بهترین نهال برای کاشت در شمال

معرفی 5 رقم از بهترین خرید نهال گردو در ساری (مازندران):

استان مازندران یکی از قدیمی ترین استان های ایران است که مرکز آن شهر ساری می باشد. این استان با مساحت 23 هزار کیلومتر، جزء استان های پر جمعیت اسران به حساب می آید که پرورش بهترین نهال گردو برای کاشت در مازندران بسیار طی سالیان گذشته رونق گرفته است.

نیمی از خط ساحلی در دریای خزر در استان مازندران قرار دارد و این استان را تبدیل به یکی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران تبدیل کرده است. زمین های حاصلخیز، جلگه های آبرفتی، پوشش گیاهی بینظیر، سبب شده است تا این استان را محل تولید چندین نژاد از میوه و درخت گردو کند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد استان مازندران به طور کامل توضیح دهیم و پوشش گیاهی و درختانی که در این استان قابلیت کشت و پرورش را دارند به ویژه در ساری را خدمت شما معرفی نماییم.

معرفی بهترین نهال گردو در مازندران:

درخت گردو جزء درختانی است که سال های زیادی از کشت و شروع تولید آن در این استان می گذرد. در واقع یکی از درختانی که بیشترین بازدهی را در استان مازندران دارند، است. به جز مواردی خاص، بیشتر نژاد های درخت گردو  می توانند استان مازندران کشت شوند. 5 مورد از بهترین نهال گردو برای کاشت در گیلان می باشند، عبارتند از:

 1. نهال گردو چندلر
 2. نهال گردو فرنور
 3. نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا
 4. نهال گردو دماوند
 5. و نهال گردو تویسرکان است.

نهال گردو چندلر: شاید قدمی ترین و معروف ترین درخت و نژاد گردو در دنیا، نژاد چندلر باشد. این درخت در دانشگاه کالیفرنیا متولد شد و با نام chandler نام گذاری شد. امروزه سطح زیر کشت این درخت گردو در سراسر جهان از میلیون ها هکتار بیشتر است. گردوی چندلر از بهترین نهال گردو در سطح ایران می باشند و باردهی بسیار زیادی را با خود به همراه دارند. نژاد پیوندی آن به ازای هر درخت بالغ در حدود 70 کیلو گردوی خشک سالانه باردهی به همراه خواهد داشت.

نهال های گردو فرنور: یکی دیگر از بهترین نهال گردو در مازندران، نهال فرنور می باشد. این درخت گردو توان مناسبی در برابر سرمای کوهستانی و همچنین توان مناسبی در برابر گرمای تابستانه دارد. این درختان گردو می تواند در هر هکتار 6 تن محصول تولید کند و در صورت رسیدگی های منظم و دوره ای، این رقم افزایش پیدا می کند. گردوی فرنور اغلب در مناطق بسیار سردسیر مورد کشت قرار می گیرد زیرا بسیار دیرگل می باشد.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا: جزء درختانی است که می تواند در مناطق که دارای رطوبت و همچنین سرمای زیاد هستند نیز رشد کنند. این درختان گردو نیاز به رسیدگی زیادی ندارند و کمتر از سایر درختان گردو بیمار می شوند. محصولات این درخت گردو درشت است و می تواند تا 15 گرم وزن بگیرد. این درخت گردو تا نهایت 10 متر ارتفاع می گیرد و جزء درختان گردو با قد متوسط قرار دارد. همچنین شروع باردهی این نهال میوه از سال اول کشت به بعد می باشد.

درخت گردوی تویسرکان: یکی از درختان گردو قدیمی و بومی ایران است و ریشه آن همانطور که از اسم آن مشخص است، متعلق به استان همدان است. این درخت یکی از بهترین نهال گردو در ساری می باشد که مقاومت بالایی در برابر سرما و آفات دارد. ارتفاع این بسیار زیاد می باشد به طوری که در حدود 20 الی 35 متر هم ارتفاع آن می رسد. این درخت بیشترین سازگاری را با آب و هوای ایران دارد.

درخت گردو دماوند: که نه تنها یکی از بهترین نهال های گردو در ساری محسوب می شود، بلکه از ارقام محبوب گردوی ایران می باشد که در سرار کشور محبوب می باشد. ارتفاعات استان ومناطق کوهستانی و کوهپایه ای، مناسب ترین مکان برای کشت این درخت گردو می باشد. باردهی ان به صورت پراکنده می باشد و مانند نژاد تویسرکان از ارتفاع بسیار زیادی برخودار است. باردهی آن به نسبت چندلر، فرنور و یا ژنوتیپ کمتر می باشد اما قیمت به نسبت پایین تری را دارا می باشد. بیماری های شایع درخت گردو دماوند بلایت و باکتریوز است که به وسیله سموم می توان از آنها پیشگیری و درمان کرد.

آب و هوا و اقلیم استان مازندران آیا مناسب پرورش بهترین درختان گردو می باشد؟

غالب آب وهوای استان مازندران؛ معتدل و مرطوب کوهستانی است. معمولا مناطقی که در نزدیکی رشته های های البرز قرار دارند، تا حدودی سرد و کوهستانی هستند. اما مناطقی که در خط ساحلی دریا خزر قرار دارند یا به آن نزدیک هستند، جزء مناطق معتدل مرطوب به حساب می آیند. در بیشتر این مناطق می توان درختان و پوشش های گیاهی متنوعی را مشاهد کرد.

بارش باران، عضو جدایی ناپذیر استان مازندران است. این استان دارای جنگل ها، رودها و دریاچه های بسیاری است که همه آنها رو هم رفته سبب تبدیل شدن این استان به بهترین مکان برای کشاورزی و پرورش بهترین نهال گردو در مازندران شده است. بارش برف در این استان کم است و یا در بعضی از شهرستان های آن به هیچ عنوان بارش برف مشاهده نخواهد شد. در ارتفاعات استان مازندران که در نزدیکی رشته کوه های دماوند قرار دارد، کوه ها و مناطق زیادی هستند که سرتاسر سال برف بسیاری در آن مشاهده می شوند.

وضعیت ذخایر آبی مازندران جهت پرورش بهترین نهال گردو در ساری

استان مازندران در خط ساحلی دریای خزر قرار دارد ولی نمی توان این استان را خود کفا از ذخایر و منابع آبی دانست، زیرا آب دریای خزر به هیچ عنوان برای کشت و پرورش درختان مناسب نیست. مازندران دارای رودخانه های بسیاری است که اکثر دائمی می باشد. این بدان معناست که در سرتاسر سال پر آب و جاری هستند. رود های معروف اینت استان عبارتنداز: رود چالوس، رود هراز، تجن و بابل رود است. تمامی رود هایی که در بالا به آن اشاره کردیم در نهایت به دریا منتقل می شوند. وجود سد های بسیاری در این استان سبب شده است تا آب بسیاری در پشت آنها انباشته شوند و در صنایع بسیاری از جمله صنعت کشاورزی از آن استفاده شود.

چه درختانی میوه ی دیگری در استان مازندران کشت می شوند؟

استان مازندران محل بسیار مناسبی برای کشاورزی و مزرعه داری است. این استان بزرگترین تولید کننده مرکبات ایران است که بسیاری از محصولات آن به کشور های همسایه صادر می گردد. برنج و چای معروف ترین تولیدات این استان هستند. معروف این استان عبارتند از:

 • نارنج،
 • لیموترش،
 • گریپ فروت،
 • نارنگی،
 • پرتقال،
 • درخت گردو،
 • درخت گلابی
 • و درخت گیلاس است.

درخت برای کاشت در ویلای شمال

طراحی داخلی و فضای سبز ویلا یکی از بخش های مهم برای هر ویلا است و باعث ایجاد زیبایی و جذب افراد به سمت ویلا می شود. طراحی فضای سبز خصوصاً برای ویلاهایی که برای اجاره ساخته می شوند بسیار حائز اهمیت است. یکی از راحت ترین راه‌ها برای ایجاد فضای سبز برای ویلا بدون پرداخت هزینه های زیاد کاشت انواع نهال های  و درخت  در ویلای شمال  است.

درست است که کاشت نهال به نسبت که دارای نهال است کمتر است اما خود خرید نهال نز دارای هزینه هایی است که این هزینه ها به عوامل مختلفی وابسته هستند. درخت هایم مختلفی برای کاشت در ویلای شمال مورد استفاده قرار می گیرند اما تمامی این درخت ها مناسب کاشت در ویلا نیستند در این مقاله قصد داریم تا درخت های مناسب برای کاشت در ویلای شمال را بررسی کنیم.

قیمت کاشت نهال در ویلا

با توجه به متراژ ویلا ونوع نهالیک ه برای کاشت گیاه مد نظر دارید متفاوت است. در حال حاضر قیمت کاشت نهال در شمال کشور بدون احتساب هزینه ی کارگر برای کاشت بین هر نهال ۳۰۰ تومان به بالا است. در ارتباط با گیاهانی که خارجی هستند این قیمت بسیار بالا تر می ورد و از ۵ میلیون تومان به ازای هر نهال شروع می شود.

به همین دلیل است که یک شغل محسوب می شود چرا که انتخاب گیاه مناسب برای ویلای شما با توجه به میزان زمان اقامتی که در ویلا دارید و نیاز گیاه به مراقبت متغیر است و باید در انتخاب گیاه برای کاشت موارد بسیار مختلفی بررسی شوند.

کاشت نهال در ویلا با توجه به میوه دار بودن نهال نیز متفاوت است و نهال گیاهانی که قابلیت بارور شدن دارند همیشه گران تر از سایر انوع نهال ها برای کاشت هستند. شاید بتوانیم یکی از دلایل گران بودن ویلاهای دارای حیاط را همین امر بدانیم به هر حال هزینه ای که سازنده برای خرید و کاشت انواع نهال ها در حیاط ویلا می کند بر روی هزینه ویلا محاسبه می شود. مگر اینکه ویلا نهال و گلی نداشته باشد در این صورت قیمت ویلای حیاط دار کمتر از ویلاهای حیاط داری است که دارایی نهال و گل و به طور کلی محوطه سازی شده هستند.

مراحل کاشت نهال مرحله

 ۱: مکان درست ، گیاه مناسب

آیا گیاهانی که انتخاب کرده اید مانند آفتاب ، سایه یا ترکیبی از هر دو هستند؟ با مرتب کردن گیاهان خود را شروع کنید تا آنها در جایی قرار بگیرند که آنها نور مورد نظر خود را بدست آورند (گیاهانی که مانند خورشید هستند باید در فضای باز باشند ، گیاهانی که به سایه احتیاج دارند باید در محلی کاشته بشوند که نور خروشید در آن حداقل باشد. آفتاب کامل ۶ ساعت یا بیشتر خورشید در روز است، نه لزوماً به طور مداوم. سایه قسمت معمولاً به معنی ۴ تا ۶ ساعت در روز است. تعریف سایه تغییر می‌کند، بسته به این که سایه چقدر عمیق است.

مرحله ۲: خاک را حفر کنید

باغ های زیبای گل با خاک خوب شروع می شوند. به طور کلی ، بیشتر گیاهان گل‌دار در خاکی که سست و زهکشی شده باشد و مواد آلی زیادی در آن وجود دارد ، بهترین عملکرد را دارند. برای کاشت گل نیازی به حفاری یک منطقه بزرگ نیست ، اما باید خاک آنقدر حفر کنید که بتوانید مقداری کمپوست به آن اضافه کنید تا ساختار خاک بهتر شود.

خاک را تا عمق حداقل ۶ متر کار کنید. برای جلوگیری از تراکم، از حفر و کار با خاک در هنگام خیس بودن خودداری کنید. گیاهان برای رشد ریشه ها به فضای مشخصی بین ذرات خاک نیاز دارند. یک آزمایش برای اینکه ببینید خاک می تواند کار کند ، حفر نمونه کوچک خاک از یک سوراخ ۳ اینچی است.

آن را به صورت گلوله فشرده کرده و سپس خاک را روی سطح سخت مانند سنگ یا روسازی بریزید. اگر خاک با هم بماند برای کاشت خیلی مرطوب است، اما اگر خرد شود زمان کاشت است.همچنین می توانید قبل از کاشت ، مقداری کود دانه ای متعادل و همه منظوره با نسبت ۱۰-۱۰-۱۰ به خاک وارد کنید.

مرحله ۳: گل های جدید خود را بکارید

مراحل چگونگی کاشت بذر گل کمی با نهال ها متفاوت است ، بنابراین دستورالعمل های موجود در بسته بذر را دنبال کنید تا بدانید کاشت هر دانه در چه عمق و فاصله آن چقدر است. با گیاهان گلدان باغی معمولاً باید خاک را در همان سطح خاک گلدان بکارید ، اما برای اطمینان از برچسب گیاه را بخوانید.

برخی از گیاهان گل‌دار ، مانند زنبق و گل صد تومانی که ریزوم ها و ریشه های آنها بسیار کم عمق  است باید در خاک کم عمق کاشته شوند. هنگام بیرون آوردن گیاه از گلدان ، مقداری از خاک را به آرامی از ریشه جدا کنید و گیاه را در چاله ای که آماده کرده اید قرار دهید. خاک را دوباره به داخل سوراخ فشار دهید ، آن را به آرامی محکم کنید تا خاک را دوباره برگردانید اما آن را کاملاً فشرده نکنید.

مرحله چهارم: عمیق آب دهید و مالچ را اضافه کنید

خاک اطراف گلهای تازه کاشته شده خود را کاملاً خیس کنید. گلهای باغچه به طور کلی هر هفته به ۱ تا ۲ اینچ رطوبت نیاز دارند تا عملکرد خوبی داشته باشند ، بنابراین اگر باران کافی نمی بارید آبیاری کنید. بهتر است آبیاری عمیق و در عمق کم انجام شود تا ریشه گیاهان عمیق تر شود.

از غوطه ور شدن خاک خودداری کنید در غیر این صورت ممکن است ریشه گیاهان گل دهنده شما پوسیده شود. لایه ای از مالچ مانند پوست خرد شده در اطراف گیاهان جدید شما به کند شدن تبخیر و کاهش دفعات نیاز به آب کمک می کند.

پرورش گیاهان از بذرها می‌تواند راه بسیار جالبی برای اضافه کردن ارقام جدید به باغ باشد. بسیاری از گونه‌های غیر معمول سبزیجات در خزانه محلی شما موجود نیستند و تنها گزینه شما رشد این گیاهان از بذر است.

اما برای رشد این ارقام غیر معمول, شما باید چیزی در مورد کاشت نهال‌ها بدانید. چگونه کاشت نهال یک سوال متداول از افرادی است که گیاهان را از بذر کشت می‌کنند, ” چگونه می‌دانم وقتی گیاهچه‌های من به اندازه کافی بزرگ هستند تا در باغچه من قرار گیرند? ” این سوال خوبی است که وقتی یاد می‌گیریم چگونه گیاهان را از بذر شروع کنیم, زیرا کاشت نهال در باغ در زمان مناسب برای رشد آن‌ها بسیار مهم است.

نور کافی

” اگر آن‌ها را پیش از آماده شدن قرار دهید, ممکن است زمان سختی برای زنده ماندن عناصر داشته باشند. اگر مدت زیادی صبر کنید, ممکن است گیاهچه شما به ظرف اصلی خود تبدیل شود. زمانی که به چگونگی پیوند نشا ها مربوط می‌شود, هیچ قانون سخت و سریعی برای این که یک گیاه چقدر ارتفاع داشته باشد وجود ندارد. , به خاطر این واقعیت که گیاهان مختلف به اندازه‌های مختلف رشد می‌کنند, وجود ندارد. همچنین, مقدار نوری که گیاهچه می‌تواند بر سرعت رشد گیاه در هنگام پرورش گیاه از بذر تاثیر بگذارد, تاثیر می‌گذارد.

اگر نور کافی وجود نداشته باشد, یک گیاه می‌تواند خیلی سریع رشد کند, اما این گیاه ممکن است برای کشت آماده نباشد. بهترین راه برای قضاوت در صورتی که یک گیاه به اندازه کافی بزرگ باشد تا در باغ گیاه باشد, نگاه کردن به تعداد برگ‌های حقیقی است.

برگ‌های حقیقی روی گیاهچه, قاعده کلی این است که وقتی یک گیاهچه سه‌تا چهار برگ حقیقی دارد, این گیاه به اندازه کافی بزرگ است تا در باغ کاشته شود (پس از آن که سخت شده). زمانی که بذر را بکارید, اولین برگ تشکیل می‌شود. این برگ‌ها با برگ‌هایی که بعداً رشد خواهند کرد, متفاوت خواهند بود. هدف از این برگ‌ها, تامین غذای ذخیره‌شده برای گیاهچه برای مدت کوتاهی است.

برگ‌های حقیقی

برگ‌های حقیقی اندکی پس از لپه‌ها رشد می‌کنند. خروج واقعی و شروع تولید انرژی از طریق فتوسنتز که به تغذیه گیاه برای بقیه عمر کمک خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که گیاه به اندازه کافی از این برگ‌ها برای حفظ آن در هنگام کاشت در باغچه, برای رشد مناسب آن مهم است.

فقط به یاد داشته باشید که چقدر ارتفاع دارد, اما تعداد برگ‌های حقیقی گیاه شما زمانی مشخص خواهد شد که باید گیاهچه را خارج کنید. اما حتی زمانی که بذرهای شما به اندازه کافی بزرگ هستند تا خارج شوند, اطمینان حاصل کنید که قبل از کاشت, از گیاهچه خود دور شوید. زمانی که گیاهان در حال رشد از بذر هستند, می‌خواهید آن‌ها به مقدار زیادی آماده رشد در گیاهان زیبا باشند که شما را با خوردن سبزیجات خوش‌مزه فراهم خواهند کرد.

درخت مناسب  برای کاشت در ویلای شمال

درختانی که سریع رشد می کنند

این دسته از درختان به سرعت رشد میکنند و نیاز به نگهداری مداوم و طولانی ندارند. گونه‌های مختلفی از اقاقیا، چنار، زیتون، درخت سرو نقره‌ای، درخت عرعر، درخت توت آمریکایی و برخی گونه‌های دیگر به سرعت رشد می‌کنند این دسته از گیاهان برای کاشت در ویلا بسیار پیشنهاد می شوند.

درختان میوه دار

آب و هوای شمال کشور این امکان را به شما می دهد تا بتوانید در حیاط ویلایتان درختان میوه دار را بکارید.

درختان معطر

این دسته از درختان بوی خوبی دارند و برای کاشت در ویلا مناسب به حساب می آیند. درختانی نظیر سروناز، برگ بو، اقاقیا و مگنولیا از جمله این درختان هستند.

جمع بندی نهایی در رابطه با خرید بهترین نهال گردو در مازندران(ساری):

این مطلب مناسب 2 دسته از افراد می باشد. دسته اول گروهی هستند که قصد احداث باغ نهال گردو در مازندران هستند و دسته دوم افرادی هستند که قبلا مزارع گردو داشته اند. هر دو دسته می توانند این مقاله را به عنوان مرجع برای شناسایی بهترین نهال گردو در ساری(مازندران) انتخاب کنند و نهال مورد نظر را از سایت معتبر آریا نهال تنها با یک تماس تلفنی خریداری نمایند.

دکمه بازگشت به بالا