عمومیکسب و کار برتر

نحوه نگهداری از شید گلخانه (افزایش طول عمر توری سایبان)

شید گلخانه یا توری سایبان چیست؟

این محصول که با نام های متعددی اعم از توری شید، شید گلخانه، توری سایبان، توری سبز، راشل گلخانه و غیره شناخته می شود، جهت جلوگیری از تابش بیش از حد نور آفتاب به روی محصولات گلخانه، ایجاد سایه و سایه اندازی در نقاط مختلف اعم از گلخانه، استخرهای پرورش ماهی، دامداری ها، منازل، پارکینگ ها، بالکن ها و غیره استفاده می گردد. این تجهیز تا حدودی به خنک سازی فضا نیز کمک می کند و باعث رشد بهتر گیاهان می شود.

شید گلخانه به اندازه کافی منعطف می باشد و استفاده و نصب آن را برای کاربران راحت کرده است. امروزه توری های سایبان جای حصیر را که در قدیم از آن استفاده می شد گرفته اند. در ساخت شید های گلخانه از الیاف نازک پلی اتیلن استفاده شده است. توری ها نیز از جنس HDPE هستند که هم کیفیت خوبی دارند هم در برابر اشعه (UV) خورشید مقاومت دارند.

عمدتا رنگ شید گلخانه سبز می باشد. شید گلخانه با فیلتر کردن بخشی از نور و گرمای خورشید منجر به کاهش دمای محیط از 5 تا 8 درجه سانتی گراد می شوند. شید گلخانه یا توری سایبان قادر به سایه اندازی 30 تا 80 درصدی می باشد در حالی که گیاهان برای فتوسنتز و رشد فقط به 1.5 تا 2 درصد نور خورشید نیاز مند هستند. نور مناسب برای گیاهان و محصولات گلخانه ای چیزی در حدود 400 تا 700 نانومتر بوده و تمامی نور هایی که بیشتر از این رنج هستند برای گیاه مضر می باشند.

معمولا شید های گلخانه را بر روی فضای بیرونی گلخانه نصب می کنند اما دیده شده که در فضای داخلی نیز افرادی اقدام به نصب آن ها کرده اند. اما باید بدانید که اتاثیر سایه در کم کردن دما و خنک سازی گلخانه در حالت نصب بر روی فضای خارجی گلخانه بیشتر است. لازم به ذکر است که روی طرفین دیوار ها هم اثر پوشانندگی ندارند.

شید گلخانه با طول 50 متر یکی از انواع توری های سایبان است که دارای عرض های استاندارد 10، 8، 6، 4 و 2 متر است که هر کدام از این موارد نیز دارای ضریب سایه اندازی مختلفی می باشند. این ضریب ها معمولا 30، 50، 65، 80 و 90 درصد به صورت رول شده می باشند.

تمام این ویژگی هایی که گفته شده باعث شده که علاوه بر کشاورزان افراد مختلفی در صنعت های دیگری هم از شید گلخانه یا توری سایبان استفاده کنند. عمده دلیل این موضوع قیمت خوب و منعطف بودن شید گلخانه می باشد. توری های سایبان یا همان شید گلخانه مقاومت خوبی از خود در برابر گرما و باران و غیره نشان داده است. به طوری که این توری های سایبان در دمای 25 الی 60 درجه سانتی گراد کارکرد مطبوع و مناسب خود را دارند.

منظور از درصد عنوان شده در انواع توری سبز گلخانه، میزان بازدارندگی نور می باشد. برای مثال توری گلخانه 80 درصد، 80 درصد از نور را گرفته و 20 درصد نور از آن عبور خواهد کرد و در نوع 30 درصد، معادل 70 درصد از نور از سطح آن عبور می کند. در ادامه با گروه صنعتی اکسیرساز شمال همراه باشید.

نحوه نصب شید گلخانه

نصب توری سایبان به دو صورت انجام می گیرد:

 1. نصب با گیره و کلیپس که دارای سایز های متعددی نیز هستند. روش استفاده از این گیر ها نیز راحت می باشد، به طوری که ابتدا توری را درون قسمت نر گیره می گذارید و بعد قسمت مادگی را روی آن و محکم فشار می دهید. روی این گیره ها نیز سوراخی به منظور رد کردن بست های پلاستیکی تعبیه شده است. این روش نیز مزایای خود را دارد. وزن کم، نصب راحت و آسان، مقاومت بالا، داشتن خاصیت آنتی یووی و غیره.
 2. نصب با قفل نایلون و فنر اگر می خواهید توری که نصب می کنید بد.ن چین خوردگی و چروک باشد و همچنین از استحکام بالایی نیز برخوردار باشد این روش، روش پیشنهادی ماست که دارای مزایایی نیز می باشد: به سرعت و سریع می توانید از این روش برای نصب استفاده کنید، ضد زنگ می باشد.

نحوه انتخاب توری سایبان

در انتخاب توری شید گلخانه فاکتورهای متعددی تاثیرگذار می باشند که از جمله آنها می توان به مواردی همچون وضعیت محصول و نوع محصول، ابعاد و اندازه گلخانه، شرایط آب و هوایی و میزان آفتاب اشاره نمود. لذا با تمام این تفاسیر و نکات اگر قادر به انتخاب نبودید می توانید با برقراری تماس با مجموعه پلاسفام که دارای کارشناسان فروش و فنی  می باشد در این زمنیه مشورت و راهنمایی های لازم را در این جهت دریافت کنید.

نحوه نگهداری از شید گلخانه (افزایش طول عمر توری سایبان)

جهت افزایش طول عمر توری سایبان می بایست به نکات زیر توجه نمود:

 • در زمان نصب توری گلخانه از برخورد محصول با اشیاء تیز خودداری نمایید.
 • انتخاب سایز توری مناسب، از پارگی و یا کش آمدن توری ها جلوگیری خواهد کرد.
 • در زمان عدم استفاده از توری، آنار جمع کرده و در محیطی دور از نور خورشید و همچنین حشرات نگهداری نمایید.
 • تماس توری با مواد شیمیایی، گوگرد، آهک، بنزین، انواع روغن، سیمان و غیره خطرناک بوده و باعث کاهش عمر محصول خواهد گردید.
 • سعی کنید شید گلخانه را در ساعات ابتدایی صبح یا انتهایی عصر نصب کنید. زیرا گرما می تواند باعث اشتباه در اندازه ها شود و بعد ها دچار مشکلاتی مانند کشیدگی نامناسب توری شوید.
 • همانطور که قبل تر نیز ذکر گردید سعی کنید شید را در فضای خارجی گلخانه نصب کنید نه فضای داخلی و بر روی سقف باشد. وقتی در فضای خارجی توری را نصب کنید می تواند به عنوان محافظ برای پوشش پلاستیکی گلخانه نیز عمل کند و از خطرات احتمالی مانند پارگی و پوسیدگی این پوشش جلوگیری کند.
 • نصب شید گلخانه به صورت شیب دار نیز می تواند یک حرکت هوشمندانه باشد زیرا باعث می شود آب و دیگر بقایای گیاهان و هر چیز دیگری روی آن جمع نشود.
 • اگر مجبور به نصب شید گلخانه با استفاده از پایه های نگهدارنده بودید، حتما از سیم بوکسل روکش دار یا لوله های فلزی که دارای پوشش پلاستیک هستند استفاده کنید.
 • برای نصب توری سایبان از گیره ها و بست های مناسب استفاده کنید.
 • در نگهداری از توری ها دقت کافی و لازم را به عمل آورید به دلیل حساسیتی که دارا هستند.
 • قبل این که از شید گلخانه استفاده کنید آن را به دور از نور خورشید نگهداری کنید و همچنین در دسترس حیوانات نیز نباشند.
 • اگر قصد شستن شید گلخانه خود را دارید آن ها را روی زمین قرار دهید و با مواد شوینده ای که دارای PH خنثی هستند و با بهره گیری از یک برس نرم و جریان ملایم آب آن را تمیز کنید.
 • برای به دست آوردن تراکم مورد نیاز شید گلخانه خود از لوکس متر یا مهندسان کشاورزی می توانید کمک بگیرید تا بهترین گزینه را متناسب با نیاز منطقه و نوع محصولتان خریداری نمایید.

کاربرد شید گلخانه یا سایبان گلخانه

 • معمولا گارانتی 5 ساله دارند.
 • در عین حال که سبک هستند، مقاومت خوبی دارند و سریع و راحت نصب می شوند.
 • قیمت مناسبی دارند.
 • وزن کمی دارند.
 • از هدر رفتن انرژی داخل گلخانه جلوگیری می کنند.
 • عمر مفید نسبتا خوبی بین 3 الی 5 سال دارند.
 • با استفاده از شید گلخانه بر روی استخر ها از ورود شاخ و برگ گیاهان و رشد جلبک ها جلوگیری می شود.
 • در دامداری ها و استخر های پرورش ماهی از آفتاب سوختگی، افزایش دما و غیره جلوگیری می کند.
 • به علت انعطاف پذیر بودنشان به راحتی می توان هر وقت که خواست جمعشان کرد و دوباره اقدام به نصب کرد.
 • از خطراتی که عوامل طبیعی مثل باد، باران، برف و غیره به گلخانه ها می توانند وارد کنند جلوگیری به عمل می آورد.
 • به طور کلی می توان گفت که راندمان مجموعه گلخانه را بالا می برد، وقتی مانع ورود نور و گرما به داخل می شود، کارایی فن و پد را بالا می برد.
 • پوشش به عنوان عایقی برای سرما و گرما
 • جلوگیری از تبخیر آب و در نتیجه آن کاهش مصرف آب به طرز چشمگیری
 • بالا رفتن بهره وری از گل و گیاهان
 • می توان از این توری های سبز سایبان به عنوان سایبان برای مهد کودک ها استفاده کرد.
 • از سوختن گیاهان و پوست میوه ها توسط افتاب جلوگیری می کند.
 • استفاده به عنوان پوشش در مراکز تفریحی و ورزشی مثل استخر ها
 • از هجوم پرندکان و دیگر حیوانات به گیاهان جلوگیری می کند.

با استفاده از توری شید گلخانه یا توری سایبان بعضی از میوه ها و محصولات کشاورزی به بازدهی بهتری رسیدند که به شرح آن ها می پردازیم:

 1. آلوئه ورا: یکی از محصولات کشاورزی که با استفاده از شید گلخانه به رشد مطلوب تری دست یافته است آلوئه ورا می باشد. این گیاه به تراکم نوری خاصی نیاز دارد که طبق تجربه به دست آمده از پرورش دهندگاه این گیاه توری سایبان با تراکم 60 درصد بهترین انتخاب برای این گیاه می باشد. البته که باید شرایط جغرافیایی محیط را نیز مدنظر داشت.
 2. خیار: همان طور که مستحضر هستید خیار یکی از سیفیجاتی است که مصرف بالایی در سراسر دنیا و کشور ما دارد، و رشد و پرورش آن به صورت گلخانه ای نیز مرسوم شده است. یکی از شرایط رشد خیار در گلخانه رطوبت بالا در فضا و خاک موجود می باشد به همین دلیل پرورش دهندگان رو به استفاده از شید گلخانه برای فراهم آوردن این شرایط شده اند. بهترین توری سایبانی که برای رشد خیار لازم است، شید گلخانه با 50 درصد سایه اندازی می باشد.
 3. گیاهان زینتی: آن دسته از گیاهان زینتی که برای رشد به شرایط خاصی نیاز دارند. استفاده از توری شید گلخانه منجر به افزایش دمای داخل گلخانه در مقایسه با محیط بیرون در فصل زمستان می شود.
 4. گل: می توان از تور هایی با درصد سایه اندازی محتلف با توجه به نوع گل مورد نظر شرایط مطلوب اعم از نور، رطوبت و دما را فراهم آورد.
 5. فلفل دلمه ای: فلفل دلمه هم از دسته سیفیجات پر مصرف می باشد ولی در دمای خاصی بین 21 تا 32 درجه سلسیوس عمل می آید که برای فراهم آوردن این دما در فصل تابسان نا گزیر باید از شید یا توری گلخانه استفاده کرد.
 6. انار: در باغ هایی که انار پرورش می دهند برای جلوگیری از سوختن میوه توسط آفتاب و ایجاد کرم از شید گلخانه استفاده می کنند. لازم به ذکر است که توری سایبان مصرف آب را تا 30 درصد کاهش می دهد.

تاثیر شید گلخانه بر کیفیت محصولات باغات

همان طور که گفته شد توری شید گلخانه یا توری سایبان تجهیزی است که از درختان و گیاهان در سرما، گرما، برف و باران و تگرگ، تابش خورشید، آفت ها و هجوم پرندگان و غیره محافظت می کند. به غیر از این موارد توری سایبان کیفیت محصولات را بالا می برد، در مصرف آب صرفه جویی چشم گیری دارد.

طبق تحقیقات و مشاهدات صورت گرفته در این زمینه استفاده از شید گلخانه یا همان توری سایبان بیش از 30 درصد و ماکزیمم 40 درصد کیفیت محصولات را افزایش می دهد. از این تجهیز می توان برای تمامی محصولات کشاورزی و باغات استفاده کرد. مثلا نقاطی از کشور که تابش آفتاب با شدت بیشتری صورت می گیرد و احتمال آفتاب سوختگی محصول بالا است. یا در نظر بگیرید منطقه ای را که از نظر جغرافیایی سردسیری است و بارش برف و باران زیاد است و می توان خطرات وارده از همین طریق را با نصب توری های سایبان کاهش داد.

استفاده از توری سایبان در کاربری هایی به غیر از کشاورزی

به غیر از کشاورزی می توان از شید گلخانه در مکان هایی به غیر از زمین های کشاورزی و مزارع نیز استفاده دارد که به آن ها می پردازیم:

توری سایبان دامداری: در دامداری ها قسمت هایی وجود دارد که فاقد سقف و پوشش می باشد که برای دام آزار دهنده است. تابش شدید نور خورشید و عدم وجود سایه منجر به بالا رفتن دمای بدن دام می شود که می تواند ایجاد بیماری کند. خطر بعدی برای دام ها هجوم پرندگان و حشرات است که می توان این موضوع را هم با نصب توری های سایبان یا شید گلخانه رفع کرد.

توری سایبان یا شید گلخانه پارکینگ: وقتی خودرو برای مدت طولانی در زیر تابش نور خورشید قرار بگیرید، علاوه بر این که خودرو به شدت گرم می شود و استفاده از آن برای مدتی سخت می شود در مواردی نیز به رنگ بدنه خودرو نیز آسیب می رساند هم چنین برای جلوگیری از برخورد تگرگ در فصل های غیر گرم سال می توان از توری سایبان استفاده کرد.

توری سایبان یا شید گلخانه استخر پرورش ماهی: استفاده از شید گلخانه یا توری های سایبان مزیت هایی برای استخر های روباز و استخر های پرورش ماهی دارند که در ادمه برخی از آن ها را می بینیم:

 • با توجه طبیعت بعضی از آبزیان که باید در دمای خاصی زندگی کنند، توری سایبان باعث کاهش دمای آب و جلوگیری از افزایش دمای آب می شود.
 • جلوگیری از رشد خزه ها در استخر با فیلتراسیون نو خورشید
 • صرفه جویی در مصرف آب (با جلوگیری از تبخیر آب)
 • از ورود گرد و خاک و شاخ و برگ گیاهان به دتخل آب جلوگیری می کند.
 • کور کردن دید پرندگان شکاری نسبت به آبزیان

 قیمتشید گلخانه

 همان‌طور که گفتیم درصد سایه اندازی در شیدها بسیار حائز اهمیت است؛ در واقع روی قیمت نیز تأثیر دارد. کیفیت و بافت‌های مورد استفاده در ساخت و همین‌طور الیاف و البته میزان طول و عرض و درصد یووی و درصد عبور نور و میزان سفارش شما قیمت شید گلخانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ضمن این که شما می‌توانید با خرید عمده این محصول را با قیمت کمتری سفارش دهید.

به‌طورکلی‌شید های گلخانه‌ای باید علاوه بر قیمت مناسب در برابر تغییرات مداوم دما مقاومت لازم را داشته باشند، ممکن است در حین نصب کشش زیادی روی شید ایجاد شده و یا این که کشیده شود؛ تصور کنید در منطقه‌ای گلخانه را احداث می‌کنید که گاهاً باد شدید وجود دارد؛ قطعاً اگر می‌خواهید شید خریداری نمایید، باید بدانید که شیدهای باکیفیت بالا و ساخته شده با الیاف پلی اتیلن در برابر بادهای شدید مقاوم هستند. از طرفی توری که می‌خرید باید تبادل حرارت کمتری داشته باشد، یعنی در برابر اشعه خورشید و دمای زمینه که از بالا ساطع می‌شود مقاومت نشان دهد.

نگهداری و مراقبت از شیدهای گلخانهای

باتوجه‌به بودجه‌ای که شما برای گلخانه‌تان تعیین کرده‌اید بهتر است که در حفظ و نگه‌داری شیدها کوشا باشید؛ به‌طورکلی توجه به‌اندازه شیدهای گلخانه‌ای در عمر آن ها تأثیر مستقیم خواهد داشت، شما از کشیده شدن در هنگام نصب جلوگیری می‌کنید و قطعاً اگرشید و توری تحت‌فشار نباشد عمر بیشتری خواهد کرد.

توری نصب شده نباید در طول روز با اجسام تیز و برنده برخورد داشته باشد؛ حشرات و موجوداتی هستند که دشمن شیدهای گلخانه‌ای بوده و به آن ها آسیب وارد می‌کنند، با سم‌پاشی و مقاوم‌سازی بموقع از ورود آن ها جلوگیری کنید. درصورتی‌که قصد شستشوی شید را دارید بهتر است از فشار معمولی استفاده کرده و در مورداستفاده از مواد شوینده شیمیایی نیز بااحتیاط عمل کنید. اسید، مواد شوینده و جرم‌گیر، بنزین و هرگونه مواد نفتی می‌توانند موجب آسیب وارد شدن به شیدهای گلخانه‌ای شوند.

 مقایسهشیدها بر اساس میزان UV

 وقتی در مورد میزان یو وی و یا مقاوم‌ساز اشعه صحبت می‌کنیم، در بسیاری از موارد محیط و میزان و شدت تابش آفتاب اهمیت ویژه‌ای دارد. معمولاً میزان سه درصد، برای بسیاری از مناطق کافی است. پس در هنگام سفارش حتماً بپرسید که آیا توری موردنظر استانداردهای لازم را در شهرهای بزرگ و دارای الودگی و نور آفتاب شدید دارد؟ از جمله علل استفاده از شیدهای گلخانه‌ای باید به مواردی کلیدی چون: محافظت از گیاهان در برابر دمای بالا و پایین‌تر از حد، بادوباران های شدید، طوفان، اشعه یو وی مضر، جلوگیری از ورود پرندگان و حیوانات و آسیب به گلخانه اشاره نمود.

 انتخاب توریشید بر اساس درصد سایه اندازی

 یک راه کلیدی دیگر برای انتخاب شیدهای گلخانه‌ای، دقیقاً همان گیاهی است که قصد کاشت آن را دارید. مدل‌های سی تا پنجاه‌درصد برای سبزیجات استفاده می‌شود، چون سایه اندازی در همین حد کفایت می‌کند، توری‌های 30 درصد برای مواردی نظیر گوجه، کدو و… مدل‌های بالاتر از 40 و 50 درصد برای کلم، گل‌های ارکیده، شمعدانی و گیاهانی استفاده می‌شود که نیاز به سایه کمی دارند.

اگر قصد پرورش گیاهان زینتی گلدانی را دارید پس این درصد را به‌خاطر بسپارید. درصدهای 80 و کمی کمتر نیز برای کاشت نهال، سرخس، نخل، درختان زیتون و حتی استفاده‌های دیگر انتخاب می‌شوند. چون محدودیتی در استفاده از شیدها وجود ندارد و حتی در استخرهای پرورش ماهی، به‌عنوان سایه‌بان برای سازه‌های ساختمانی نیز بهره‌برداری می‌گردند.

 

منبع: amazon

دکمه بازگشت به بالا