سلامت و دانشکسب و کار برتر

فواید مصرف بربری در صبحانه

فواید نان و 20 نکته کلیدی آن

در این مقاله درباره فواید نان و 20 نکته کلیدی آن و خواص کلی آن به شما نکاتی را عرض خواهیم نمود و مشخصات دستگاه تمام اتوماتیک بربری را بررسی خواهیم کرد. نان در مصرف روزانه همه ما انسان ها وجود دارد و در جهان یک خوراکی اساسی محسوب می شود که پایه بسیاری از خوراک های دیگر است. اما شاید کمتر درباره ماهیت آن و فواید نان فکر کرده باشیم. اگر بخواهیم به ریشه لغوی لفظ نان بپردازیم، از پارسی پهلوی گرفته شده و اگر بخواهیم تعریف عامیانه ای از آن داشته باشیم، در واقع نان قطعه‌ای خوراکی است که به صورت های مختلفی مثل پختن و سرخ کردن و بخارپز کردن و غیره به مصرف می رسد.

درباره نوع تهیه آن همانطور که می دانید معمولاً آرد گندم استفاده می‌شود چون میزان گلوتن بسیار پایینی دارد و همین مورد باعث اسفنجی شدن نان می‌شود. اما خوب است بدانید که گاهی از آرد جو، ذرت، جو دوسر یا آرد گندم سیاه هم استفاده میشود و افزودنی هایی مثل شیر، روغن و حتی انواع ادویه جات نیز ممکن است به آن اضافه شود.

خواص نان بربری برای لاغری | خواص نان بربری سبوس دار

فواید نان و تاریخچه نان

برای اینکه فواید نان را بررسی کنیم ابتدا می بایست درباره تاریخچه نان نکاتی را به شما عزیزان عرض نماییم. نان به دلیل سادگی طرز تهیه آن از قدیمی ترین غذاهایی به شمار می رود که بشر توانست به آن دست پیدا کند و اگر بخواهیم زمان تقریباً دقیقی برای آن مشخص کنیم به عصر سنگ بر می گردد. همراهان عزیز در اینجا آموزش طرز تهیه نان پرتزل آلمانی با رسپی کامل نیز برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. زمانی که انسانها به دانه های خوراکی دست پیدا کرده بودند و یا توانسته بودند به کشت آن بپردازند. آن ها از همین طریق با مخلوط کردن آب و دانه غلات و خمیر کردن آن خوراک مفیدی به نام نان ایجاد کردند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نان در یونان باستان اهمیت مذهبی هم داشت چون در مراسم‌های مذهبی استفاده می‌شد و تهیه آن یکی از مهمترین بخش‌های آشپزی برای مراسم های شان به شمار می رفت. به خاطر همین تاریخ شناسان حدس می زنند که اولین کوره برای پخت نان به احتمال قوی مربوط به یونان باستان است.

در قدیم هم نان سفید پخت می شد و هم نان تیره و تا سالیان سال مردم ثروتمند همواره از نان سفید و آنهایی که فقیر تر بودند از نان های تیره استفاده می کردند و این به علت مرغوب دانستن نان سفید بود به همین علت فروخته می‌شد اما با گذشت زمان از قرن بیستم با پیشرفت علم مشخص شد که اتفاقا نان تیره به علت مواد مغذی بیشتری که نسبت به نان سفید که دارد، ارزش غذایی آن بیش تر است. از سال ۱۹۲۸ میلادی نان‌ها را برش دادند و به صورت بسته بندی شده به مردم عرضه کردند. اما تا قبل از آن یعنی از سال ۱۹۱۲ هیچ گاه نان‌های ورقه ای مورد استقبال قرار نمی گرفت چون مردم فکر می‌کردند که نان ورقه شده زودتر کهنه و بیات می شود.

انواع نان

برای اینکه درباره فواید نان صحبت کنیم حتما باید بدانیم که انواع نان به چه صورتی است. فواید نان بصورت کلی یکسان است ولی در نان های مختلف مقدار آن متفاوت است. این قطعه خوراکی که در ظاهر بسیار ساده است، انواع مختلفی دارد و در هر نقطه از جهان به صورت  های متفاوتی به مصرف می رسد. همانطور که می دانید در کشور ما به غیر از نان های فانتزی که دستورالعمل آن از خارج آمده، انواع نان های سنتی وجود دارد که آن ها را با عنوان لواش، سنگک، بربری و تافتون می‌شناسیم.

در کشورهای دیگر هم از نان هایی با بافت صاف استفاده میشه که به برش های نازکی درآمده و به صورت بسته بندی عرضه می شود. این نان‌ها را با عنوان نان تست می شناسیم که در تهیه انواع غذاها استفاده می شود. حتما طرز تهیه انواع نان و اطلاعات علمی آشپزی را مطالعه نمایید. دنیایی از طرز تهیه انواع غذا را در اینجا پیدا خواهید کرد. نوع دیگری از انواع نان که به کشور ما هم وارد شده نان باگت است. این نان بافت ضخیمی دارد و به دلیل فضای خالی که در داخل آن وجود دارد برای ساندویچ‌های مختلف استفاده می‌شود. همین تنوع نان باعث شده است تا فواید نان در نان های مختلف نیز متفاوت باشد.

فواید نان و خواص مهم آن

همه ما از نان استفاده میکنیم و شاید کمتر کسی را دیده باشیم که نان نخورد!! به همین سبب در اینجا می خواهیم به برخی از فواید نان بپردازیم :

۱: تامین انرژی بدن

اگر اهل ورزش کردن باشید میدانید که مصرف نان قبل از ورزش های سنگین لازم است. این به این علت است که نان به طور متوسط ۵۰ درصد نشاسته را در خود جای داده برای همین حاوی گلوسیدهایی است که انرژی بدن را تامین می کنند. این گلوسیدها در کبد و عضلات دیگر به صورت گلیکوژن ذخیره می شوند. از اینرو می توان گفت که تامین انرژی بدن یکی از فواید نان می باشد.

۲: دفع بهتر

احتمالاً بسیاری از افراد را در اطرافتان دیده اید که از یبوست رنج می برند. یکی از راه حل هایی که برای مقابله با این مشکل وجود دارد مصرف فیبر است. نان هم یک منبع غنی فیبر محسوب می‌شود که بر بهبود عملکرد روده ها و تنظیم قند خون مفید است. این را هم بدانید که نان کامل حاوی فیبر بیشتری نسبت به نان سفید می باشد. دفع بهتر یکی از فواید نان است.

۳: کنترل وزن

همانطور که گفته شد نان سبوس دار حاوی فیبر و گلوسیدهای پیچیده است. به همین علت برای مدتی طولانی شما را سیر نگه می دارد. این باعث می‌شود که از خوردن خوراکی های بی مورد بین وعده های غذایی تان خودداری کنید. پس به یاد داشته باشید که اگر رژیم لاغری گرفته‌اید مصرف نان را در آن هرگز فراموش نکنید. نگران تاثیر برعکس آن نباشید چون نان قند کمی دارد. کنترل وزن یکی دیگر از فواید نان می باشد.

۴: بهبود عملکرد مغز

مغز ما ذخیره انرژی محدودی دارد و وقتی روزه هستیم یا بعد از خواب شب، صبح احساس گرسنگی می کنیم. نان برای اکثر ما بهترین گزینه برای مصرف در صبحانه است چرا که باعث بهبود عملکرد مغز و تامین انرژی مورد نیاز برای ادامه روز می شود. پس سعی کنید به جای مصرف کیک، بیسکوییت و کلوچه، از نان برای وعده صبحانه بهره بگیرید. بهبود عملکرد مغز نیز یکی دیگر از فواید نان می باشد.

نان تازه یا نان کهنه؟! و فواید نان

نکته ای که در آخر باید بگوییم این است که حتما نان را به صورت تازه مصرف کنید!! فواید نان تازه بسیار بالا تر از نان کهنه است. بسیاری از مردم برای اینکه در صف نانوایی انتظار نکشند و یا به علت کمبود وقت، نان را به تعداد زیاد خریداری می کنند تا برای چند روز مصرف کنند. اما باید بدانید که استفاده از نان غیر تازه بسیار مضر است و باعث اختلالاتی در بدن می شود‌. بعضی از قارچ هایی که در نان وجود دارد، در زمان طولانی باعث می شود که دچار آلرژی یا بیماری های تنفسی بشود و یا حتی در مواردی ممکن است شما را راهی بیمارستان کند.

دکمه بازگشت به بالا