اجتماعیکسب و کار برتر

اصول چیدمان مبلمان در طراحی داخلی منزل یا محل کار چیست؟

اصول چیدمان مبلمان منزل + راهنمای خرید مبل ال

اتاق نشیمن نقش‌های مختلفی بازی می‌کند: ما در اتاق نشیمن تلویزیون تماشا می‌کنیم، با دوستان‌مان گپ می‌زنیم و کتاب می‌خوانیم. اتاق نشیمن البته نقش‌های دیگری هم دارد و گاهی به عنوان اتاق بازی بچه‌ها، اتاق کار و اتاق غذاخوری هم ایفای نقش می‌کند. با همه‌ی این کارکردها چیدمان مبلمان خصوصا مبل چستر کاری نسبتا دشوار می‌شود. باید انواع مبلمان را طوری چید که کاربردهای مختلف اتاق نشیمن از بین نرود. چیدمان مبل سلطنتی و چیدمان مبل اسپرت و مبلمان راحتی هم کمی باهم متفاوت است و دو نوع صحنه‌پردازی خاص را می‌طلبد. در متن زیر با راهکارها و اصول چیدمان مبلمان بیشتر آشنا شوید.

آموزش چیدمان منزل کوچک | اصول چیدمان منزل

قواعد ابتدایی چیدمان مبلمان

گفتیم اتاق نشیمن نقش‌های متفاوتی بازی می‌کند. برای برخی این نقش پررنگ‌تر است و خانواده در این اتاق دورهم جمع می‌شوند و ساعات زیادی در آن می‌گذرانند. معمولا چیدمان مبلمان راحتی و چیدمان مبل اسپرت در این نقش پررنگ‌تر است. اما برای برخی دیگر اتاق نشیمن به مثابه‌ی مهمان‌خانه‌ی قدیم است. ملافه‌ها پیش از ورود مهمان‌های مهم از روی چیدمان  مبل چستر بالا می‌روند و از اتاق رونمایی می‌شود. در هر دو حالت قواعدی هست که باید رعایت شود، این قواعد را در ادامه بخوانید:

  • نقطه کانونی اتاق را بشناسید و چیدمان مبلمان را دور آن انجام دهید. در برخی اتاق‌ها، نقطه کانونی به صورت ویژگی فیزیکی مثل شومینه یا پنجره بروز می‌کند و در برخی دیگر باید خودتان چیزی مثل تلویزیون را به آن اضافه کنید تا انواع مبلمان را گرد آن بچینید.
  • چیدمان مبل ال چستر یا چیدمان مبل اسپرت را طوری انجام دهید که فضای گفت‌وگو فراهم کنید. چیدمان مبلمان باید در اتاق نشیمن به گونه‌ای باشد که افراد بدون گردن درد و فریاد زدن بتوانند به راحتی و بدون مشکل باهم حرف بزنند. اگر اتاق نشیمن‌تان خیلی بزرگ است می‌توانید با چیدمان مبل سلطنتی و چیدمان مبل اسپرت فضاهای گفت‌وگوی جداگانه‌ای ایجاد کنید.
  • در چیدمان مبلمان تجمع جمعیت و راه‌های عبور و مرور اتاق را فراموش نکنید. جای کافی در اتاق نشیمن و دور انواع مبلمان درنظر بگیرید تا افراد بتوانند بدون برخورد با یکدیگر و به راحتی در اتاق راه بروند.
  • در چیدمان مبلمان انواع مبلمان را به دیوار نچسبانید. چسباندن پشت مبلمان راحتی یا سلطنتی به دیوار یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که افراد در چیدمان مبلمان اتاق نشیمن مرتکب می‌شوند. چیدمان مبل سلطنتی یا چیدمان مبل اسپرت به گونه‌ای که به هم نزدیک‌تر باشند، فضای دنج‌تری فراهم می‌کند.

چیدمان مبلمان با توجه به اندازه و محل قرارگیری

وقتی درمورد چیدمان مبلمان صحبت می‌کنیم اندازه مبلمان راحتی یا سلطنتی اهمیت زیادی دارد.

کاناپه و صندلی‌ها

کاناپه و صندلی جزو خریدهای گران‌قیمت هستند که تندتند انجام نمی‌شوند بنابراین مهم است که با فضای‌تان جور باشند و اصطلاحا به آن بیایند. مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید اندازه‌گیری فضا پیش از خرید مبلمان راحتی یا سلطنتی است. قطعا دوست ندارید بعد از خرید ببینید که مبلمان راحتی یا سلطنتی شما برای فضای‌تان کوچک یا بزرگ هستند بنابراین بهتر است از قبل پلان اتاق را داشته باشید. پیش از خرید مبلمان راحتی و سلطنتی، نقشه اتاق را روی یک تکه کاغذ گراف بکشید و از مقیاس‌های مناسب برای اندازه‌گیری استفاده کنید. همچنین می‌توانید انواع چیدمان مبلمان را روی کاغذ امتحان کنید و ببینید کدام سبک چیدمان برای شما بهتر است و بتوانید فضاهای خالی لازم را هم برای عبور و مرور تعبیه کنید.

فرش

یکی از مزیت‌های استفاده از فرش در چیدمان مبلمان این است که می‌توانید فضاهای نشیمن را از یکدیگر جدا کنید. اما اکثر مردم در این زمینه مرتکب اشتباه می‌شوند و از فرش‌های خیلی کوچک استفاده می‌کنند. همچنین به خاطر داشته باشید که انواع مبلمان باید بتوانند به راحتی روی مبلمان قرار گیرند. اگر فضای شما طوری است که مبلمان نمی‌توانند روی فرش قرار گیرند حداقل پایه‌های جلوی مبلمان راحتی و سلطنتی خود را روی فرش بگذارید.

میز قهوه‌خوری

میز قهوه‌خوری جزو وسایل مفیدی است که وسط فضای صحبتی که با چیدمان مبل سلطنتی و چیدمان مبل اسپرت ایجاد کرده‌اید پیدا می‌شوند. اگر شما هم می‌خواهید از میز وسط یا میز قهوه‌خوری استفاده کنید، دقت کنید ارتفاع این میز باید کوتاه‌تر از کاناپه و صندلی‌های اطرافش باشد. همچنین عرض این میز قهوه‌خوری باید نصف یا دو سوم عرض کاناپه انواع مبلمان باشد.

اگر ترجیح می‌دهید از میز قهوه‌خوری استفاده نکنید می‌توانید از چند میز عسلی استفاده کنید. فقط دقت کنید ابعادشان زیاد کوچک نباشد و جای کافی برای گذاشتن وسایل پذیرایی داشته باشند. همچنین ارتفاع این میزها باید طوری باشد که افراد با کمی خم شدن بتوانند فنجان یا لیوان‌شان را راحت روی میز بگذارند. نکته‌ی دیگری که در چیدمان مبلمان و میز به آن توجه کنید این است که فاصله‌ای هم بین میز و صندلی و کاناپه درنظر بگیرید. این فاصله اگر 35 تا 45 سانتی‌متر باشد کفایت می‌کند.

میزهای عسلی

معمولا میزهای عسلی مدتی بعد از خرید و چیدمان مبلمان خریداری می‌شوند اما نقش مهمی در دکوراسیون دارند. تعداد میزهای عسلی مورد نیاز شما بستگی به تعداد نشیمن‌های شما دارد. همه باید بتوانند بدون بلند شدن از جای‌شان نوشیدنی‌شان را روی میزی در نزدیکی‌شان بگذارند و این می‌تواند معیار شما برای تهیه میزعسلی باشد. سعی کنید یک میزعسلی در هر طرف کاناپه داشته باشید و یا بین هر جفت صندلی یک میزعسلی بگذارید. نکته کلیدی داشتن سطوح کافی در اتاق بدون شلوغ کردن آن و ایجاد مانع برای رفت‌وآمد است. میزها باید یک اندازه باشند و ارتفاع‌شان تا دسته کاناپه یا صندلی باشد.

چیدمان مبلمان و تزئینات

هنگامی که چیدمان مبل تمام شد حالا باید به چیدمان وسایل تزئینی فکر کنید. اگر در اتاق پنجره دارید باید به فکر پرده‌ی مناسب باشید. همچنین تلویزیون و متعلقاتش بخش دیگری از تزئینات اتاق نشیمن را برعهده دارند که در چیدمان مبل سلطنتی و چیدمان مبل اسپرت نقش دارند. از دیگر تزئیناتی که می‌توانید به انواع مبلمان اضافه کنید، پاف و اتومن متناسب با چیدمان مبل سلطنتی و چیدمان مبل اسپرت است.

 

تعداد میزهای عسلی مورد نیاز شما بستگی به تعداد نشیمن‌های شما دارد.

انواع طرح چیدمان مبلمان

طرح‌های مختلفی برای چیدمان مبلمان وجود دارند. ممکن است پس از خرید مبلمان راحتی برای شما سوال پیش بیاید بهترین و کاربردی‌ترین نوع چیدمان چیست؟ یا در چیدمان مبل سطلنتی و چیدمان مبل اسپرت در چیدمان بهینه و قرار دادن تلویزیون به مشکل بخورید. در متن زیر انواع رایج چیدمان مبلمان را بررسی می‌کنیم:

یکی از متداول‌ترین شیوه‌های چیدمان مبلمان به خصوص چیدمان مبل سلطنتی مدل رسمی است. در این مدل کاناپه‌ها روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و میز قهوه‌خوری هم در وسط قرار می‌گیرد. تلویزیون هم طوری گذاشته می‌شود که از طرف هر دو مبل به آسانی دیده شود.

·         چیدمان مبلمان اسپرت و متوازن

تفاوت چیدمان مبلمان رسمی با اسپرت این است که مدل اسپرت کمی راحت‌تر است. در این مدل هم کاناپه وجود دارد و دو مبل تک‌نفره یا صندلی روبه‌روی آن قرار می‌گیرند تا نشیمن‌های متنوعی ایجاد کنند. میز تلویزیون در این مدل می‌تواند روبه‌روی کاناپه و صندلی‌ها یا بیشتر متمایل به کاناپه قرار گیرد.

·         چیدمان مبل با چندین نشیمن متحرک

در این حالت می‌توان کاناپه انواع مبلمان را در عرض اتاق گذاشت و جای بیشتری برای بقیه وسایل باز کرد. همچنین تلویزیون را می‌توان مستقیم روبه‌روی همین کاناپه گذاشت. صندلی یا مبل‌های تک‌نفره در این روش قابل جابه‌جایی هستند و می‌توان از پاف به عنوان میز عسلی و در مواقع لزوم به عنوان نشیمن استفاده کرد. این مدل برای جمع‌های دوستانه بسیار مناسب است.

·         چیدمان مبلمان راحتی مینیمال

وقتی راحتی و سبک انواع مبلمان هر دو از پارامترهای شما برای انتخاب انواع مبلمان باشند باید دقت بیشتری به خرج دهید. مبل‌های ال‌شکل با یک میز قهوه‌خوری یکی از بهترین انواع چیدمان مبل اسپرت هستند که هم راحتی و هم زیبایی را فراهم می‌کنند.

·         چیدمان مبل رترو

سبک چیدمان مبل سلطنتی و چیدمان مبل اسپرت دهه‌ی هفتاد میلادی هنوز هم شیک محسوب می‌شود. این مدل چیدمان مخصوص مهمانی‌های پرتعداد است و می‌توان از مبلمان ال‌شکل در یک طرف اتاق و کاناپه‌ای در سمت دیگر استفاده کرد. همچنین می‌توان با اضافه کردن میزی به گوشه‌ی اتاق زحمت پذیرایی را بر دوش او انداخت و خوراکی‌ها را به صورت سلف‌سرویس چید تا پذیرایی ساده‌تر شود.

·         چیدمان مبل برای فضای کار و زندگی توامان

گفتیم یکی از استفاده‌های اتاق نشیمن به عنوان اتاق کار است. بنابراین می‌توان انواع مبلمان را طوری در اتاق چید که فضاها را مجزا کند. فرش می‌تواند جداکننده‌ی دو فضا باشد. همچنین بهتر است میز را در یکی از ۴ گوشه‌ی اتاق و روبه‌دیوار قرار دهید تا فضای کمی اشغال کند و اتاق نشیمن را شلوغ جلوه ندهد.

دکمه بازگشت به بالا