اجتماعیکسب و کار برتر

بخاری فضای باز

بخاری فضای باز در واقع نوعی سیستم گرم کننده فضاهای باز است که سقف ندارند و به بخاری باغی نیز معروفند . فضای باز در فرهنگ ما و از قدیم مورد توجه بوده است . چه در فصل سرما و چه در فصل گرما. حال آنکه در کشور ما 9 ماه سال هوا سرد بوده است لذا برای شب نشینی و استفاده از هوای باز محدودیت داشتیم .

اما اکنون استفاده از سیستم گرمایشی جذابی همچون بخاری فضای باز بهترین گزینه است . بخاری فضای باز وسیله ایست که شما می توانید تابش گرما را به هر جهت که می خواهید داشته باشید. جهت استفاده از فضای باز منزل ، باغ ، ویلا و یا رستوران در فصول سرد سال استفاده از بخاری فضای باز می تواند فضا را گرم کند و هوای سرد چندان تاثیر و مزاحمتی برای دورهمی ها نداشته باشد.

بخاری تابشی فضای باز‬‎ | بخاری فضای باز‬‎

انواع بخاری فضای باز

استفاده از فضای باز امروزه و در همه جا در حال افزایش است . فضای باز رستوران ، تالار ، باغ ، ویلا و حتی فضای باز خانه برای گرمایش نیاز به بخاری فضای باز دارند تا با ایجاد گرما در محیط بتوانند مانع از احساس سرما در فصول سرد سال شوند .

بخاری های داخل ساختمان کاربرد چندانی برای ایجاد گرمایش کافی فضای بیرونی ندارند از این رو انواع بخاری های فضای باز طراحی و ساخته شده است . بخاری فضای باز انواع مختلف و متنوعی دارند اما در نوع سوخت مصرفی متفاوت هستند که در ادامه به مشخصات هر یک پرداخته ایم .

بخاری تابشی فضای باز‬‎ | بخاری فضای باز‬‎

بخاری فضای باز گازی

در این نوع بخاری فضای باز از گاز شهری استفاده می شود . در کشور ما به دلیل ارزان بودن گاز نسبت به دیگر سوخت ها این نوع بخاری ها در فضای باز ، بازار بیشتری دارد.

بخاری فضای باز عمدتا به شکل هرمی همانند لامپ یا برج طراحی شده است که در بالای آن یک سینی وجود دارد . بعد از سوختن گاز و یا هر سوخت دیگری ، گرما به سمت بالا و سینی حرکت می کند . سینی باعث می شود گرمای حاصل شده از سوختن گاز به صورت یکنواخت به اطراف منتقل شود .

بخاری گازی بیشتر در رستوران ها و کافی شاپ ها استفاده می شود چرا که به دلیل استفاده از سوخت گاز بسیار مقرون به صرفه هستند ، ایمنی بالا و شیوه ی نصب آسانی دارند .

مزایا و معایب بخاری فضای باز با سوخت گاز

از مزایای بسیار خوب بخاری گازی این است که نسبت به انواع دیگر بخاری های فضای باز قیمت پایین تری دارند که علت آن ارزان بودن گاز نسبت به دیگر سوخت ها می باشد .

اما از معایب این بخاری این است که مثلا به هنگام وزش باد میزان حرارت کمتر می شود . همچنین یکی دیگر از معایب بخاری گازی ، تابش یکنواخت و یکدست حرارت به تمام فضای باز است و در واقع نمی توان دما را در یک مکان جهت داد .

انواع طرح های بخاری فضای باز

بیشترین استفاده در بین انواع بخاری فضای باز ، بخاری های غیرمتصل ، رومیزی و بخاری های با قابلیت نصب بروی دیوار و سقف هستند که نوع غیرمتصل بیشترین کاربرد و استفاده را در فضای باز دارند . این مدل دارای طول بلندی است که بهترین گزینه برای استفاده در ایوان می باشد .

شما می توانید از مدل رومیزی نیز برای ایوان یا پاسیو استفاده کنید اما باید مسائل ایمنی را حتما رعایت کنید . مثلا اینکه نباید هیچگونه برخورد یا صدمه ای به بخاری وارد شود . در صورت بی توجهی و برخورد با بخاری ، ممکن است به شما صدمه ای وارد شود و یا بخاری خراب شود .

در نوع بخاری قابل نصب بروی دیوار و سقف ، گرما به صورت مستقیم متمرکز شده است و می تواند بهترین انتخاب برای ایوان و پاسیو باشد همچنین این دو مدل فضای زمینی زیادی نمی گیرند .

نحوه انتخاب بخاری فضای باز مناسب

باید به این نکته توجه داشت که بخاری انتخابی برای اینکه بتواند گرمای مناسبی برای فضای مورد نظر داشته باشد ، حتما براساس توان و نیروی بخاری و نیز تعداد بخاری مورد نیاز انتخاب و خریداری شود .

برای داشتن گرمای تابشی یکدست و قوی می توانید دو بخاری را مقابل هم قرار دهید و نصب کنید با این روش مطمئن می شوید که هیچ مشکلی در میزان تابش حرارت وجود ندارد و از طرفی دیگر فضای زیادی هم گرفته نمی شود و از نظر بحث ایمنی نیز مشکلی برای افراد یا بخاری ایجاد نمی شود .

فصل زمستان برای بسیاری از افراد فصل مورد علاقه ، دلنشین و بهترین فرصت برای استفاده از فضای باز است اما همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد ، نشستن در فضای باز و در ماه های سرد سال بدون داشتن وسیله گرمازایی مناسب غیرممکن است لذا استفاده از بخاری فضای باز چند سالی است که در بین طرفداران دورهمی های سرد زمستان رواج پیدا کرده است .

بخاری فضای باز با ایجاد محیطی گرم و دلپذیر باعث می شود فضای بیرونی در فصل زمستان قابل استفاده باشد . یکی از رایج ترین نوع بخاری های فضای باز ، بخاری مدل قارچی است .

مزایا و معایب بخاری های ترکیبی

در بخاری های ترکیبی تابش و توزیع گرما توسط قطعه ای همانند پنکه می باشد از این رو باعث گرمایش خوب محیط می شود و برای هر نقطه ای از فضای مورد نظرتان قابل استفاده است اما کارآمدی کمتری دارد .

نوع بخاری های برقی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و به ازای هر واحد برقی می توانند گرمایش کامل یک واحد را تامین نمایند .

مدل بخاری تابشی نیز وجود دارد که دارای ویژگی های مفید و با کیفیتی است . یکی از مزایای این نوع بخاری داشتن کنترل الکترونیک است که باعث می شود تنظیمات بخاری راحتتر شود همچنین به هنگام گرم شدن بیش از اندازه  بصورت خودکار خاموش می شود تا از بروز حادثه پیشگیری کند .

بخاری های غیرمتصل و رومیزی دارای محافظ و المنت گرمازا هستند تا به هنگام افتادن روی زمین به صورت اتوماتیک خاموش می شود .

دکمه بازگشت به بالا