بین المللکسب و کار برتر

بهترین روش اقامت ترکیه برای ایرانیان کدام است؟

محتوای این مطلب پنهان

انواع اقامت ترکیه و ۷ روش دریافت آن کدامند؟

در این مطلب به بررسی انواع اقامت ترکیه و ۷ روش دریافت آن می پردازیم. همچنین به آموزش اخذ اقامت توریستی ترکیه (کیملیک)، مدارک لازم برای اقامت سال اول و بررسی تمدید اقامت توریستی با توجه به شیوع ویروس کرونا می پردازیم. در پایان ۱۵ روش برای اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت را به نقل از سایت اداره مهاجرت ترکیه به صورت ترجمه شده قرار دادیم. پس با ما موسسه مهاجرتی نیلان همراه باشید.

کیملیک ترکیه چیست؟

کیملیک در زبان ترکی به معنی هویت می باشد و اصطلاحا به کارت اقامت ترکیه (Residence of Turkey)، گفته می شود. افراد خارجی که درخواست اقامت و زندگی در ترکیه را میدهند اداره مهاجرت پس از قبول مدارک به آن ها کارتی میدهد که کیملیک نامیده میشود. با داشتن این کارت شما مقیم کشور ترکیه محسوب خواهید شد که امتیازاتی برای شما دارد. اما لازم است بدانید که شما شهروند ترکیه محسوب نمیشوید و دریافت این کارت هیچ امتیازی برای دریافت پاسپورت ندارد. نکته مهم تر اینکه با این کارت شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت و اگر بخواهید در این کشور کار کنید باید اجازه کار دریافت کنید.

اقامت توریستی ترکیه و نکات آن

اولین روش دریافت اقامت ترکیه، اقامت توریستی ترکیه است.

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که سالانه پذیرای خیل کثیری از افرادی است که با قصد اقامت، تحصیل و یا گردش به این کشور وارد می‌شوند.

اما از جمله روش‌هایی که این سال‌ها به‌واسطه آن، تعداد زیادی از هموطنان ما توانسته‌اند به ترکیه مهاجرت کنند، دریافت اقامت توریستی در ترکیه است.

این نوع اقامت طبق شرایط و ضوابط خاصی صورت می‌گیرد که ایرانیان فراوانی با فراهم ساختن این‌شرایط و پرداخت هزینه‌های مربوطه، موفق به اخذ اقامت ترکیه شده‌اند.

این افراد با استفاده از روش‌های مختلف و ارائه مدارک لازم، می‌توانند در این کشور اقامت داشته و در صورت تصمیم به ادامه حضور در ترکیه، با رعایت برخی شرایط و انجام مراحل مورد نیاز، می‌توانند مدت اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

برای اطلاع دقیق‌تر و کامل‌تر از شرایط اخذ اقامت توریستی در کشور ترکیه، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مدت زمان ویزای توریستی در ترکیه

به‌طورکلی، مدت زمان حضور در کشور ترکیه سه ماهه یا ۹۰ روزه است که برای اقامت در طی این مدت، هموطنان ما نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت. افرادی که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند، می‌توانند به ازای هر ۶ ماه، ۹۰ روز را بدون ویزا، ساکن ترکیه باشند. البته طی این‌مدت، فرد متقاضی نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت تجاری و تحصیلی داشته باشد.

اما برای اقامت طولانی‌تر در این کشور، راه‌های قانونی ارزان‌تر و بهتری هم وجود دارد که داشتن اجاره‌نامه و یا خرید ملک، از آن جمله محسوب می‌شوند. مدت زمان این نوع اقامت در ترکیه، یک‌ساله است که نیازمند دریافت ویزای اقامت توریستی می‌باشند. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

از چه راههایی میتوان اقامت توریستی یکساله اخذ کرد؟

معمولا افرادی که قصد حضور به مدت بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه را دارند می‌توانند با برخورداری از شرایط لازم، برای دریافت اقامت یکساله اقدام کنند. همانطور که گفتیم، برای کسب اقامت توریستی در ترکیه که مدت‌زمان آن یک سال است.

روش‌ها و مدارک خاصی وجود دارد که از جانب دولت ترکیه در نظر گرفته‌شده و در صورت وجود دلایلی مانند آنچه در ادامه برخواهیم شمرد، می‌توانند از امکانات قانونی اقامت توریستی در کشور ترکیه بهره‌مند گردند. این دلایل و شرایط لازم برای دریافت اقامت یکساله توریستی از قرار زیر می‌باشد:

 • لزوم حضور در خاک ترکیه به دلیل تحقیقات علمی و تحصیلی
 • اخذ اقامت توریستی با استفاده از اجاره ملک
 • اخذ اقامت توریستی در ترکیه با استفاده از خرید ملک( حداقل ۷۵ هزار دلار)
 • شروع یک شغل و فعالیت تجاری براساس قوانین دولتی این کشور
 • حضور در خاک ترکیه به‌واسطه یادگیری زبان ترکی بر طبق دوره‌های تصویب‌شده از جانب دولت ترکیه
 • اخذ اقامت به‌واسطه ازدواج
 • اخذ اقامت به‌واسطه شرکت در دوره‌های آموزشی

پس از اتمام مدت‌زمان یکساله اقامت فرد در خاک ترکیه، با ارائه مدارکی که نشان‌دهنده داشتن شرایط لازم جهت ادامه حضور در این کشور باشد، این امکان وجود دارد که جهت تمدید اقامت خود اقدام‌کرده و همچنان در این‌کشور حضور داشته باشد.

آیا امکان کار از طریق اقامت توریستی ترکیه وجود دارد؟

اگر مدت ۶ ماه از اقامت متقاضی در خاک ترکیه گذشته باشد و این اقامت به‌واسطه خرید یا اجاره ملک بوده‌باشد، می‌توان با اخذ مجوزهای لازم، در این کشور مشغول به کار شد.

در حقیقت دریافت مجوز کار در این کشور، مستلزم برخورداری از کارت اقامت یا کیملیک است. مراحل گرفتن کیملیک ترکیه را در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.

این مجوز فعالیت در شرایطی به‌فرد داده می‌شود که استخدام او توسط یک کارفرمای ترک، صورت پذیرفته و در طول این مدت، حتمأ بیمه فرد نیز واریز شده باشد.

در این‌صورت می‌توان جهت اخذ اجازه نامه کار در ترکیه، اقدام نمود.

قوانین اقامت توریستی ترکیه به چهصورتی است؟

اقامت توریستی در ترکیه آسان ترین و کم هزینه ترین راه دریافت اقامت در ترکیه می باشد.

اما در سال های اخیر سختگیری در خصوص دریافت این اقامت برای سال اول زیاد شده است.

شما علاوه بر اجاره نامه ، نیازمند نشان دادن گردش حساب بانکی یا همان تمکن نیز می باشید.

و همچنین فرمی را در هنگام تحویل مدارک باید پر کنید که هدف از اقامت شما در ترکیه باید شرح داده شود.

داشتن بستگان نزدیک در ترکیه شانس شما را برای دریافت اقامت از طریق اجاره بالا می برد.

اگر به هر دلیل اقامت شما در ترکیه رد شود، مجبور به ترک خاک ترکیه خواهند بود و پس از اینکه یک‌سال را در خارج از ترکیه سپری نمودند، می‌توانند مجددأ با اجاره‌نامه برای درخواست اقامت توریستی در ترکیه، اقدام کنند.

دقت داشته باشید که برای دریافت اقامت ترکیه، فراهم‌کردن مدارک، موضوع بسیار مهمی است که می‌بایست به‌صورت کامل و صحیح، انجام شود.

اگر قصد تمدید حضور خود در ترکیه را نیز دارید، حتمأ دو ماه قبل از پایان مدت اقامت خود، شروع به گذراندن مراحل و امور مربوط به تمدید کنید.

اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه

همانطور که گفته شد آسانترین راه دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه در ترکیه می باشد.

در عین حال این روش پر ریسکترین شیوه می باشد.

همچنین توجه داشته باشید که این اقامت برای تمامی شهرها و محله های استانبول برقرار نمی باشد.

در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ اداره مهاجرت استانبول طی بیانه ای اعلام کرد که در مناطق اسنیورت و فاتیح اقامت از طریق اجاره خانه ممکن نیست.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است بر خلاف آنچه که به عنوان اخبار نادرست عنوان می شود شما با اخذ اقامت ترکیه در سال های متوالی نمی توانید پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

حتی اگر این عدد به ۵۰ سال هم برسد!

در مقاله روش های اخذ شهروندی ترکیه را توضیح دادیم.

در زیر به مدارک لازم  برای دریافت اقامت سال اول از طریق اجاره خانه پرداختیم.

بررسی شرایط و هزینه اخذ انواع اقامت ترکیه

تعداد فزاینده ای از مردم از مناطق مختلف جهان برای شروع زندگی جدید، کار یا حتی یافتن آرامش خاطر برای بازنشستگی خود به ترکیه نقل مکان می کنند و به دنبال شرایط اخذ اقامت ترکیه هستند. اگر می خواهید در ترکیه زندگی کنید و یا تجارت خود را داشته باشید یا ملکی را خریداری کنید، می توانید با اطلاع از هزینه اقامت در ترکیه، برنامه نقل مکان به این کشور را برای خود طرح ریزی کنید.

ترکیه با موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود، همراه با یک تاریخ غنی و متنوع، درست در گهواره بسیاری از تمدن های مختلف، مکانی ممتاز برای زندگی برای مهاجران و خانواده های آنها است.

در نظر داشته باشید مشاورین ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با  تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

اقامت ترکیه چیست؟

دریافت اقامت کامل ترکیه یک مجوز قانونی برای اقامت شهروندان خارجی بر اساس تعهدات و مقررات خاصی است.

کارت اقامت ترکیه حق اقامت در این کشور برای یک زمان مشخص را به شما اهدا می کند. شرایط اخذ اقامت ترکیه به این صورت است که شما با روش های خاصی از قبیل اقامت گردشگری ترکیه، اقامت شغلی، اقامت ترکیه بدون سرمایه گذاری، اقامت با کار و … می توانید اقامت موقت ترکیه و اقامت سالانه ترکیه را دریافت کنید و در صورت تمدید اقامت و حفظ شرایط، شرایط اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را به دست آورید.

آیا شما هم شرایط این روش را دارید؟

مزایای اقامت ترکیه چیست؟

 • داشتن حق سفر به 80 کشور بدون نیاز به اخذ ویزا و سفر به اروپا و کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا با امکان اخذ فوری ویزا.
 • داشتن حق کسب و کار و استخدام در شرکت های دولتی و خصوصی ترکیه بدون نیاز به اخذ اجازه کار.
 • داشتن حق دریافت وام از کلیه بانک ها و نهادهای خصوصی و دولتی در کشور ترکیه.
 • داشتن حق خرید اقساطی از قبیل ملک، اتومبیل مانند یک شهروند ترک.
 • دریافت کارت ملی کشور ترکیه و داشتن حق دریافت بیمه های درمانی و بازنشستگی با تخفیف.
 • اجازه دریافت کردیت کارت بین المللی و پرداخت اقساطی تمامی اقلام خریداری شده در تمامی نقاط دنیا.
 • تابعیت دوگانه در ترکیه شناخته شده است و شرایط اخذ اقامت شهروندی ترکیه الزامی به انصراف از تابعیت قبلی ندارد.

روش های اخذ اقامت ترکیه چگونه است؟

شرایط اخذ اقامت ترکیه بر اساس قانون، از چندین روش برای اتباع خارجی در دسترس است.

 • اجازه اقامت یک ساله: این اقامت به اقامت توریسیتی و اقامت موقت ترکیه با اجاره ملک معروف است و به مدت یک سال اعتبار دارد.
 • اجازه اقامت طولانی مدت: اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری که با خرید ملک و ثبت شرکت امکانپذیر است و به مدت نامحدود اجازه اقامت در ترکیه را به شما خواهد داد.
 • اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه: این از نوع اقامت حداکثر برای دو سال اعتبار دارد.
 • اجازه اقامت از طریق تحصیل: اجازه اقامت دانشجویی ترکیه برای آن دسته از دانشجویانی که از یک دانشگاه در کشور ترکیه نامه پذیرش معتبر دارند صادر می شود و تا زمان ادامه دوره تحصیل به شما اجازه اقالمت در ترکیه را می دهد و قابل تمدید است.
 • انواع دیگر اقامت در ترکیه: انواع دیگر اقامت شامل اجازه اقامت بشر دوستانه که حداکثر برای یک سال صادر می شود و اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان می شود که ابتدا به مدت 30 روز و سپس برای 6 ماه و بعد از اتمام این دوره تا بیش از 3 سال قابل تمدید است.

چه زمانی باید برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید؟

با توجه به اینکه ایرانیان در یک بازه 90 روزه برای سفر به ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارند و از قانون معافیت ویزا برخوردار هستند، اگر بخواهند برای مدت زمان بیشتری اجازه حضور در ترکیه را داشته باشند، باید مجوز اقامت بگیرند.

اقامت خرید ملک در ترکیه

اشخاص حقیقی با منشا خارجی می توانند در مناطقی که املاک خصوصی (مسکونی، تجاری، زمین، کشاورزی و غیره) مجاز است، به خرید ملک در ترکیه بپردازند.

کشورهایی که اتباع آنها واجد شرایط خرید ملک در ترکیه هستند توسط هیئت وزیران ترکیه تعیین می شوند.

همچنین در صورت لزوم ممکن است شرایط خاصی را برای خرید ملک در ترکیه برای بعضی از کشورها تعیین کنند.

شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

به آن دسته از شهروندان خارجی که اقدام به خرید ملک به ارزش 250.000 دلار یا بیشتر می کنند، اجازه دریافت تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک داده می شود.

برای تحقق دریافت اقامت از طریق خرید ملک شهروندان خارجی باید:

 • هزینه اقامت در ترکیه با خرید ملک: شما باید ملکی به ارزش حداقل 250.000 دلار با محدودیت فروش تا سه سال خریداری کنید.
 • در تقاضای تملیک باید ذکر شود که شما ملک را برای این منظور خریداری کرده اید و سند مالکیت باید این هدف را ذکر کند.

پس از اتمام مراحل ثبت زمین، شهروندان خارجی می توانند با ارائه گواهی صلاحیت صادر شده برای مالک و پرداخت هزینه اقامت در ترکیه برای دریافت اقامت یا تابعیت به ادارات مربوطه مراجعه کنند.

نکاتی که باید درباره شرایط اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک بدانید:

 • مالکیت املاک در ترکیه فقط با ثبت در ادارات ثبت زمین قابل تأیید است.
 • در قراردادهای اولیه املاک و مستغلات که توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود یا توسط اشخاص حقیقی به صورت کتبی منعقد می شوند، انتقال املاک به خودی خود امکان پذیر نیست و تنها به عنوان تعهد برای انتقال مالکیت عمل می کنند.
 • وام های رهنی، وثیقه ها و انواع مشابه محدودیت هایی که ممکن است در رابطه با ملک خریداری شده وجود داشته باشد و مانع از فروش ملک می شود باید قبل از شروع مراحل کار در اداره ثبت اسناد مربوطه بررسی شود.
 • اطلاعات اساسی در مورد املاک در ترکیه از جمله وضعیت فعلی آن، از هر نقطه در جهان از سایت های معتبر خرید ملک در ترکیه به صورت آنلاین در دسترس باشد اما اطلاعات شخصی مالک غیرقابل دسترسی است.
 • شهروندان خارجی که هزینه اقامت در ترکیه با خرید ملک را پرداخت کرده اند، برای حضور در این کشور نیاز به دریافت ویزا ندارند و براساس قانون اجازه اقامت در ترکیه با قابلیت تمدید اقامت در این کشور را دارند.
 • به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارید باید به همراه صاحب ملک به اداره کل ثبت اسناد ترکیه مراجعه کنید.
 • اشخاص حقیقی با مبدا خارجی نمی توانند املاک و مستغلات را در مناطق ممنوع نظامی یا مناطق امنیتی نظامی خریداری و اجاره دهند.

اجازه خرید ملک در ترکیه به چه گروه هایی داده می شود؟

 • اشخاص حقیقی خارجی
 • اشخاص حقوقی خارجی
 • شرکت های ترک با سرمایه خارجی

دریافت اقامت و الحاق برای اعضای خانواده

برای افرادی که برای دریافت اقامت ترکیه از راه های مختلف از قبیل خرید ملک و ثبت شرکت اقدام کرده اند، امکان دریافت اقامت همزمان و الحاق اعضای خانواده وجود دارد. ویزای الحاق خانواده به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق می گیرد.

شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه

پس از 8 سال اقامت قانونی، شما می توانید برای اقامت طولانی مدت و دریافت تابعیت ترکیه اقدام کنید. دریافت اقامت بلند مدت ترکیه به شما اجازه می دهد تا برای مدت نامحدود در این کشور زندگی کنید. شرایط اخذ اقامت ترکیه به این ترتیب است که در 3 سال گذشته هیچگونه کمک اجتماعی از موسسات دولتی دریافت نکرده باشید و منابع مالی کافی و سابقه کیفری تمیز داشته باشید. علاوه بر این، شما باید در مصاحبه و آزمون دریافت پاسپورت ترکیه شرکت کنید تا توانایی خود را برای صحبت کردن به زبان ترکی ثابت کنید.

شرایط تمدید اقامت ترکیه

برای تمدید اقامت باید حداقل 60 روز قبل از پایان اعتبار اقامت، تقاضای خود را به دفاتر فرمانداری ارائه کنید و به هیچ عنوان نباید این کار بعد از پایان اعتبار مدت اقامت انجام شود و هزینه های اداری تمدید اقامت ترکیه را پرداخت کنید. شهروندان خارجی برای تمدید اجازه اقامت ملزم به ارائه درخواست مجوز اقامت از طریق سیستم اقامت الکترونیکی هستند.

فرم تکمیل شده درخواست تمدید اقامت به همراه مدارک مورد نیاز باید به اداره مهاجرت استان مربوطه (آدانا، آنتالیا، آنکارا، بورسا، استانبول، ازمیر، کایسری، وان، سامسون و …) از طریق پست ارسال شود. مدارک ارسال شده توسط پست نهایتا ظرف مدت پنج روز کاری به اداره مهاجرت مورد نظر می رسد.

اقامت در کشور همسایه رو به پیشرفت ایران

ترکیه کشوری با طبیعت زیبا و اقتصادی رو به رشد است که در سال های اخیر توجه ایرانیان زیادی را برای مهاجرت به سمت خود جلب کرده است. دلیل استقبال بالای ایرانیان از اقامت در ترکیه در کنار نزدیکی مسافت و فرهنگ مردم این کشور به فرهنگ ما، هزینه های پائین مهاجرت و گزینه‌های اقامتی بسیار مناسبی است که دولت ترکیه در اختیار افراد خارجی قرار داده است.

شما با دریافت اقامت ترکیه به روش‌های گوناگونی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، می‌توانید یک زندگی زیبا را از نو در این کشور بسازید. کشور ترکیه با شیوه‌‌های گوناگون دریافت ویزایی که ارائه می‌دهد، باعث شده تا بسیاری از مردم بنا به هر دلیلی از جمله کار و یا گردشگری به این کشور سفر کنند.

همچنین دارا بودن مراکز تاریخی و گردشگری بسیار زیاد و البته هم مرز بودن ترکیه با کشور عزیزمان ایران باعث شده تا بسیاری از مردم ایران حداقل یک بار به این کشور زیبا سفر کرده باشند. کشور ترکیه دارای یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا نیز می‌باشد.

در این مطلب علاوه بر اقامت ترکیه و نحوه گرفتن اقامت ترکیه، به مزایای دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور نیز خواهیم پرداخت. پس در ادامه این مطلب از مؤسسه مهاجرتی با ما همراه باشید.

مختصری درباره کشور ترکیه

کشور ترکیه تنها بازمانده امپراطوری عثمانی در دنیا می‌باشد که در حال حاضر قلعه‌های این امپراطوری در سراسر ترکیه به مکان‌های تاریخی تبدیل شده‌اند. این کشور سالانه مبلغ زیادی را از طریق گردشگرانی که برای دیدن آثار باستانی طبیعت زیبایش کسب می‌کند. همچنین ترکیه به دلیل راه داشتن به چندین دریا مثل دریای سیاه و دریای مروارید دارای موقعیت جغرافیایی عالی بوده و باعث شده پل ارتباطی بین کشورها شود و همواره مورد توجه صاحبان کسب و کار بسیاری در سراسر دنیا قرار گرفته است. درباره این کشور باید این نکته را هم بیان کرد که ارزش پایین‌تر لیر نسبت به دلار و یورو که تقریبا معادل با 2 هزار تومان است، باعث شده تا اقامت ترکیه سهولت پیدا کند.

مزایای دریافت اقامت ترکیه

همانطور که اشاره کردیم، کشور ترکیه به دلیل دارا بودن شرایط متنوع برای دریافت انواع ویزا، بسیار مورد توجه مهاجران از سراسر دنیا به ویژه ایران قرار گرفته است. ترکیه از کشورهایی است که به سرمایه‌گذاری اهمیت بسیاری داده و با می‌توان اقامت دائم یا موقت این کشور را گرفت.

این کشور دارای یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌ها در جهان با رتبه 52 (طبق آخرین آمار سال 2022) نیز می‌باشد. پاسپورت و داشتن تابعیت کشور ترکیه به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به دریافت ویزا به بیشتر از 30 کشور دنیا در لحظه سفر کنید. از دیگر ویژگی‌های این پاسپورت قدرتمند آن است که شما برای سفر به کشورهای عضو پیمان شنگن نیازی به دریافت این ویزا نخواهید داشت و به راحتی قادر خواهید بود تا به 26 کشور عضو این پیمان سفر کنید.

انواع ویزا برای اخذ اقامت ترکیه

مانند دیگر کشورها، ترکیه نیز دارای دو نوع ویزای دائمی و موقتی می باشد. مهاجرت و گرفتن اقامت در ترکیه به نسبت دیگر کشورها آسان می باشد و به راحتی اقامت دائم و تابعیت کشور را برای مهاجران اعطا می کند. برای گرفتن اقامت موقتی نیز در این کشور شما به مشکل برنخواهید خورد و به راحتی می توانید اقامت موقت را بگیرید. زیرا ترکیه یکی از آسان‌ترین شیوه نامه‌های اعطای ویزای موقت را درست مثل ویزای دائمی دارد.

افراد متقاضی برای دریافت ویزای این کشور قادر خواهند بود تا با راه‌های مختلفی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، پس از دریافت تابعیت برخلاف قوانین اکثر کشورها به فردی با دو تابعیت تبدیل شوند. یعنی اینکه همزمان علاوه بر تابعیت کشور ترکیه، قادر هستند تا تابعیت کشور اصلی خود را هم حفظ کنند. با ما در معرفی انواع راه‌های اخذ اقامت ترکیه همراه باشید :

1.  ویزای توریستی جهت اخذ اقامت ترکیه

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های دریافت ویزای کشور ترکیه ویزای توریستی می‌باشد که خود این نوع ویزا نیز انواع مختلفی دارد. گردشگرانی که قصد دارند به ترکیه سفر کنند، باید این را بدانند که برای اقامت در این کشور به مدت حداکثر 3 ماه نیازی به دریافت ویزا ندارند. ولی آن دسته از افرادی که قصد دارند بیشتر از این مدت را در خاک ترکیه بگذرانند، باید این ویزا را تهیه کنند.

البته این را هم به خاطر بسپارید که شما به ازای هر 6 ماه دارا بودن اقامت ترکیه ، مجاز هستید تا 90 روز را هم بدون ویزا در این کشور سپری کنید. منظور از بیشتر از 3 ماه، حداکثر 1 سال اقامت می‌باشد. لازم است بدانید که شما برای مدت زمان اقامت طولانی‌تر از 3 ماه الزاما مجبور به انتخاب این روش نیستید.

راه‌های مقرون به صرفه‌تری هم وجود دارند که ما در ادامه مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای دریافت اقامت توریستی 1 ساله کشور ترکیه راه‌هایی از جمله اجاره ملک و یا اشتغال به کار وجود دارند که می توان روش های با ریسک پایین تری نیز انتخاب کرد. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری درست در کشور ترکیه به اقامت دائم این کشور هم دست پیدا کنید. در ادامه مطلب گریزی هم به مبحث اجاره خانه خواهیم زد تا شما عزیزان را کمی در این باره آگاه‌تر کنیم.

اجاره خانه برای دریافت ویزای توریستی یک ساله

این کار ساده‌ترین راه برای دریافت ویزای توریستی یک ساله کشور ترکیه است. البته باید در نظر داشته باشید که این قانون برای برخی از شهرها صدق نمی‌کند. پس لازم است قبل از انجام هرکاری بابت منطقه مورد نظر خود استعلام بگیرید که خدای نکرده متضرر نشوید.

به عنوان مثال این قانون اجاره کردن خانه در شهر استانبول و محله‌های آن را شامل نمی شود و فرد ممکن است با این کار متضرر شده و شاید سرمایه خود را از دست بدهد. همانطور که گفته شد، این روش ریسک‌پذیری بالایی را می‌طلبد و ممکن است بنا به هر دلیلی درخواست اقامت فرد متقاضی رد شده و او موظف باشد تا خانه را ظرف مدت 10 روز تخلیه کرده و تا 6 ماه هم نتواند درخواست مجدد برای دریافت ویزای این کشور را داشته باشد.

این کار معایب بسیاری هم دارد. به عنوان مثال فرد مقیم این کشور از طریق اجاره خانه به هیچ عنوان یک شهروند ترکیه‌ای محسوب نشده و سابقه شهروندی حتی به مدت 1 ساعت هم نخواهد داشت. همچنین باید در نظر داشته باشید که قانون به هیچ عنوان با این افراد یاری نمی‌کند؛ زیرا همانطور که گفته شد، این افراد شهروند ترکیه به حساب نمی‌آیند.

در رابطه با قیمت اجاره خانه در کشور ترکیه هم باید به این موضوع اشاره کرد که اجاره یک خانه کاملا معمولی در شهر استانبول حدودا  بین 3000 تا 5000 لیر معادل تقریبا ماهانه 6 تا 10 میلیون تومان برای شما آب خواهد خورد.

2.  ویزای کار ترکیه

کشور ترکیه از کشورهایی است که کمی در اعطای ویزای کار سخت‌گیرانه عمل می‌کند. آن هم به این دلیل که نرخ بیکاری در کشور ترکیه به میزان 13 درصد است. در ترکیه کار مخصوصا در شهر استانبول کمی سخت ‌پیدا می‌شود ولی اینطور هم نیست که کاری برای ایرانیان وجود نداشته باشد. فقط باید ببینید که با توجه به حرفه و تخصص شما، در کدام شهر و شرکت این کشور به شما نیاز دارند.

برای این کار هم سایت‌های متنوعی وجود دارند که شرکت‌های مختلف در سراسر ترکیه در آن اعلام استخدام نیرو می‌کنند. برای دریافت ویزای کار کشور ترکیه هم باید در نظر داشته باشید که چندین راه برای دریافت این نوع ویزا وجود دارد.

از مزایای این نوع ویزا می‌توان به امکان دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور پس از مدت خاصی اشاره کرد. همانطور که گفته شد، در ابتدا شما باید به صورت آنلاین یا با دارا بودن انواع دیگر ویزا مثل ویزای توریستی به دنبال کار باشید. برای این کار در نظر داشته باشید که شما باید از طرف کارفرما یک دعوتنامه دریافت کرده و آن را به سفارت این کشور تحویل دهید.

پس از طی روند اداری دریافت ویزا شما معمولا در کمتر از مدت 3 ماه ویزای کار خود را دریافت کرده و قادر خواهید بود به این کشور به عنوان یک فرد شاغل و نه یک توریست و یا هر شخص دیگری سفر کنید.

ضمنا باید در نظر داشته باشید که ویزای کار اعطایی به فرد متقاضی کار در ابتدا به مدت 2 سال بوده و پس از این مدت نیاز به بروزرسانی مداوم دارد. پس از گذشت 3 الی 4 بار تمدید یعنی گذشت 8 سال اقامت دائم این کشور به شما تعلق گرفته و دیگر نیاز نخواهید داشت که دائما آن را تمدید کنید.

همچنین با گذشت 2 سال دیگر یعنی جمعا مدت 10 سال کار در ترکیه، به شما پاسپورت و تابعیت این کشور اعطا می‌شود. این به این معنی است که پس از گذشت مدت 10 سال کار در این کشور شما رسما یک محسوب شده و از تمام حقوق شهروندی این کشور از جمله حق رأی برخوردار خواهید بود.

دکمه بازگشت به بالا