عمومیکسب و کار برتر

فاصله کاشت درخت سرو شیراز

در این مقاله در مورد خرید سرو شیراز میخواهیم برای شما توضیح دهیم پس تا انتها مقاله همراه ما باشید. سروها به نور خورشیدی غنی نیاز دارند و بهتر است در مکانی با نور کافی کاشته شوند.آبیاری: آبیاری منظم در دوره رشد مهم است. اما خاک باید دارای خاصیت زهکشی خوبی باشد تا ریشه‌ها از خیساندن زیاد جلوگیری کنند.

 • ارتفاع درخت:بین 15 تا 20 متر
 • فاصله کاشت بذر سرو شیراز:بین 20 تا 40 سانتیمتر
 • عمق کاشت بذر:پس از کاشت بذر درخت سرو شیرازی لایه نازکی کود و خاک نرم روی آن بریزید
 • خاک مناسب رشد:خاک غنی و حاصلخیز با زهکشی مناسب
 • زمان گلدهی:فصل بهار
 • مقدار آبدهی:متوسط و منظم
 • نور:نور کامل خورشید
 1. خاک مناسب:
  • سروها به خاک‌های خاصی نیاز دارند
  •  خاک با زهکشی خوب و خاک‌های سبک را ترجیح می‌دهند.
 2. مناطق مناسب:
  • برخی از ارقام سرو در مناطق خنک‌تر بهتر رشد می‌کنند، اما بسیاری از آنها توانایی سازگاری با شرایط گرم‌تر را دارند.
 1. روش کاشت بذر درخت سرو شیراز:
 • درخت سرو شیراز از طریق  تکثیر میشود.
 • ابتدا بذرهای مرغوب را تهیه نمایید.
 • بذرها را به عمق مناسبی در خاک بکارید و مراقب باشید که خاک همواره مرطوب باشد تا بذرها جوانه بزنند.
 • بهترین زمان کشت درخت سرو شیراز از اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت است.
 • ابتدا سطح مورد کشت را آماده کنید.
 • پس از مرغوب، بذر را 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید تا بذرها زودتر جوانه بزند.
 • سپس بذرها را بر سطح مورد نظر بپاشید و مخلوطی از خاک نرم و کود روی آن بریزید و آبیاری کنید.
 • بعد از اینکه نهال بدست آمده به حد معینی از رشد رسید میتوانید آن را جا به جا و به زمین اصلی منتقل کنید. همچنین میتوانید بذر را مستقیما در زمین اصلی بکارید.
 1. مراقبت پس از کاشت:
  • بعد از جوانه‌زنی، نیاز به مراقبت‌های مرتبط با آبیاری، کاشت و سایر نیازهای گیاهان جوان دارند.
  • کوددهی به سرو شیراز در درختان بالغ فقط در صورتی انجام می‌شود که دچار کمبود شوند. ولی برای نهال‌های جوان سرو می‌توانید از برای قوی‌تر شدن و  رشد و گستردگی ریشه‌ها در خاک استفاده کنید، کوددهی در فصل بهار انجام می شود.
  • برای رسیدن به شکل دلخواه و فرم زیبای سرو شیراز ضروری است که برای سروهای بلند، شاخه‌هایی که به صورت عمودی رشد کرده را هرس کرد.
  • هرس به صورت سالیانه و در پاییز یا زمستان و قبل از شروع فصل جوانه زنی درخت انجام می‌شود و علاوه بر کمک کردن به زیبایی درخت، باعث رشد بهتر آن نیز خواهد شد.
 2. حشرات و بیماری‌ها:
  • نظارت منظم بر گیاهان برای پیشگیری از حملات حشرات و بیماری‌ها اهمیت دارد.

Shiraz cedar tree planting distance

قیمت بذر درخت سرو شیراز بر حسب کیلوگرم مسرو شیراز

سرو شیراز بومی آمریکاست گاهی آنرا سرو ناز نیز می نامند گیاهی است همیشه سبز با اغلب شرایط آب و هوایی سازگار است این گیاه با بذر قابل تکثیر است میوه آن را دراوایل اسفند جمع آوری نموده در هوای آزاد روی نایلون در مقابل خور شید قرار دهید تا بذرها از میوه جدا شوند اواسط اسفند بذرها را خیسانده سپس اقدام به کشت نمایید بعد از یک ماه بذرها جوانه می زنند ورشد می‌کنند در اوایل پاییز می توانید نشا ها را به گلدان منتقل کنید

سرو شیراز به انگلیسی ، که با نام‌های فراوانی از قبیل سرو ایتالیایی، سرو ناز، سرو توسکانی و کاج مدادی در دنیا معروف است، گونه‌ای از سرو بوده که همیشه سبز، مخروطی شکل، نوک تیز با عمر طولانی است که ارتفاعی نزدیک به 35 متر دارد. علت نام‌گذاری سرو ایتالیایی به سرو شیرازی به دلیل استفاده گسترده این درخت در باغ‌های شیراز قدیم است.

در گذشته سرو شیراز اولین انتخاب برای کاشت در باغ‌های ایرانی بود، که در باغ‌های معروفی از قبیل باغ فین، باغ شازده، دولت‌آباد و… کاشته شده و نقش اساسی در طراحی این باغ‌ها داشته است.قدیمی‌ترین سرو ایران در ابرکوه استان یزد قرار دارد که سن آن تقریباً 4000 سال تخمین زده شده است.

کاربرد درخت سرو شیراز

سرو شیراز به‌طور گسترده‌ای به عنوان یک درخت زینتی، در هر نوع خاک عمیقی که زهکشی خوبی داشته باشد رشد می‌کند. این درخت را می‌توانید در مناطق گرم و خشک و سرد معتدل و بارانی بکارید.

چوب درخت سرو، بسیار معروف، بادوام و خوش‌رایحه است که برای ساخت ساز هارپسیکورد (شبیه به پیانو) ایتالیایی و درب‌های کلیسای سنت‌پیتر در شهر واتیکان رم از آن استفاده شده است.این درخت در صنعت آرایشی نیز کاربرد فراوانی از قبیل سفت‌کننده پوست، برطرف کردن التهابات پوستی، ضدشوره سر، ضدپیری و… دارد. همچنین به دلیل قیمت مناسب و در دسترس بودن چوب درخت سرو شیراز، از این گیاه به عنوان نت پایه و میانی در انواع عطرها استفاده می‌شود.

روش نگه‌داری درخت سرو شیراز (علت خشک شدن سرو شیراز)

– آبیاری؛ آبیاری درخت سرو در دو سال ابتدایی کاشت آن از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا باعث استحکام ریشه‌ی‌ نهال در خاک می‌شود. بهتر است، آبیاری را در هنگام خشک شدن کامل خاک انجام دهید. همچنین در فصل تابستان به علت سریع خشک شدن خاک، باید آبیاری منظم انجام شود.

– نور؛ سرو شیراز برای رشد به نور کامل و مستقیم نیاز دارد. کمبود آفتاب می‌تواند باعث کاهش رشد و تغییر رنگ برگ‌های این درخت شود. بهتر است سرو ناز را در مکانی بکارید که حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب دریافت کند.

– خاک؛ سرو شیراز، نسبت به خاک‌های اسیدی و قلیایی حساسیت ندارد به همین دلیل برای انتخاب خاک، می‌توانید از ترکیب خاک باغچه، خاک برگ، شن و پیت‌ماس استفاده کنید. فراموش نکنید که زهکشی خاک باید به خوبی انجام شود.

– کوددهی؛معمولاً درخت‌های بالغ سرو شیراز نیازی به کود ندارند اما بهتر است سالی یک‌بار در فصل بهار با کود مناسب آن‌ها را کوددهی کنید.نهال‌های جوان سرو شیراز، برعکس درختان بالغ نیاز شدیدی به کود دهی دارند تا رشد بهتر و استحکام و گسترش ریشه در خاک را داشته باشند کودهای فسفردار برای این کار انتخاب مناسبی هستند.

– هَرس؛هرس کردن درخت سرو شیراز برای جلوه دادن به فضاهای سبز از دوران جوانی نهال امکان‌پذیر است. درختان سرو را می‌توانید به شکل‌های مختلف و دلخواه هرس کنید. هرس کردن برای سالم ماندن درخت و رشد آن ضروری است. بهترین زمان برای هرس سرو شیراز در فصل پاییز و زمستان است.

روش کاشت درخت سرو شیراز ( فاصله کاشت درخت سرو شیراز)

زمان مناسب برای کاشت درخت سرو شیراز اوایل فصل بهار است. قبل از کاشت بذر، باید آن را نزدیک به 24 ساعت در آب ولرم بگذارید، بماند.
خاک مکانی که می‌خواهید درخت سرو شیراز را در آن‌جا بکارید، به خوبی شخم بزنید. بذرها را در محل مناسب بپاشید و مقداری کود دامی روی آن بریزید و سپس آبیاری کامل انجام دهید.

معمولاً بعد از 15 روز تا یک ماه جوانه‌های درخت سرو شیراز از خاک بیرون می‌آیند. وقتی جوانه 10 تا 15 سانتی‌متر رشد کرد، می‌توانید آن را در داخل گلدان بکارید.توجه داشته باشید اگر فاصله بذر‌هایی که در خاک کاشته‌اید، زیاد است (بهترین فاصله بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر) ، برای کاشت آن‌ها در مکانی دیگر مانند گلدان یا نایلکس، یک‌سال صبر کنید تا درخت به خوبی رشد کند.

روش تکثیر درخت سرو ناز شیراز

تکثیر سر و ناز به دو صورت انجام می‌شود.اگر ازدیاد سرو شیراز از طریق دانه باشد باید در اسفند ماه انجام گیرد اما اگر قصد دارید با قلمه‌زنی آن را تکثیر کنید، بهتر است در شهریور ماه این کار را انجام دهید.درخت سرو شیراز از سن 10 سالگی شروع به تولید میوه‌ای مخروطی شکل و کوچک می‌کند که می‌توانید هر ساله از آن برای تولید بذر استفاده کنید. در داخل این مخروط نزدیک به 100 عدد بذر وجود دارد که می‌توانید با جمع‌آوری و تمیز کردن آن‌ها، بذر را در خاک مناسب بکارید.

قیمت نهال سرو ناز شیراز

سرو ناز شیرازی، کاربرد گسترده‎‌ای دارد که می‌توانید از آن به عنوان تزئین هر مکانی استفاده کنید. قیمت بذر و نهال سرو ناز شیراز براساس مقدار نیاز خریدار، سایز و سن متفاوت است. با این‌حال خریداران و متقاضیان میتوانند با مراجعه به سایت خرید گل با مشاوران متخصص تولیدی گل و گیاه ما، تماس بگیرند.

فروش سرو شیراز در گیلان

یکی از تولیدکنندگان باسابقه و باکیفیت در گیلان است که نهال‌های یک‌ساله تا سه ساله با ارتفاع 1 تا 3 متر با قیمت مناسب در اختیار علاقه‌مندان و خریداران می‌گذارد.سرو شیراز علاوه بر فواید و کاربردهای مختلفی که دارد، در تحقیقات جدید مشخص شده که این‌گونه  در برابر آتش‌سوزی مقاوم است، که این دلیل محکم‌تری خواهد بود تا با خرید بذر و نهال سرو شیراز از شهرمان مراقبت کنیم.

سوالات متداول:

آیا سرو شیراز و سرو ناز با هم تفاوت دارند؟

سرو شیراز وسرو ناز دو واریته مختلف از یک گو نه سرو هستند تفاوتشان در طرز قرار گرفتن شاخه ها نسبت به تنه اصلی است سرو ناز شاخه هاش کاملا به تنه چسبیده است وحالت دم روباهی دارد .اما در سرو شیراز شاخه های فرعی نسبت به تنه کمی باز تر است البته تشخیصش به دقت بیشتری نیاز دارد

تفاوت سرو و کاج چیست؟

سرو ها و کاج ها دو جنس مختلف از سوزنی برگان یا مخروطیان هستند .تفاوت اصلی در شکل برگهاست.درسروها برگها فلس مانند هستند مثل سرو طلایی یا سرو نقره ای .اما در کاجها برگها سوزنی شکل هستند مثل کاج سیاه و کاج بادامی سروناز و سرو شیراز، دو نوع درخت سرو با تفاوت‌هایی در جنس و خصوصیات دارند. در ادامه به تفاوت‌های بین این دو نوع سرو پرداخته می‌شود:

سروناز:

 1. خصوصیات برگ‌ها: برگ‌های سروناز نسبت به سرو شیراز نرم‌تر و نیز کمی کوچک‌تر هستند.
 2. رشد و ارتفاع: سروناز معمولاً در ارتفاع کمتری نسبت به سرو شیراز رشد می‌کند و نیز رشد آن کندتر است.
 3. شکل کاج: شکل سروناز به صورت خیلی بلند و نازک‌تر است و شبیه به کمانچه یا قلابه است.
 4. محل کاشت: سروناز به دلیل ارتفاع کمتر و شکل خاص کاج‌هایش برای کاشت در فضاهای کوچک‌تر و باغ‌های شهری مناسب‌تر است.

سرو شیراز:

 1. خصوصیات برگ‌ها: برگ‌های سرو شیراز نسبت به سروناز کمی سخت‌تر و بزرگ‌تر هستند.
 2. رشد و ارتفاع: سرو شیراز به ارتفاع بالاتری نسبت به سروناز می‌رسد و رشد آن نیز سریع‌تر است.
 3. شکل کاج: سرو شیراز شکل کاجی با تعدادی شاخه‌های زیاد و گره‌های بزرگ دارد و شبیه به یک میخک یا ستون است.
 4. محل کاشت: به دلیل ارتفاع بالاتر و شکل خاص کاج‌هایش، سرو شیراز بهترین کاج برای کاشت در فضاهای بزرگ و باغ‌های گسترده است.
دکمه بازگشت به بالا