره چربی در بدن می‌تواند بر کاهش و یا افزایش حجم بدن اثرگذار باشد. اما تفاوت‌های اساسی میان افزایش حجم بدن در اثر چاقی و ترشح هورمون‌ها وجود دارد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در این است که افزایش حجم بدن در اثر هورمون‌ها برخلاف چاقی همه بافت‌های بدن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. برای مثال هورمون‌های استروئیدی در خانم‌ها که شامل استروژن و پروژسترون است سبب افزایش حجم نواحی تولید مثلی و جنسی می‌شود. یکی از اثرات این هورمون‌ها افزایش سایز سینه در خانم‌ها است. زمانی که سایز سینه از حد معمولا افزایش پیدا کند می‌تواند سبب ایجاد ناراحتی در خانم‌ها شده و یا در برخی موارد در انجام برخی فعالیت‌های روزانه خانم‌ها اختلال ایجاد کند. روش ماموپلاستی یکی از روش‌های زیبایی موثر در جهت کاهش سایز سینه و فرم‌دهی به آن است. برای آشنایی بیشتر با این روش، موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

در ابتدا جراح باید نواحی که قرار است برش داده شود را با مشورت بیمار تعیین کند. این روش علاوه بر کاهش سایز سینه برای فرم دهی به سینه‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه فرم دهی به سینه‌ها سلیقه‌ای است. نواحی ایجاد برش و خارج کردن بافت سینه باید با مشورت بیمار صورت گیرد. در مرحله بعد، پس از بیهوشی بیمار، عمل برش زدن انجام می‌شود. برش‌های پستان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود برای نمونه؛

 • برش هاله‌ای در پستان
 • برش سوراخ کلید در پستان
 • برش تی وارونه

و روش‌های دیگری که جراح پستان بر حسب نیاز از آن‌ها استفاده می‌کند. در مرحله آخر پوست نواحی برش خورده با استفاده از روش لیزری بخیه می‌شود.

چرا خانم‌ها به دنبال جراحی کوچک کردن سینه هستند؟

ماموپلاستی در خانم‌هایی که سینه‌های بزرگ دارند با هدف رفع مشکلات زیر انجام می‌شود:

 • دردهای عصبی
 • محدود شدن فعالیت
 • پایین آمدن سطح اعتماد به نفس
 • راش و یا ناراحتی های پوستی زیر سینه‌ها
 • احساس درد مزمن در پشت، گردن و شانه. دردی که نیاز به مصرف داروی مسکن می‌باشد.

جراحی ماموپلاستی به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی کوچک کردن سینه، در موارد زیر توصیه نمی‌شود. افرادی که:

 • چاق هستند و اضافه وزن دارند.
 • دخانیات و سیگار استعمال می‌کنند.
 • نمی‌خواهند اسکاری بر روی سینه‌ها باقی بماند.
 • مبتلا به شرایط و مشکلات خاصی از قبیل دیابت و بیماری‌های قلبی هستند.

جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند در هر رده سنی انجام شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر رشد سینه‌ها کامل نشده باشد، در آینده ممکن است نیاز به انجام جراحی دیگری باشد. خانم‌هایی که برنامه‌های زیر را برای آینده خود دارند، باید انجام جراحی را به تاخیر بیندازند:

 • زایمان. شیردهی یکی از چالش‌های بعد از جراحی کوچک کردن سینه می‌باشد.
 • کم کردن وزن. خانم‌هایی که قصد کم کردن وزن با ورزش و رژیم غذایی دارند، باید برای جراحی دست نگه دارند. کم کردن وزن می‌تواند اندازه و سایز سینه‌ها را تغییر دهد.

مزایای جراحی کوچک کردن سینه چیست؟

 • یکی از مزایای مهم این روش سفت شدن و فرم‌دهی مناسب سینه‌ها از طریق کشیدن آنها رو به بالا است.
 • کاهش درد و ناراحتی های ناشی از سایز بزرگ سینه
 • نمای بهتر سینه در هنگام پوشیدن لباس

نکته : یکی از نکات بسیار مهمی است که بسیاری از خانم‌ها به آن بی‌توجه هستند. انتخاب سایز مناسب لباس زیر در سلامت جسمی بانوان اهمیت بسیار بالایی دارد.

اقدامات قبل از جراحی کوچک کردن سینه

در ابتدا، پزشک به بررسی موارد زیر می پردازد:

 • معاینه کامل سینه‌ها
 • تصویربرداری از سینه
 • سوابق پزشکی و وضعیت جسمانی و سلامتی
 • انتظارات بیمار از اندازه و ظاهر سینه ها بعد از جراحی

در طول جلسات مشاوره در خصوص مواردی از قبیل روند انجام جراحی، مزایا و خطرات احتمالی و هم‌چنین نوع بیهوشی صحبت خواهد شد.

پیش از جراحی، از بیمار خواسته می‌شود موارد زیر را رعایت کند:

 • انجام
 • انجام تست‌های آزمایشگاهی تجویز شده از سوی پزشک
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، چند هفته قبل و بعد از جراحی
 • قطع مصرف داروهای ضد التهابی، غیر استروئیدی، آسپیرین و مکمل‌های گیاهی به منظور کنترل خونریزی بعد از جراحی

بعد از جراحی ماموپلاستی سینه تا چه اندازه کوچک می‌شود؟

برخی از افراد بدون در نظر گرفتن تناسب بین اعضای بدن، تمایل به داشتن فرم سینه ای دلخواه دارند. در صورتی که هر بدن فرم مخصوص به خود را دارد و بایستی فرم سینه متناسب با سایر عناصر بدن جراحی شود. جراح پستان بایستی همانند یک مجسمه ساز فرم کل بدن را در نظر بگیرد، سپس متناسب با سایر اعضای بدن اقدام به جراحی نماید تا اعضای بدن از لحاظ زیبایی با یکدیگر تناسب داشته باشند. در صورت آنکه تصمیم به جراحی گرفته‌اید سعی نمایید قبل از جراحی تصاویری از سینه خود داشته باشید و نتیجه را با قبل از جراحی خود مقایسه کنید.

تاثیر تغییر وزن قبل از جراحی کوچک کردن سینه

زمانی که می‌خواهید جراحی کوچک کردن سینه را انجام دهید حداقل می‌بایست سه ماه وزن خود را ثابت نگه داشته باشید. زیرا تغییر وزن پس از جراحی به ویژه در سینه های که نسج آن‌ها از چربی است سینه آنها را تو خالی و افتاده خواهد کرد. رژیم و لاغری زخم‌های جراحی را به خطر می‌اندازد و سبب می‌گردد تا خوب جوش نخورد، سعی نماید قبل از

جراحی رژیم گرفته و به مدت سه ماه در وزن ثابت باشید سپس اقدام به جراحی نمایید.

زیرا سینه براساس فرم بدن شما طراحی می‌شود و تغییر وزن می‌تواند سبب تغییر فرم و کاهش سایز سینه شود به دلیل آنکه در جراحی کوچک کردن سینه مقداری از نسج سینه برداشته می‌شود در زمان لاغری بافت سینه لاغر تر می‌شود اما در زمانی که چاق می‌شوید سینه به دلیل برداشتن نسج تغییر نکرده و بزرگ نخواهد شد. بنابراین با وزن ثابت به پزشک مراجعه نماید و در صورت آنکه پس از جراحی کوچک کردن لاغر شدید یک را هم در نظر داشته باشید.

زمان مناسب جراحی کوچک کردن سینه

بهترین زمان برای جراحی کوچک کردن سینه پس از بارداری و شیردهی می‌باشد. در بیست و پنج درصد موارد پس از جراحی کوچک کردن و لیفت سینه مجرای سینه تغییر می‌کند و امکان شیردهی وجود نخواهد داشت. پس از جراحی ده درصد زنان کلا نمی‌توانند شیردهی داشته باشند. در حالت کلی تستی وجود ندارد که بتوانیم از این موارد مطلع شویم، پس از جراحی در صورتی که باردار شوید و شیردهی داشته باشید باید بدانید که فرم سینه شما تغییر خواهد کرد.

نکاتی مهم درباره جراحی کوچک کردن سینه

 • زمینه ساز سرطان نیست.
 • قبل از ازدواج قابل انجام است.
 • تأثیری روی باروری و بارداری ندارد.
 • عمل نسبتاً کم درد و کم عارضه ای است.
 • امکان مختل شدن شیردهی پس از آن وجود دارد.
 • با دو نوع برش قابل اجرا است. Tمعکوس و عمودی.
 • امکان بزرگ شدن دوباره پستان، در صورت ثابت ماندن وزن، بسیار کم است.
 • جای برش باقی مانده علاوه بر تکنیک جراحی، به نوع پوست بیمار بستگی دارد.
 • مدت زمان بستری در بیمارستان 24 ساعت می‌باشد و امکان ترخیص شب/روز عمل وجود دارد.

روند جراحی ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش جراحی، از تکنیک‌های مختلفی برای کوچک کردن اندازه سینه ها استفاده خواهد شد، از جمله:

 • جراحی از طریق ایجاد برش
 • و برداشت چربی اضافی سینه

جراح سینه معمولا:

 • برشی را اطراف هاله قهوه ای رنگ و به سمت پایین سینه‌ها ایجاد می‌کند.
 • چربی، بافت و پوست اضافی را از روی سینه بر می دارد تا سایز سینه کاهش یابد.
 • فرم سینه را تغییر شکل می‌دهد و نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن تغییر پوزیشن داده خواهد شد.

در خصوص نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ باید بگوییم، معمولا متصل به سینه باقی می ماند، اما گاهی نیاز است برداشته شود و در پوزیشن بالاتری قرار بگیرد، به خصوص در سینه هایی که بسیار بزرگ هستند.

انتخاب تکنیک برشی جراحی

تکنیک‌هایی که در جراحی سینه انجام می‌گردد براساس اندازه دلخواه متغیر خواهد بود. در صورت آنکه سایز سینه بزرگ باشد یک اصل فیزیکی و طبیعی وجود دارد که احتمال افتادگی در سال‌های آینده به دلیل نیروی گرانش زمین بیشتر خواهد بود. اما در صورت آنکه سینه کوچک‌تر باشد احتمال افتادگی کمتر است. لازم است بدانید که سایز سینه بر اساس نظر بیمار مشخص می‌شود.

نتایج جراحی ماموپلاستی

با این که بسیاری از بیماران بلافاصله بعداز جراحی، تغییر را در خود احساس می‌کنند، اما با این حال ممکن است نتایج نهایی جراحی با از بین رفتن التهاب مشخص گردد. در پایان این که، اندازه سینه می‌تواند تحت تاثیر عواملی از قبیل بالا رفتن سن و یا تغییرات وزن قرار بگیرد.

عوارض عمل ماموپلاستی

از جمله نکات بسیار مهمی که شما به عنوان فردی که به دنبال انجام این جراحی هستید، باید بدانید عوارض پس از آن است. سروما یا خونآبه ای که پس از عمل جمع میشود یک امر بسیار طبیعی است. هرچقدر حجم برداشت بافت از سینه بیشتر باشد این سروما و خونابه ها بیشتر خواهد بود.

جراحی ماموپلاستی و سرطان پستان

جراحی ماموپلاستی کاهشی به هیچ عنوان خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد. افراد بالای 40 سال می‌بایست ماموگرافی را انجام دهند و انجام این جراحی برای مشکلی ایجاد نخواهد کرد و قابل انجام خواهد بود.

همچنین انجام عمل ماموپلاستی ممانعتی با بارداری نخواهد داشت و دختران مجرد می‌توانند این جراحی را انجام دهند و تنها کافیست بدانید که شیردهی در 25 درصد موارد از بین می‌رود.

لازم است بدانید که ماموپلاستی زیر بیهوشی عمومی انجام می‌شود و اکثرا به مدت شش ساعت نیار به بستری پس از جراحی خواهد بود و این روش زیبایی یک جراحی بسیار سبک بوده و فرد پس از جراحی درد بسیار کمی خواهد داشت که قابل تحمل می‌باشد.

آیا امکان برداشتن توده حین عمل ماموپللاستی وجود دارد؟

بسیاری از افراد از پزشک خود درخواست می کنند که حین عمل ماموپلاستی اگر توده ای مشاهده شد آنها را نیز بردارد. برخی مواقع می توان حین عمل ماموپلاستی، هم انجام داد و سرطان سینه را خارج کرد. بنابراین از قبل می دانیم که توده در کدام قسمت قرار دارد و طوری برنامه ریزی می کنیم که مستقیما به توده برسیم و آنرا خارج کنیم. اما یکسری از توده های سینه که بی خطر هستند و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند دست کاری نمی شود. توضیحات دقیق و مفصل را از زبان خانم دکتر عظیمی نزادان ببینید و بشنوید.

ابتلا به سرطان قبل یا بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی

در صورت آنکه فرد سابقه ابتلا به سرطان و انجام درمان‌های نظیر رادیوتراپی داشته باشد این جراحی قابل انجام است ولی تکنیک خاصی را می‌طلبد و قبل از جراحی با بیمار عوارض خاص آن به بیمار گوش زد می‌شود. اما در مواقعی که پس از جراحی ماموپلاستی فرد دچار  شود همانند یک فرد عادی درمان خواهد شد و انجام این جراحی در پروسه تشخیص و درمان اختلالی ایجاد نخواهد کرد.

حس نوک پستان پس از ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی احساس در ناحیه نوک سینه از بین نخواهد رفت و در اکثریت مواقع تا مدت شش ماه قابل بازگشت خواهد بود. گاها ممکن است در سینه های بزرگ نوک پستان پیوند شود و همین امر سبب می گردد تا نوک سینه حس نشود که این نوع موارد معمولا کم خواهد بود و معمولا قبل از جراحی تمامی این موارد به بیمار گوشزد خواهد شد.

بزرگ شدن پستان پس از ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی در اکثریت مواقع با افزایش وزن سینه به صورت غیر طبیعی بزرگ نمی‌شود ولی با بارداری احتمال تغییر فرم سینه وجود خواهد داشت و گاها ممکن است نیاز به انجام مجدد جراحی ماموپلاستی باشد.

مراقبت ها و دوره نقاهت بعد از جراحی کوچک کردن سینه

بسیار حائز اهمیت می‌باشد در ادامه به صورت مختصر به توصیه های پزشکی بلافاصله بعد از جراحی می‌پردازیم.

 • به مرور زمان اسکارها محو خواهند شد.
 • خشک نگه داشتن محل بخیه‌ها با استفاده از سشوار
 • پانسمان و یا گاز استریلی بر روی سینه‌ها قرار می‌گیرد.
 • هفته اول پس از جراحی بیشتر از مایعات استفاده کنید.
 • استفاده از رژیم‌های غذایی دارای پروتئین کم و مواد گیاهی بالا
 • لوله‌ای زیر هر یک از بازوها گذاشته می‌شود تا خون و مایعات اضافی تخلیه شود.
 • اجتناب از استحمام تا 2 روز بعد از جراحی و و کوتاه کردن زمان‌های استحمام تا یک ماه
  استفاده از سوتین‌های بعد از جراحی و اجتناب از استفاده از سوتین‌هایی که سبب افزایش رطوبت در ناحیه سینه می‌شود.
 • داروهای مسکن و یا آنتی بیوتیک به بیمار داده می شود تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد،لذا داروها را حتما طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
 • انجام فعالیت‌های شدید بدنی به مدت دو تا چهار هفته و تا زمان بهبودی کامل سینه‌ها باید محدود شود.
 • کاملا طبیعی است که سینه‌ها بعد از جراحی متورم و کبود باشند. توصیه می‌شود بیمار گن الاستیک را بپوشد تا علاوه بر محافظت از سینه‌ها، از میزان التهاب و ورم کاسته شود.

جراحی ترمیمی ماموپلاستی

تنها در یک مورد انجام جراحی ترمیمی ماموپلاستی اتفاق می‌افتد و آن هم در مواردی است که فرد باردار شده باشد. زیرا بارداری می‌تواند روی فرم سینه تاثیر بگذارد و سبب افتادگی نوک سینه‌ها و تغییر در اندازه سینه شود.

نکات پایانی

روش ماموپلاستی یکی از روش‌های رایج زیبایی می‌باشد که هدف اصلی آن کاهش سایز سینه در کنار فرم‌دهی به سینه‌ها می‌باشد. عوامل متعددی چون افزایش ترشح هورمون‌های جنسی در خانم‌ها و یا افزایش وزن بدن می‌تواند سبب شود تا سایز سینه‌ها افزایش پیدا کند. در برخی موارد این افزایش سایز به حدی است که در افراد ایجاد ناراحتی و در موارد شدیدتر می‌تواند سبب اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره شود. به همین جهت است که این روش علاوه بر زیبایی نوعی روش درمانی برای بهبود شرایط افراد نیز به حساب می‌آید.

بهترین کار برای انجام این عمل، پیدا کردن بهترین دکتر ماموپلاستی است. فردی که علاوه بر داشتن تخصص و دانش لازم تجربه کافی در عمل ماموپلاستی و جراحی‌های مرتبط با سینه را داشته باشد.

سوالات متداول جراح

سینه ها علاوه بر آن که به خانم ها حس زنانگی می دهند، در اعتماد به نفس و زیبایی آن ها نیز نقش بسیار زیادی دارند.

این عضو که به طور عمده از بافت چربی تشکیل شده است، همیشه برای خانم ها موجب رضایت نیست.

عمل جراحی بزرگ کردن سینه بسیار رایج است و معمولا افراد تصور می کنند داشتن سینه هایی بزرگ جذاب تر است. با این حال در بسیاری از خانم‌ ها اندازه بزرگ سینه ها موجب ناراحتی شده و حتی ممکن است احتمال بروز سرطان را در آن‌ها افزایش دهد.

در این شرایط عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی انجام می شود که ما در این مقاله قصد داریم به  هزینه عمل زیبایی ماموپلاستی میپردازیم.

برای دریافت قیمت بروز و مشاوره رایگان تماس بگیرید

آشنایی با مفهوم ماموپلاستی

به طور کلی به معنی جراحی زیبایی سینه است که به منظور افزایش زیبایی، فرم دهی و سفت کردن بافت سینه انجام می شود.

هزینه و قیمت عمل جراحی ماموپلاستی

با توجه به اینکه هر فرد شرایط خاص خود را دارد و عمل جراحی متناسب با شرایط خاص هر فرد انجام می شود، هزینه عمل جراحی متغیر است.

برای انجام این جراحی نمی توان نرخ ثابتی در نظر گرفت و قیمت عمل جراحی کوچک کردن سینه با توجه به موارد مختلفی مثل دستمزد جراح سینه و مشکلی که باید برطرف شود تعیین می شود.

با این حال به طور میانگین میتوان گفت قیمت جراحی ماموپلاستی در در سال 1402 حدود 40 میلیون تومان میباشد که نسبت به شرایط هر فرد متغییر است.

شما میتوانید برای آگاهی دقیق از هرینه این جراحی با مراجعه حضوری به دکتر جراح سینه از مشکل خود مطمئن شده و مشاوره های مورد نیاز را انجام دهید و در نهایت با توجه به شرایط خود از هزینه انجام این جراحی آگاه شوید.

شما کاربران گرامی می توانید به راحتی و از طریق بخش و یا شماره موجود در سایت با کارشناسان تاپ کلینیک در ارتباط باشید تا علاوه بر دریافت مشاوره و اطمینان از مشکل به وجود آمده، بتوانید بهترین روش را برای جراحی خود انتخاب کرده و همچنین از قیمت و هزینه جراحی ماموپلاستی متناسب با شرایط خود اطمینان حاصل کنید.

معیار هایی که در تعیین هزینه جراحی ماموپلاستی تاثیر گذارند

هزینه‌ های عمل زیبایی ماموپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 1. یکی از این عوامل، میزان چربی یا بافت خارج شده از سینه‌ ها می‌ باشد. این نکته از جمله نکته‌ هایی است که باید به آن توجه داشت و باید از پزشک متخصص در زمینه جراحی سینه اطلاعات لازم را کسب کنید.
 2. همچنین علاوه بر نکته فوق، انتخاب پزشک متخصص در زمینه جراحی سینه، بر هزینه ‌های ماموپلاستی تاثیر دارد و افراد باید در انتخاب پزشک دقت کنند.
 3. مورد دیگری که هزینه ‌های عمل زیبایی سینه را تعیین می‌ کند، انتخاب کلینیک می‌ باشد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که دریافت هزینه‌ های بیش‌ تر به معنی خوب بودن خدمات نیست.
 4. دیگر هزینه‌ ها می‌ تواند شامل پرستار، بیهوشی، نسخه‌ ها، آزمایش‌ ها و ویزیت پزشک باشد. همچنین موقعیت جغرافیایی و زمان عمل از عوامل موثر بر قیمت ماموپلاستی هستند.
 5. سطح و نوع عمل جراحی ماموپلاستی نیز در تعیین هزینه آن موثر است.

سینه بزرگ چه مشکلاتی را برای خانم ها به وجود می آورد؟

پستان های بزرگ علاوه بر آن که موجب نارضایتی فرد می شود، مشکلات جسمی فراوانی را هم به همراه خواهد داشت.

مشکلاتی مانند درد گردن و پشت، احساس ناراحتی در زمان ورزش کردن، التهاب پوست زیر سینه به دلیل ساییده شدن زیاد به خصوص در فصول گرم سال و کاهش اعتماد به نفس باعث شده تا عمل جراحی کوچک کردن سینه طرفداران زیادی پیدا کند.

از طرفی سنگینی بافت پستان در برخی افراد ممکن است انجام فعالیت های روزمره را مختل کند.

آشنایی با انواع روش ماموپلاستی

عمل جراحی ماموپلاستی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

 • ماموپلاستی کاهشی
 • ماموپلاستی افزایشی

در ادامه شما را با این دو جراحی ماموپلاستی بیشتر آشنا خواهیم پرداخت.

عمل ماموپلاستی کاهشی چیست؟

این عمل زیبایی پستان که به جراحی یا کاهنده نیز معروف است، یک جراحی پلاستیک بسیار شایعی است، که با هدف ایجاد تناسب بین سینه و تمام اعضای بدن انجام می شود و کمک می کند تا مشکلاتی که به دلیل پستان های بزرگ به وجود آمده، از بین برود.

در عمل کوچک کردن سینه قسمتی از بافت چربی و همچنین بافت غده ای و پوست را برداشته تا در نتیجه پستان ها ظاهری کوچک تر، سفت تر و زیباتر پیدا کنند. در این عمل علاوه بر آنکه شکل پستان ها اصلاح می شود، افتادگی آن نیز برطرف می شود.

لازم به ذکر است که عمل کوچک کردن سینه هم برای خانم ها و هم برای آقایانی که به بیماری دچار شده اند انجام می شود.

اغلب همراه با بافت سینه، قسمت هایی از آن که تا نزدیکی زیر بغل آمده اند را نیز از سینه جدا می کنند تا بتوانند ظاهر دلخواه و مورد نظر بیمار را بوجود آورند.

ماموپلاستی افزایشی چیست؟

جراحی ماموپلاستی افزایشی با هدف بزرگ کردن سایز و حجم سینه ها و با استفاده از پروتز سینه انجام می شود.

عمل که به جراحی ماموپلاستی تقویتی نیز معروف است، با هدف تغییر شکل یا ساختار سینه ها و افزایش سایز انجام می شود. این فرآیند می تواند شامل جراحی دستگاه ایمپلنت پستان و یا جراحی پروتز سینه باشد.

جراحی ماموپلاستی کاهشی به چه افرادی توصیه نمی شود؟

اگر می خواهید عمل کوچک شدن سینه را انجام دهید در صورت داشتن شرایط زیر نمی توانید این کار را انجام دهید:

 • افراد با شرایط خاص مانند دیابت و مشکلات قلبی
 • افراد خیلی چاق و یا کسانی که قصد کاهش وزن دارند. زیرا در این موارد اغلب رژیم غذایی و یا کاهش وزن خود باعث تغییر اندازه سایز سینه ها می شود و عمده مشکل آن ها به دلیل اضافه وزن است.
 • کسانی که قصد بارداری و شیردهی دارند، چرا که جراحی کوچک کردن سینه ممکن است در روند شیردهی تداخل ایجاد کند.
  ( با وجود آنکه تکنیک هایی برای حفظ توانایی شیردهی پس از جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد، بهتر است حتماً قبل از انجام جراحی با پزشک متخصص جراحی سینه مشورت کنید.)

برای اطلاع از دوران نقاهت  بعد از عمل می توانید وارد صفحه شوید.

هنگام مشاوره برای ماموپلاستی چه باید کرد؟

در جلسه مشاوره ماموپلاستی با پزشک خود صادق باشید چرا که میزان موفقیت این عمل به جواب سوالاتی که پزشک در مورد سلامت و روش زندگی­تان می­پرسد بستگی دارد.

دکتر در مواردی همچون انتظارات شما از جراحی، سابقه بیماری، داروهای مصرفی، مصرف الکل و دخانیات سوالاتی مطرح می کند پس بهتر است از قبل از عمل خود را آماده کنید.

آیا بیمه هزینه جراحی ماموپلاستی را پوشش میدهد؟

در برخی موارد کوچک کردن سینه یک ضرورت است چرا که سینه های خیلی بزرگ وزنی به گردن و شانه تحمیل می کنند که موجب درد یا آرتروز می شود.

به همین دلیل بعضی از بیمه ها بخشی از هزینه درمان آن را پوشش می­ دهند. لازم است قبل از انجام عمل از بیمه­ گر برای پوشش دهی بیمه پرس و جو کنید.

البته برای استفاده از ، ابتدا پزشک متخصص ارتوپد باید آسیب به ستون فقرات بر اثر وزن سینه را تایید کند سپس پرونده پزشکی­تان در کمیسون بررسی و رای نهایی مبنی بر پوشش دهی بیمه صادر می­ شود.

نقش جراح در جراحی ماموپلاستی

انتخاب یک جراح ماهر برای جراحی ماموپلاستی در نتیجه نهایی عمل بیسار تاثیر گذار خواهد بود، نحوه برش و برداشتن بافت سینه به گونه ای که متناسب با سایر اعضای بدن شود، به مهارت پزشک بستگی دارد.

از این رو حتما پزشکی حرفه ای انتخاب کنید و حتما قبل از انجام عمل جراحی از او مشاوره بگیرید تا مطمئن شوید نتیجه نهایی عمل مطابق با میل شما خواهد بود

در این زمینه تاپ کلینیک بی تردید یکی از بهترین مراکزی است که می توانید برای جراحی ماموپلاستی انتخاب کنید.

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم تا نسبت به شرایط انجام جراحی تغییر سایز سینه و همچنین هزینه های ان اطلاعات نسبتا جامعی را دراختیار شما قرار دهیم. این عمل زیبایی بسته به نتایج مورد نظر بیمار به روش های افزایشی و کاهشی انجام می شود

سوالات متداول

آیا هزینه ماموپلاستی تحت پوشش بیمه است؟

بیمه عمل ماموپلاستی را تا جایی که خدمات درمانی محسوب شود، قبول می کند.

هزینه ماموپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل ماموپلاستی با توجه به یکی سری فاکتورها و معیار هایی بستگی دارد که در این مقاله به شرح آنها پرداختیم.

عمل ماموپلاستی درمانی است یا زیبایی؟

این عمل هم زیبایی است و هم درمانی، به لحاظ درمانی می توان به بانوانی اشاره کرد که سینه های بزرگی دارند که سبب گردن درد و کمر درد شده است.

 

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا