متن استشهاد محلی برای دادگاه

استشهادیه چیست و انواع آن کدامند؟

به نقل از بهترین وکیل کرج؛ استشهادیه برگه ای می باشد که شاهدان داخل آن تمامی شواهد خود را نوشته و در آخر آن را امضا می نمایند. به عنوان مثال، زمانی که شما افرادی را به عنوان شاهد به دادگاه میبرید، این افراد باید شواهد خود را بر روی یک فرم و یک برگه نوشته و در آخر اثر انگشت زده و آن را امضا نمایند. استشهادیه انواع متعددی دارد که کاربرد های مختلفی را نیز دارا می باشند. یکی از انواع اصلی استشهادیه، استهشادیه محلی همچنین استشهادیه انحصار وراثت می باشد. در ادامه در رابطه با انواع استشهادیه به صورت جامع تر صحبت کرده ایم.

قاضی وکیل پایه یک دادگستری کرج | معروف ترین وکیل کرج

انواع استشهادیه

 هدف افراد  از تنظیم استشهادیه  ممکن است ، متفاوت باشد ،که در ذیل به شرح و تفصیل در مورد آن می پردازیم

 1. استشهادیه محلی کلی  ( به منظور شهادت دادن در امور عمومی که مثلا فلان فرد دارای صحت و سلامت اخلاق است و یا او مورد تایید اهالی محل و ائمه جماعت مساجد است شهادت داده می شود )
 2. استشهادیه محلی سند ازدواج( مثلا اصل  سند ازدواج با توجه به قدمت عقد نامه  از بین رفته باشد و در دفاتر ازدواج نیز ردی از سند نکاحیه وجود نداشته باشد )
 3. استشهادیه در خصوص حضور در دفترخانه( اگر یکی از طرفین از حضور در دفترخانه امتناع کند و از طرفی سردفتر حاضر نباشد گواهی عدم حضور بدهد )
 4. استشهادیه اعسار( ممکن است ادعا کنید به جهت نداشتن مال و اموال و بیکاری قادر به پرداخت هزینه دادرسی و یا مبلغ محکومیت یافته را نداشته باشید )
 5. استشهادیه درخواست دفترچه بیمه خدمات درمانی روستایی
 6. استشهادیه توهین
 7. استشهادیه مزاحمت همسایه

تنظیم استشهادیه توسط شاهدان باید دقیق و صحیح انجام شود و با واقعیت نیز تطابق داشته باشد

کاربردهای استشهادیه

 • صرف وجود استشهادیه برای اثبات ادعای شما کافی نیست مگر در موارد خاص مثلا در اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و یا تقسیط وجه محکومیت یافته دادگاه بدون ، امکان دارد به صرف استشهادیه وبدون خواستن شهود و به صرف شنیدن اظهارات شما ، حکم به اعسار و تقسیط بدهد
 •  تعداد شهود  در دعاوی  فرق است و لکن بهتر است حداقل 2 نفر ( مرد ) یا یک نفر شاهد مرد و 2 شاهد زن باشد.

تفاوت شهادت شهود و استشهادیه

همانطور که ابتدا اشاره شد استشهادیه یک فرم و برگه ای می باشد که به واسطه آن شاهدان تمامی شواهد خود را داخل آن نوشته و امضا میکنند. شهادت شهود که از ادله اثبات دعوا است که در حضور و در برابر قاضی انجام می شود و لکن استشهادیه یک برگه است که ناحیه یکی از طرفین پرونده تنظیم شده و دادگاه در خصوص صحت و سقم اظهارات شهود تحقیق ننموده  بعبارتی در استشهادیه شاهد ها  صرفا گفته ها و دیده های و حرف های خود را به صورت نوشته در آورده.

کاربرد استشهادیه

کاربرد استشهادیه ها در مراجع قضایی توسط وکیل طلاق در کرج بسیار مهم و در برخی اوقات گره گشای پرونده ها است. این بدان معناست که ممکن است در شرایطی با یک استشهادیه ساده که حتی ممکن است به صورت دستی نگارش شده باشد، گره از کار پرونده باز شود ،که نیاز به استشهادیه را قاضی باید تشخیص دهد.

 • استشهادیه ها در کلیه دعاوی حقوقی، کیفری، ملکی و یا سایر دعاوی می تواند جزعی از ادله پرونده گردد.با این تفاوت که اهمیت آن در دعاوی مختلف متفاوت است و در جایی که شهادت شهود به صورت کتبی نافذ باشد کارایی بالایی دارد.
 • استشهادیه ها متن و قالب واحدی نداشته و به شکلهای مختلف قابل تنظیم می باشد،که حتی گاهی به صورت دستنویس انجام می شود.ولی مراجعه امضا کنندگان به دفترخانه و تصدیق امضای خود ارزش حقوقی بالاتری دارد.

شرایط قبول استشهادیه از طرف دادگاه

در برخی دعاوی و برای اثبات حق لازم است افرادی که از آن موضوع اطلاع دارند با درخواست شخص متقاضی برگه استشهادیه تنظیم شده را امضا کنند که البته گاهی نیز با نظر قاضی نیاز به حضورشان در دادگاه برای توضیح شفاهی هم می باشد.

ولی در اکثر اوقات وقتی قاضی استشهادیه را قبول می کند ،دیگر نیازی به حضور اشخاص نیست.

ولی همین نوشتن و امضای استشهادیه باید توسط افرادی انجام شود که شرایط ذیل را داشته باشند:

1- بالغ باشند.( سن بلوغ ۹ سالگی در دختران و سن ۱۵ سالگی در پسران می باشد ).
2- عاقل باشند. ( فرد شاهد نباید شخصی مجنون یا دیوانه باشد ).
3- عادل باشند.
4- ایمان داشتن شخص شهادت دهنده به این منظور که در رابطه با مسئله مورد نظر ،شهادت دروغ ندهد.
5- پاک بودن مولِد ( نسب شاهد باید مشروع باشد و شخص نباید در جریان روابط نامشروع به دنیا آمده باشد).
6- اشتغال نداشتن به تکدی ‌گری شخص امضا کننده.

چنانچه شما عزیزان مشکل و سوالی در زمینه استشهادیه یا هر موضوع حقوقی دیگری دارید لطفا با وکلا و کارشناسان مجرب و متعهد در گروه برترین وکیل تماس گرفته و فکر خود را آزاد کنید……

جایگاه و اهمیت استشهادیه

براساس ماده 1258 قانون مدنی، شهادت شهود یکی از ادله اثبات دعوا است.ولی باید دانست که استشهادیه با شهادت شهود متفاوت است. به دلیل اینکه استشهادیه چیزی شبیه به تحقیق محلی است لذا جایگاه آن نیز به اندازه تحقیق محلی اهمیت دارد.

ولی همانگونه که قبلا ذکر شد، اعتبار شهادت شهود از استشهادیه بیشتر بوده و زمانی که شهادت شهود انجام شده باشد دیگر استشهادیه جایگاهی ندارد.زیرا در شهادت، شاهدان در محضر دادگاه حاضر شده و هر شاهد، نزد قاضی قسم یاد می کند. همچنین، اگر شرایط شهادت شهود و تعداد آن ها فراهم باشد، استناد به شهادت به قاضی تحمیل می شود اما تشخیص ارزش استشهادیه با قاضی است.

 آیا جعل کردن استشهادیه جرم است؟

اصولا استشهادیه به این منظور است که حق فردی که پایمال شده را به او برگردانند. حال اگر مشخص شود برای احقاق حق یک نفر حق فرد دیگری با تنظیم و امضای استشهادنامه پایمال شده است این فعل قطعا جرم بوده و قانون برای آن مجازات در نظر گرفته است.

استشهادیه ای که به صورت غیر واقعی بوجود آمده باشد، از هر لحاظ جرم به حساب آمده و چون استشهادنامه یک سند محلی است،جرم جعل سندهای غیر رسمی به خود می گیرد.

و افرادی که استشهادیه را ارائه داده اند، مجرم شناخته می شوند و به دادگاه کیفری سندهای غیررسمی ارجاع داده می‌شوند.

البته در برخی موارد ممکن است افرادی که استشهاد محلی تنظیم کرده‌اند و استشهاد آن‌ ها جعلی بوده است، سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای نهادهای دولتی و سازمانی بوجود آورده باشند و بدین ترتیب توانسته اند حقی را پایمال کنند. در اینصورت است که دادگاه جرم دیگری را برای آنها در نظر می گیرد و آنها را مجازات خواهد کرد.

نمونه استشهادنامه عادی

برای استشهاد نامه اعسار :

بدین وسیله از همسایگان و معنمدین و کسبه محل درخواست میکنم همان طور که با وضعیت خانوادگی و کاری و میزان درامد اینجانب……فرزند……….آشنایی لازم را دارند با در نظر گرفتن خداوند متعال گواهی فرمایند:

که بنده به عنوان……..و با حقوق ماهیانه…….ریال در…….به نشانی……کار می کنم و متاهل و دارای…….فرزند می باشم و درامد دیگری بابت پرداخت……ریال تحت عنوان…. … را ندارم از این رو در حال حاضر نقدا و دفعتا واحده قادر به پرداخت ………. به پرونده کلاسه … ….به مبلغ…….ریال نیستم مراتب بالا را مورد تایید و گواهی نمایید

منبع : کانون وکلای دادگستری البرز

دکمه بازگشت به بالا