فرهنگ و هنرکسب و کار برتر

طریقه دیزاین کردن منزل با صنایع دستی

دکوراسیون ایرانی با صنایع دستی و دست بافته‌های سنتی

بسیاری از افراد به خرید صنایع دستی علاقه دارند تا به صورت شخصی و با سلیقه خودشان دکوراسیون خانه را بچینند. دکوراسیون ایرانی و استفاده از دست‌بافته‌های سنتی، پارچه‌های سنتی و صنایع دستی یکی از انتخاب‌های افراد برای دکوراسیون منزل است. برای دکوراسیون ایرانی منزل معمولا به هنر ایرانی رجوع می‌شود و از صنایع دستی مناطق مختلف ایران استفاده می‌شود. انتخاب انواع گلیم‌ها و فرش‌های سنتی در دکوراسیون نقش مهمی دارند.

در مناطق روستایی ایران بسیاری از صنایع دستی با ظرافت و ترکیب‌های خاص بافته و ساخته می‌شوند که به عنوان اجزای دکوراسیون ایرانی در سراسر جهان شهرت دارند. این دکوراسیون ترکیبی محبوب در اروپا و آمریکا نیز هست و بسیاری از افراد علاقه دارند تا دکور منزل خود را با ترکیب صنایع دستی و دست‌بافته سنتی ایرانی طراحی کنند. صنایع دستی و هنر ایرانی محبوبیت خاصی در جهان دارد. فرش‌های دست‌بافت ایرانی با قیمت بالایی در همه جای دنیا خرید و فروش می‌شود و قدمت این هنر به سالیان دور می‌رسد. ترکیب هنر ایرانی و دکوراسیون مدرن جزو محبوب‌ترین انواع دکوراسیون میان هنرمندان و طراحان است.

تاثیر تمدن چند هزار ساله ایرانی بر دکوراسیون خانه‌

ایران در زمان‌های دور کشوری وسیع بوده و دارای تمدنی چند هزار ساله است. همین امر باعث شده تا هنر ایرانی در زمینه‌های مختلف نمود پیدا کرده و علاوه بر هنر معماری ایران که شاهکارهای آن همچنان در سراسر ایران موجود است، هنرهای دیگر نظیر فرش‌بافی، کار با فلزات و چوب و همچنین صنایه دستی دیگر به عنوان هنر ایرانی شناخته می‌شود.

در مناطق روستایی ایران بسیاری از صنایع دستی با ظرافت و ترکیب‌های خاص بافته و ساخته می‌شوند که به عنوان اجزای دکوراسیون ایرانی در سراسر جهان شهرت دارند. این نوع دکوراسیون ترکیبی محبوب در اروپا و آمریکا نیز هست و بسیاری از افراد علاقه دارند تا دکور منزل خود را با ترکیب صنایع دستی و دست‌بافته سنتی ایرانی طراحی کنند.

از آنجا که ایران دارای معادن و منابع طبیعی بسیاری بوده است، یافته‌های باستان‌شناسان نشان می‌دهد در شمال و مرکز ایران کار با فلز رونق بسیاری داشته است. وجود کانی‌هایی مانند مس، نقره، مفرغ، طلا و آهن باعث شده تا ساخت ظروف و ابزارهای فلزی از شغل‌ها و هنرهای مورد توجه ایرانیان باشد.

وجود دام برای گذران زندگی‌ ایرانیان صنایع دستی دیگر را ایجاد کرده است. هنر بافت گلیم و فرش در ایران به دوران نوسنگی می‌رسد و جزو معروف‌ترین هنر ایرانی‌ها محسوب می‌شود. بافت انواع گلیم و فرش از پشم بز و گوسفند از صنایع دستی ایرانیان بوده است. هر منطقه نیز نقش‌ها و طرح‌های گوناگونی را برای بافت گلیم و فرش دارد و تنوع این طرح‌ها بسیار زیاد است.

بافت انواع پارچه، فرش و گلیم صنعت دیگری را شکل داد. رنگرزی نیز جزو هنر ایرانی محسوب شده و رنگ کردن انواع پشم و پنبه با رنگ‌های طبیعی از توانایی‌های ایرانیان در زمان قدیم بوده است.  دست‌بافته‌های سنتی و پارچه‌های سنتی ایرانیان زبانزد جهانیان است و به عنوان یکی از محبوب‌ترین صنایع دستی در جهان به فروش می‌رسد.

سفالگری نیز یکی از صنایع دستی ایرانی بوده و از زمان قدیم در ایران رواج داشته است. این دکوراسیون ترکیبی از تمام صنایع دستی ایرانی است. هنر ایرانی با رنگ‌های زنده و گیرا دکوراسیون هر خانه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دکوراسیون ایرانی از متنوع‌ترین انواع دکوراسیون میان طراحان و معماران است.

اجزای هنر ایرانی در دکوراسیون منزل

گستردگی صنایع دستی ایرانی می‌تواند به چیدمان منزل کمک کند. برای این کار نیاز است تا با انواع ابزارها و طرح‌های ایرانی آشنا باشید. یکی از انواع هنر ایرانی پارچه‌های زربافت و هنر سوزن‌دوزی است. این طرح‌های ظریف می توانند جایگزین خوبی برای تابلوهای روی دیوار باشند. استفاده از وسایل سنتی و صنایع دستی انتخاب خوبی برای کامل کردن دکوراسیون ایرانی در منزل است. تنها چند قطعه پارچه سنتی به عنوان رومیزی می‌تواند تاثیر بسزایی در اجرای دکوراسیون ایرانی داشته باشد. از دیگر وسایلی که می‌توانید در دکوراسیون ایرانی جایگزین وسایل امروزی کنید به موارد زیر اشاره می‌شود:

  • چراغ‌های قدیمی می‌توانند جایگزین آباژور شوند.
  • کاشی‌کاری‌های قدیمی می‌توانند بر دکوراسیون منزل تاثیر بگذارند.
  • منبت‌کاری‌ها می‌توانند جای قاب‌های ساده را بگیرند.
  • انواع ظروف سفالی می‌توانند به جای ظرف‌های مدرن استفاده شوند.
  • گلدان‌های نقره با طرح‌ها و نقش و نگارهای خود نمادی از صنایع دستی ایرانی هستند.
  • سینی‌های مسی با طرح‌های ریز و نقش و نگار خود می‌توانند در دکوراسیون استفاده شوند.

با کمی خلاقیت هر فردی می تواند از اشیای قدیمی و صنایع دستی ایرانی در چیدمان و دکوراسیون منزل خود استفاده کند. استفاده از وسایل سنتی و صنایع دستی انتخاب خوبی برای کامل کردن دکوراسیون ایرانی در منزل است. تنها چند قطعه پارچه سنتی به عنوان رومیزی می‌تواند تاثیر بسزایی در اجرای دکوراسیون ایرانی داشته باشد.

روح اصیل صنایع دستی در دکوراسیون

دکوراسیون منعکس کننده روحیه و سلیقه صاحب خانه است. حال اگر از وسایل اصیل و بادوام نیز استفاده کند اصالت ضمیمه سلیقه او می شود. به کار بردن صنایع دستی در دکوراسیون به خانه گرما می بخشد. دلیل ایجاد این احساس هم طراحی بکر این صنایع است که از جوشش قریحه افراد بومی نشأت گرفته و هم نیروی دستان سازنده آن هاست که با دقت و طمأنینه هنر دست خود را خرج کارشان کرده اند.

تفاوت اصلی به کار بردن صنایع دستی در دکوراسیون با به کار بردن وسایل عادی در این است که صنایع دستی خوش ساخت هستند برای طراحی آن ها زمان زیادی گذاشته شده و مهمتر از همه هنر دست یک هنرمند هستند نه حاصل تولید یک ماشین. همین مسأله جذابیت آن را بیشتر می کند و علاوه بر چشم بیننده فکر او را هم درگیر می کند؛ به این دلیل است که لذت بیشتری در مشاهده یک گلدان میناکاری نسبت به یک گلدان معمولی وجود دارد. حال صنایع دستی در دکوراسیون منزل چه جایگاهی می توانند داشته باشند؟

میزهای دست ساز، تزیینی متفاوت

برای اینکه صنایع دستی در دکوراسیون خانه تان راه پیدا کند انواع میز پیشنهاد مناسبی برای شما خواهد بود. اگر به نماهای کلاسیک علاقه مند هستید می توانید از میزهای عسلی منبت کاری استفاده کنید. اگر به نماهای مسطح و صیقلی علاقه دارید می توانید از میزهای خاتم کاری یا معرق  های ظریف برای زیباتر کردن اتاق پذیرایی خود استفاده کنید. برای اتاق نشیمن هم ست میز ناهارخوری هر کدام از این صنایع دستی می توانند مناسب باشند.

البته صنایع دستی در ابعاد بزرگتر هزینه بر است و انتخاب وسایل اصلی و بزرگ خانه از صنایع دستی حسابی شما را به خرج می اندازد. اگر علاقه ای به تهیه ست  کامل میزهای صنایع دستی ندارید می توانید به یک میز کوچک اکتفا کنید. گاهی وسایل تکی جلوه بصری بهتری نسبت به ست  ایجاد می کند. میز سینی های مسی قلم زنی یا ملیله کاری هم تزیین زیبا و گران قیمتی برای چیدمان های سنتی تر هستند.

تزیینات دیوار با صنایع دستی

وقتی تصمیم بگیرید از صنایع دستی در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید آنقدر با تنوع محصول مواجه می شوید که دستتان حسابی برای انتخاب باز است. تابلو، ساعت و دیوارکوب های مناسب از صنایع دستی مختلف در بازار وجود دارد. کافی است حیطه علاقه خود را بدانید که صنایع چوبی دوست دارید یا فلز یا سفال و یا حتی پارچه؛ برای مثال آویز دیواری سنتی، تابلو و ساعت سوزن دوزی پته یا ست بشقاب ها و ساعت میناکاری،  ساعت خاتم کاری، بشقاب های سفالی در طرح های مختلف.

اگر دنبال نماهای تیره و مات هستید تابلوهای پارچه ای مانند پته یا سوزن دوزی یا  تابلوفرش می توانند مناسب باشند. اگر نماهای براق و رنگی دوست دارید بشقاب های میناکاری فلزی می توانند پیشنهاد خوبی برای منزلتان باشند. تابلوهای ملیله کاری فلزی هم در عین ظرافت جلوه هنری و جذابی روی دیوار  ایجاد می کنند. تابلوهای معرق هم در عین براق و پر نقش ونگار بودن نمای کلاسیکی را به خانه شما می دهند.

گلدان های بدون گل

یکی از در دسترس ترین شیوه ها برای جای دادن صنایع دستی در دکوراسیون خانه استفاده از گلدان است. از گلدان های غول پیکر که به تنهایی در کنار اتاق پذیرایی قرار می گیرند تا گلدان های کوچک و ظریفی که روی میز یا داخل بوفه می گذارند. اگر سبک خانه تان سنتی است و دوست ندارید رنگ های متنوع داشته باشید از گلدان های مسی قلمکار استفاده کنید تا ظرافت و زیبایی را به چیدمان منزلتان بدهد.

اگر اهل رنگ های شاد و متنوع هستید گلدان های سفالی میناکاری پیشنهاد مناسبی هستند که نشاط خاصی به دکوراسیون خانه تان خواهند داد. شاید دوست داشته باشید به منزل خود حال و هوای ساحلی بدهید؛ برای رسیدن به این منظور استفاده از سبوهای حصیری بهترین انتخاب است. گلدان های میناکاری فلزی با رنگ غالب آبی هم انتخاب خوبی است. صنایع دستی در دکوراسیون مدرن هم جای دارند؛ اگر دنبال گلدان های ساده تر هستید سفال های کلپورگان هم با سبک مینیمال و جذابی که دارند پیشنهادهای خوبی هستند.

صنایع دستی در آشپزخانه

آشپزخانه از  آن محیط هایی است که صنایع دستی در دکوراسیون آن کاربرد زیادی دارند. از ست قابلمه های مسی با رنگ اصیل که جنبه کاربردی دارند تا گلدان های شیشه ای که تنها به عنوان دکور استفاده می شوند. اگر آشپزخانه کوچکی دارید می توانید از انواع جعبه دست ساز و سنتی استفاده کنید تا هم تزیین آشپزخانه تان باشند و هم وسایل را در آن جای بدهید. مثلا سبدهای حصیربافی در دار بهترین صنایع دستی برای نگهداری برنج هستند که در سایزهای مختلف وجود دارند و حتی می توانید به عنوان جای نان هم از آن ها استفاده کنید.

جعبه های چوبی در دار برای تزئین روی کابینت مناسب هستند که در ضمن اینکه استفاده تزیینی دارند می توان خرده ریزهای آشپزخانه را هم در آن ها جای داد. سرویس کفگیر و ملاقه مسی هم از پرکاربردترین صنایع دستی برای آشپزخانه هستند که باز جنبه تزیینی هم دارند. سفره ها و رومیزی های پارچه ای قلمکار نیز یکی دیگر از صنایع دستی پر کاربرد در آشپزخانه هستند. سفره های پارچه ای یا حصیری زیبایی و اصالت ویژه ای را به آشپزخانه می دهند و در عین حال بهداشتی تر از سفره های پلاستیکی هستند.

کلام آخر

صنایع دستی تلفیقی از هنر و فرهنگ هستند به همین دلیل حس نشاط و سرزندگی در خود نهفته دارند. از طرفی به دلیل قدمت بالایی که در استفاده از آن ها وجود دارد معمولا به سلامت نزدیک تر هستند. مثل قابلمه های مسی یا سفره های پارچه ای و حصیری که طب سنتی به استفاده از آن ها تأکید می کند. بنابراین جای دادن صنایع دستی در دکوراسیون خانه می تواند از جنبه های مختلفی به بهتر شدن حال شما کمک کند.

دکمه بازگشت به بالا