بین المللکسب و کار برتر

تحصیل در کانادا: نکاتی برای موفقیت در مصاحبه ویزای تحصیلی

برای تحصیل در کانادا باید ویزای دانشجویی داشته باشید. بعد از تکمیل فرایند درخواست ویزا، باید مراحل بررسی ویزا را طی کنید که مصاحبه هم یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین این مراحل است. برای هر دانشجویی با هر سطحی از اطلاعات و مهارت، این مصاحبه چالش‌برانگیز است و نیاز به آمادگی دارد تا بتواند به سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا پاسخ دهد. در این مقاله تمامی اطلاعات مورد نیاز آورده شده که همگی برای موفقیت در مصاحبه ویزا ضروری است.

انواع سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا که پرسیده می‌شوند

لازم است قبل از مصاحبه درباره نوع سوالی که قرار است پرسیده شود اطلاعات داشته باشید. دانشجویان خارجی که قصد ورود به کانادا دارند باید به‌خوبی از پاسخ این سوالات آگاهی داشته باشند. سوالاتی که در طول مصاحبه از شما پرسیده می‌شود، به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ سوالات مربوط به :

 •       به برنامه تحصیلی
 •       انتخاب دانشگاه
 •       توانمندی‌های تحصیلی
 •       وضعیت مالی
 •       برنامه‌های بعد از فارغ‌التحصیلی

در ادامه چند مورد از این سوالات و روش پاسخ هوشمندانه به آن‌ها توضیح داده شده است.

برنامه تحصیلی و سوالات مربوط به انتخاب دانشگاه

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، فرد مصاحبه‌گر از شما سوالاتی درباره انتخاب رشته تحصیلی، رشته تحصیلی که دارید، دلیل انتخاب این  دانشگاه، برنامه‌های آینده شما و … می‌پرسد. سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود به‌صورت زیر است:

 •       برای کدام دانشگاه اپلای کرده‌اید؟
 •       چه مدرک و چه رشته‌ای می‌خواهید؟
 •       برای چند دانشگاه درخواست ارسال کرده‌اید؟
 •       مدرک تحصیلی قبلی خود را از کجا دریافت کرده‌اید؟
 •       آیا کار می‌کنید؟ کارفرمای شما کیست؟ چه کاری انجام می‌دهید؟
 •       چرا ادامه تحصیل در خارج از کشور را انتخاب کرده‌اید؟
 •       آیا قبلا به این کشور رفته‌اید؟
 •       برنامه تحصیلی فعلی شما چه ارتباطی با شغل یا تحصیلات قبلی شما دارد؟
 •       آیا استادی را از دانشگاهی که قصد ورود به آن دارید می‌شناسید؟
 •       کالج یا دانشگاه شما کجاست؟

سوالات مربوط به توانمندی‌های تحصیلی

جزئیات تحصیلی قبلی شما، هنگام درخواست برای اجازه تحصیل در کانادا اهمیت زیادی دارد. برخی از سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود به‌صورت زیر هستند:

 •       نمره GRE، TOEFL، IELTS، GMAT یا SAT شما چقدر است؟
 •       آیا به زبان انگلیسی مسلط هستید؟
 •       درباره کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور چقدر می‌دانید؟
 •       تفاوت فرهنگی و آموزشی را چگونه مدیریت خواهید کرد؟
 •       دلیل ادامه تحصیل در کشور ما چیست؟
 •       آیا بورسیه‌ای دریافت کرده‌اید؟

سوالات مربوط به وضعیت مالی

برخی از سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا مربوط به وضعیت مالی شما هستند که بسیار مهم هستند و نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. بر اساس جواب‌هایی که ارائه می‌کنید، ممکن است درخواست شما قبول یا رد شود؛ بنابراین قبل از اینکه برای مصاحبه حاضر شوید، امور مالی خود را تنظیم کرده و نکات ضروری را در نظر بگیرید. مصاحبه‌کننده برنامه‌ها و استراتژی‌های مالی شما را بررسی خواهد کرد.

 •       چگونه بودجه کل آموزش خود را تامین می‌کنید؟
 •       منبع درآمد شما چیست؟
 •       هزینه آموزش شما چقدر است؟
 •       آیا اسپانسر (حامی مالی) دارید؟ کار این حامی چیست؟
 •       آیا بورسیه دارید؟
 •       برنامه‌های مالی شما چیست؟ هزینه‌های خود را چگونه مدیریت می‌کنید؟
 •       آیا می‌توانید یک کپی از صورت‌حساب بانکی خود نشان دهید؟
 •       آیا خانواده هزینه تحصیل شما را پرداخت می‌کند؟
 •       شغل پدر شما چیست؟ درآمد سالیانه او چقدر است؟ آیا پدر شما مالیات ‌بر درآمد پرداخت می‌کند؟

تکنیک‌هایی برای داشتن مصاحبه موفق

اکنون با انواع سوالاتی که در مصاحبه پرسیده می‌شود آشنایی دارید و حالا بهتر است درباره نکات و تکنیک‌های مهم در مصاحبه توضیح دهیم.  تمام اسناد و مدارک در دسترس باشند مهم‌ترین نکته‌ای که برای تحصیل در خارج از کشور باید به آن توجه کنید این است که همه مدارک در دسترس باشند. تمام مدارک ضروری را به همراه جزئیات جمع‌آوری کرده و مرتب کنید و برای گرفتن ویزا در مصاحبه مدارک کافی داشته باشید. برخی از مدارک اجباری عبارت هستند از فرم درخواست ویزا، نامه پذیرش دانشگاه و گواهی درآمد. قبل از رفتن به مصاحبه، این اسناد را مجدد بررسی کنید.

۲-زبان خود را بهبود دهید اگر انگلیسی زبان دوم شما است پس باید روی مهارت‌های زبانی خود کار کنید زیرا این کار به شما کمک می‌کند بهتر با مصاحبه‌کننده ارتباط برقرار کنید. همچنین، در زمان اقامت در کانادا مهارت‌های زبانی به شما کمک می‌کند. با خواندن روزنامه، مجله، رمان و بلاگ تا جای ممکن زبان خود را بهبود دهید. فیلم و برنامه تلویزیونی به زبان انگلیسی تماشا کنید، موسیقی گوش دهید و تلاش کنید ارتباطات روزمره شما به زبان انگلیسی باشد.

۳- مثبت باشید و حواس خود را جمع کنید ژست و نگرشی که دارید اساس مصاحبه را شکل می‌دهد و خیلی مهم است که در زمان مصاحبه مثبت، پاسخگو و هوشیار باشید. به‌دقت به‌تمامی سوالات پاسخ دهید و تمام حواس خود را معطوف به مصاحبه‌کننده یا مترجم کنید. قبل از پاسخ‌دادن فکر کنید و بهتر است پاسخ‌های شما مختصر و دقیق باشد. زمان بسیار مهم است و تمامی افرادی که مامور مصاحبه هستند تحت فشار زمان هستند و می‌خواهند مصاحبه سریع باشد. به‌این‌ترتیب، دقایق اول مصاحبه تعیین‌کننده هستند و سعی کنید برداشت اولیه خوبی ایجاد کنید.

۴- برنامه آموزشی و شغلی خودتان را بدانید اگر چیزی درباره برنامه تحصیلی خودتان نمی‌دانید چگونه انتظار دارید ویزای دانشجویی دریافت کنید؟ دلایل تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور را بدانید. اهمیت زیادی دارد که کنسولگری را درباره برنامه تحصیلی خودتان متقاعد کرده توضیح دهید که برنامه تحصیلی چگونه به کار شما در کشور خودتان کمک می‌کند.

۵-درباره خانواده یا بستگان خود در خانه صحبت کنید درصورتی‌که ازدواج کرده‌اید و همسر و فرزندان شما را همراهی نمی‌کنند، باید در طول مصاحبه درباره این موضوع حرف بزنید. از شما خواسته می‌شود که توضیح دهید این افراد چگونه بدون شما زندگی را مدیریت می‌کنند؛ به‌ویژه درصورتی‌که درآمد اصلی خانواده از سمت شما باشد. درهرصورت، اگر کنسولگری تصور کند که این افراد با پرداخت پول از خارج به حمایت مالی شما نیاز دارند، این احتمال وجود دارد که درخواست شما رد شود. اگر این احتمال وجود دارد که خانواده بعدا به شما ملحق شوند، بهتر است در همان زمانی  که برای ویزا درخواست داده‌اید، درخواست خودشان را ارسال کنند.

۶-خودتان تنها باشیدباید خودتان در مصاحبه شرکت کرده و نباید والدین شما را همراهی کنند زیرا ممکن است اینطور به نظر برسد که خودتان به‌تنهایی نمی‌توانید صحبت کنید. باید نشان دهید که خودتان به‌تنهایی می‌توانید در یک کشور دیگر زندگی کنید. درصورتی‌که هر یک از اعضای خانواده شما را همراهی می‌کند، از آن‌ها بخواهید که در اتاق یا سالن انتظار حضور داشته باشند.

۷- استخدام یا تحصیل مطمئن شوید که دلیل حضور شما در خارج از کشور تحصیل باشد و نه کارکردن و برنامه‌ای برای کار در طول ترم یا بعد از آن نداشته باشید. گام به گام نحوه Study permitHow to apply به کانادا : مدارک و شرایط لازم .  بااین‌حال، کارکردن در زمان تحصیل در دانشگاه یا خارج از آن به معنی حمایت مالی نیست و درصورتی‌که دانشگاه اجازه دهد و برای تحصیل مانعی نباشد مشکلی ندارد.

در طول مصاحبه به‌وضوح توضیح دهید که بعد از اتمام تحصیل قصد دارید به کشور خودتان برگردید. در ادامه  این مطلب مهم‌ترین سوالاتی که باید با آن‌ها آشنا باشید توضیح داده شده است.مهم‌ترین سوالات در مصاحبه ویزای دانشجویی کانادا عبارتند از : امروز چطوری؟ به طور خلاصه درباره حال خود توضیح دهید. نیازی نیست نگران باشید زیرا این مورد تنها مانند سوالات روزمره است. در پاسخ بگویید خوبم متشکر، شما چطور؟ آیا قبلا به کانادا سفر کرده‌اید؟ با بله یا خیر پاسخ دهید. اگر جواب شما بله است، باید سفر قبلی و دلیل آن را ذکر کنید. همچنین در صورت نیاز جزئیاتی مانند هدف سفر، محل اقامت و … را ذکر کنید.

چرا کانادا را انتخاب کردید؟ می‌توانید با توجه ‌به تحصیلات قبلی و برنامه تحصیلی که برای آینده دارید دلیل سفر خود را توضیح دهید. همچنین ممکن است نیاز باشد که توضیح دهید چرا نمی‌توانید مورد مشابه را در کشور خودتان پیدا کنید. همیشه می‌توانید دسترسی به امکانات گسترده کانادا را که کیفیت آن‌ها در سطح جهانی است به‌عنوان یکی از دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل ذکر کنید. چرا این دانشگاه یا کالج خاص را انتخاب کردید؟ بر اساس تحقیقات خود، باید بتوانید نکات مزیت‌های تحصیل در این دانشگاه یا کالج را توضیح دهید. همچنین همیشه می‌توانید درباره مزیت‌های این دانشگاه نیز توضیح دهید.

آیا برای دانشگاه یا کالج‌های دیگری اپلای کرده‌اید؟ صادق باشید و به طور خلاصه درباره اپلای‌های خود توضیح دهید. افسری کنسولگری ممکن است سوالات بیشتری نیز بپرسد تا ببیند چقدر برای ادامه تحصیلات خود مصمم هستید. دوره تحصیلی (رشته و مقطع تحصیلی) شما کدام است و چرا آن را انتخاب کرده‌اید؟ باید از تاریخ شروع تحصیل در کانادا  اطلاع داشته باشید. درباره دوره موردنظر تحقیق کنید تا درباره اهمیت آن بدانید و مزیت‌های آن را توضیح دهید. بر اساس تحصیلات و تجربیات قبلی خود و علاقه‌ای که به آن دوره دارید، می‌توانید بیانیه‌ای تهیه کنید که توضیح می‌دهد این دوره یا برنامه خاص چگونه به شما و حرفه‌ای که دارید کمک می‌کند.

چه کسی هزینه‌های شما را در کانادا تامین می‌کند؟ بر اساس اینکه هزینه را والدین یا بانک از طریق وام دانشجویی تامین می‌کند، جزئیات آن را توضیح دهید. این سوال برای تایید اطلاعاتی که در فرم درخواست ویزا پر کرده‌اید نیز استفاده می‌شود. در کشور خودتان در کجا تحصیل کرده‌اید؟ باید کالج، دانشگاه یا موسسه‌ای که در آن مقطع کارشناسی یا مقاطع دیگر را پشت سر گذاشته‌اید توضیح دهید. شغل پدر یا مادر شما چیست؟ باید شغل پدر یا مادر خود را توضیح دهید. ممکن است افسر از شما سوالات بیشتری بپرسد تا درباره وضعیت درآمد خانواده شما بداند. آیا کسی شما را همراهی می‌کند یا به‌تنهایی سفر می‌کنید؟ باتوجه‌به شرایطی که دارید با اطمینان درباره این موضوع توضیح دهید و در صورت نیاز دلیل آن را هم توضیح دهید.

آیا خانواده یا دوستی در کانادا دارید؟ با بله یا خیر پاسخ دهید. اگر اقوام شما در کانادا هستند باید نسبت خود را با آن‌ها توضیح دهید. درصورتی‌که پاسخ شما بله باشد، بدون تردید پاسخ دهید و نشان دهید که برای ملاقات افراد جدید و آشنا شدن با آن‌ها در کانادا اشتیاق دارید. در کشور خودتان در چه محلی اقامت دارید؟ درباره محل زندگی خود و اینکه چقدر دوست دارید بعد از پایان دوره یا برنامه خود به این مکان برگردید توضیح دهید. در کانادا در کجا اقامت خواهید داشت؟ می‌توانید آدرس محل اقامت خود را توضیح دهید و ذکر کنید که آیا به‌صورت موقت آنجا هستید یا قرار است تا پایان تحصیلات در این مکان حضور داشته باشید.

آیا قصد دارید در کشور کانادا کار کنید؟ اگر ویزا به شما اجازه کار در زمان تحصیل می‌دهد، نشان دهید که برای ارتقا مهارت‌ها و تامین هزینه‌های خود قصد کار کردن دارید. درصورتی‌که ویزا به شما اجازه کار نمی‌دهد به افسر توضیح دهید که قصد کار کردن ندارید و بعد از تمام شدن تحصیلات به کشور خود برمی‌گردید. ممکن است سوالات بیشتری از شما درباره مدت اقامت، دانشگاه، دوره آموزشی و … بپرسد. با اطمینان و راستگویی به این سوالات پاسخ دهید. در این مطلب تعدادی از سوالات مهم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا بررسی شد. این سوالات در سفارت یا کنسولگری کشور کانادا از شما پرسیده می‌شود و باید با راستگویی و دقت به آن‌ها توضیح دهید.

نتیجه‌گیری

برای تحصیل در کشور کانادا نیاز به دریافت ویزای دانشجویی است که شرایط خاص خودش را دارد. برای دریافت ویزای دانشجویی باید به سفارت یا کنسولگری این کشور مراجعه کرده و در یک جلسه مصاحبه شرکت کنید. در طول جلسه سوالاتی درباره دلایل انتخاب دانشگاه در کانادا، توانمندی‌های علمی و برنامه‌های آینده از شما پرسیده می‌شود که اهمیت زیادی دارند. در این مطلب درباره این سوالات و تکنیک‌هایی که برای پاسخ دادن به آن‌ها وجود دارد به صورت دقیق توضیح داده شد. سوالاتی که در بالا توضیح داده شد مهم‌ترین مواردی است که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا