سلامت و دانشکسب و کار برتر

علت اب اوردن شکم بعد از عمل ابدو

سروما به معنای تجمع مایع موجود بین سلول ها در زیر پوست است. آب آوردن شکم یا سروما یکی از عوارض جراحی لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی می باشد  و عموما بعد از جراحی در بدن تجمع می یابد. این تجمع مایع معمولا در محل برش جراحی و بخیه ایجاد می شود. برای رفع این مشکل پس از جراحی لیپوماتیک از یک درن در محل برش برای تخلیه مایع و خونابه جمع شده، استفاده می شود. درن برای جلوگیری از تجمع مایع معمولا چند ساعت الی چند روز در موضع باقی می ماند.اگر به تازگی جراحی لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی داشته اید می توانید با دکتر ابدومینوپلاستی خود درارتباط باشید و همچنین در این مقاله همراه ما باشید تا به شما توضیح دهیم علت آب آوردن شکم بعد از جراحی های شکم( لیپوماتیک و) چیست ؟

The cause of abdominal swelling after abdominal surgery

علت آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

یکی دیگر از  یا لیپوماتیک تجمع آب است. در واقع تجربه بسیاری از زیباجویان و افرادی که عمل پیکرتراشی را انجام داده‌اند، نشان می‌دهد تقریباً بیشتر آنها به خصوص پس از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو، این موضوع را تجربه کرده‌اند. در ابتدا باید به شما بگوییم آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک امری کاملاً طبیعی است و موضوع نگران کننده‌ای نیست. در واقع این فرآیند که «سروما» نامیده می‌شود، یکی از واکنش‌های طبیعی بدن، هنگام ورود اشیاء خارجی و همچنین خروج برخی از بافت‌ها مثل چربی از بدن است.

هنگام عمل، برش کوچکی در نواحی مختلف بدن جهت خروج چربی اضافه، ایجاد می‌کند. سپس کانولا را از طریق این برش‌ها وارد بافت‌های بدن می‌کند. لوله‌ها به صورت پیوسته به بافت چربی آسیب می‌زنند و در نهایت مقدار زیادی چربی از بدن خارج خواهد شد.بدن به این موضوع واکنش شدیدی نشان دهد. این واکنش به شکل مایع میان بافتی یا آب آوردن خواهد بود.

هنگامی که چربی از زیر پوست خارج می‌شود، فضای زیر آن خالی خواهد شد. در نتیجه برای اینکه بدن این فضای خالی را پر کند، مایع میان بافتی را در این قسمت وارد کرده و از این طریق به مقابله با عوامل بیماری‌زا و جسم خارجی که وارد بدن شده، می‌پردازد. بنابراین، آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی یک موضوع کاملاً طبیعی است و تنها نکتۀ مهم در رابطه با آن، این است که بعد از آب آوردن شکم حتماً از گن‌های فشرده سازی طبی استفاده کنید و به صورت منظم پیاده روی داشته باشید.

عوارض آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

سروما ممکن است هر از چند گاهی خارج شود و روی سطح پوست شما بریزد. درناژ باید شفاف یا کمی خونی باشد. مشاهده ی علائم عفونت، ممکن است نشان دهنده این باشد که سروما به آبسه تبدیل شده است. برای درمان آبسه به دارو نیاز خواهید داشت زیرا ممکن است بزرگ شود و بسیار ناراحت کننده باشد. علائم زیر پس از به وجود آمدن سرما خطرناک است که این علائم عبارتند از:

  • تب و لرز
  • گیجی
  • تغییر فشار خون
  • ضربان قلب یا تنفس سریع

درمان آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

سروما های خفیف پس از چند مدتی خود به خود بهبود می یابند. با این حال، در صورت مشاهده سروماهای بزرگ تر با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است به استخراج مایع تجمع یافته نیاز باشد. در اینجا برخی از روش های درمان سروما آورده شده است:

  • آسپیراسیون سوزنی یا تخلیه با سرنگ

گاهی اوقات از فرآیندی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف برای تخلیه ناحیه استفاده می شود. این روش برای بررسی حجم نشت مایع مورد استفاده قرار می گیرد. اگر سروماها عود کنند باید اغلب تخلیه شوند، یکی از گزینه‌ها نصب لوله درناژ برای تمیز نگه داشتن ناحیه است.

تخلیه (درناژ) خطر عفونت را افزایش می دهد و باید در یک محیط تمیز توسط متخصص انجام شود. درناژ طولانی مدت می تواند خطر عفونت را افزایش داده و روند بهبودی را به تأخیر بیندازد.

دارو باعث نمی‌شود مایع سریع‌تر از بین برود، اما ممکن است بتوانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) برای کاهش هر گونه درد یا ناراحتی و کمک به کاهش التهاب ناشی از سروما استفاده کنید.

اکثر سروماها به طور طبیعی بهبود می یابند. آنها معمولاً در عرض ۱ ماه دوباره جذب بدن می شوند، اگرچه ممکن است تا ۱ سال طول بکشد.در موارد شدیدتر، ممکن است تا ۱ سال طول بکشد تا دوباره جذب شوند، یا ممکن است کپسول تشکیل دهند و تا زمانی که با جراحی خارج شوند باقی بمانند. پس از بهبود سروما ممکن است ناحیه سفت و سخت شود.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ایجاد ورم بعد از ابدومینوپلاستی کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در روزهای اول این تورم به طور طبیعی دچار افزایش می شود اما پس از چند روز به مرور کم و کمتر می شود. بخش عمده‌ ای از این تورم طی هفته های اول جذب بدن شده و به طور کلی با گذشت چند ماه اثری از ورم بعد از عمل به جا نمی ماند. راه های زیادی وجود دارد که باعث کاهش این تورم می شود. بیمار با رعایت مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی می ‌تواند تا حد چشمگیری باعث کاهش تورم شود. در صورتی که این ورم ها بیش از حد معمول باشد باید به پزشک مراجعه کرد.

راه های کاهش ورم عمل ابدومینوپلاستی

یکی از راه های کاهش تورم عمل ابدومینوپلاستی استفاده از گن مخصوص است. با استفاده از این گن ها می توان ورم و کبودی را تا حد چشمگیری کاهش داد. زمانی که خونابه و مایعات جمع شده زیر پوست خارج شود، ورم بعد از عمل لاغری شکم هم کاهش می‌ یابد. یکی از راه های دیگر داشتن تحرک است. به این منظور بیمار در روزهای اول می‌ تواند پیاده روی کند. در هفته های اول باید پیاده روی به حالت کمی خمیده باشد تا به شکم فشار وارد نشود. علاوه بر این جراح به منظور کاهش تورم، داروهایی را برای بیمار تجویز می‌ کند که باید تهیه و مصرف شوند. یکی دیگر از راه های کاهش ورم ابدومینوپلاستی، استفاده از میوه و سبزیجات تازه است. میوه جات، سبزیجات، فیبر و قلات تا حد چشمگیری باعث رفع تورم می شوند. همچنین باید از مصرف غذاهای شور، غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی ‌های قندی، الکل، کافئین، سیگار و… خودداری کرد.

ورم جراحی زیبایی شکم چه زمانی برطرف می شود؟

تورم بعد از عمل زیبایی شکم به طور طبیعی در همه افراد دیده می شود. تا زمانی که این نشانه وجود دارد، نتیجه نهایی عمل مشخص نمی شود. درصد بالایی از ورم بعد از ابدومینوپلاستی در همان روزها و هفته های اول از بین می رود. اما به طور حدودی دو الی سه ماه زمان لازم است تا ورم به طور کامل از بین رفته و نتیجه عمل ابدومینوپلاستی مشخص شود. البته این مدت زمان به عواملی همچون سطح عمل، تغذیه بیمار، توجه به مراقبت های قبل و بعد از ابدومینوپلاستی و… بستگی دارد. بیمار می تواند با رعایت نکات خاص و داشتن تغذیه و تحرک مناسب، مدت زمان از بین رفتن ورم بعد از جراحی را کاهش دهد.

دلیل ایجاد تورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دلیل به وجود آمدن ورم بعد از ابدومینوپلاستی برش‌ها و تغییراتی است که در حین عمل ایجاد می شود. بدن انسان حتی زمانی که دچار بریدگی های جزئی می شود در ناحیه برش دچار ورم و تجمع مایعات می شود. دلیل اصلی به وجود آمدن این تورم، جمع شدن مایعات در بافت های شکم و ایجاد فضای مناسب برای ترمیم بافتی است. بنابراین زمانی که این مایعات خارج شوند تورم تا حد چشمگیری کاهش می ‌یابد. به همین منظور استفاده از گن اکیدا توصیه می شود.

آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

پس از انجام ابدومینوپلاستی به طور طبیعی مقداری آب در زیر بافت شکم جمع می شود. در واقع زمانی که بافت های فوقانی و تحتانی شکم به هم جوش می خورند این مایعات جمع می شوند. وجود مایعات در شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی باعث ایجاد ورم می شود. آب آوردن شکم بعد از عمل زیبایی شکم به دلیل جراحت هایی است که در حین جراحی ایجاد شده‌ است. در صورت لزوم درن هایی در محل زخم شکم قرار داده می شود. مایعات زیر پوست با کمک این درن ها جمع شده و بیمار هر روز آن ها را تخلیه می کند.

دلیل آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

همانطور که بیان کردیم در حین انجام ابدومینوپلاستی برش هایی ایجاد شده و چربی موضعی و همینطور پوست اضافی شکم جدا می ‌شود. بدن در پاسخ به این جراحت ها، مایعات را در این محل جمع می کند تا فضای مناسب برای روند ترمیم بافت ایجاد شود. در واقع دلیل اصلی به وجود آمدن ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی همین مایعات هستند. زمانی که جراحت به وجود می آید، مایعات در میان بافت های بدن قرار گرفته و در نهایت باعث تورم می شوند. بنابراین می توان گفت آب آوردن بعد از جراحی زیبایی شکم طبیعی بوده و دلیل اصلی آن برش های ایجاد شده و فضای خالی بین پوست ‌شکم و دیواره زیرین آن است.

تجمع مایع بعد از ابدومینوپلاستی

تجمع مایع بعد از جراحی ابدومینوپلاستی طبیعی بوده و در تمام بیماران رخ می ‌دهد. مقدار این مایعات به سطح عمل بستگی دارد. این مایعات به صورت ترشحات خونابه ای از بدن خارج می شود. تا قبل از این که دهانه زخم ها بسته شود این مایعات باید خارج شوند که استفاده از گن تأثیر زیادی بر این روند دارد. گن فشار یکنواختی را به شکم وارد کرده و باعث می ‌شود این ترشحات خارج شوند. در برخی موارد که تجمع مایع بعد از عمل زیبایی شکم زیاد باشد از درن های مخصوص برای خارج کردن مایعات استفاده می شود که روش خالی کردن مایعات جمع شده در این درن ها به بیمار آموزش داده می شود.

محل باقی نماند. گرمای بیش از حد می تواند منجر به تجمع مایع اضافی در سروما شود.

از پزشک خود در مورد لباس های فشرده یا مشاوره بگیرید. این لباس ها برای کمک به بهبود سریعتر پوست و بافت طراحی شده اند. همچنین ممکن است تورم و کبودی پس از جراحی را کاهش دهند. این لباس ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سروما کمک نمایند.

یکی دیگر از راه های پیشگیری از آب آوردن شکم، ماساژ دادن بعد از لیپوماتیک است. طریقه ماساژ دادن توسط پزشک به بیماران آموزش داده می‌شود. ماساژ بایستی سه روز پس از جراحی شروع شود.

توجه کنید که ماساژ نباید با فشار و به صورت عمقی باشد زیرا احتمال آسیب و درد برای فرد وجود دارد. ماساژ را به صورت آرام و دورانی انجام دهید تا مایعات موجود در بدن به آرامی از طریق درن‌ها خارج گردد. مدت زمان ماساژ باید توسط پزشک تعیین شود و فراموش نکنید که ماساژ درست میتواند باعث حساسیت‌زدایی از عصب های ناحیه ساکشن شود و درد را کاهش دهد.

 

دکمه بازگشت به بالا