سلامت و دانشکسب و کار برتر

دریچه هوا چیست؟

دریچه هوا چیست؟

دریچه تنظیم هوا برای تنظیم سرعت و فشار جریان هوا در ساختمان تعبیه می شود. این دریچه ها با توجه به کارکرد آنها  در سیستم های هوا مانند سیستم های تهویه هوا و یا هوا و آب مانند کولر آبی دارای کاربردهای متفاوتی مانند تهویه هوای محیط، تنظیم نمودن جریان هوا در جهت مورد نظر،افزایش و کاهش سرعت جریان هوا می باشد. برای مثال می توان برای دریچه ورود هوا به دریچه کولر اشاره کرد و برای دریچه خروجی به دریچه خروجی هوای هود و دریچه هواکش اشاره نمود.

انواع دریچه هوا | خرید دریچه هوا

دسته بندی انواع دریچه تهویه هوا

براساس شکل ظاهری:

دریچه هوای گرد

دریچه هوای مستطیلی

دریچه هوای خطی

براساس نوع کاربرد

دریچه تنظیم هوا

دریچه تهویه هوا

دریچه هواساز

دریچه تامین هوا

براساس نوع جنس

۱- فلزی (آلمینیومی و آهنی): یکی از پرکاربردترین دریچه های تهویه در صنعت تویه مطبوع، دریچه های فلزی می باشند.

۲- پلاستیکی: این نوع از دریچه ها برای هوارسانی در سیستم مکنده و دمنده مانند هواساز، داکت و کولرها استفاده می شود.

۳- چوبی (MDF): این نوع از دریچه برای هوادهی و ایجاد نما در طراحی داخلی ساختمان به کار می روند.

انواع دریچه های آلومینیومی:

دریچه آلومینیومی خطی: این نوع از دریچه ها در سه مدل دریچه کله قندی، زاویه دار و طرح اسلوت می باشد که قابلیت نصب روی دیوار و زیر سقف را داراست.

دریچه آلومینیومی مشبک: این نوع از دریچه های هوا بهصورت شبکه شبکه و لانه زنبوری و در مدل های مربع، مثلث و گرد تولید می شود. پره های این مدل از دریچه ها قابل تنظیم بوده و برای رفت و یا برگشت هوا به کار می رود.

دریچه آلومینیومی سقفی: دریچه های سقفی بر روی سقف ساختمان نصب می شوند و هوا را به صورت یکنواخت و مناسب به سطح زمین می رسانند. برخی از دریچه های کولر از این نوع هستند. این مدل دریچه ها به صورت دریچه سقفی یک طرفه، دو طرفه، سه و چهار طرفه هستند.

دریچه آلومینیومی دیواری: دریچه های دیواری در نوع چهارگوش دارای یک شبکه دمپر در لایه پشت خود می باشد. پره های این دریچه ها قابل تنظیم می باشد و به این وسیله می توان جهت حرکت هوا را مشخص نمود. از این نوع دریچه ها می توان به دریچه های کولر، دریچه های تامین هوای وسایل گازسوز اشاره کرد.

دریچه آلومینیومی گرد: یکیاز انواع دریچه های گرد دریچه های خورشیدی می باشند که درای اشکال مربعی بوده که با انواع اشکال مدور هندسی شکل گرفته اند.

دریچه آلومینیومی تایلی: این نوع دریچه ها به صورت سقفی بوده و هوارسانی را به صورت سفی انجام می دهند. این دریچه ها دارای انواع دریچه مشبک یک، دو ،‌سه و چهار طرفه می باشند.

نکات نصب دریچه تامین هوا

نصب دریچه هوا مطابق با شرایط محیطی ساختمان انجام می شود بطوریکه نوع درز بندی ساختمان(درزبندی معمولی یا کامل)، حجم فضای نصب، مساحت محیط و محل نصب دریچه هوا و تعداد آن می تواند متفاوت باشد.به طور مثال دریچه های رفت در قسمت ورودی کانال های رفت و به طور معمول یک یا دو متر بالتر از کف نصب می شوند اما دریچه های سقفی بر روی سقف و یا در محیط خانه نصب می شوند.

همچنین دریچه های برگشت در مقابل کانال برگشت و دریچه های پادری نیز برحسب محیط می تواند در محل درب ورودی، پارتیشن و یا بر روی دیوار نصب می شود بنابراین به طور کلی با توجه به نیاز هر محیط برای هوارسانی بر روی سقف و یا دیوار قابل نصب هستند. رعایت نکات زیر هنگام نصب دریچه ها الزامی است:

نصب در هوای آزاد و خشک

قابلیت دسترسی آسان به دریچه در فصول مختلف

هوای ورودی و خروجی از سیستم تهویه بوسیله دریچه تامین هوا باید در امتداد طول محیط باشد.

دریچه تامین هوا باید در زیبایی و نمای ساختمان تاثیر مثبت داشته باشد.

با توجه به مطالب گفته شده انتخاب یک دریچه هوای مناسب با شرایط محیط و نصب درست آن امری مهم است که باید به آن توجه نمود.

اهمیت انتخاب درست یک دریچه هوا

دریچه هوایی که در محیط های بسیار حساس استفاده می شوند دارای شکل ظاهری متفاوتی هستند و از ورود جریان هوای آلوده و یا ذرات گردو غبار جلوگیری می کنند. ممکن است این دریچه ها دارای فیلتر هایی باشد که برای محیط هوای بسیار پاکی را ایجاد نماید. این دریچه ها برای محیط های بهداشتی بسیار کاربردی است.

یکی از مهمترین مواردی که در انتخاب دریچه به آن توجه می شود جنس و کیفیت آن است. اگر در محیطی که رطوبت و یا حرارت وجود دارد بهتر است از جنس متناسب با آن محیط استفاده گردد. در زمان انتخاب دریچه ورودی باید به طول پرتاب نیز توجه شود.

ارتفاع دیوار بلند باشد و دریچه روی آن قرار بگیرد باید به شیوه ای تنظیم شود و دارای نوع پره هایی باشد که با سرعت بیشتری هوا به داخل محیط وارد شود در مکان های عمومی از این دریچه ورودی هوا بیشتر استفاده می شود مانند مساجد یا سالن های ورزشی با ارتفاع های زیاد به این دریچه هوا نیاز دارد.

در انتخاب دریچه باید به ابعاد آن و میزان جریان توجه داشته باشیم. میزان جریان باید با ابعاد دریچه مطابقت داشته باشد. زمانی که دریچه بر روی سیستم هوا رسانی نصب می گردد ممکن است به شکلی باشد که تولید صدا کند. اگر در محیطی هستید که نباید صدایی وجود داشته باشد و نیاز به آرامش دارید حتما نوعی از دریچه انتخاب شود که صدایی تولید نکند و طراحی داشته باشد که بتوان آن را علی رغم عبور جریان هوا بدون صدا تنظیم نمود.

برخی مکان ها ی بسیار شلوغ که رفت و آمد زیاد است صدای دریچه چندان مشخص نیست ولی برای مکان هایی مانند بیمارستان ها یا اتاق های مطالعه دریچه هایی که دارای صدا باشند حتما موجب اذیت و سلب آرامش خواهند شد.

داشتن یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای ساختمان ها امری مهم و ضروری می باشد. یکی از حلقه های مهم تهویه مطبوع دریچه تهویه هوا می باشند و انتخاب یک مناسب امری مهم بوده و به داشتن هوایی خوب در ساختمان کمک شایانی می کند.  دریچه های تامین هوا به صورت کلی به چهار دسته دریچه های رفت، دریچه هوای برگشت، دریچه مکش (دریچه تخلیه هوا) و دریچه دسترسی (دریچه بازدید) اشاره نمود.

به فرض، اگر برای هوادهی به اشتباه از استفاده شود و یا برای انتقال هوا در ارتفاع زیاد ( مانند سقف سوله ها ) از دریچه هایی با پرتاب هوای پایین استفاده شود طبیعتا تمام تلاش های صورت گرفته بی اثر خواهند بود. بنابراین ، انتخاب صحیح و اصولی دریچه تنظیم هوا ، یکی از مهم ترین پارامترهای سیستم انتقال هوا و به دنبال آن سیستم تهویه مطبوع می باشد که نباید از آن غفلت شود.

نصب انواع دریچه هوا

هر محیط نیاز به هوارسانی دارد و به همین دلیل بعضی دریچه های هوا را در مقطع سقف و برخی دیگر را بر روی سطوح دیوار نصب می نمایند.

هنگام نصب دریچه تنظیم هوا یک سری نکات ضروری است.

  • دریچه تنظیم باید در هوای آزاد و خشک نصب گردد.
  • دریچه هوا باید جایی نصب شود که در فصول مختلف دسترسی به آن آسان باشد.
  • هوای ورودی و خروجی از سیستم تهویه توسط دریچه باید در امتداد طول محیط باشد
  • دریچه تنظیم و تهویه هوا باید در نمای ساختمان تاثیر مثبت داشته باشد و موجب زیبایی گردد

فروش، طراحی و ساخت دریچه هوا

فروش دریچه هوا و طراحی بهینه سیستم های توزیع هوا در کاربری های اداری ، تجاری ، مسکونی و صنعتی در و توسط کارشناسان این مجموعه صورت می پذیرد.

در پویان گسترش ، کارشناسان ما ، به دقت نیازهای پروژه شما را بررسی می کنند.صرف زمانی کافی برای بررسی نیاز های پروژه اعم از اندازه گیری ، مشاوره در انتخاب بهترین نوع دریچه ، هماهنگی زیر سازی کار با تولید و زمان تحویل دریچه ، هماهنگی اعزام نصاب و … از جمله وظایف روزمره کارشناسان پویان گسترش است.سرعت در تولید ، دریچه با کیفیت ، قیمت رقابتی و شرایط پرداخت کاملا انعطاف پذیر از مزایای دیگر پویان گسترش می باشد.

 قیمت دریچه هوا

با توجه به نوسانات قیمت در جامعه، امکان اعلام مبلغ دقیق وجود مدارد لذا جهت کسب اطلاع بیشتر از مشخصات و قیمت دریچه هوا با شماره های پویان گسترش تماس حاصل فرمایید.

منبع:

youtube

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی
دکمه بازگشت به بالا