عمومیکسب و کار برتر

قهوه برای لاغری ناشتا

قهوه آنقدر نوشیدنی محبوبی است که میزان مصرف آن در برخی کشورها پس از آب در رتبه دوم قرار دارد. کافئین موجود در قهوه علاو‌بر کمک به احساس خستگی کمتر و هوشیاری بیشتر، ممکن است خلق و خو، عملکرد مغز و عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد. همچنین ممکن است کاهش وزن را افزایش داده و در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، آلزایمر و بیماری قلبی محافظت کند. بسیاری از مردم از نوشیدن قهوه اول صبح لذت می‌برند. با این‌حال، برخی افراد ادعا می‌کنند که مصرف آن با معده خالی ممکن است به سلامت شما آسیب برساند. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم بررسی کنیم آیا قهوه ناشتا مضر است و عوارض خوردن قهوه ناشتا چیست؟!

همچنین باید بدانیم آیا قهوه ناشتا برای لاغری تاثیر دارد و بهترین زمان خوردن قهوه چه زمانی است؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : قهوه گانودرما دکتر بیز برای کبد چرب

مضرات قهوه ناشتا

در این بخش می‌خواهیم برخی سوالاتی که برای بسیاری از افراد درباره قهوه ناشتا ایجاد شده است را پاسخ دهیم.

آیا باعث مشکلات گوارشی می‌شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که تلخی قهوه ممکن است تولید اسید معده را تحریک کند. به این ترتیب، بسیاری از مردم بر این باورند که قهوه معده شما را تحریک می‌کند، علائم اختلالات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را بدتر می‌کند و باعث سوزش سر دل، زخم، حالت تهوع، رفلکس اسید و سوء هاضمه می‌شود.

برخی معتقدند که نوشیدن قهوه ناشتا با معده خالی بیشتر مضر است؛ زیرا هیچ ماده غذایی دیگری وجود ندارد که از آسیب اسید به پوشش معده شما جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات نتوانسته است ارتباط قوی بین قهوه و مشکلات گوارشی پیدا کند. در حالی که بخش کوچکی از مردم به شدت به قهوه حساس هستند و به‌طور منظم سوزش سر دل، استفراغ یا سوء هاضمه را تجربه می‌کنند، فراوانی و شدت این علائم بدون توجه به اینکه قهوه را با معده خالی یا با غذا می‌نوشند، ثابت می ماند.

با این‌حال، مهم است که به نحوه واکنش بدن خود توجه کنید. اگر بعد از نوشیدن قهوه با معده خالی، اما نه هنگام نوشیدن آن با غذا، مشکلات گوارشی را تجربه می‌کنید، میزان مصرف خود را بر این اساس تنظیم کنید.

آیا سطح هورمون استرس را بالا می‌برد؟

بحث رایج دیگر این است که نوشیدن قهوه با معده خالی ممکن است سطح هورمون استرس کورتیزول را افزایش دهد. کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی شما تولید می‌شود و به تنظیم متابولیسم، فشار خون و سطح قند خون کمک می‌کند؛ به همین دلیل برخی عقیده دارند قهوه ناشتا برای لاغری مفید است. با این‌حال، سطوح بیش از حدی که به‌طور مداوم ادامه داشته باشد، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی شود، از جمله از دست دادن استخوان، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی.

سطح کورتیزول به‌طور طبیعی در زمان بیدار شدن به اوج خود می‌رسد، در طول روز کاهش می‌یابد و دوباره در مراحل اولیه خواب به اوج خود می‌رسد. جالب اینجاست که قهوه تولید کورتیزول را تحریک می‌کند. بنابراین، برخی افراد ادعا می‌کنند که نوشیدن آن در اول صبح، زمانی که سطح کورتیزول در حال حاضر بالاست، می‌تواند خطرناک باشد.

با این‌حال، تولید کورتیزول در پاسخ به قهوه شکم خالی، در بین افرادی که به‌طور منظم آن را می‌نوشند بسیار کمتر به نظر می‌رسد و برخی مطالعات به هیچ وجه افزایش کورتیزول را نشان نمی‌دهند. به علاوه، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد نوشیدن قهوه با معده پر، این پاسخ را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر این، حتی اگر اغلب آن را نمی‌نوشید، هر گونه افزایش سطح کورتیزول موقتی به نظر می‌رسد. دلیل کمی وجود دارد که باور کنیم چنین اوج کوتاهی منجر به عوارض طولانی‌مدت سلامتی می‌شود.

به‌طور خلاصه، اثرات منفی سطوح بالای مزمن این هورمون به احتمال زیاد ناشی از یک اختلال سلامتی مانند سندرم کوشینگ است تا مصرف قهوه؛ بنابراین عوارض خوردن قهوه صبحگاهی بسیار کم است.

خوردن قهوه ناشتا برای لاغری آیا فایده ای دارد؟ - مینویسم

 عوارض قهوه صبحگاهی

قهوه همچنین ممکن است دارای چند عارضه جانبی منفی باشد، صرف نظر از اینکه آن را با معده خالی بنوشید. به‌عنوان مثال، کافئین می‌تواند اعتیادآور باشد و ژنتیک برخی افراد ممکن است آن‌ها را نسبت به آن حساس کند. این به این دلیل است که مصرف منظم قهوه می‌تواند ترکیب شیمیایی مغز شما را تغییر دهد و برای ایجاد اثرات مشابه به مقادیر بیشتر کافئین نیاز دارد. قهوه گانودرما در تهران و شهرهای دیگر نمایندگی دارد.

نوشیدن بیش از حد ممکن است منجر به اضطراب، بیقراری، تپش قلب و تشدید حملات پانیک شود. حتی ممکن است در برخی افراد منجر به سردرد، میگرن و فشار خون بالا شود؛ به همین دلیل، اکثر متخصصان موافق هستند که باید مصرف کافئین خود را در حدود ۴۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید یعنی بهترین میزان قهوه در روز معادل ۴ تا ۵ فنجان (۱.۱۲-۰.۹۵ لیتر) قهوه است. از آنجایی که اثرات آن در بزرگسالان می‌تواند تا ۷ ساعت ادامه داشته باشد، قهوه نیز ممکن است خواب شما را مختل کند، به‌خصوص اگر آن را در اواخر روز بنوشید.

در نهایت، کافئین می‌تواند به راحتی از جفت عبور کند و اثرات آن می‌تواند تا ۱۶ ساعت بیشتر از حد معمول در زنان باردار و نوزادان آن‌ها باقی بماند. از این‌رو، زنان باردار تشویق می‌شوند که مصرف قهوه خود را به ۲-۱فنجان (۴۸۰-۲۸۰ میلی‌لیتر) در روز محدود کنند. به خاطر داشته باشید که نوشیدن قهوه ناشتا به نظر نمی‌رسد بر قدرت یا دفعات این اثرات تأثیر بگذارد.

بهترین زمان خوردن قهوه چه هنگامی است؟!

برای بسیاری از افراد، هورمونی به نام کورتیزول در اولین صبح که از خواب بیدار می‌شوید، بالاترین میزان را دارد. کورتیزول یک هورمون استروئیدی است که توسط غدد فوق کلیوی در کلیه‌های شما تولید می‌شود. طیف وسیعی از فرآیندها را در سراسر بدن تنظیم می‌کند، از جمله کمک به کنترل سطح قند خون، تأثیر بر شکل‌گیری حافظه، تأثیر بر فشار خون، تنظیم متابولیسم و ​​تأثیر بر پاسخ ایمنی مانند التهاب. همچنین نقش مهمی در کمک به واکنش بدن به استرس دارد.

از آنجایی که سطح کورتیزول به شدت با سطح هوشیاری شما مرتبط است، برخی از دانشمندان توصیه می‌کنند که قهوه صبح خود را فقط زمانی بنوشید که سطح کورتیزول طبیعی صبحگاهی شما شروع به کاهش کرد. برای بسیاری از ما که از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر کار می‌کنیم و به‌طور منظم می‌خوابیم، سطح کورتیزول ما به‌طور متوسط ​​بین ساعت ۸ تا ۹ صبح به اوج خود می‌رسد. اگر شب‌ها به اندازه کافی می‌خوابید، نباید به یک فنجان قهوه یا چای غلیظ نیاز داشته باشید تا صبح‌ها سرحال باشید. در عوض، باید بتوانید تا اواسط صبح بر موج کورتیزول سوار شوید.

علاوه‌بر این، اگر قهوه صبح خود را در زمانی از روز می‌نوشید که غلظت کورتیزول شما در اوج خود است، به‌طور طبیعی در بالاترین سطح هوشیاری خود قرار دارید، بنابراین می‌توانید نسبت به کافئین تحمل داشته باشید و در نهایت مجبور شوید، دو برابر مصرف کنید. در عوض، پیشنهاد می‌شود که اولین فنجان قهوه خود را بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح بنوشید، زمانی که سطح کورتیزول شما در حال کاهش است. سعی کنید اول صبح آب بنوشید و نور خورشید را دریافت کنید. حتی رانندگی به محل کار بدون استفاده از عینک آفتابی می‌تواند به شما کمک کند از تحریک نور طبیعی خورشید که به بیدار شدن شما کمک می‌کند، لذت ببرید. وقتی در دفتر مستقر شدید و ایمیل‌هایتان را خواندید، بلند شوید و اولین فنجان قهوه را درست کنید. با کافئین کمتر اثرات بیشتری خواهید داشت.

فواید قهوه و عوارض آن

در این مطلب بیشتر از آن‌که به فواید خوردن قهوه ناشتا بپردازیم، عوارض خوردن قهوه ناشتا را توضیح دادیو گفتیم که بهترین زمان خوردن قهوه از نظر علمی، چه زمانی است. بنابراین در کنار فواید قهوه برای مردان و زنان، وقت آن رسیده است که زمان و میزان مصرف خود را کنترل کنید تا بتوانید بیشتر از فواید قهوه برای مردان و زنان استفاده نمایید.  لازم است پیشنهاد دهیم، برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی و برای دریافنوشیدن قهوه بلافاصله بعد از بیداری و بلند شدن از خواب، عادت بسیاری از افرادی است که می‌خواهند روزشان را پر انرژی شروع کنند. نوشیدن قهوه ناشتا به علت کافئین موجود در این نوشیدنی، به هوشیاری افراد در ابتدای روز و احساس خستگی کمتر در ادامه‌ی روز کمک می‌کند. سير سياه دکتر بيز براي زود انزالی خواص بسیار زیادی دارد.

به گزارش مشرق، نوشیدن قهوه در ابتدای روز، اگرچه عادت خوشایندی است اما برای بدن می‌تواند عوارض ناخوشایندی داشته باشد. تحقیقات نشان داده‌اند قهوه برای سلامتی، پیشگیری از آلزایمر و بهبود بیماری‌های قلبی مفید است، اما این فواید قهوه یک روی سکه‌ی این نوشیدنی محبوب است.

نوشیدن قهوه ناشتا به خصوص بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و با معده‌ی خالی، می‌تواند با عوارضی نیز همراه باشد. مطالعات ثابت کرده‌اند این عادت صبح‌گاهی، می‌تواند روی سلامتی تاثیر سوء داشته باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا