عمومیکسب و کار برتر

نحوه اجرای پارتیشن شیشه ای

ساختار پارتیشن شیشه ‌ای و نحوه نصب آن

  • ساختار پارتیشن های شیشه ای شامل موارد زیر می شود:
  • فریم آلومینیوم یا استیل
  • پنل شیشه‌ ای مات، سکوریت، لمینت، معمولی، رنگی
  • اتصالات و یراق آلات
  • درب و پرده کرکره ‌ای
  • واشر لاستیکی
  • چسب

اتاق دوش شیشه ای | در شیشه ای کشویی

فریم آلومینیوم

پارتیشن شیشه ای فریم‌دار آلومینیوم معمولاً در ساخت پارتیشن‌ های اداری جزء گزینه‌ های محبوب است. این ماده سبک است و استحکام کافی را برای پیکر بندی صحیح کلیه ساختار ایجاد می ‌کند. زنگ نمی ‌زند و پس ‌از مدتی دچار خوردگی نشده و همچنین خوردگی بر روی پنل شیشه ساختمانی نیز ایجاد نمی ‌کند. سطح قاب آلومینیوم گاهی اوقات با آنودایز و یا پوشش پودری پوشیده و تکمیل می ‌شود. رنگ ‌بندی آن مطابق با سلیقه سفارش ‌دهنده خواهد بود.

پنل شیشه ‌ای

پنل های شیشه ‌ای به ‌کار رفته در این سازه دارای طیف متنوعی از کاربرد است. مطابق با کاربردی که سفارش‌ دهنده انتظار دارد می ‌توان از شیشه‌ های سکوریت، لمینت، طرح‌ دار، مات، رنگی و معمولی در آن استفاده کرد.  البته بهتر است که از شیشه ‌های لمینت و سکوریت در این ساختار به کار برده شود. چرا که امنیت چنین حجم از شیشه به‌ کار رفته بسیار مهم است. خصوصاً در فضا های شلوغ و پر رفت ‌و آمد مهم است که با ضربه دچار مشکل و ترک ‌خوردگی و خرد شدگی نشود.

 این شیشه‌ ها دارای ویژگی ‌های عایق حرارت و صدا هستند و در برخورد اشیا و ضربه دچار پاشیدگی نمی ‌شود. در ساختار آن ‌ها یک ‌لایه پلاستیک بین دو پنل شیشه قرار گرفته تا در صورت ضربه تکه ‌های شیشه را در خود نگه دارد.

اتصالات و یراق آلات

 هر ماژول قاب‌ شده دارای اتصالات و یراق آلات شامل پیچ و مهره و سایر لوازم مانند چسب و نوار سیلیکونی شفاف و یا فوم اکریلیک برای ثابت کردن پانل ‌های شیشه و انتقال آن به قاب آلومینیوم است. نوار سیلیکونی اتصال عمودی بین دو پنل شیشه را پر می‌ کند تا از استحکام و مقاومت در برابر صدا اطمینان حاصل شود.

درب و پرده و سخت‌ افزار نصب

یک سیستم دیوار پارتیشن با پروفیل آلومینیوم ممکن است شامل درب‌ های لولایی با قفل و درب ‌های کشویی باشد. دستگیره ها در درب و پنل ها جا سازی‌ شده روی سطح قرار می گیرد. سیستم قفل معمولاً دارای یک قفل باریک هستند.

بنا بر طراحی و لزومات اجرا و مطابق با سلیقه و الزامات محیط می ‌توان از درب شیشه ‌ای لولایی، درب هوشمند و کشویی در ساختار استفاده کرد. امکان نصب پرده‌ کرکره نیز برای افزایش و کاهش دید و حفظ حریم خصوصی در پارتیشن‌ ها فراهم است.

مراحل نصب پارتیشن شیشه‌ ای

از آنجایی ‌که پارتیشن شیشه‌ ای دارای انواع متعددی نظیر نوع تک‌ جداره و دو جداره است در ساخت و اجرای هر کدام مقداری تفاوت وجود دارد. اما اگر بخواهیم به‌ صورت کلی مراحل ساخت و نحوه اجرای پارتیشن شیشه ای را جمع‌ بندی کنیم می‌ توان آن را در مراحل زیر خلاصه نمود:

 اولین قدم در ساخت پارتیشن همیشه طراحی اصولی و متناسب با ابعاد فضای کاربر خواهد بود. این طراحی شامل اندازه ‌گیری ابعاد قاب و تعداد پنل مورد نیاز، اندازه‌ گیری ارتفاع دیوار و محل نصب است.

 از آنجایی ‌که دیوار ها و ارتفاع سقف ممکن است در برخی ساختمان ‌ها در یک راستا نباشد توجه به این نکته مهم است که در نظر گرفت هیچ سقفی صددرصد صاف و مسطح نیست. بنابراین توصیه می ‌شود تا حد امکان از پارتیشن ‌های پیش ‌ساخته آن ‌هایی که تا سقف بمانند دیوار کشیده شده‌ اند استفاده نکنید.

 برای طراحی یک سازه دقیق، زمان زیادی صرف برنامه ‌ریزی و تغییر ابعاد می ‌شود. در این مرحله تعداد درب‌ ها، وزن پروفیل، قاب و وزن شیشه ‌ها، ابعاد آن ‌ها، تعداد اتصالات و همه‌ چیز درباره جزئیات پروژه اندازه‌ گیری می ‌شود.

برای ساخت فریم پروفیل های آلومینیوم و یا فولادی در اندازه‌ های مورد نیاز برش و جوش داده می ‌شوند و نمای کلی طرح مشخص می‌ شود. تطابق پنل شیشه با فریم انجام‌ شده بنابراین همه ابعاد کار از هر نظر بررسی می ‌شود. قاب آلومینیومی با پوشش پودری کاملاً رنگ می ‌خورد.

پس ‌از آنکه تمام ملزومات و مواد اولیه ساخته و پرداخته شد اینک زمان نصب می ‌رسد. برای نصب قاب آلومینیومی پارتیشن ‌های شیشه‌ ای یک قاب U شکل با استفاده از پیچ و مهره به دیوار و سقف و کف نصب می‌ شود و چهارچوب آلومینیومی درون آن قرار گرفته و پیچ و مهره می ‌شود.

 پنل شیشه را درون قاب قرار می ‌دهند. پنل شیشه در حدود چند میلی ‌متر کوچکتر از قاب است تا بتواند درون آن ‌جای بگیرد. برای اتصال پنل به قاب از یک لایه و نوار سیلیکونی بین فلز و شیشه استفاده می ‌شود. این کار هم برای استحکام اتصال و برای جلوگیری از آسیب و ترک‌ خوردگی شیشه و هم برای بهبود خواص ضد عایق پارتیشن شیشه ‌ای انجام می ‌شود.

و در آخر نصب پرده، نصب درب و دستگیره در مراحل آخر انجام می ‌گیرد.

فواید استفاده از شیشه در پارتیشن اداری

در بین طراحی لوازم و اجزای ساختمانی شیشه گزینه محبوب طراحان و معماران است. از جمله دلایلی که شیشه گزینه ‌ای مدرن و مناسب برای انواع پارتیشن اداری است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 استفاده از پنل های دیگری همچون ام دی اف و کناف، بخش ‌های مختلف از یک ساختمان را می‌ تواند تاریک و ناخوشایند کند. پارتیشن‌ های شیشه ‌ای اجازه می ‌دهد نور طبیعی در سر تا سر محل جریان داشته باشد و هزینه‌ های برق و روشنایی را کاهش می‌ دهد و این انتشار نور طبیعی روحیه کارمندان را بالا می‌ برد.

 از دلایل کلیدی محبوبیت پارتیشن شیشه ‌ای برای کارمندان این است که حس می ‌کنند عضوی از یک مجموعه هستند ودر عین ‌حال حریم خصوصی خود را دارند. شیشه خطوط دید را باز می‌ گذارد و در واقع محیط بزرگتر از آنچه که هست نمایش داده می ‌شود.

 یکی از ایراداتی که بر محیط ‌های اداری و شرکتی با پارتیشن ‌های ادغام‌ شده وارد است صدا ها و نویز های مزاحم در حین کار است. شیشه فضای محصور و ساکت ایجاد می کند بدون این ‌که کارمندان حس کنند که در یک باکس قرار گرفته ‌اند.

 پارتیشن‌ های شیشه‌ای انعطاف بالایی در پیکر بندی دارند. از آنجایی ‌که به‌ صورت مدولار ساخته می‌ شوند قابلیت جابجایی و ایجاد بخش‌های جدید را دارند.

 شیشه ماده ارزانی است که دسترسی به آن آسان است، هزینه نصب مقرون ‌به ‌صرفه‌ای دارد و نحوه اجرای پارتیشن شیشه ای ساده است.  پارتیشنی از نوع شیشه زمانی‌ که نیاز به بازسازی و طراحی پارتیشن در دفتر کاری هست گزینه مناسب از همه لحاظ محسوب می شود.

 نوع شیشه در نصب پارتیشن های شیشه ای

یکی از مهم ترین موارد در زمان نصب پارتیشن شیشه ای نوع شیشه می باشد. باید در نظر داشته باشید که تنوع موجود در شیشه ها بسیار بالا بوده و برای هر قسمت باید از شیشه ای خاص استفاده نمود. استفاده از انواع شیشه های موجود میتواند به شما در این موارد بسیار کمک کند. ضخامت های بسیار متنوع در شیشه های موجود برای مکان های مختلف بسیار مفید می باشد.

برای استفاده از شیشه های مختلف شما باید ابتدا با قابلیت های موجود در هر یک به خوبی آشنا شوید. در مجموعه پارتیشن ساز تمامی موارد و نکات موجود مربوط به هر نوع شیشه را برای شما شرح خواهند داد. قبل از استفاده از این محصولات می توانید از مشاوره های بسیار متنوع و مفیدی استفاده کنید. یکی از موارد بسیار مهم در مورد شیشه ها قیمت می باشد.

قیمت های بسیار متنوعی برای این محصولات در بازار وجود دارد. با توجه به کیفیت های موجود به راحتی می توانید از تنوع قیمتی آنها بهره مند شوید. برای نصب پارتیشن ها می توانید از طرح های بسیار زیادی که برای شیشه ها وجود دارداستفاده نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از طرح های مختلف و متنوع برای مکان های مختلف بسیار رایج می باشد. شیشه های موجود را می توان در دو حالت فریم دار و فریم لس مورد استفاده قرار داد.

هر یک از این حالت ها و مدل ها برای قسمت های مختلف مناسب می باشند. می توان رنگ بندی های بسیار متنوعی را در مدل های فریم دار تجربه نمود. در حالت های فریم دار باید ابتدا فریم های موجود نصب شده و بعد از آن شیشه ها در جای خود فیکس شوند. باید توجه داشته باشید که استفاده از حالت فریم لس می تواند برای شما بسیار کمک کرده و زمان نصب را نیز پایین بیاورد.

نکات تکمیلی نصب پارتیشن

طراحی پارتیشن

از آنجایی که هر یک از پروژه های ارجاع شده نیازمند پارتیشن دارای شرایط و نیازهای انحصاری خود هستند در زمان طراحی و انتخاب هر یک از سیستم های پارتیشن اداری طراح می بایست پس از بررسی دقیق محل قرارگیری پارتیشن شرایط اصولی و ایده آل را برای اجرا آماده نماید. نکات خاصی که باید در کف، سقف و دیواره ها اجرا شود کاملاً مرتبط با نحوه نصب و اجرا و همچنین وزن و نوع پروفیل پارتیشن متغییر بوده که باید در نظر گرفته شود.

بطور مثال برای نصب شیشه های سکوریت به طور معمول می بایست یک پروفیل 40X80 در زیر سقف به صورت تراز قرار گیرد که این پروفیل در سیستم های پارتیشن شیشه ای اصلاً نیاز نیست. بدین منظور در نظر داریم در این قسمت به شرح کلی مشخصات تمامی فضاهای معمول برای طراحی و اجرای پارتیشن فریملس شیشه ای بپردازیم .

    مشخصات سقف ها برای طراحی پارتیشن شیشه ای

با توجه به تجربیات کسب شده از مراحل مختلف دیزاین و نصب این قسم از پارتیشن ها و مشاهده فاینال کار و آمار قابل ارائه از میزان رضایت مندی اشخاص گوناگون به طراحان داخلی توصیه می گردد در طراحی پارتیشن شیشه ای به این نکته توجه ویژه ای معطوف گردد که اتصال پارتیشن به سقفها الزامی است زیرا به علت قطر بسیار کم پارتیشن های شیشه ای تک جداره در دهانه های بالای 5/2 مترطول لرزش ها بسیار مشهود می باشند.

در پارتیشن های تمام شیشه برای اتصال شیشه به سقف هر نوع سقف غیر معلق مانند گچی، کناف، کاذب و… مورد تایید است و نیاز به پروفیل آهن و آهن کشی وجود ندارد ولی برای انواع سقف های معلق مانند سقف های کششی پارچه ای، تایل های 60×60 و… حتماً یک پروفیل مستحکم در پشت سقف های کاذب مورد نیاز است.

    مشخصات دیوارها برای نصب پارتیشن شیشه ای

یکی دیگر از خصوصیات اصلی در نصب پارتیشن های تکجداره که باید بدانید این است که اتصال حداقل یک طرف پارتیشن به دیوار توصیه می گردد. برای داشتن یک پارتیشن شیشه ای مستحکم نیاز به دیوار محکم و قابل اطمینان داریم و اجرای این محصول در اغلب ساختمان های اداری و تجاری کشور ایران که معمولاً دیوارها با مصالح ساختمانی از جمله آجر و سفال ساخته می شوند بسیار مناسب می باشد ولی امروزه در ساخت برخی از برج ها دیواره های کناف و چوبی استفاده می گردد.

در مواردی که دیوارهای چوبی در داخل آن به کار رفته است برای اتصالات فی ما بین چوبها نیاز به بررسی میدانی وجود دارد و درخصوص آیتم هایی که از کناف در دیوارهای آنها استفاده شده است نیاز است که یک سازه مضاعف کناف درست در محل اتصال پروفیل به دیوارها قرار گیرد زیرا گچ برگ های کناف امکان پیچ شدن ندارند .

    مشخصات کف ها برای نصب پارتیشن شیشه ای

با توجه به اینکه در ایران کف سازی های کاذب چندان رایج نیست و غالباً کف سازی با مصالح ساختمانی انجام می شود نکته خاصی در مورد کف ها وجود ندارد ولی برای برخی کف سازی ها که از متریال خاص تهیه شده اند یا واحد به صورت استیجاری در اختیار کارفرما قرار گرفته است و نباید سوراخکاری روی آنها صورت گیرد می توان از چسب های مخصوص برای نصب پارتیشن استفاده کرد به صورتی که تفاوتی در ساختار اصلی پارتیشن شیشه ای فریم لس ایجاد نگردد.برای کف های کاذب و نمایشگاهی حتماً نیاز به کنترل میدانی وجود دارد.

پس از بررسی محل نصب پارتیشن های فریملس و شنیدن صحبت های کارفرما جهت رفع نیاز مجموعه فوق ، حال زمان تهیه نقشه های دوبعدی رسیده است و طراح با در نظر گرفتن چند اصل مهم که در زیر به شرح آن می پردازیم شروع به ترسیم نقشه ها می نماید.

دکمه بازگشت به بالا