عمومیکسب و کار برتر

مناسب ترین سنگ برای نمای داخلی را بشناسید

بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر را بشناسید

وقتی در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید و در حال ساخت و ساز یک ساختمان باشید حتما برایتان سوال پیش می‌آید که بهترین سنگ ارزان با کیفیت نما مناسب مناطق گرمسیر کدام سنگ است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان نمای آن می‌باشد، پس می‌بایست ضمن دقت در انتخاب سنگ شرایط آب و هوایی منطقه خود را نیز در نظر داشته باشید. در ادامه به بررسی سنگ‌هایی که جهت ساخت نما در مناطق گرمسیر مناسب هستند، خواهیم پراخت.

عوامل موثر در انتخاب سنگ نما در گرمسیر

جهت انتخاب بهترین سنگ برای نما در مناطقی که گرمسیری هستند، عوامل مختلفی وجود دارد. اگر شما این عوامل را بدانید و حین خرید آن‌ها را در نظر داشته باشید، می‌توانید یک سنگ نما ایده آل برای ساختمان خود خریداری کنید. اولین موضوع رنگبندی سنگی است که می‌خواهید برای نما انتخاب کنید . نکته دیگر میزان انتقال حرارت آن سنگ می‌باشد. عامل بعدی میزان تغییر رنگ سنگ با قرار گرفتن در نورخورشید است.

سنگ هایی که در بازار سنگ هستند به سرعت با مواجه با نور خورشید تغییر رنگ می‌دهند. سنگ مرمریت آباده و مرمریت اسپایدر دهبید بهترین سنگ ساختمانی است که بدون تغییر رنگ باقی می‌ماند. سنگ‌هایی که در مناطق گرمسیری به کار برده می شوند، باید مقاومتی بالا در برابر حرارت و گرما داشته باشند. این نوع مقاومت را می‌توانید در سنگ اسلب مرمر پیدا کنید. می خواهیم با شرح این عوامل و اصول خرید بیشتر با سنگ‌های مناسب نما در مناطق گرم آشنا شویم.

رنگ سنگ نما

یکی از نکات مهم و اساسی که در انتخاب بهترین سنگ نما وجود دارد، رنگ سنگ می‌باشد. در مناطق گرمسیری میزان تابش نور خورشید بسیار زیاد است و انتقال گرما از بیرون به داخل ساختمان بیشتر است و به همین دلیل می‌بایست به رنگ مصالح و سنگی که برای نما به کار می‌برید، دقت کافی داشته باشید.

 رنگ‌های تیره حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد از گرما و انرژی خورشید را به خود جذب کرده و به داخل ساختمان انتقال می‌دهند اما سنگ‌هایی به رنگ روشن می‌توانند نور را بازتاب دهند و میزان بسیار کمی از آن را به داخل ساختمان منتقل می‌کنند. بنابراین بهترین رنگ سنگ جهت این مناطق رنگ‌های سفید، کرم، شیری و سایر رنگ‌های روشن می‌باشد. خوشبختانه سنگ‌هایی با رنگ روشن به خودی خود بسیار زیبا هستند و می‌توانند زیبایی ساختمان شما را نیز دو چندان کنند. از نمونه این سنگ‌ها می توان به سنگ‌های تراورتن، سفید عباس آباد، تراورتن ابیانه، تراورتن کاشان و تراورتن طرق اشاره کرد.

مقاومت سنگ در برابر گرما و نور خورشید

در شهرهای گرمسیری اختلاف دمای شب و روز بسیار زیاد است. یکی از ویژگی‌هایی که در معماری این مناطق وجود دارد، ساخت بناهای با قابلیت حفظ سرمای داخل ساختمان است. این اصل را می‌توان با انتخاب صحیح سنگ نما در ساختمان رعایت کرد. استفاده از سنگ‌های طبیعی مانند سنگ مرمر، در نمای ساختمان باعث شده تا خانه‌هایی که در شهر گرم هستند، کمتر نیاز به سیستم‌های سرمایشی داشته باشند.

سنگ‌های مرمر خاصیت و ویژگی که دارند مانند یک عایق بسیار قوی عمل می‌کنند و سرما و گرمای ساختمان را حفظ می‌کنند. سنگ مرمر جز سنگ‌های گران‌قیمت محسوب می‌شود و به همین دلیل باید به این نکته توجه کنیم که انتخاب این نوع سنگ به بودجه بشتری نیاز خواهد داشت.

انتخاب سنگ آهکی در مناطق گرمسیری

سنگ‌های آهکی می‌توانند بهترین و مناسب‌ترین سنگ برای مناطق گرمسیری باشند. یکی از بهترین سنگ‌هایی که می‌تواند هم در هوای سرد و هم در هوای گرم جوابگو باشد، سنگ تراورتن است.  خلل و فرج‌هایی که در سنگ‌های آهکی مانند تراورتن وجود دارد، باعث می‌شود تا سنگ در اثر انقباض و انبساط‌هایی که دارد دچار شکستگی و یا ترک نشود. تراورتن‌ها سنگ‌هایی با خلل‌های نامنظم هستند و این موضوع می‌تواند به سنگ کمک کند تا برابر سرما یا گرمای شدید مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

میزان انتقال حرارت

سنگ‌های ساختمانی نیز مانند هر عنصر دیگری قابلیت انتقال حرارت را دارند. در مناطق گرمسیر باید به میزان قدرت و انتقال حرارتی که سنگ دارد توجه گردد. نکته بعدی این است که می‌بایست سنگهایی را تهیه کنید که در برابر انقباض و انبساط‌های ناشی از تغییرات دما در شب و روز مقاومت داشته باشند. اگر سنگ‌ها مقاومت کافی نداشته باشند، در گرم و سرد شدن به‌راحتی شکسته می‌شوند و به ظاهر ساختمان را زشت می‌کنند. در نتیجه می‌توان گفت میزان انتقال حرارت سنگ نکته قابل توجهی است که باید نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

سایر مصالح ساختمانی مناسب مناطق گرمسیر

مصالح ساختمانی تنوع بسیار زیادی دارند و باعث شده که بتوان تمام سلیقه‌ها را پوشش داد. در بین سنگ‌های ساختمانی سنگ تراورتن عباس آباد، سنگ تراورتن حاجی آباد و سنگ مرمریت هرسین بسیار مناسب برای این مناطق هستند. علاوه بر سنگ، آجرها هم جهت به کارگیری در ساختمان‌ها در مناطق گرمسیر گزینه مناسبی می‌باشند. آجر نما نسوز سفید و آجر نمای نسوز کرم هم به خاطر نوع رنگ و طرح روشنی که دارند، برای این مناطق به کار برده می‌شوند. سرامیک پرسلان در رنگ‌های سرد یا روشن هم می‌تواند گزینه‌های خوبی برای ساختمان شما باشند.

بهترین سنگ برای نمای ساختمان

سنگ ازجمله مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است. به علت کیفیت، مقاومت بالا و تنوع در ارائه محصولات، تقاضا برای خرید و استفاده از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان زیاد است. برای کسب اطلاع از اینکه بهترین سنگ برای نمای ساختمان کدام است، ابتدا باید سنگ‌های مورداستفاده برای نمای ساختمان را بشناسیم. خصوصیات و ویژگی‌های هریک را بشناسیم. در ادامه به برخی نکات برای انتخاب بهترین سنگ نما می‌پردازیم.

مشخصات سنگ برای نمای ساختمان

مهم‌ترین مشخصات سنگ برای نمای ساختمان، موارد زیر هستند:

 • سنگ نما باید عاری از هرگونه ترک و پوسیدگی باشد. تنها با ضربه آرام با شیء فلزی به سنگ می‌توان از اینکه دارای ترک است یا خیر، اطمینان حاصل کرد. اگر صدای سنگ مانند ظروف چینی باشد بدون ترک و شکستگی است و کیفیت خوبی دارد.
 • قطر مناسب برای اسکوپ کردن را داشته باشد.
 • سنگ باید دارای استحکام بوده و مطابق با شرایط جوی منطقه باشد. منظور از استحکام، دوام آن در مقابل شرایط فیزیکی و شیمیایی است. از عوامل موثر در دوام سنگ می‌توان نوع بافت، ساختار تشکیل‌دهنده و ترکیبات آن نام برد. بهترین سنگ برای نمای ساختمان دارای کانی‌های مقاوم و بافت‌های غیر متخلخل است.
 • انتخاب سنگ نما باید مطابق با نمای انتخابی طراح ساختمان باشد. در طراحی قسمت خارجی ساختمان از دو نمای رومی و کلاسیک استفاده می‌شود که هرکدام طیف رنگی خاص خود را دارد. سنگ‌ها طبق ترکیبات تشکیل‌دهنده آن‌ها، رنگ‌های متنوعی دارند که موجب تفاوت میان آن‌ها شده است.
 • صیقل خوردن و برش آن‌ها راحت باشد.
 • سنگ نما در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد. سنگ مناسب در مقابل شرایط جوی، دچار فرسودگی و تغییر رنگ نمی‌شود.

کاربرد سنگ برای نمای ساختمان

 • استفاده از سنگ برای نما، ظاهری زیبا به بنا می‌بخشد.
 • سنگ نما مانع نفوذ آب و آلودگی به داخل ساختمان می‌شود.
 • سنگ نما از ساختمان در مقابل باران‌های اسیدی محافظت می‌کند.
 • استفاده از سنگ در نما باعث افزایش قیمت ساختمان می‌شود.

قیمت سنگ برای نمای ساختمان

 • در تعیین قیمت سنگ نما عوامل مختلفی تأثیر دارد که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد:
 • نوع سنگ نما: سنگ‌های باکیفیت بالا، قیمت بالاتری دارند.
 • ابعاد سنگ: سنگ‌های نما اغلب در ابعاد 40 طولی هستند. هرچه سنگ بلندتر باشد گران‌تر است، زیرا موجب یکپارچگی نما می‌شود.همچنین سنگ‌های عرض 30 نسبت به عرض 40 از قیمت مناسب‌تری برخوردار می‌باشند.
 • رنگ سنگ نما: هرچه سنگ نما روشن‌تر باشد قیمت بالاتری دارد.
 • نوع فرآوری و برش سنگ نما: هرچه فرآوری سنگ نما با مواد بهتری انجام شود، باعث کیفیت بالاتر ساب و براقیت سنگ شده و سنگ دارای کیفیت و زیبایی بیشتری خواهد بود.

بهترین انتخاب برای نمای خارجی ساختمان چیست؟

سنگ تراورتن نما

بهترین انتخاب برای نمای خارجی ساختمان، سنگ تراورتن است. تراورتن در نماهای رومی استفاده می‌شود. قیمت سنگ‌های تراورتن شکلاتی و کرم نسبت به سنگ‌های سفید مناسب‌تر بوده و هم‌چنین به دلیل سبک بودن و وجود خلل و فرج در پشت آن، به‌خوبی با ملات ترکیب‌شده و به دیواره خارجی ساختمان می‌چسبد.سنگ‌های تراورتن دارای رنگ‌های مختلفی شبیه سنگ تراورتن سیلور , کرم , سفید و .. بوده که می‌توانید در نمای ساختمان به صورت جدا یا ترکیبی استفاده نمایید.

 

از جمله سنگ‌های سیلور که دارای ظاهر بسیار زیبا بوده و معمولا در کنار سنگ‌های سفید و کرم مورد استفاده قرار میگیرد سنگ تراورتن سیلور تکاب می‌باشد که در کنار سنگ‌های دیگر شبیه دره بخاری , عباس آباد , سنگ تراورتن لوشان و … می‌توانید استفاده نمایید.در زیر عکس سنگ تراورتن سیلور تکاب برای شما عزیزان قرار داده شده است.

سنگ مرمر نما

سنگ مرمر به دلیل زیبایی و خاص بودنش، نمایی چشمگیر به ساختمان می‌بخشد. این سنگ در برابر شرایط جوی مقاوم است. سنگ مرمر ازجمله سنگ‌های گران‌قیمت است. به همین دلیل از آن در نمای ساختمان، کمتر استفاده می‌شود؛ اما اگر توان مالی پرداخت هزینه آن را دارید بهترین سنگ برای نمای ساختمان، مرمر است. برای همین است که بیشتر در نماکاری ساختمان‌های لوکس و لاکچری از سنگ مرمر استفاده می‌شود.

سنگ نمای مرمریت

سنگ مرمریت نسبت به تراورتن سنگین‌تر و دارای منافذ کمتری است. بیشتر سنگ‌های مرمریت مقاومت کمی در برابر سرما و یخبندان و عوامل طبیعی دارند که توصیه می‌شود از این سنگ در بخش‌های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد.

سنگ ترامیت نما

سنگ ترامیت و لایم استون معمولا دارای تم رنگی سفید و قیمت مناسب می‌باشند.این سنگ‌های به دلیل دارای بودن آهک زیادتر نسبت به سنگ‌های تراورتن دارای جذب آب زیادی بوده و مقاومت کمتری نسبت به دیگر سنگ‌های ساختمانی دارند.یکی از سنگ‌های ترامیت که دارای تم رنگی سفید و کرم میباشد سنگ ترامیت بوکان هست که به علت جذب آب زیاد مقاومت کمی در برابر شرایط آب و هوایی داشته و بهتر است در مکان‌های داخلی ساختمان استفاده شود و یا در صورتی که میخواهید در نمای بیرونی ساختمان از این سنگ استفاده کنید.

 

بهتر است در مکان هایی که رطوبت کمی دارند مورد استفاده قرار گیرد و سطح سنگ نانو شود که جذب آب آن کم شود و مقاومت سنگ بالا رود.سنگ‌های ترامیت به دلیل سفید بودن و قیمت مناسب , جز سنگ‌های نسبتا پر فروش بازار هستند که در استفاده از آنها باید دقت کافی را داشته باشید

خرید سنگ برای نمای ساختمان

حال اگر تصمیم خود را مبنی بر استفاده از سنگ برای نما گرفته‌اید مطابق با بودجه و شرایط آب‌وهوایی منطقه خود خرید کنید. می‌توانید به صورت حضوری به سنگ فروشی‌ها و سنگبری‌های واقع در اصفهان شبیه شهرک صنعتی سنگ رضوانشهر مراجعه کنید یا با مشاهده انواع سنگ و قیمت‌های آن‌ها دریک فروشگاه معتبر آنلاین سنگ فروشی، به صورت غیرحضوری اقدام به خریدی مطمئن کنید.جهت خرید سنگ می‌توانید با مراجعه به وب سایت سنگ فروش دات کام نسبت به خرید سنگ خود اقدام نمایید.

سخن پایانی

اگر قصد خرید بهترین سنگ نما برای ساختمان خود را دارید، اطلاعات خود را افزایش دهید و تنها به پیشنهادات دیگران بسنده نکنید. انتخاب سنگ نما، یک کار حساس و ظریف بوده و نیازمند صرف زمان کافی است. یک انتخاب درست می‌تواند زیبایی و چشم‌نوازی ساختمان شما را دوچندان کند.

دکمه بازگشت به بالا