اقتصادیکسب و کار برتر

چرا گوشی آنر نخریم

طی روزهای گذشته به تناوب از منابع مختلف خبرهایی پیرامون خروج آنر از بازار کشور منتشر شده‌اند. اما آیا واقعاً این برند قصد خروج از بازار ایران را دارد؟ در ادامه سعی می‌کنیم به بررسی این موضوع از جوانب مختلف پرداخته و بررسی کنیم که آیا آنر در حال حاضر به صلاح است یا خیر.

فشارهای تحریمی دولت ایالات متحده بر هواوی آن‌قدر ادامه پیدا کرد که این شرکت را مجبور نمود تا با خارج کردن این برند از زیرمجموعه‌های خود راهی برای ادامه حیات آن در بازار گوشی‌های هوشمند بدون محدودیت بیابد.

برای دوستانی که کمتر با این برند آشنایی دارند باید بگوییم که آنر تنها برندی برای تولید گوشی‌های هوشمند نیست. این شرکت به مرور از سال 2013 و پس از تأسیس، فعالیت خود در صنایع مختلف را گسترش داده و این روزها در زمینه لوازم خانگی مانند و تجهیزات هوشمند اشیا، تجهیزات شبکه مانند و روتر، تجهیزات پوشیدنی مانند ساعت، دستبند و ایربادز و بسیاری محصولات دیگر فعالیت می‌کند.

وضعیت برند آنر در ایران

آنر در ایران نیز طی سال گذشته و جاری فعالیت خود در زمینه‌های مختلف را گسترش داده و تلاش کرده بود تا زمینه‌های بیشتری صاحب سهمی از بازار ایران شود. به جز تجهیزاتی مخابراتی مانند هوشمند طی سال گذشته شاهد عرضه مودم و روتر، تجهیزات پوشیدنی و برخی مدل‌های تلویزیون (به صورت غیر رسمی) از این برند در بازار ایران بودیم و حالا با اعلام انفصال این شرکت از مجموعه هواوی سوال اصلی چگونگی ادامه حیات آنر در بازار ایران است.

آنر در ایران همواره مدعی استقلال کامل از هواوی بوده و توسط واردکنندگان مختلف به بازار ایران راه یافته ولی پیوستگی دو برند از حیث تامین قطعات و پشتیبانی نرم‌افزاری بر همگان اثبات شده است. در واقع محصولات این شرکت در حال حاضر توسط واردکنندگان خدمات گارانتی دریافت می‌کند؛ هرچند که واضح است این پشتیبانی با حمایت هواوی از حیث نرم‌افزار و سخت‌افزار همراه است.

اما همانطور که گفتیم داشتن تشکیلات مستقل این برند در ایران خود نمونه‌ای از برنامه جداگانه آنر از هواوی در کشور بوده و حالا که به صورت رسمی باید آنر را از هواوی جدا بدانیم نیز باید برنامه متفاوتی برای دو شرکت ترسیم و اعلام گردد.

اوضاع نامشخص برند آنر با استعفای مدیران ایرانی

طی روزهای گذشته اما خبر جدایی مدیران آنر که به صورت انفرادی در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی آنها منتشر شده ظن این فرضیه را که آنر قصد خروج از ایران را دارد بیش از پیش بالا برد.

این مدیران در پست‌های توییتری و اینستاگرامی خود به صورت رسمی اعلام نکردند که خروج آنها از مجموعه آنر به معنی خروج آنر از ایران است و این قطع همکاری به معنی برنامه توقف فعالیت آنر در بازار ایران است یا خیر!

همانطور که در سلسله مقالات بررسی وضعیت بازار موبایل کشور در سال 1398-1399 با شما دوستان صحبت کردیم، آنر با داشتن سهمی 2 درصدی از بازار موبایل ایران توانسته در 12 ماه گذشته نزدیک به 340 هزار گوشی هوشمند را به کاربران ایرانی بفروشد و انتظار این بود که با توسعه عرضه محصولات میان‌رده و خوش قیمت گوشی آنر  تا پایان سال 2021 جایگاه 4 درصدی اپل در بازار کشور توسط آنر تصاحب شود.

در این باره اما در شهر سخت‌افزار تلاش نمودیم تا بتوانیم مصاحبه‌ای با مدیران آنر در ایران ترتیب داده و وضعیت ادامه فعالیت این برند در کشور را مورد بررسی قرار دهیم ولی متأسفانه مدیران این برند حاضر به ابزار موضع رسمی آنر در باره شایعات اخیر و مصاحبه نشدند.

گفتنی است با توجه به بررسی‌های شهر سخت‌افزار در حال حاضر پرسنل کلیدی بخش‌های بازاریابی و روابط عمومی آنر در ایران تعدیل و یا به روایتی استعفا داده‌اند و تعداد پرسنل فعال در مجموعه نمایندگی این برند در ایران به کمترین تعداد از زمان تأسیس رسیده است.

آیا نشانه دیگری از ترک بازار ایران وجود دارد؟

در ادامه اما تلاش نمودیم که جوانب مختلف این موضوع را با انجمن واردکنندگان گوشی، و لوازم جانبی مطرح نماییم و بررسی کنیم که آیا مانع قانونی و یا فنی پیرامون استعفای دسته‌جمعی اخیر وجود دارد یا خیر.

در همین زمینه آقای رضا عالیان به عنوان سخنگوی انجمن موبایل اتاق بازرگانی ایران، در مصاحبه‌ای با شهر سخت‌افزار اعلام نمود:

براساس اطلاعات بدست آمده از شرکتهای فعال در زمینه واردات محصولات آنر در ایران، منعی برای واردات و عرضه محصولات این برند در کشور وجود ندارد.

همانطور که میدانید، با توجه به جدایی آنر از هواوی، آنر در سطح جهانی درحال تدوین استراتژی و ساختار جدید می باشد . قطعا این تغییر ساختار، منجر به تغییراتی در هر کشور و هر منطقه می‌شود.

عالیان در ادامه صحبت‌های خود این روند را فرایند سازی و اصلاح ساختار سازمانی دانسته و معتقد است که تغییراتی از این دست همواره با فعل و انفعالاتی روبرو می‌شوند که حالتی طبیعی دارند:

این اتفاق در شرکتهای بزرگ طبیعیست و بارها شاهد تغییر و تحول در موقعیت‌های شغلی حتی سطوح مدیریتی با هدف بکارگیری عناصر خلاق و پویا، در برندهای بزرگ بوده‌ایم که منجر به جهش و رشد درون برند در یک بازار شده است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که محصولات آنر مانند سایر برندها، کماکان توسط شرکت‌های رسمی، وارد بازار خواهد شد و بنظر نمی‌رسد مانعی برای فعالیت این برند در کشور وجود داشته باشد. بر این اساس، محصولات جدید آنر شامل مدل‌های پرچمدار و غیره با قابلیتهای جدید و تکنولوژیهای جدید به بازار عرضه می‌شوند.

بالاخره خرید گوشی و محصولات آنر به صلاح است یا خیر؟

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم محصولات آنر از قدیم نیز با پشتیبانی پشت پرده و مستقیم هواوی همراه بوده‌اند و نبود زیرساخت 100 درصدی در شبکه پشتیبانی (که البته هیچ‌گاه به صورت کامل به آن اشاره و تصدیق نشده) معضلی برای ادامه فعالیت آنر در ایران خواهد بود.

در این حالت احتمالاتی مبنی بر عقد قرارداد همکاری برای پشتیبانی تعمیرات محصولات آنر در ایران مطرح است ولی همانطور که می‌توان حدس زد این مورد نیز تا به امروز به صورت رسمی اعلام نشده و سکوت خبری انفصال آنر از هواوی و ادامه فعالیت آن در ایران بر این موضوع گنگ و مجهول نیز سایه افکنده است.

با در نظر گرفتن جمیع جوانب فوق باید گفت که شاید خرید محصولات آنر در این برهه زمانی شاید کار چندان صحیحی نباشد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که محصولاتی که از قبل از بازار توزیع شده‌اند به دلیل موجودی قطعات و تجهیزات مرتبط در بازار چندان با مشکل مواجه نخواهند شد ولی در مورد محصولات جدید شاید نتوان با اطمینان سخن گفت.

در انتها باید به شما همراهان گرامی اعلام کنیم که ما در شهر سخت‌افزار این موضوع را به صوگوشی هواوی انتخای کنیم یا نه؟

در چند سال گذشته، این سوال بسیار مطرح می شود که گوشی هواوی نخریم؟ یا بخریم؟ و در واقع سوال مهمی در بازار موبایل است. دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند شما را برای انتخاب این برند تشویق کند و موبایل هواوی خریداری کنید. در این مقاله قصد داریم تا با ارزیابی این برند و مشخصات آن به ارزیابی مشخصات مثبت و منفی آن، نتیجه بگیرید که برند هواوی ارزش خرید دارد یا خیر.

در سال های گذشته برند هواوی توانسته است که پیشرفت های زیادی را در حوزه ی گوشی های موبایل داشته باشد. در این جهت توانسته است که به یکی از سه برند پرفروش گوشی های هوشمند تبدیل شود و جایگاهی خوبی را در بازار جهانی داشته باشد. در همین جهت مسائل بسیار زیادی را پشت سر گذاشته است و راه خود را برای هدف یک برند قدرتمند شدن در بازار جهانی هموار کرده است. طرفداران و کاربران این برند وفاداری زیادی را نسبت به این برند دارند به دلیل که این برند توانسته است که ویژگی های مثبت بسیاری را برای کاربران خود ایجاد کند. در سال های اخیر هواوی توانسته کاربران زیادی را به خود جلب نماید و اعتماد کاربران را به همراه داشته باشد.

جلب اعتماد برند هواوی برای گوشی های تولید شده توسط این برند، به حدی بالا و زیاد بود. به حدی که با وجود مشکلات زیادی که برای این کمپانی ایجاد شد، هم کاربران خود را از دست نداد. احتمال استفاده نشدن سیستم عامل اندروید در گوشی های موبایل هواوی، یکی از این مشکلاتی است که برای برند هواوی ایجاد شده بود. با این حال طرفداران این برند، با اعتماد به این برند، توانستند کمک بسیاری را به این برند بکنند. در این صورت توانستند به خوبی این مشکلات را پشت سربگذارد.

گوشی های موبایل به همراه تخفیف های ویژه مبیت را ببینید

5 دلیل برای خرید موبایل هوآوی در بازار ایران

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به موضوع دلایل خرید گوشی هوآوی بپردازیم. به این سوال پاسخ دهیم که چرا گوشی هوآوی بخریم. در نتیجه تا انتها همراه باشید تا بتوانید به نتیجه گیری مناسبی برای خرید گوشی هوآوی برسید.

خدمات پس از فروش قوی و مناسب گوشی های هواوی در بازار موبایل ایران

برای اولین مورد مهم و اساسی فروش بالای این گوشی هوشمند برای این برند، گارانتی گوشی های هوآوی محسوب می شود. در این خصوص باید گفت که در مقایسه با برندهای دیگر از شرایط بهتری در بازار ایران قرار دارد. گوشی های هوشمند هوآوی، که ساخت چین هستند، در بازار ایران به وسیله ی برخی شرکت ها توزیع می شوند. از این شرکت ها می توان «مدیا پردازش» و «مایکروتل» را نام برد.

موبایل های تولید سری آنر، با توزیع شرکت های «یاس جهان» و «تجارت بزرگمهر» انجام خواهند شد. در حالی که این برند توانسته همچنان گارانتی 18 ماهه را برای کاربران خود قرار دهد.

داشتن محصولات متنوع در بین سایر برندها

در زمان حال می توان گفت که بازار گوشی های موبایل هوآوی و آنر از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. گوشی های موبایل هوآوی، در تنوع در میان سایر گوشی های موبایل در سراسر جهان و در بین برند های دیگر، پیشتاز است. دلیل اصلی برای خرید گوشی های هوآوی را می توان همین تنوع محصولات دانست که در در مقایسه با سایر برندها یک مزیت خوب تلقی می شود.

تنوع قیمت مناسب گوشی های هوشمند برند هوآوی

سال های گذشته گوشی های هوشمند با قیمتی بسیار بالا در بازار ایران توزیع می شوند. برخی از خریداران گوشی های هوشمند به دلیل نداشتن توان خرید گوشی های آیفون و سامسونگ به سمت خرید گوشی های هوشمند هواوی می روند. درنتیجه گوشی های هوآوی بهترین انتخاب این دسته از خریدارن است. گوشی های هوشمند این برند در بازار ایران دارای قیمت های بالای یک میلیون توزیع می شوند. گوشی موبایل پی 20 پرو از برند هوآوی، گران ترین موبایل در این برند محسوب می شود.

به روز رسانی های متعدد گوشی های این برند چینی

برند چینی هوآوی توانسته است که پشتیبانی بسیار خوبی از نظر نرم افزاری برای گوشی های هوشمند خود در سال های اخیر طراحی و ایجاد نماید. گوشی های پرچمدار این برند نیز در رده تمام گوش های برند بزرگ دنیا شامل می شود. برند نوکیا در بخش نرم افزاری قدرتمندتر از هوآوی است اما بخش فروش هوآوی بسیار موفق تر از برندهای مطرح دنیا است.

گوشی های هواوی با قیمت مناسب با بیش از یک لنز دوربین

خرید گوشی های هوشمند با دو لنز دوربین، در بازار قیمت بالاتری دارد. اما در عین حال گوشی های هوشمند هوآوی، با قیمتی مناسب توزیع خواهد شد. گوشی های هوشمند این برند چینی، قیمتی بالاتر از 100 دلار به فروش می روند. پرفروش ترین گوشی های موبایل با دو لنز دوربین در اختیار برند چینی هوآوی است.

چند ادعای نا درست در خصوص خرید گوشی هواوی

برندهای هواوی و آنر، به عنوان گوشی های هواوی دارای ویژگی های مثبت خوبی هستند که شرایط مناسبی را برای استفاده کنندگان خود ارائه می دهد. در عین حال که دلایلی مطرح می شوند که کاربران برند هواوی را ترغیب می کنند که به سراغ برندهای دیگر بروند. در نیتجه در این قسمت قصد داریم تا این دلایل نا درست را بررسی کنیم.

ارزش خرید پایین برندهای چینی

برندهای چینی ارزش خرید بسیار پایینی دارند. این ادعا یکی از دلایلی است که خریداران را از خرید گوشی های هواوی منصرف می کند. در عین حال که سیاست های فکری و بخش توسعه برخی برندها مانند سامسونگ در کشور کره جنوبی صورت می گیرد، تمام برندهای دیگر بزرگ موبایل به جز ال جی در کشور چین تولید می شوند. در نتیحه دلیل این که برند چینی هواوی نخریم، بر پایه علم نیست.

هم قیمت شدن گوشی های هوآوی با دیگر برندها

موضوع نخریدن گوشی های هوشمند در میان این برند، موضوعی جالب در میان برخی از کاربران تبدیل شده است. البته دلایل مختلفی را بیان می کنند که قیمت مناسب، آنها یکی از این دلایل جالب محسوب می شود. در عین حال که برخی از کاربران، گوشی هوشمند هواوی را به دلیل قیمت پایین خریداری می کنند. در سال گذشته گوشی های سامسونگ و هواوی از نظر قیمت نزدیک به پرچمدار آیفون شده بودند. برخی از کاربران قصد دارند که یک برند قدیمی تر اما گران تر را انتخاب کنند. اما اگر شما قصد دارید یک گوشی ارزان قیمت خریداری کنید، برندهای ارزان تر دیگری وجود دارد که می توانند در دسته گوشی های مناسب روز باشند.

آیا گوشی های هواوی گوگل دارند | بهترین گوشی انر

گوشی های دست دوم هوآوی را چگونه بفروشیم؟

برخی کاربران مطرح می کنند که چون دستگاه به صورت دست دوم به فروش نمی رسد، هواوی نخریم. اعتقاد برخی از کاربران این است که چون این برند شهرت کم تری در مقایسه با دیگر برندهایی مانند سامسونگ و اپل دارد، در کشور ما استقبال کمتری دارد. در نتیجه در فروش آنها، مشکل خواهند داشت. هواوی دومین برند پرفروش جهان را کسب کرد و رشد بسیار خوبی را برای خود به ارمغان آورد.

آیا دلایل ذکر شده برای این موضوع که گوشی هواوی نخریم، صحت دارند؟

دلایل گفته شده، پایه استنباط خاص و محکمی  ندارند. اگر قصد خرید گوشی هوشمند مناسب دارید، می توانید در برند هواوی تحقیقات انجام دهید و یک مدل مناسب نیازهای خود انتخاب کنید. در بازار ایران گارانتی رسمی برای هواوی وجود دارد. بهترین انتخاب در میان برند هایی که به صورت رسمی در بازار ایران وجود دارد، محسوب می شود. در عین حال که می توان گفت برند بی نقصی محسوب نمی شود اما باید به این موضوع توجه داشت که هواوی یک خرید موفق خواهد بود. نقاط ضعف گوشی های هوشمند این برند، به هیچ وجه عاملی برای خرید نکردن ایم دسته از گوشی های موبایل نخواهد بود. تاکید روی مواردی خاص مقدم بر دیگر ویژگی های این برند نیست.

گوشی های هواوی چه مزایایی دارند؟

مزایای گوشی های هواوی را در این قسمت بررسی کوتاهی خواهیم کرد. به عبارتی می توان گفت مزایای زیر را دارد:

 1. در مقایسه با کارایی آن قیمت خوبی دارند.
 2. تنوع ظاهری گوشی های هوشمند به روز است.
 3. دوربین های قوی دارند.
 4. پردازنده های اختصاصی هواوی دارند.
 5. گارانتی معتبر در بازار ایران دارد
 6. فروشگاه ها و واحد خدماتی های زیادی برای این برند مشغول به فعالیت هستند.
 7. گوشی های هواوی چه معایبی دارند؟
 8. اغلب گوشی های هواوی، از محافظ صفحه نمایش گوریلا گلس پشتیبانی نمی کنند.
 9. گوشی های هوشمند به خصوص میان رده این برند، شباهت های زیادی را دارند.
 10. پورت تایپ سی در اغلب گوشی های میان رده، پشتیبانی نمی شود.
 11. پردازنده های قدیمی استفاده ای در گوشی های ارزان قیمت ندارند.
 12. علت ارزان بودن گوشی های هواوی

قسمت پایانی بررسی یک موضوع بسیار مهم است. در واقع قرار است که یک سوال را پاسخ دهیم، که بسیاری از کاربران آن را مطرح می کنند. در سال های گذشته قیمت پایین گوشی های هوشمند هواوی در میان برند های دیگر، موضوعی شده بود برای مطرح شدن آن. در نتیجه در سال های ابتدایی که این گوشی های هوشمند وارد بازار شده بودند، تجربه بسیاری را برای کمپانی هواوی ایجاد کرد. امروزه هم هواوی برند ارزان قیمتی در میان گوشی های هوشمند محسوب می شود. گوشی های پرچمدار آن نیز در نوع خود در قیمت مناسب تری قرار دارد. همچنین در بخش گوشی های میان رده، چون استفاده از پردازنده های خود شرکت مطرح شده است، می توان قیمت مناسب آن را دلیل این امر دانست. گوشی هوشمند هواوی یک برند ارزان محسوب می شود که در میان برند های دیگر از جمله سامسونگ محصولاتی مقرون به صرفه هستند. در نتیجه می توان حضور قدرتمند در بازار را برای قیمت مناسب  آن در مقایسه با برند های دیگر دانست.

رت کامل پیگیری کرده و با کسب اطلاعات بیشتر آن را به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم.

 

دکمه بازگشت به بالا