فاصله کاشت درخت گردو پاکوتاه

نهال گردو پاکوتاه : خرید + [قیمت و مشخصات کامل]

می‌خواهیم درباره گونه‌ای از نهال گردو صحبت کنیم که قد آن‌ها کوتاه است یا به اصطلاح پایه کوتاه نامیده می‌شوند و به صورت جانبی یا خوشه‌ای بسته به نوعشان میوه می‌دهند، این نهال‌ها انواع گوناگونی دارند، از انواع ارقام نهال گردو پا کوتاه می‌توان به، نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه اسرائیلی، نهال گردو پیوندی پایه کوتاه آپومیکس و… اشاره کرد. در مجموعه نهالستان نهال گردو گلرنگ نوین درباره‌ خصوصیات و مشخصات نهال گردو پاکوتاه و گردو پیوندی چندلر نکات مهمی را مطرح خواهیم کرد، برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اطلاع از نهال مناسب برای موقعیت جغرافیایی خود میتوانید با نهالستان نهال گردو گلرنگ نوین  تماس بگیرید.

ارتفاع درخت گردو پاکوتاه | بین درخت گردو چه درختی بکاریم

مشخصات نهال گردو پا کوتاه

ریشه‌های نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه عریض و گسترده است و به خاکی تقریبا با عمق ۱.۲ تا ۲ متر نیاز دارد؛ همچنین اگر خاک از نوع لومی باشد در رشد بهتر نهال بسیار تاثیر گذار خواهد بود. نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه می‌تواند در اکثر مناطق میوه بدهد اما گفته می‌شود که نسبت به سرما و گرمای شدید حساس و آسیب پذیر است.

نهال گردو پیوندی پایه کوتاه و همچنین نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه در طول زمستان قادر است تا دمای منفی ۱۱ درجه را تحمل کند؛ اما در هنگام رشد و باردهی حتی دمای ۲ و ۳ درجه محیط به نهال آسیب جدی وارد می‌کند، همچنین دمای بالاتر از ۳۸ درجه در فصل تابستان نیز به نهال آسیب میرساند.

خاستگاه اولیه نهال گردو پاکوتاه

گفته می‌ شود این گردو برای اولین بار در اطراف شهر کرج دیده شده و بعضی ارقام آن مخصوصاً نوع پیوندی آن، کشور فرانسه  می‌ باشد.

درصد چربی

درصد چربی نهال گردو پاکوتاه به مانند سایر گردوها می‌باشد و چربی گردو برای بدن مفید است. به پایین آمدن تری‌ گلیسرید کمک می‌ کند.

وزن گردو

وزن آن در حدود 11.5 گرم است.

ارتفاع از سطح دریا برای کاشت نهال گردو پاکوتاه

ارتفاع مناسب برای کاشت گردو پاکوتاه در حدود 1200 تا 1400 متر از سطح دریا می‌ باشد.

مقاومت نهال گردو پاکوتاه در برابر آفات و بیماری ها

در سال‌ های اول باردهی مقاومت خوبی در برابر آفات و بیماری‌ های گردو دارد. اما با بالا رفتن سن آن این توانایی کاهش می‌ یابد. البته با مراقبت‌ ها و سمپاشی های به موقع میزان ابتلای به آفات و بیماری ها کاهش می‌ یابد.

حداکثر عملکرد میوه گردو پاکوتاه در هکتار

معمولاً باردهی نهال گردو پاکوتاه، زیاد و بسیار مطلوب است که این میزان در هر هکتار برابر 8 تن می باشد.

میزان آبیاری نهال گردو پاکوتاه

باردهی گردو پاکوتاه کاملاً به آبیاری آن بستگی دارد. پس آبیاری آن باید منظم و دقیق باشد. معمولاً برای 20 روز به 20 لیتر آب نیاز دارد.

خرید نهال گردو پاکوتاه دیرگل

نهال گردو پاکوتاه دیرگل، بهترین نهال گردو تولید شده توسط نهالستان گلرنگ نوین می باشد. این رقم گردو دارای میزان محصول اقتصادی بوده و در برابر اکثر بیماری‌ها و آفات مقاوم است. به طور کلی یک انتخاب اقتصادی و مقرون به صرفه برای بیشتر باغ‌ ها در کشورمان به حساب می آید.

برای خرید نهال گردو پاکوتاه دیرگل با متخصصان و کارشناسان ما در نهالستان گلرنگ نوین تماس بگیرید. نهال فروشی گلرنگ نوین، بزرگترین نهالستان در غرب ایران می باشد که کلیه مجوزهای معتبر و رسمی را از سازمان جهاد کشاورزی دریافت نموده و با استفاده از دانش به روز کشاورزی و باغداری و به کارگیری بهترین مهندسین و کارشناسان کشاورزی، اقدام به تولید و فروش انواع نهال و به خصوص انواع نهال گردو در سرتاسر ایران با هر آب وهوا و شرایط اقلیمی نموده است.

خصوصیات نهال گردو پا کوتاه

یکی از خصوصیات کلی نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه این است که برخی از این نهال‌ها به صورت جانبی و برخی دیگر به صورت خوشه‌ای میوه می‌دهند، که در هر خوشه تقریبا ۱۰ تا ۱۵ عدد گردو دیده می‌شود. نهال گردو پر بار نژاد کوتاه عموما زود گل است، به همین علت این نهال مقاومت کمی در برابر سرمای بهاره دارد و متاسفانه دچار سرمازدگی می‌شود؛ همچنین به باغداران پیشنهاد می‌شود که در سال‌های اولیه کاشت نهال، در فصل زمستان و هنگام سرما، درختان را بپوشانند.

همچنین ناگفته نماند که هوای خنک در هنگام رشد نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه به درختان آسیب میرساند و علاوه بر به تاخیر انداختن برداشت، موجب کاهش محصول نیز می‌شود. نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه، در برخی مناطق کشور ایران به قوداقوز نیز شناخته می‌شود؛ کلمه قوداقوز یک کلمه ترکی است و به معنای “کوتاه مدت” است و علت اینکه چرا به این نهال‌ها این کلمه نسبت داده شده این است که نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه زود گل است و همچنین در مدت کوتاهی باردهی بسیار بالایی دارد.

فاصله کاشت نهال گردو پا کوتاه

حداقل فاصله کاشت بین نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه در نهالستان ۶ در 7 است. در مجموعه نهالستان نهال گردو گلرنگ نوین  بارها این نکته را گفته‌ایم که این فاصله بسیار مهم است و با درصد باردهی نهال رابطه‌ی مستقیم دارد.

نکات مهم در اهمیت فاصله کاشت میان درخت گردو

    طی یکسری تحقیقات انجام شده مشخص شد که میانگین فاصله میان ارقام نهال گردو 9 متر می تواند مناسب باشد.اما از همه مهمتر این مسئله بستگی به نوع نهال گردو دارد که پایه کوتاه است یا پایه بلند.

اگر بخواهیم به بررسی فاصله مناسب در میان نهال گردو بپردازیم باید در نظر بگیریم ارتفاع درخت و قطر آن نیز چقد رمی شود.برای مثال اگر نهال گردو چندلر را مورد کاشت قرار میدهید تا حدود شیش متر رشد می کند حالا فرض کنید در یک باغ گردو تعداد زیادی نهال چندلر را در کنار یکدیگر کاشته اید بایستی حد فاصل این ارقام بقدری باشد که به یکدیگر برخورد نکرده و شاخ و برگ آنها در هم گره نخورد

    وقتی تصمیم به کاشت نهال گردو می گیریم بایستی تمامی ارتفاع و قطر و اندازه نهال را در نظر گرفته سپس اقدام به کاشت کنیم.وقتی درختان با قطر بالایی و ارتفاع خیلی زیادی کاشته می شوند بایستی اندازه لازم و متناسب را برای کاشت در نظر داشته باشیم.

    درختان را در فاصله کمتر از ۴*۳ نکارید چرا که خیلی فاصله مناسبی نمی باشد.رعایت فاصله صحیح در بین درخت گردو اولین قدم برای رسیدن به محصولاتی باکیفیت می باشد که از نظر کمی و کیفی است.

    برخی درختان را برای جلوگیری از باد در کنار یکدیگر می کارند مثل درختان تبریزی اما بایستی به فاصله کاشت درختان میوه نیز بسیار اهیمت بدهیم تا در رشد آنها خللی ایجاد نکند.

نیاز سرمایی نهال گردو پاکوتاه

انواع ارقام نهال گردو پا کوتاه برای بیدار شدن جوانه‌های خود در فصول پاییز و زمستان نیاز به ۷۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت سرمای زیر ۷ درجه دارند؛ به تاخیر افتادن این سرما باغداران را نگران می‌کند؛ چراکه محصول نهال به شدت کاهش می‌یابد.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز سفید رنگ میوه نهال گردو خوشه‌ای پا کوتاه مثل میوه‌ی نهال گردو فرنور به آسودگی از پوست چوبی اش جدا می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا