عمومیکسب و کار برتر

نکات مهم ساخت کتراک یا مایع تخریب کننده بتن

کتراک چیست؟ رعایت نکات مهم هنگام ساخت کتراک

کتراک از نمونه موادی است که با کمک آن می توان به پیمانکاران در راستای ساخت و ساز کمک فراوانی کرد و زمین را برای شروع پروژه های بزرگ ساختمانی آماده کند. کتراک به پیمانکاران کمک می کند که انبوه سازان را برای تکنولوژی های نو در صنعت ساختمان به اجرا در آورند. این ماده کاربردی ویژگی ها و شرایط خاصی دارد که برای استفاده از آن دانش و اطلاعات اولیه لازم و ضروری است. در این مقاله قصد داریم شما را با کتراک آشنا کنیم و به توضیح تمامی موارد مرتبط با آن بپردازیم. پس اگر در زمینه خرید کتراک و خود این ماده شیمیایی اطلاعی ندارید، پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید تا نحوه استفاده و نکات مهم را فراگیرید.

تخریب بتن با اسید | تخریب بتن با کتراک

کتراک چیست؟

کتراک یک ماده شیمیایی پودری است که جهت تخریب بتن یا سنگ مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که این ماده شیمیایی پودری با آب مخلوط شود، یک مخلوطی همگن به دست می آید. مخلوط به دست آمده که از طریق واکنش های شیمیایی حاصل شده است با ایجاد یک نیروی کششی در بتن یا سنگ، موجب خرد شدن بتن و سنگ می شود. با توجه به اینکه عملیات کتراک صدا و حرارتی تولید نمی کند اما مانند انفجار عملیات تخریب بتن یا سنگ را انجام می دهد.

از کتراک که قدرت تخریب بالایی دارد در معادن سنگ گرانیت، ساخت و ساز، راه سازی جهت تخریب و شکستن سنگ ها، ساروج یا بتن مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر مصارف کتراک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در مناطق سنگی که قصد حفر کانال یا چاه را داشته باشند.
 • بتن ریزی اشتباه که در سنگ برداری و حفاری شده است.
 • بتن ریزی اشتباهی که در تخریب قطعات سازه ای انجام شده است.

از کاربردهای کتراک می توان به تخریب صخره ها، تخریب در زیر آب، گودبرداری و استخراج انواع سنگ، احداث تونل و تخریب بتن های مسلح و غیر مسلح اشاره کرد.

دلیل محبوبیت مواد کتراک

مواد کتراک به دلیل استفاده آسان و کاربردی که دارد، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما در اینجا به چند مزیت استفاده از این ماده را شرح می دهیم:

 • کتراک به دلیل عملکرد ساده و بدون هیچ انفجاری، کاربرد گسترده ای دارد و سبب تخریب بتن و سنگ ها می شود.
 • به استفاده از نیروی متخصص و آموزش خاصی نیاز ندارد.
 • بسیار ایمن تر از مواد شیمیایی دیگر از قبیل باروت، دینامیت و دیگر مواد منفجره است و هیچ خطری ندارد.
 • هنگام استفاده از مواد کتراک در مراحل اولیه و برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید دقت کافی را داشت.
 • کتراک نسبت به روش های از بین بردن بتن اقتصادی تر است.
 • هنگام استفاده از آن صدای بسیار کم یا هیچ صدایی نخواهید شنید.

مواد تشکیل دهنده کتراک

هر نوع ماده ای که برای استفاده و کاربرد خاصی مورد استفاده قرار گیرد، از گرده همایی چندین مواد تشکیل دهنده ساخته می شود که کتراک از این قاعده مستثنی نیست و مواد تشکیل دهنده مختلفی دارد. از جمله مواد تشکیل دهنده کتراک می توان به اکسید کلسیم و آهک اشاره کرد که با کمی سیمان پرتلند مخلوط می شود.

قدرت تخریب کتراک

با توجه به کاربری آسان کتراک، قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و هنگام مخلوط شدن با آب قدرت انبساط 18000 PSI ارائه می دهد. این مواد پس از ریخته شدن در حفره سنگ و بتن، بدون صدا کار تخریب را انجام می دهد و به دلیل ایمنی مطمئنی که دارد، از دیگر ابزارهایی همچون جک همراه، دریل مکانیکی و انفجارهای عظیم صرفه بیشتری دارد.

نحوه استفاده از کتراک

برای استفاده از کتراک باید روش آن را فراگیرید که مراتب آن به درستی صورت گیرد. قبل از استفاده از این مواد تخریب کننده باید نوع، نحوه استفاده و کار شما مشخص باشد تا بهترین عملکرد را داشته باشید. در ابتدا 3 کیلو پودر کتراک با 1 لیتر آب مخلوط کنید تا یک مایع تخریب کننده یک دستی حاصل شود. این ماده پس از ترکیب با آب طی یک دقیقه آماده استفاده می باشد. مدت زمان تاثیر کتراک براساس نوع آن متفاوت است. اگر کتراک 30 دقیقه ای باشد، طی 10 الی 30 دقیقه تخریب صورت می گیرد و اگر 2 ساعته باشد، طی 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد و اگر از نوع 24 ساعته باشد بین 8 الی 24 ساعت تخریب صورت می گیرد.

رعایت نکات مهم هنگام ساخت کتراک

برای استفاده از کتراک لازم است هنگام استفاده نکاتی را رعایت کرده که به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. در اینجا ما به چند نمونه از این نکات اشاره می کنیم:

 • میزان مخلوط انواع کتراک باید 3 کیلو در یک لیتر آب باشد.
 • مخلوط در یک ظرف پلاستیکی تمیز انجام گیرد.
 • آب استفاده شده معمولی باشد.
 • آبی که برای مخلوط استفاده می کنید بایستی حرارتی بین 15 تا 40 درجه سانتی گراد داشته باشد.

میزان استفاده از کتراک برای مکان های مختلف

اگر سنگ، بتن یا ساروج در فضای بیرون باشد، میزان استفاده از مایع کتراک بین 7 تا 15 کیلو در هر متر مکعب می باشد. اما اگر سیمان یا سنگی که قصد تخریب آن را دارید درون خاک یا فضای بسته باشد، میزان استفاده آن برای هر متر مکعب بین 20 تا 50 کیلوگرم است.

مدت زمان تخریب کتراک

برای استفاده از کتراک باید این مایع درون سوراخ های کوچکی قرار گیرد که در یک دوره مشخص که کمتر از 24 ساعت است، به تخریب بتن یا سنگ بیانجامد. با توجه به اینکه این مایع درون سوراخ های سنگ یا بتن قرار می گیرد صدا و ارتعاش به مراتب کمتری نسبت به برداشتن سنگ و بتن دارد.

بهترین نوع کتراک

هر نوع کالا و موادی از کیفیت های مختلفی طراحی و ساخته شده اند که کتراک نیز همینطور می باشد. از بهترین نوع کتراک می توان به EXPANDO اشاره کرد که یک ماده عالی برای شکستن گرانیت و تخریب بتن است. این نوع از کتراک جایگزین عالی برای تخریب کننده های پر سر و صدا و پر خطر مانند مواد منفجره، اره های بتن و برش سنگ، چکش با جک است. همچنین با استفاده از این کتراک دیگر مشکلات ارتعاشی، خطرات ایمنی، محدودیت های صوتی، فضاهای محدود یا نگرانی های آلودگی محیطی وجود ندارد. از مزیت های خوب استفاده از کتراک EXPANDO می توان به سازگار بودن با محیط زیست و ایمن بودن آن اشاره کرد. همچنین آلودگی های سمی و گرد و غباری در این ماده به مراتب کمتر از دیگر مواد منفجرکننده است.

رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از کتراک

با توجه به این که کتراک یک ماده سفید رنگ است، باید هنگام استفاده از آن چه به صورت پودری و چه دوغاب نکاتی را رعایت کرد. از جمله این نکات می توان به عینک ایمنی اشاره کرد که برای چشم خطرناک خواهد بود. اگر در صورت استفاده از کتراک پودر آن به هوا پخش شد، برای جلوگیری از تنگی نفس و سوزش چشم از محوطه دور شوید.

هنگام مخلوط شدن پودر با آب یک ترکیب شیمیایی ایجاد می شود که گاز سمی از خود خارج می کند، از این رو لازم است عینک، دستکش پلاستیکی و ماسک استفاده شود. بهترین وقت برای استفاده از این پودر زمانی است که شکاف های سنگ، بتن ریز یا بدون شکاف هستند، در این صورت می توان شکستگی های یک دستی ایجاد کرد.

دیگر موارد مرتبط با کتراک

تا اینجای مطلب به توضیح کتراک چیست و نحوه مصرف و استفاده از آن را مورد بررسی قرار دادیم، در ادامه به مسائل بسته بندی، انبارداری و کیفیت آن می پردازیم.

 • بسته بندی انواع کتراک در بیشتر مواقع در کیسه های 25 کیلوگرمی عرضه می شوند و زمانی که برای انبارداری و نگهداری لازم است، حدود 6 ماه می باشد.
 • اگر حجم بالایی از کتراک را برای پروژه ای خریداری کرده اید، بهتر است در یک محیط سرپوشیده و به دور از تابش نور آفتاب و بارندگی و دمای خشک و خنک قرار دهید.
 • از هر شرکتی که کتراک را تهیه و خریداری می کنید باید به تاییدیه کیفیت آن توجه نمایید که از استانداردهای کیفی بین المللی برخوردار باشد.

کلام پایانی

کتراک ماده شیمیایی کاربردی است که برای تخریب سازی بتن، سنگ و ساروج مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین گزینه برای پیمانکارانی است که قصد ساخت و ساز ساختمان هایی را دارند که زیر ساخت آن از سنگ های بزرگ پر شده است. نحوه استفاده از کتراک شرایط و روند خاصی را می طلبد که در این مقاله به صورت مفصل به آن پرداخته شد.

منبع: CRACK-IT

دکمه بازگشت به بالا