بین المللکسب و کار برتر

نکات مهم برای تسهیل فرآیند اخذ ویزای ICT کانادا

سالیان سال است که کانادا آن هم با روند صعودی، نرخ پذیرش مهاجرت را افزایش داده و راه‌های مهاجرتی را برای متقاضیان از جمله متقاضیان تحصیل در کانادا، مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و… هموارتر نموده است. برای مثال برای مهاجرت کاری در سال‌های اخیر راه‌های مهاجرت از این طریق به کانادا بسیار گسترش یافته و همچنین تسهیل فرایند اعطای اقامت دائم برای نیروی کار بین‌الملل به خصوص برای تخصص‌هایی خاص، در وضعیت‌هایی خاص مانند همه‌گیری کرونا و… به خوبی صورت پذیرفته است. یکی از ده‌ها روش مهاجرت کاری به کانادا، ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا یا به اختصار ICT می‌باشد که برای آشنایی با جزئیات این نوع ویزا و برنامه مهاجرتی کاری با وبلاگ ادب ویزا همراه باشید.

ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا یا به اختصار ویزای ict کانادا که مخفف Intra Company Transferee و به معنای همان “انتقال درون شرکتی” بوده، به زبان ساده زیرمجموعه‌ایی از ویزای کاری و مجوزی است که برای افراد برخی از شرکت‌ها و کمپانی‌ها با شرایطی خاص؛ از جمله شرط اولیه بین‌المللی یا چند ملیتی بودن آن شرکت؛ صادر می‌گردد؛ به گونه‌ایی که فعالیت آن شرکت بتواند به نحوی؛ حال مستقیم یا غیر مستقیم به نفع اقتصاد کشور کانادا باشد. منظور از افراد آن شرکت، مدیر کل، مدیران ارشد، مدیران اجرایی و یا حتی کارمندان دارای تخصص‌های ویژه در حیطه کاری خود و کمپانی مورد نظر می‌باشد.

در واقع صدور این مجوز کار برای افراد ذکر شده به منظور حضور شخص به عنوان نیروی کار در کانادا در راستای فعالیت شرکت مورد نظر به عنوان نماینده از آن کمپانی بوده که در مدت فعالیت و کار خود در کانادا ضمن کسب مزایای مالی و شغلی برای خود و شرکتش، از طریق روابط تجاری بین شرکتی برای کانادا هم بازدهی اقتصادی به ارمغان آورده و به گسترش حیطه کاری شرکت کمک می‌نماید. ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا در مقیاس بزرگتر و به معنای دقیق، بیشتر به تاسیس شعبه جدیدی از آن شرکت و کمپانی در خاک کانادا اشاره دارد و به واسطه‌ی آن برخی از مدیران اجرایی و مدیران ارشد و همچنین کارمندان دارای تخصص‌های لازم از شرکت مبداء برای افتتاح و اجرای فعالیت‌های آن شعبه جدید در کانادا مجوز کاری اخذ نمایند.

ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا یک ویزای موقت کاری بوده که به راحتی قابل تمدید و تبدیل به اقامت دائم برای مهاجرت به کانادا است و معاف از LMIA می‌باشد. منظور از LMIA بررسی تاثیر نیروی کار بر اقتصاد است؛ بدین ترتیب که سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا طبق قواعد تعریف شده در LMIA، پیشنهادهای شغلی یا برنامه اشتغال‌زایی و کسب و کار ارائه شده از طرف کارفرمایان کانادایی را برای نیروی کار خارجی بررسی کرده و بنا به تاثیر آن کسب و کار و منصب شغلی بر اقتصاد کانادا، تصمیم به رد یا پذیرش پیشنهاد کاری آن کارفرمای کانادایی می‌گیرد. معافیت از این پروسه خود بخش قابل توجهی از مسیر را هموار می‌نماید.

در صورت داشتن شرکت در کانادا و کلیه شرایط لازم شخص متقاضی و شرکت مبدا و همچنین کلیه مدارک مورد نیاز، پس از تسلیم مدارک و درخواست به اداره مهاجرت کانادا، اگرچه سابقه رسیدگی به این پروسه در طول 2 تا 10 هفته هم وجود داشته (که به کشوری که ازش اقدام می‌گردد، اعتبار شرکت و شخص متقاضی بستگی دارد) اما بطور معمول و برای مثال برای ایرانیانی که در این راستا اقدام می‌کنند، بازه زمانه 2 ماه تا نهایت 6 ماه برای رسیدگی به پروسه + صدور ویزا و اخذ مجوز کار موقت را می‌توان در نظر داشت و گاها کمتر از 2 ماه هم زمان رسیدگی به پروسه ممکن است.

همچنین همانطور هم که در ابتدای مطلب اشاره کرده بودیم، ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا یک ویزای موقت کاری بوده که البته به راحتی قابل تمدید بوده و همچنین قابلیت تبدیل به اقامت دائم را نیز دارا می‌باشد. اعتبار صدور ویزای کاری اولیه 1 تا نهایت 3 سال (بسته به نوع تجارت و گستردگی فعالیت شرکت و..) بوده که تا سقف 5 تا 7 سال قابل تمدید است. حداکثر تمدید 7 ساله برای مدیران اجرایی و مدیران ارشد و حداکثر تمدید 5 ساله برای کارمندان دارای تخصص مورد نظر و لازم می‌باشد.

با اخذ ویزای کار ICT کانادا (ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا) شما میتوانید برای گسترش بیزینس به کانادا بیایید. این مجوز به گونه ای طراحی شده است که کارمندان ارشد از یک شرکت مستقر در خارج از کشور به شرکت کانادایی وابسته آن در هر کشوری براحتی جابجا شوند. این مجوز کاری برای صاحبان مشاغل بین‌المللی که می‌خواهند فعالیت‌های فعلی خود را به کانادا گسترش دهند ایده‌آل است، زیرا انتقال کارمندان سطح ارشد یا تخصصی و با مهارت بالا را تسهیل می‌کند تا به طور موقت کار کنند تا دانش خود را با شرکت‌های تابعه کانادایی به اشتراک بگذارند.

برای افراد واجد شرایط انتقال درون شرکتی به کانادا، اخذ مجوز کار لازم است. با این حال، آنها از ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) مستثنی هستند. این متخصصان بسیار ماهر با انتقال تخصص خود به مشاغل کانادایی کمک قابل توجهی به اقتصاد کانادا می کنند. شما می توانید با مطالعه این مقاله، درباره برنامه روش ict کانادا یا همان ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا ، از جمله الزامات آن، مزایا، فرآیند درخواست، و مسیرهای اقامت دائم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

همانطور که قبل‌تر اشاره نمودیم، ویزای کاری از طریق انتقال درون شرکتی (ICT) یک ویزای موقت بوده که به با اعتبار 1 تا 3 ساله بسته به شرایط متقاضی صادر می‌گردد. اما تمدید آن به راحتی در صورت تداوم کسب و کار طبق برنامه ایجاد شده و به وجود نیامدن مشکل خاصی قابل انجام است و البته این را هم ذکر کردیم که این نوع ویزا دارای حداکثر زمان تمدید 7 ساله برای مدیران اجرایی و مدیران ارشد و حداکثر زمان تمدید 5 ساله برای کارمندان متخصص شرکت مورد نظر می‌باشد.

اما نکته اینجاست که شما پس گذشت 1 سال از اخذ این ویزای موقت و شروع فعالیت تجاری خود می‌توانید در Entrepreneurs or self-employed individuals seeking only temporary residence – [R205(a) – C11] – International Mobility Program شرکت نمایید و در صورت اخذ امتیازات لازم برای اقامت دائم اقدام نمایید. اما اگر شخص نتواند در سال اول امتیاز کافی را برای اخذ اقامت دائم کانادا اخذ نماید، با تمدید ویزا و در سال‌های دیگر با افزایش امتیاز می‌تواند مجدد درخواست دهد. برای مثال اول مقاله هم اشاره شد که خود گذر زمان و حضور در آن تجارت از طریق ویزای کار انتقال درون شرکتی، امتیاز زیادی از بابت تجربه کاری به نسبت تجربه کاری‌های معمولی دیگر را برای اکسپرس اینتری می‌آورد یا مثال دیگر که اشاره کرده بودیم که برای اخذ این ویزا الزام به ارائه مدرک زبان نیست .

اما اگر در این فاصله موفق به اخذ مدرک زبان شوید، این مورد نیز امتیاز قابل توجهی برای اکسپرس اینتری دارد و چندی موارد دیگر هم برای افزایش صلاحیت وجود دارد (برای مثال مالکیت 51 درصد یا بیشتر از سهام شرکت نیز خود امتیاز قابل توجهی دارد)؛ اما در کل نکته اینجا است که اخذ اقامت دائم از طریق برنامه انتقالی درون شرکتی اصلا کار سختی نبوده و بطور واضح با مثال شرح دادیم که شما می‌توانید با گذشت 1 سال برای اخذ اقامت دائم اقدام نمائید و در صورت عدم موفقیت در این راه چگونه صلاحیت‌های خود را برای اقدام بعدی در این راستا بالا ببرید و به راحتی اقامت دائم کانادا را اخذ نمایید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا