سلامت و دانشکسب و کار برتر

مشخصات خاک مناسب فیلودندرون برای نگهداری، تعویض و تکثیر

یکی از خاص ترین و محبوب ترین بدون شک گل فیلودندرون بلک است. این گل در عین مقاومت بسیار بالا و نگهداری ساده، ظاهری خاص برای دکوراسیون خانه و محیط کار دارد. دلیل اصلی محبوبیت فیلودندرون بلک داشتن رنگ های تیره و زیبایی برگ های این گل است. اگر قصد خرید و پرورش این گیاه و خرید انواع سموم آفات گیاهی را دارید، بهتر است با شرایط نگهداری گل فیلودندرون به طور کامل آشنا باشید. از کودهای مفید برای این گیاه میتوان 20 20 20 را نام برد.

روش استفاده کود 20 20 20 | زمان کود 20 20 20

نحوه نگهداری از فیلودندرون

این گیاه متعلق به بومی کشور کلمبیا، آمریکای جنوبی و جنگل های استوایی است. برگ های گل فیلودندرون بلک در ابتدا رشد به رنگ قرمز هستند و سپس با رشد کامل به رنگ سبز تیره و سپس مشکی در می آیند. این گیاه در واقع بالارونده است از همین رو اگر قصد دارید فیلودندرون بلندی داشته باشید با استفاده از یک قیم خزه ای می توانید برای بالا رفتن برگ های گیاه استفاده کنید.

 این نکته مهم را در نظر داشته باشید در صورت خرد شدن برگ های فیلودندرون، برای کودکان و حتی حیوانات سمی است از همین رو این گیاه باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد. برای رشد کامل و پرورش این گیاه در آپارتمان ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم با شرایط نگهداری گل فیلودندرون بلک به طور کامل آشنا باشید. فیلودندرون‌ها به خاطر نیازهای نگهداری کم، گیاهان آپارتمانی بسیار عالی هستند اما بهرحال برای حفظ طراوت و سلامت آنها، لازم است شرایط مناسبی داشته باشند.

 این گیاه بومی مناطق گرمسیری است و شبیه‌سازی زیستگاه طبیعی آنها با فراهم کردن گرما و رطوبت زیاد و قرار دادن گیاه در نزدیکی یک پنجره‌ی آفتابی می‌تواند ایده‌آل باشد. در طول روزهای گرم تابستانی گیاه را در یک مکان سایه قرار دهید تا هوای تازه و نور طبیعی دریافت کند. همیشه مراقب نور مستقیم خورشید باشید چرا که می‌تواند برگ‌های گیاه شما را بسوزاند. با پاک کردن مرتب برگ‌های فیلودندرون با یک پارچه‌ی مرطوب، جذب نور توسط برگ‌ها تسهیل می‌شود. این گیاهان مشکل جدی با آفات و بیماری‌ها ندارند اما برخی از آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند شته، شپشک آردآلود، شپشک، تریپس و کنه‌های عنکبوتی ممکن است گیاه را مورد حمله قرار دهند

آبیاری گل فیلودندرون بلک

یکی از مهم ترین موارد در نحوه نگهداری فیلودندرون بلک بدون شک آبیاری کافی و مناسب برای این گیاه است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید جهت آبیاری در ابتدا اجازه دهید خاک این گل به اندازه یک بند انگشت خشک شده باشد سپس می توانید آبیاری را انجام دهید. فراموش نکنید در صورت افتادگی برگ های این گیاه آبیاری بیش از حد انجام شده است و یا به اندازه کافی به گیاه آب نرسیده است.  برای جلوگیری از این مشکل بهتر است ظاهر برگ ها را دائما کنترل کنید تا به خوبی متوجه میزان آبیاری گیاه باشید. گل فیلودندرون را همیشه مرطوب نگه دارید تا رشد کامل و متعادل تری داشته باشد. اگر از لحاظ دفعات و یا میزان آبیاری گیاه مشکل دارید می توانید از آبخوان های آبیاری برای گیاه خود استفاده کنید.

نور مناسب جهت نگهداری فیلودندرون

یکی دیگر از موارد مهم در شرایط نگهداری گل فیلودندرون بلک بدون شک نور مناسب برای گیاه است. بهتر است گیاه خود را در مکانی با نور غیر مستقیم و روشن قرار دهید. این نکته مهم را فراموش نکنید به هیچ عنوان گیاه فیلودندرون بلک را در مقابل نور شدید و مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که باعث سوختگی برگ ها خواهد شد.

زرد شدن برگ های مسن در گیاه امری کاملا طبیعی است اما در نظر داشته باشید زرد شدن چندین برگ به طور همزمان نشان دهنده دریافت بیش از حد نور خورشید است. همچنین اگر دیدید شاخه های گیاه بلند و دارای برگ های کمی است به این معنی استکه گیاه نور کافی دریافت نمی کند. فیلودندرون‌ها معمولا در نور جزئی خورشید بهترین رشد را دارند.

 این گیاه به نور خورشید نیاز دارد اما به طور طبیعی بهتر است به جای نور مستقیم، در زیر سایه‌بان‌های گرمسیری، نور روشن و غیرمستقیم دریافت کند. در داخل خانه فیلودندرون را در کنار پنجره‌ای قرار دهید تا نور روشن و غیرمستقیم دریافت کند.نور خیلی کم باعث رشد ساقه‌ی گیاه و فاصله افتادن بین برگ‌ها می‌شود اما در مقابل نور زیاد نیز باعث زرد شدن همزمان بسیاری از برگ‌ها می‌شود. بنابراین به نور دریافتی گیاه خود توجه داشته باشید.

دما و رطوبت گیاه فیلودندرون بلک

از دیگر موارد اصلی در شرایط نگهداری گل فیلودندرون بلک بدون شک دما و رطوبت مناسب برای این گیاه است. فراموش نکنید رنج کلی دمای این گیاه به صورت متغیر است اما فیلودندرون به هیچ عنوان دوست ندارد به مدت طولانی در دمای زیر 13 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. در فصل رشد گیاه حتما هفته ای دو بار به گیاه خود آب دهید و همیشه خاک گیاه را قبل از آبیاری بررسی کنید. برگ های فیلودندرون باید هر روز با کمک غبار پاشی مرطوب شود. بهترین دما برای نگهداری این گیاه 18 الی 25 درجه سانتی گراد است. از همین رو بهتر است این گیاه را در نزدیکی وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید.

تحمل دمای فیلودندرون‌ها بر اساس گونه‌ی آنها متفاوت است اما به طور کلی این گیاهان نباید در معرض دمای کمتر از 12 درجه‌ی سانتی‌گراد قرار گیرند. در داخل خانه آنها را از بادهای خنک کولر یا سیستم‌های سرمایشی و دریچه‌های تهویه مطبوع محافظت کنید. افزایش رطوبت هوای محل نگهداری از فیلودندرون باعث رشد بیشتر برگ‌ها و گیاه می‌شود.

بعلاوه فیلودندرون رطوبت را دوست دارد بنابراین اگر در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، لازم است رطوبت محیط رشد گیاه خود را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید هر چند روز یکبار گیاه را با اسپری آب، مه‌پاشی کنید. همچنین می‌توانید گلدان را روی سینی سنگریزه قرار دهید اما مطمئن شوید کف ظرف با آب تماس نداشته باشد چرا که می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها شود.

خاک مناسب برای نگهداری گل فیلودندرون بلک

بهترین خاک جهت نگهداری این گیاه بدون شک خاک غنی، دارای زهکشی بالا و متخلل است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید حتما خاک و گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشند تا آب اضافی به خوبی از زیر گلدان خارج شود. بهترین خاک برای رشد این گیاه خاک کمپوست است چرا هم این خاک دارای تخلخل است.  در نظر داشته باشید خاک برگ پوسیده، پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت نیز برای این گیاه مناسب است. به هیچ عنوان از خاک های شور و دارای نمک زیاد برای گیاه خود استفاده نکنید چرا که باعث قهوه ای شدن برگ های گیاه خواهد شد. فیلودندرون خاک سست گلدان که غنی از مواد آلی باشد را دوست دارد.

خاک مناسب فیلودندرون باید دارای زهکشی خوبی باشد تا از غرقاب شدن ریشه‌ها جلوگیری شود. بهتر است هر چند سال یکبار خاک گلدان فیلودندرون تعویض شود زیرا این گیاهان به نمک‌هایی که از طریق آبیاری در خاک جمع می‌شود، حساس هستند و باعث زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود.  به طور دوره‌ای می‌توان با آبیاری کامل گلدان تا زمانی که آب از سوراخ‌های زهکشی خارج شود، مقداری از این نمک‌ها را دفع کنید اما در نهایت این تعویض خاک است که باعث طراوت بیشتر گیاه می‌شود.اگرچه زهکشی خاک فیلودندرون مهم است اما اگر خاک خیلی سریع زهکشی می‌کند، توصیه می‌کنیم گلدان را با مخلوط خاک غنی از کمپوست با مواد زهکشی کمتر قرار دهید.

روش تکثیر گل فیلودندرون بلک

در این مطلب با شرایط نگهداری گل فیلودندرون بلک به طور کامل آشنا شدید. تکثیر این گیاه به دو روش کاشت بذر و قلمه زدن صورت می گیرد. در نظر داشته باشید روش کاشت بذر در زمانی انجام می شود که بخواهید نمونه جدیدی از گیاه را داشته باشید. از همین رو می توان گفت روش معمول تکثیر فیلودندرون بلک قلمه زدن است که به سه صورت انجام می شود. در ادامه با روش های قلمه زدن این گیاه آشنا خواهید شد:

  • قلمه زدن از ساقه انتهایی حاوی 3 ورق، که پس از حداکثر یک ماه ریشه دار می شود.
  • ساقه انتهایی گیاه حاوی یک ورق قلمه می شود که پس از 8 روز ریشه می زند.
  • قلمه زدن از ساقه انتهایی بدون هیچ گونه ورق که در مدت بیش از سه ماه ریشه و ورق می دهد.

تکثیر فیلودندرون از طریق قلمه ساقه و تقسیم گیاه انجام می‌شود. با تکثیر این گیاه می‌توانید گلدان‌های خود را بیشتر کنید و آنها را به دوستان یا عزیزان خود هدیه دهید. بهترین زمان برای تکثیر فیلودندرون در اوایل بهار است زیرا روزها طولانی‌تر می‌شوند. در ادامه در خصوص روش‌های تکثیر این گیاه صحبت می‌کنیم.

تکثیر فیلودندرون از قلمه‌ی ساقه

برای اینکار به یک قیچی هرس مناسب و استریل شده، گلدان و مخلوط خاک مناسب و در صورت تمایل، هورمون ریشه‌زایی نیاز دارید.یک بخش 15 سانتی‌متری از ساقه را ببرید و آن را در آب قرار دهید تا ریشه‌های آن رشد کند. علاوه بر نگهداری فیلودندرون در آب برای ریشه‌زایی، می‌توانید قلمه‌ها را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید تا شانس ریشه دادن آن بیشتر شود. اگر آب ظرف تبخیر شد دوباره به آن آب اضافه کنید. هر از گاهی آب قلمه‌ها را عوض کنید تا از رشد جلبک یا باکتری در آن جلوگیری شود. هنگامی که ریشه‌ها را روی قلمه ها مشاهده کردید (معمولا 2 هفته زمان می‌برد)، قلمه فیلودندرون را در خاک مرطوب بکارید.

تکثیر فیلودندرون از طریق تقسیم گیاه

فیلودندرون اغلب پاجوش‌هایی می‌زند که می‌توان آنها را با ریشه‌های دست نخورده از گیاه اصلی جدا کرده و پس از رشد چند سانتی‌متری در گلدانی جدید کاشت. یک روز پیش از جدا کردن پاجوش‌ها، گیاه را به خوبی آبیاری کنید. جدا کردن این گیاهچه‌ها برای گیاه می‌تواند آسیب‌زا باشد بنابراین این کار را باید در بهترین شرایط انجام دهید.

شما به یک چاقوی تیز، گلدان و مخلوط خاک مناسب نیاز دارید. گیاه را از ظرف فعلی خود جدا کرده و آن را روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید. توپ ریشه را شل کنید و گیاهچه‌ها را با ریشه‌های آن به آرامی جدا کنید. در صورت لزوم از یک چاقو برای بریدن ریشه‌های متراکم استفاده کنید. گیاهچه‌ها را بلافاصله در یک مخلوط گلدان تازه و مرطوب بکارید و از این فرصت نیز برای تعویض خاک گلدان قبلی و یا تعویض گلدان آن استفاده کنید.

هرس کردن گیاه فیلودندرون

اگر فیلودندرونِ شما بیش از حد بلند و بدون برگ شده است، آنها را با استفاده از قیچی هرس استریل برش دهید. بهترین زمان برای انجام این کار بهار یا تابستان است. شما می‌توانید در هر زمان از سال با خیال راحت فیلودندرون خود را هرس کنید تا برگ‌های زرد آن را جدا کرده و رشد بلند و لاغر آن را اصلاح کنید. بهتر است درست بالای یک گره را برش دهید و از این قلمه‌های ساقه برای تکثیر فیلودندرون استفاده کنید.

تعویض گلدان فیلودندرون

گلدان فیلودندرون باید از توپ ریشه‌های آن بزرگ‌تر و دارای سوراخ‌های زهکشی مناسب باشد. هنگامی که ریشه‌ها از سطح خاک یا سوراخ‌های زهکشی خارج می‌شوند، زمان آن رسیده که گلدان فیلودندرونِ خود را تعویض کنید. زمان ایده‌آل برای این کار اواخر بهار یا اوایل تابستان است. یک گلدان بزرگ‌تر انتخاب کنید و با خارج کردن گیاه از گلدان فعلی، ان را به گلدان جدیدی که با خاک تازه پر شده است، منتقل کنید. پس از تعویض گلدان گیاه را کاملا آبیاری کنید.

نگهداری فیلودندرون سبز در طول زمستان

اگر در مناطق گرمسیری زندگی نمی‌کنید در طول زمستان باید مراقب فیلودندرونِ خود باشید. گیاهان گرمسیری در طول زمستان می‌توانند در داخل خانه به خوبی دوام بیاورند. با کوتاه شدن روزها و سرد شما دما، فیلودندرون‌ها به آب کمتری نسبت به فصل رشد و هوای گرم نیاز دارند. همچنین آبیاری را تنها زمانی انجام دهید که سطح بالایی خاک خشک شده باشد.پیش از انتقال فیلودندرون به داخل خانه برگ‌های زرد آن را هرس کنید و آنها را از نظر کپک، علائم پوسیدگی و آفات بررسی کنید.

دکمه بازگشت به بالا