اندازه استاندارد تخت خواب دو طبقه

چه مواردی درباره ابعاد تخت خواب موثر است؟

مهم ترین چیزی که در انتخاب تخت خواب و ابعاد تخت موثر است، تناسب آن با اتاق خواب است. اگر شما تخت خواب بزرگی داشته باشید که به سختی در یک اتاق جای گیرد و یا آنکه ابعاد تخت تان نسبت به اتاق خواب زیاده از حد کوچک باشد، همه چیز غیر منطقی و نازیبا به نظر می رسد. پس دانستن ابعاد درست و استاندارد کمک می کند تا بتوانید بهترین چیدمان را در اتاق خواب داشته باشید. مورد دیگری که درباره اندازه تخت خواب باید بدانید آن است که شما ساعاتی از شبانه روز را در خواب هستید و باید تختی را انتخاب نمایید که راحتی و آسایش شما را فراهم نماید.

با توجه به جثه بدنی و سبک خوابیدن تان (برای کسانی که زیاد غلت می زنند) باید تخت خوابی را خریداری نمایید که دارای ابعادی متناسب با شرایط فیزیکی و سبک زندگی تان باشد. مواردی مانند طول و عرض تخت خواب و ارتفاع آن، تشکی که بر روی تخت قرار داده اید و حتی رو تختی و رنگ آن می تواند در میزان آرامش شما تاثیر ویژه ای داشته باشد.

بهترین برند تخت خواب دو نفره | تخت خواب دو نفره ارزان با قیمت

شکل ظاهری تخت خواب و تاثیر آن بر ابعاد تخت

تخت خواب ها دارای مدل های مختلفی هستند که اندازه کلی شان در هر مدل با دیگری ممکن است تفاوت داشته باشد. برای مثال یک تخت خواب دو نفره سلطنتی با تزیینات خراطی شده و تاج بالای تخت که ممکن است بزرگ و حجیم باشد، با یک تخت خواب بسیار ساده چوبی یا فلزی که سبکی کاملا مدرن و امروزی دارد، دارای اندازه های مختلفی هستند. بدیهی است که در یک اتاق خواب کوچک نمی توان از تختی سلطنتی و استیل استفاده کرد. اما چیزی که درباره ابعاد تخت بیان می شود، در واقع ابعاد داخلی تخت و قسمتی است که تشک در آن قرار می گیرد. این ابعاد درست همانند ابعاد تشک های استاندارد بوده و کاملا مطابق با یکدیگر ساخته و به فروش می رسند.

ابعاد تخت یک نفره

ابعاد تخت یک نفره بزرگسال و تخت نوجوان و کودک و نوزاد با یکدیگر متفاوت است. ابعاد تخت یک نفره جوان 200 در 95 سانتی متر، اندازه تخت یک نفره نوجوان 180 در 95 سانتی متر و ابعاد تخت یک نفره نوزاد 120 در 70 سانتی متر است. البته این اعداد نیز ممکن است در تخت های مختلف به اندازه چند سانتی متر با دیگری متفاوت باشد البته که این تفاوت زیاد محسوس نبوده و قابل چشم پوشی است.

به تخت خواب یک نفره ساده توئین می گویند و عرض آنها حداکثر باید یک متر باشد. شاید تخت خواب های یک نفره ای را دیده باشید که از ابعاد گفته شده بزرگ تر هستند اما باید بدانید که به این تخت ها یک و نیم نفره می گویند و برای کسانی مناسب هستند که در خواب زیاد غلت می خورند. ابعاد تخت یک و نیم نفره در حدود 200 در 120 سانتی متر بوده که طرفداران مخصوص به خود را نیز داراست.

ابعاد تخت دونفره

تخت خواب دو نفره در چند اندازه مختلف ساخته می شوند. تخت خواب دو نفره سایز کوچک، تخت خواب دو نفره متوسط، تخت خواب دو نفره بزرگ و تخت خواب دو نفره کینگ هر کدام ابعاد و اندازه مخصوص به خود را دارا هستند. ابعاد تخت دونفره سایز کوچک 200 در 140 سانتی متر، ابعاد تخت دونفره متوسط 200 در 160 سانتی متر، ابعاد تخت دونفره بزرگ 200 در 180 سانتی متر و ابعاد تخت دونفره کینگ 200 در 210 سانتی متر است. ابعاد تخت دونفره سوپر کینگ هم که به صورت سفارشی ساخته می شود، 220 در 220 سانتی متر بوده و در اتاق خواب های بزرگ قرار می گیرد.

ابعاد تخت تاشو یک نفره

تخت خواب های تاشو یا تخت خواب های کم جا آنهایی هستند که در اتاق خواب هایی با متراژ کوچک مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا شکلی عمودی و چسبیده به دیوار داشته و در زمان مورد نظر باز شده و به حالت افقی آماده استفاده می شوند. این تخت خواب ها در کنار زیبایی، جهت استفاده بهینه از فضاهایی با متراژ کم کاربرد دارند.

ابعاد تخت تاشو یک نفره برای نوجوان 180 در 80 سانتی متر است که دارای ارتفاع 196 سانتی متر، عرض 94، عمق 45 است و هنگامی که باز می شود به 210 سانتی متر فضا نیاز دارد. ابعاد تخت تاشو یک نفره با اندازه 200 در 90 سانتی متر، دارای ارتفاع 215 سانتی متر، عرض 104، عمق 45 بوده و به فضای 230 سانتی متر برای باز شدن نیاز دارد.

ابعاد تخت دو طبقه

به طور کلی می توان گفت که ابعاد یک تخت دو طبقه استاندارد 200 در 90 در 168 سانتی متر است. اما مدل های تخت دو طبقه با یکدیگر متفاوت هستند و هر تخت ممکن است ابعاد خاص خود را داشته باشد. در یک تخت دو طبقه طبقه دوم و قسمت فوقانی فضای کمتری را به خود اختصاص می دهد و طبقه اول و قسمت زیرین دارای فضای بزرگ تری است. فاصله مناسب بین طبقه دوم تخت خواب دو طبقه و سقف باید حدود 83 تا 96 سانتی باشد تا فرد بتواند به راحتی بر روی طبقه دوم تخت خواب بنشیند. ابعاد مناسب تخت خواب دو طبقه کودک نیز که با ارتفاع کوتاه تری ساخته می شود، در حدود 190 در 91 در 127 سانتی متر است.

جزییات ابعاد تخت دو طبقه به این ترتیب است:

طول 200 سانتی متر
عرض یا عمق 90 سانتی متر
ارتفاع کلی 168 سانتی متر
ارتفاع بین دو طبقه 88 سانتی متر
ابعاد حفاظ برای تخت بالایی 105 در 45 سانتی متر

سایر اطلاعات درباره ابعاد تخت

  • ارتفاع تشک های استاندارد بین 20 تا 30 سانتیمتر و ارتفاع تخت خواب بین 25 تا 30 سانتی متر است. بنابراین ارتفاع استاندارد برای تختخواب با تشک را می توان حدود 50 سانتیمتر در نظر گرفت.
  • تخت خواب های مدل استیل یا سلطنتی اندازه های کویینبا عرض 180 سانتی متر و کینگ با عرض 200 سانتی متر ساخته می شوند. ارتفاع تاج بزرگ این تخت ها (تاج بالایی) بین 120 تا 140 و تاج کوچک (تاج پایینی) بین 30 تا 40 سانتی متر است.
  • تخت خواب های کلاسیک ظاهر ساده تری نسبت تخت های سلطنتی دارند و در عرض های 160 و 180 سانتی متری طراحی و ساخته می شوند. ارتفاع تاج این تخت ها بین 90 تا 110 سانتی متر و بسته به نوع طراحی آنها متغیر است. اما طول استاندارد این تخت های کلاسیک، همانند تخت های سلطنتی بین 190 تا 200 سانتی متر است.

انواع سایز تخت

سایر تخت بستگی به نوع آن دارد. به طور کلی سرویس‌های خواب موجود در بازار یا به صورت تک نفره کودک، یا تک نفره بزرگسال یا یک و نیم نفره بزرگسال یا دو نفره بزرگسال تولید می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت بین این محصولات نیز ابعاد آنهاست. اندازه استاندارد یک تخت یک نفره کودک و یک نفره بزرگسال به ترتیب 60 در 140 سانتی‌متر و 90 در 200 سانتی‌متر است. اما تخت‌های یک نفر با عرض 100، 120 و 140 سانتی‌متر نیز در بازار وجود دارد. سرویس‌های یک و نیم نفره که به تخت‌های دوقلو نیز معروف هستند؛ با اندازه استاندارد 140 در 200 سانتی‌متر تولید می‌شوند.

موضوع ابعاد استاندارد تخت در سرویس خواب‌های دو نفره کمی متفاوت است. چرا که این تخت‌ها خودشان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. به طور کلی یک سرویس خواب دو نفره استاندارد باید دارای 200 سانتی‌متر طول و 160 یا 180 سانتی‌متر عرض باشد. اما سرویس‌های کوئین دو نفره از نظر ابعاد کمی متفاوت‌تر از سرویس خواب‌های معمولی هستند. این محصولات معمولا در ابعاد 160 در 200 سانتی‌متر با ارتفاع 45 تا 50 سانتی‌متر ساخته می‌شوند. اما ابعاد تخت‌های دو نفره کینگ و سوپر کینگ به ترتیب 180 در 200 سانتی‌متر و 200 در 200 سانتی‌متر است.

اندازه استاندارد تخت خواب چوبی

همه ما حدود 6 تا 8 ساعت از شبانه روز را به خوابیدن روی تخت خواب اختصاص می‌دهیم و از همین رو در نظر گرفتن معیارهای مهم در زمان خرید تخت خواب چوبی اهمیت زیادی بر راحتی ما خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زمان خرید تخت خواب، توجه به ابعاد تخت خواب چوبی است. استاندارد بودن اندازه تخت خواب مسلماً می‌تواند به شما کمک کند تا خواب بهتری را تجربه کنید و با آرامش بیشتری روی تخت خوابتان استراحت کنید.

همان طور که می‌دانید، امروزه تخت خواب‌ها در اندازه‌ها و اشکال متفاوتی تولید می‌شوند. برخی از تخت خواب‌ها به صورت دایره و برخی دیگر به صورت مستطیل و مربع طراحی شده‌اند، اما رایج‌ترین نوع تخت خواب معمولاً به صورت مستطیل ساخته می‌شود. بهتر است حتماً در زمان خرید به ابعاد تخت خواب چوبی توجه کنید و آن را با توجه به نیاز و شرایط خودتان انتخاب کنید.

اندازه استاندارد تخت خواب چوبی کودک

به طور کلی برای هر نوع تخت خوابی یک اندازه استاندارد در نظر گرفته می‌شود. تخت خواب کودک معمولاً طولی حدود 140 سانتی متر و عرضی در حدود 60 سانتی متر دارد و ارتفاع آن از زمین تقریباً 35 سانتی متر است.

اندازه استاندارد تخت خواب چوبی تک نفره بزرگسال

تخت خواب یک نفره بزرگسال به طور معمولاً در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شود. طول همه این تخت‌ها معمولاً در حدود 200 سانتی متر و عرض آن 90، 100، 120 و 140 سانتی متر است. معمولاً افرادی که جثه بزرگ‌تری دارند و کمی چاق هستند، ابعاد تخت خواب چوبی خود را بزرگ‌تر انتخاب می‌کنند تا در زمان خواب احساس راحت‌تری را تجربه کننداما ابعاد استاندارد تخت یک نفره همان اندازه است که مشخص شده است. ارتفاع این تخت‌ها نیز معمولاً در حدود 35 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود تا تخت خواب با ارتفاع زیادی نداشته باشد چون احتمال سقوط وجود دارد که باعث می شود تا فرد آسیب جدی ببیند.

ابعاد تخت خواب دو نفره

همانطور که در بالا اشاره شد؛ محصولات متنوعی با عنوان سرویس‌های خواب دو نفره به بازار عرضه می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت این محصولات، ابعاد طولی و عرضی آنهاست. به طور کلی یک سرویس خواب دو نفره معمولی 160 سانتی‌متر عرض و 200 سانتی‌متر طول دارد. اما این محصول در اندازه‌های دیگری مانند 180 در 200 سانتی‌متر و 200 در 200 سانتی‌متر نیز ساخته می‌شوند. هر کدام از این محصولات کاربردهای متفاوتی دارند و برای فضاهای خاصی مناسبند. به عنوان مثال تخت‌های سلطنتی کوئین که هم از نظر ارتفاع تاج و هم از نظر عرض جزء بزرگ‌ترین تخت‌های بازار محسوب می‌شوند؛ برای اتاق خواب‌های مستر مناسب‌ترند.

سایز تخت تک نفره

تخت اتاق خواب در اندازه های مختلفی وجود دارد اما یکی از استانداردهای که وجود دارد البته برای افراد بزرگسال و کودک متفاوت است و به همین دلیل ما در اینجا سایز استاندارد افراد بزرگسال را معرفی می کنیم که طول 200 سانتی متر با عرضی 160 سانتی متر و ارتفاع تخت خواب 50 سانتی متر رمی باشد در بعضی مواقع دو طبقه نیز وجود دارد.

سایز و ابعاد استاندارد تخت خواب نوجوان

همانطور که می دانید نوجوان در سن رشد می باشد و شما باید به این نکته توجه کنید که هر انسانی 8 ساعت در طول روز می خوابد و باید بستر مناسبی برای استراحت داشته باشد به همین دلیل سایز و ابعاد تخت خواب کودک و نوجوان بسته به قد وزن فرزند شما می باشد ولی در بازار سایزهای تخت و خوابی که وجود دارد از 130 تا 180 سانتی متر طول آن و عرض آن 90 تا 110 سانتی متر می باشد.

این امر باعث می شود تا دست شما برای انتخاب باز باشد و ارتفاع نیز متغییر می باشد و به این صورت است در صورت نشستن فرزند شما کف پا به زمین برخورد کند اما بعضی از خانواده ها دارای دو فرزند می باشند که برای آنها از تخت خواب دو طبقه استفاده می کنند که ابعاد تخت دو طبقه نوجوان 190*100*160 می باشد.

اندازه استاندارد تخت خواب چوبی 1/5 نفره

یکی دیگر از انواع تخت خواب، تخت خواب‌های 1/5 نفره هستند که معمولاً برای یک بزرگسال و یک کودک استفاده می‌شود. عرض این تخت خواب‌ها معمولاً حدود 140 سانتی‌متر است و طول آن با توجه به قد فرد در نظر گرفته می‌شود و معمولاً در حدود 200 سانتی‌ متر در نظر گرفته می‌شود.

اندازه استاندارد تختهای سلطنتی

این سبک از تخت خواب‌ها جزء دسته تخت‌های کویین محسوب می‌شوند و معمولا در ابعاد 180 در 200 سانتی‌متر تولید می‌شوند. ارتفاع سرویس خواب‌هایی که تاج‌های بلند منبت‌کاری شده دارند می‌تواند تا 140 سانتی‌متر باشد. اما تاج‌های کوچک معمولا فقط 30 تا 40 سانتی‌متر ارتفاع دارند.

اندازه استاندارد تخت خواب چوبی دو نفره

ابعاد تخت خواب چوبی دو نفره نیز با توجه به جثه افرادی که از آن استفاده می‌کنند، انتخاب می‌شود. معمولاً استاندارد  تخت خواب دو نفره با طولی حدود 200 سانتی متر و عرض 160 و 180 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود تخت خواب‌هایی با عرض 180 سانتی متر برای افرادی با جثه بزرگ‌تر و یا افرادی که دوست دارند فضای بیشتری داشته باشند، بسیار مناسب‌تر است و ابعاد تخت خواب دو نفره بسیار استاندارد است ولی مشکلی که دارد فضای زیادی را در بر می گیرد ارتفاع استاندارد تخت خواب دونفره 50 سانتی متر است.

منبع:

sanctuaryhomedecor.com

دکمه بازگشت به بالا