مزایا و معایب اتصالات جوشی درزدار میثاق

منظور از اتصالات جوشی درزدار چیست؟

اتصالات جوشی درزدار یا اتصالات سیاه درزدار به اتصالاتی گفته می شود که در فرآیند تولید آن از لوله درزدار استفاده شده است.در واقع پروسه تولید اتصالات درزدار میثاق به این صورت است که لوله درزدار در اندازه های محاسبه شده جهت تولید هر نوع اتصالات برش خورده و هریک به روش خاص خود تولید و عرضه می شوند.

مشخصات تماس با کارشناسان پایپ تهران

پایپ تهران به عنوان یکی از برترین مجموعه‌های بازرگانی کشور از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را با هدف تأمین، تجهیزات و تاسیسات صنعتی و ساختمانی آغاز نمود و در بیش از دو دهه فعالیت خود توانست بخش وسیعی از نیازمندی‌های صنایع مختلف کشور از قبيل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، تأسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، صنایع غذایی

آدرس تهران ،چهار راه گلوبندک خیام شمالی روبروی دادگاه جرائم اقتصادی پلاک928 (بازار تهران)
تلفن1 2155699825
تلفن2 2155699826
تلفن3 2155610448
تلفن4 2155610449

 

مزایا و معایب اتصالات جوشی درزدار:

مهمترین و بارزترین مشخصه اتصالات جوشی درزدار،خط جوش در این مدل اتصالات است که در واقع نقطه ضعف اتصالات جوشی سیاه محسوب می شود،چرا که درز جوش محل تمرکز تنش بوده و در صورت بروز هرگونه نقص و ترک احتمالی ناشی از فشار و دمای بالا،شکست صد در صد از درز جوش خواهد بود.

شاخصه بعدی ضخامت ورق اتصالات جوشی درزدار می باشد که نسبت به سایر رده های اتصالات جوشی، سبک تر می باشد.از این رو ماشین آلات و تجهیزات تولید این نوع اتصالات به مراتب ارزان تر و در دسترس تر می باشند. مجموع این عوامل(روش تولید اتصالات جوشی درزدار،متریال،ضخامت ورق،ماشین آلات و تجهیزات تولیدی و…) باعث شده قیمت اتصالات جوشی درزدار به نسبت اتصالات جوشی بدون درز ارزان تر باشند.

درنتیجه اتصالات جوشی درزدار بیشتر به منظور استفاده در خطوط لوله با دما و فشار پایین که از حساسیت بالایی برخوردار نبوده و بحث هزینه و قیمت تمام شده از فاکتورهای اصلی خرید می باشد بسیار مناسب است. از اتصالات جوشی درزدار می توان در لوله کشی آب و گاز خانگی استفاده نمود.

روش تولید اتصالات فلزی و درزدار چگونه است؟

روش تولید اتصالات فلزی:

روش مانیسمان به روشی اطلاق می‌شود که در طول ساخت آن از هیچ گونه درز جوشی در بدنه اتصالات بنکن استفاده نمی‌شود.

روش تولید اتصالات درزدار :

اتصالات درزدار با روش درزجوش ساخته می‌شوند که در بدنه این نوع از اتصالات فلزی درزجوش کاملا مشهود است. فرآیند تولید اتصالات مانیسمان بنکن به مراتب سخت تر، زمانبرتر و پرهزینه تر از اتصالات درزدار است. از همین رو کیفیت اتصالات مانیسمان بنکن بسیار بالاتر از اتصالات درزدار است و مورد استفاده در پروژه‌ها و مناطق حساس‌تر است.

مقایسه تحمل دما و فشار اتصالات فلزی با درزدار

اگر دما و فشار سیال جاری در سیستم پایپینگ بالا باشد لازم است از اتصالات مانیسمان بنکن استفاده کرد. استفاده از اتصالات درزدار از فشار و دما بالا کار اشتباهی است زیرا به علت وجود درز جوش در بدنه اتصالات تحمل فشار و دما بالا را نداشته و درز جوش نقطه ضعف اتصالات محسوب می‌شود که نسبت به جاهای دیگر اتصالات حد تحمل کمتری دارد.

باید برای انتخاب لوله و اتصالات مناسب ضخامت ها هم همخوانی داشته باشند. برای لوله مانیسمان سایز ۱ اینچ و با ضخامت رده ۴۰ لازم است از زانو مانیسمان بنکن سایز ۱ اینچ و با ضخامت رده ۴۰ استفاده شود تا در فرآیند جوشکاری و عبور سیال مشکل ایجاد نشود.

ضخامت اتصالات درزدار به هیچ عنوان مشخص نیست و از هیچ استاندارد خاصی پیروی نمی‌کند، ممکن است که لوله درزدار کار شده ضخامت ۳.۴۵ میلی متر داشته باشد ولی سه راهی درزدار دارای ضخامت ۳ میلی متر باشد که هم در فرآیند جوشکاری و هم در فرآیند عبور سیال ممکن است به مشکل خورد که در اصطلاح گویند جوشکاری لبه انداخته است.

لوله های جوشی

    لوله مانیسمان رده ۴۰ اهوازی

    لوله مانیسمان رده ۴۰ چینی

    لوله مانیسمان رده ۲۰

    مانیسمان کاوه رده ۴۰

اتصالات جوشی

    اتصالات مانیسمان رده ۴۰ بنکن

    اتصالات رده ۴۰ آریا

    اتصالات مانیسمان میثاق

    اتصالات مانیسمان ایران اتصال آسیا

    اتصالات درزدار گازی

    اتصالات مانیسمان و درزدار امین

لوله اتصالات مانیسمان آتش نشانی

    لوله مانیسمان رده ۴۰ چینی

    لوله مانیسمان رده ۴۰ اهوازی

    لوله گازی API سپاهان

    اتصالات مانیسمان رده ۴۰ بنکن

استاندارد های اتصالات جوشی درزدار:

استاندارد ابعادی اتصالات جوشی درزدار منطبق با استاندارد ASME B16.9 و استاندارد متریالی مطابق با استاندارد ASTM A234 می باشد.همچنین اتصالات جوشی درزدار با قطر نامی NPS و رده ضخامت SCH شناخته می شوند. در ایران،شرکت صنایع فولادی آسیا (ایران اتصال) تولید کننده عمده اتصالات جوشی درزدار،زانویی درزدار را تا سایز “16،سه راهی درزدار تا سایز “8،سردنده درزدار تا سایز “8،کپ تا سایز “12 و تبدیل جوشی درزدار را تا سایز “10 تولید و به بازار عرضه می کند.

*قیمت اتصالات جوشی درزدار:

به منظور آگاهی از قیمت اتصالات جوشی،می توانید در فروشگاه اینترنتی سایت پایپ تهران به روزترین قیمت اتصالات جوشی درزدار را مشاهده فرمایید و به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت و پیش فاکتور خود را دریافت فرمایید.

کارشناسان پایپ تهران پس از بررسی پیش فاکتور،با مشتری تماس گرفته و مذاکراتی در مورد درصد تخفیف و نحوه پرداخت و شرایط حمل و نقل انجام داده،و پس از تایید پرداخت با هماهنگی مشتری اقدام به بارگیری و ارسال محموله خواهند نموند.

انواع اتصالات جوشی درزدار:

زانویی جوشی درزدار (Elbow butt weld):

به منظور تغییر جهت جریان در خطوط لوله از زانویی درزدار استفاده می شود. زانویی درزدار به دو روش گرم و سرد تولید می شوند.در روش سرد،لوله درزدار برش خورده و داخل مندرل قرار می گیرند و توسط فشار هیدرولیک به جلو رانده می شوند و شکل قالب عصایی را به خود می گیرند.

در روش گرم لوله درزدار در سایزهای کوچک تر از سایز اصلی زانویی برش خورده و داخل یک شفت قرار گرفته و به جلو رانده می شود.در انتهای مسیر از داخل کوره القایی عبور میکند و تغییر شکل در این دما صورت می گیرد.

*انواع زانویی جوشی درزدار:

زانویی جوشی درزدار می توانند بصورت زانویی 45 درجه،زانویی 90 درجه و در نوع زانو جوشی مانیسمان،زانویی 180 درجه نیز متداول است.در بعضی کاربردهای خاص زانو جوشی مانیسمان در زوایای 60 درجه و 35 درجه هم تولید می شوند.

*استاندارد ابعادی و متریالی زانویی جوشی درزدار:

استاندارد ابعادی زانو جوشی درزدار ASME B16.9 و استاندارد متریالی زانویی درزدار ASTM A234 WPB می باشد. زانویی جوشی درزدار به قطر نامی NPS و رده ضخامتی SCH شناخته می شود. همچنین اتصالات درزدار با نماد ERW به معنای وجود درز جوش در مستندات قابل شناسایی هستند.زانویی جوشی از سایز “1/2 تا “16 در نوع تولید داخلی توسط شرکت ایران اتصال تولید می شود.

قیمت زانویی جوشی درزدار:

زانویی جوشی درزدار به نسبت زانویی مانیسمان سبک تر و از ورق با ضخامت کمتر تولید می شود.همچنین به دلیل وجود درز جوش در پروسه تولید،نسبت به زانویی مانیسمان در سیستمهای با دما و فشار کمتر قابل استفاده است.به همین دلیل قیمت زانویی جوشی درزدار از زانویی جوشی مانیسمان ارزانتر می باشد.

در ایران،شرکت صنایع فولادی آسیا (ایران اتصال) تولید کننده عمده اتصالات جوشی درزدار می باشد.زانویی درزدار توسط شرکت ایران اتصال در دو نوع زانویی سبک و سنگین از سایز “1/2 تا سایز “12 تولید و به بازار عرضه می شود.

سه راهی جوشی درزدار (Tee butt weld):

سه راهی درزدار به شکل گسترده ای در لوله کشی گاز شهری با فشار کاری پایین کاربرد دارند و اساسا به منظور انشعاب گرفتن در خطوط لوله از سه راهی جوشی درزدار استفاده میشود.

سه راهی درزدار به روش هیدرو فرمینگ تولید می شود و در دو نوع سه راهی مساوی و سه راهی تبدیلی می باشد.همچنین قسمت انشعاب سه راهی جوشی تحت زاویه 45 درجه بنام سه راهی جوشی Y و تحت زاویه 90 درجه نسبت به بدنه اصلی تولید و بنام سه راهی جوشی T شناخته می شود.

در نوع سه راهی جوشی مساوی،هر سه شاخه قطر مساوی دارند و در حالت سه راهی تبدیلی،قطر شاخه انشعاب کوچکتر از قطر تنه اصلی است. آرایش لبه های اتصال به شکل plain و beveled می باشد و به روش جوشکاری butt weld به یکدیگر جوشکاری می شوند.

جنس اتصالات جوشی درزدار،فولاد کربن استیل می باشد و استاندارد ابعادی سه راهی جوشی ASME B16.9 و استاندارد متریال ASTM A234 WPB و با قطر نامی NPS مشخص می شود.سه راهی درزدار ایران اتصال از سایز “1/2 تا “10 تولید و عرضه می شود.

دکمه بازگشت به بالا