سلامت و دانشکسب و کار برتر

نشانه ها و علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح چیست؟

شناخت علائم بارداری قبل از پریود (signs of pregnancy) می‌توانند به بانویی که حامله شده، برای اداره دوران بارداری کمک کند. شروع اولین علائم بارداری در روزهای اول تشکیل نطفه در خانم‌ها متفاوت است، اما ممکن است علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح نیز بروز کنند و شما با کمی دقت و تمرکز بر روی نشانه ها می توانید آنها را تشخیص دهید.

علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح  بهترین و نیز مطمعن ترین روش برای تشخیص بارداری این است که شما تا یک هفته بعد از موعد مقرر قاعدگیتان صبر کنید و سپس با استفاده از بی بی چک و یا آزمایش خون ببینید که باردار هستید یا نه. اما صبر کردن به مدت حدود 2 هفته از زمان تخمک گذاری تا زمان مناسب برای آزمایش حاملگی کار چندان ساده ای نیست، خصوصا برای زوج هایی که مدت هاست برای باردار شدن تلاش می کنند.

در این میان اطلاع از علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح به شما کمک می کند تا در همان هفته های ابتدایی متوجه شوید که آیا ممکن است این ماه جواب تست بارداریتان مثبت شود یا نه؟ در حقیقت اطلاع از علائم بارداری قبل از پریود در هفته اول بعد از لقاح به شما کمک می کند تا از استرس خود درمورد این که باردار هستید یا نه کم کنید. لقاح فرآیندی است که طی آن اسپرم با تخمک ترکیب شده و سلول تخم را بوجود می آورد. براثر نزدیکی مایع منی به داخل واژن ریخته شده و اسپرم ها به طرف رحم حرکت می کنند. در این میان تعداد کمی از آنها وارد حفره رحم شده و فقط چند عدد می توانند به درون لوله های رحمی برسند.

اگر رسیدن اسپرم ها به درون لوله های رحمی با زمان تخمک گذاری مطابق باشد، تخمک پس از آزادسازی از خود مواد شمیایی جذب کننده ترشح می کند که سبب می شود اسپرم ها به سمت او کشیده شوند. در محل آمپول لوله رحمی (عریض ترین بخش لوله های رحمی) معمولا تخمک و اسپرم به یکدیگر می رسند. در این زمان سر اسپرم به درون تخمک وارد می شود، هسته آنها با هم ترکیب شده و سلول تخم تشکیل خواهد شد. این فرآیند لقاح نام دارد. سلول تخم در هفته اول بعد از لقاح به سمت رحم حرکت کرده و در دیواره رحم لانه گزینی می کند. پس از انجام لانه گزینی، جزایر خونی موجود در جفت با عروق خونی اندومتر (درونی ترین لایه رحم) ارتباط برقرار کرده و این مساله سبب می شود که هورمون های تولید شده توسط جفت به درون خون مادر وارد شود.

بدین ترتیب با ورود این هورمون ها، بدن مادر از باردار بودن مطلع شده و این مساله را با نشانه های بارداری در روزهای اولیه لقاح و یا همان اولين علائم بارداري بعد از لقاح بروز خواهد داد. سرگیجه یکی از عوارض ورود هورمون های جفتی به درون خون مادر این است که بدن مادر دچار نوسانات هورمونی می شود تا خود را برای بارداری و پرورش جنین مهیا کند. این تغییرات هورمونی و نیز شروع افزایش خون سبب می شود که مادر گاهی احساس سرگیجه و عدم تعادل داشته باشد. بنابراین اگر در روزهای بعد از تخمک گذاری و لانه گزینی احساس سرگیجه دارید این می تواند از نشانه های بارداری یک هفته بعد از لقاح باشد.

افزایش دمای پایه بدن یکی از راه های پیدا کردن زمان تخمک گذاری اندازه گیری روزانه دمای پایه بدن است. اگر هر روز صبح قبل از بلند شدن از بستر دمای پایه بدنتان را اندازه بگیرید، خواهید دید که در زمان تخمک گذاری این دما نیم تا یک درجه افزایش خواهد یافت. اگر این دما بعد از افزایش در روزهای بعد کاهش نیابد، این مساله می تواند یکی از علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح باشد. از جمله مهمترین علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح خستگی است. انرژی لازم برای تکثیر سلول های جنین، تمایز آنها، رساندن خون حاوی اکسیژن و مواد غذایی به توده سلولی در حال رشد توسط بدن شما تامین می شود. با تامین این انرژی بدن شما مداوم احساس خستگی خواهد کرد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که علائم بارداری پسر در هفته اول بعد از لقاح با علائم بارداری دختر در هفته اول بعد از لقاح متفاوت است و به همین سبب به دنبال نشانه هایی می گردند تا جنسیت فرزندشان را در همین روزهای ابتدایی حدس بزنند. در این رابطه باید به شما بگوییم که گرچه جنسیت جنین در همان لحظه لقاح بر اساس به ارث بردن و یا نبردن کروموزوم Y تایین می گردد اما تا هفته ها و حتی ماه ها بعد از لقاح تفاوتی بین بارداری دختر و پسر وجود ندارد.

شاید با توجه بسیار دقیق به نشانه ها بتوانید علائم بارداری یک هفته بعد از لقاح را تشخیص دهید، اما تشخیص جنسیت جنین در هفته های ابتدایی غیر ممکن است. این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده و توسط زهرا آقاهادی (کارشناس مامایی) از نظر تخصصی بررسی و اصلاح شده است. علائم بارداری چیست؟ از کجا بفهمیم بارداریم؟ چطور بفهمیم بارداریم؟ این سوالی است که پاسخ آن با انجام تست بارداری به سادگی قابل دریافت است. برخی افراد به دنبال علائم باردار نبودن هستند و باید گفت، با بررسی علائم بارداری و تست بارداری می تانید در مورد باردار بودن یا نبودن خود مطمئن شوید.

برخی علائم اولیه بارداری وجود دارند که با مشاهده آن‌ها می‌توان به احتمال بارداری شک کرد. در این مقاله قصد داریم ۱۷ تا از علایم اولیه بارداری و نشانه های بارداری را بررسی کنیم. هفته ی اول بارداری در دوره ی بارداری، هیچگاه مادر تا هفته ی سوم نمی داند که باردار است و در واقع هنوز باردار نیست. در حقیقت در هفته ی اول بارداری، شما در آخرین سیکل قاعدگی قبل از بارداری خود قرار دارید. پس مشخصا آگاهید که باردار نیستید. اما در شمارش دوره ی بارداری، نخستین روز پریود شما، اولین روز بارداری نه ماهه ی شما خواهد بود.

بنابراین بهتر است که با اطلاع از این موضوع، سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید و به تغییرات بدن خود توجه کنید. آگاهی کامل از روند تغییرات بدن در طول بارداری می تواند به داشتن یک بارداری موفق و بی دردسر بیانجامد.  موقعیت جنین در هفته ی اول بارداری اتفاقی که در دو هفته ی نخست سیکل قاعدگی می افتد این است که لایه ی درونی رحم برای دوران بارداری آماده و تقویت می شود، به این ترتیب که ضخیم تر می شود، اگر بارداری اتفاق نیفتد، این دیواره ریزش کرده و عادت ماهانه رخ می دهد. احتمالا فکر می کنید که شمارش روزهای دوره ی بارداری، از آغاز تخمک گذاری منطقی تر بنظر می رسد.اما تشخیص دقیق روز تخمک گذاری برای خانم ها خیلی سخت است. بنابراین طبق یک قرارداد، اولین روز شروع آخرین دوره ی پریود پیش از بارداری، به عنوان اولین روز بارداری شما شمرده می شود.

دکمه بازگشت به بالا