اصلی‌ترین سنگ ماه تولد شهریور: یاقوت کبود!

سنگ ماه تولد، چیست؟ و آیا استفاده از آن‌ها می‌تواند مفید باشد؟

سنگ‌های هر ماه، از طالع بینی آن ماه و اختر شناسی به دست می‌آیند. این سنگ‌ها بنا بر خصوصیات ذاتی متولدین هر ماه تعیین شده‌اند و هر ماه از دوازده ماه سال، سنگ‌های متنوع و مخصوص خود را دارند؛ البته هر ماه یک نگین و یا سنگ اصلی دارد و چندین سنگ و یا نگین فرعی! ریشه و منشا اصلی سنگ متولدین شهریور و بطور کلی سنگهای ماه تولد برگرفته از مباحث ستاره شناسی و طالع بینی و برخاسته از فرهنگ جوامع مختلف می باشد. امروز هر نگین سمبل متولدین یک ماه از سال است. در مورد خواص و فواید این سنگ‌ها برای متولدین هر ماه، باید گفت که خاصیت درمانی هر سنگ مختص متولد همان ماه است و نمی‌توان از فواید آن، به طور کامل چشم پوشی کرد…!

بررسی اصلی‌ترین سنگ ماه تولد شهریور: یاقوت کبود!

یاقوت کبود، اصلی‌ترین سنگ ماه تولد شهریور و در واقع نماد شهریور است که بیش از همه شهرت دارد و حتی متولدین دیگر ماه‌ها هم از این سنگ استفاده می‌کنند و از درخشش آن لذت می‌برند!

یاقوت کبود یا همان سافایر (Sapphire) نشانه حقیقت، عقل و تفکر و شجاعت می‌باشد، به گونه‌ای که این سنگ ماه تولد شهریور‌ را «گوهر خردمندان» نیز نام نهاده‌اند. در قرن‌ نوزدهم‌ میلادی گوهر شناسان‌ دریافتند که‌ یاقوت کبود از جنس کروندوم و عنصر رنگ‌ در این سنگ شهریورماه آهن‌ و تیتانیوم‌ می‌باشد.

یاقوت به‌ رنگ‌های‌ قرمز، زرد، صورتی و سبز وجود دارد که‌ همه آن‌ها فرمول‌ شیمیایی‌ یکسان‌ دارند و عناصر رنگ‌ موجود در آن‌ها سبب ایجاد رنگ‌های متفاوت می‌شود. یاقوت‌ کبود و یاقوت‌ قرمز سختی‌ برابری دارند و به‌ همین‌ علت برای‌ دستگاه‌های‌ برش‌ دهنده‌ و لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند. موارد دیگر کاربرد سنگ ماه شهریور در ساخت‌ نوک‌ خودکار و صنعت‌ ساعت ‌سازی‌ می‌باشد از این سنگ به عنوان نگین انگشتر ماه تولد شهریور نیز استفاده می‌شود.

خواص و ویژگی‌های درمانی سنگ یاقوت کبود برای متولدین ماه شهریور

 • یاقوت کبود برای تقویت حافظه مفید می‌باشد.
 • اصلی‌ترین سنگ ماه شهریور در افزایش عملکرد ذهن، بالا بردن راندمان هوش و ادراک ما بسیار مفید است.
 • این گوهر در بهبود سردرد و سرگیجه موثر است.
 • افزایش ایمنی بدن یکی دیگر از خواص این نوع از سنگ شهریور ماه می‌باشد.

سنگ یشم (جید) سبز

سنگ یشم یا جید، یکی دیگر از سنگ‌های متولدین شهریور است که از شهرت خوبی برخوردار است. این سنگ، به رنگ‌های مختلف وجود دارد که رنگ سبز آن بیشتر محبوب است و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد…! یشم در رنگ‌های قرمز، صورتی، قهوه‌ای، بی رنگ، سیاه و رنگ سبز کشف می‌گردد. رنگ سبز تیره موجود در این سنگ ماه تولد شهریور، به دلیل وجود آهن در ساختار آن می‌باشد.

خواص و ویژگی‌های درمانی سنگ یشم سبز برای متولدین ماه شهریور

 • طول عمر را بالا می‌برد.
 • افکار منفی را از انسان دور می‌کند.
 • این سنگ ماه شهریور، عامل اصلی ارتباط با جهان متافیزیک است.
 • باعث خوشبختی و حال خوب و آرامش می‌شود.
 • شما را از گزند حیوانات حفظ می‌کند.

سیترین، یکی دیگر از سنگ‌های متولدین ماه آخر تابستان!

سیترین یکی دیگر از سنگ‌های ماه شهریور است که شاید نام آن را کمتر شنیده باشید ولی باید بدانیم که این سنگ هم همانند دو سنگ قبلی بسیار برای متولدین این ماه، مفید و انرژی زا خواهد بود. این سنگ به رنگ‌های زرد پررنگ و زرد مایل به قهوه‌ای است و نسبتاً از سنگ‌های نادر و کمیاب است.

خواص و ویژگی‌های درمانی سنگ سیترین برای متولدین ماه شهریور

 • برای درمان افسردگی مفید بوده است.
 • در کاهش تنش و اضطراب و آرامش بخشیدن به انسان، تاثیرگذار است.
 • در گوارش و هضم راحت غذا موثر است.
 • این سنگ، برای کاهش قند خون و درمان دیابت معروف است.

دیگر سنگ ماه تولد شهریور: جاسپر

جاسپر یکی دیگر از انواع سنگ شهریور ماه است که دارای جنسی مات می‌باشد. این نگین ساختار ریز دانه و متراکمی از ذرات معدنی سیلیس دارد که دارای رنگ های متفاوت قرمز و زرد تا قهوه ای و خاکستری می باشد. برخی جاسپر را بعنوان یک سنگ ماه شهریور زنانه میدانند اما همانور که گفته شد خواص آن فرقی برای زن و مرد ندارد.

این گوهر درخششی مات دارد و به آسانی جلا می گیرد؛ سختی این سنگ شهریورماه و سایر خواص فیزیکی آن مشابه کوارتز می باشد. اسم جاسپر از کلمه یونانی iaspis، از ریشه زبان سامی گرفته شده است؛ در نوشته های قدیمی این کلمه بیشتر به نگین های شفاف و روشن به خصوص کالسدئون و جاسپر مات اشاره می شود.

سنگ ماه تولد شهریور (جاسپر) به صورت عمده یافت می شود، که اغلب به شکل رگه ها و مواد رسوبی و دگرگونی به وجود می آید، مثل کوه های اورال، شمال آفریقا، سیسیل، آلمان و دیگر مناطق جهان. برخی از گونه های جاسپر رنگی هستند و نمونه های زیبایی از آن ها به شکل چوب درختان تبدیل شده و در آریزونا پیدا می شود.

خواص جاسپر برای شهریوری ها:

۱- سنگ ماه تولد شهریور (جاسپر)  ترس و دلهره را از بین می برد و شجاعت به استفاده کننده از آن می دهد.

۲- این سنگ متولدین شهریور سبب کنترل هیجانات می شود و آن ها را در راه درست مورد استفاده قرار می دهد.

۳-  احساسات غم و اندوه را از بین می برد و در درمان افسردگی موثر است.

۴- با خستگی مبارزه کرده و سبب از بین رفتن آن می شود.

۵- از گزش حیوانات شما را محافظت می کند.

۶-  سنگ ماه شهریور (جاسپر) برای عملکرد کبد و لوزالمعده مفید بوده و راندمان آن ها را بالا می برد.

۷- کسانی که می خواهند وزن کم کنند می توانند از جاسپر استفاده کنند.

۸- نفخ و یوبوست را از بین می برد.

۹- در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

۱۰- برای کاهش دمای بدن در هنگام تب مفید است.

۱۱- بالا بردن عملکرد گردش خون

۱۲- سموم بدن را نیز دفع می کند.

دیگر سنگ ماه تولد شهریور: آزوریت-مالاکیت

آزوریت-مالاکیت سنگ ماه تولد شهریور جزء خانواده مس می باشد. آزوریت و مالاکیت در رنگ های سبز و آبی وجود دارد و ساختار آن اغلب بلورین و یک پارچه می باشد. آزوریت یک کریستال فوق العاده در دنیای نگین های قیمتی است که برای رنگ آبیش در جهان شناخته شده است که در طول سالیان از طریق واکنش بین مس، هیدروژن، کربنات و اکسیژن ساخته شده است. آزوریت در برابر هوای آزاد ناپایدار است و به مالاکیت سبز رنگ تبدیل می‌شود که در عکس زیر به روشنی آزوریت و مالاکیت قابل شناسایی هستند.

خواص آزوریت-مالاکیت:

۱- آزوریت-مالاکیت سنگ ماه تولد شهریور در بهبود درد های گردن و گلو مفید است و با بهینه سازی مصرف اکسیژن سبب بالا رفتن سیستم گردش خون می شود.

۲- آروزیت دارای مقداری مس می باشد که وجود مس سبب درمان رماتیسم و درد مفاصل می شود.

۳- این سنگ متولدین شهریور تمامی سموم بدن را خارج می کند و برخی از این سموم را توسط عرق بدن به خودش جذب می کند.

۴- این سنگ شهریور به مدیتیشن کمک می کند و سبب آرامش درونی می شود.

دکمه بازگشت به بالا