عمومیکسب و کار برتر

درخت پسته چند ساله بار می‌دهد؟

یکی از سوالات پر تکراری که اغلب افراد به دنبال پاسخ درست آن هستند این است که درخت و نهال پسته بعد از کاشت چند سال زمان نیاز دارد که به خوبی بار بدهد؟ در پاسخ و جواب صحیح این سوال باید بدانید که که هر نهال جوان پسته بعد از کاشت حداقل به 4 الی 5 سال زمان نیاز دارد تا خود را با شرایط زیست محیطی و نوع آب و هوا وفق دهد تا بتواند بهترین باردهی را در هر هکتار و زمین داشته باشد.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد | برای باردهی درخت پسته چه باید کرد

 بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که مدت زمانی که در این مقاله گفته شد تقریبی بوده و در واقع سن دقیقی را نمی‌توان بازگو کرد حال برایتان این سوال بوجود می‌آید که چرا سنین باردهی نهال پسته متفاوت است؟ بهتر است بدانید که نوع نژاد این ارقام از نهال متنوع بوده و به همین خاطر زمان گلدهی متنوعی را دارد که باعث شده باردهی آن به طور میانگین تغیر کند به طوری که برخی بعد از 3 سال کاشت بار می‌دهند و برخی دیگر بعد از حدود 5 سال باردهی خود را آغاز می‌کنند.

انواع نهال پسته و باردهی آن در 5 سالگی

  • نهال پسته فندقی
  • نهال پسته اکبری

همانطور که در مقالات بالایی به آن اشاره داشتیم سن میانگین باردهی نهال پسته در 5 سالگی می‌باشد، حال طبق مطالعاتی که صورت گرفته است باید بدانید که نهال پسته فندقی و اکبری از جمله ارقامی هستند که در این سنین باردهی خود را آغاز می‌کنند.

 باید توجه داشته باشید که در سال اولی که شاهد باردهی نهال پسته خود هستید میزان باری که به جای می‌گذارد زیاد نبوده و برای هر درخت حدود 4 کیلو گرم می‌باشد که باید ان را با توجه بر لایه پوست خیسی که دارد محاسبه کنید؛ درواقع میزان خالص هر پسته خشک از هر درخت و نهال 5 ساله تا حدود 2 کیلو گرم باردهی دارد که این میزان باردهی نهال پسته در سال‌های اولیه است بعد از گذشت چندسال که نهال پسته شما 8 الی 10 ساله شد این میزان باردهی افزوده می‌شود؛ به گونه‌ای که باردهی نهال پسته فندقی در هر هکتار 3 الی 6 تن بوده است که این نشان از نژاد عالی این ارقام نهال پسته تجاری را دارد.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد | برای باردهی درخت پسته چه باید کرد

بررسی تفاوت باردهی نهال پسته فندقی و احمد آقایی

شاید برای خیلی از کشاورزان این سوال ایجاد شده باشد تفاوت باردهی در نهال پسته فندقی و احمد آقایی در چیست؟ ابتدا برای پاشخ به این سوال باید بدانید که پسته احمد آقایی یکی از انواع نهال‌هایی است که در دسته ارقام زودبازده و پر بار قرار دارد به گونه‌ای که سالانه از هر درخت نسبت 10 ساله 15 کیلو باردهی را داشته است و برای هر هکتار حدود 7 الی 8 تن می‌باشد.

تفاوت در این مسئله است که نسبت این نمونه از نهال پسته فندقی کمی بیشتر بوده است که باعث شده اغلب افراد باغدار برای خرید نهال پسته این نمونه یعنی احمد آقایی را انتخاب کنند چرا که با فروش ان باعث می‌شود تا به سود بالایی دست پیدا کنند از طرفی همین عامل مهم باعث شده تا قمیت این نمونه از نهال پسته از دیگر نهال‎‌ها متفاوت باشد و قیمت بالاتری را به خود اختصاص دهد که البته بهتر است به نوع باردهی و کیفیتی که در محصول خود دارد توجه ویژه‌ای را داشته باشید.

مراحل مختلف باردهی نهال پسته در سنین مختلف

  1. مرحله جوانی (نهال)
  2. مرحله بالغ شدن
  3. مرحله پیری

بهتر است بدانید که هر نهال و درخت پسته‌ای میران باردهی متفاوتی را در سنین مختلف داشته است به گونه‌ای که در مرحله اول نیاز به زمان 3 الی 5 ساله دارد که شروع به باردهی کند در این قسمت میزان باردهی که از هر درخت دارد تا 2 الی 3 کیلو گرم است.

در مرحله دوم که نهال پسته شما به اصطلاح بالغ شده است و در سن 17 تا 20 سالگی قرار دارد بالاترین میزان از باردهی را داشته به گونه‌ای که به ازای هر درخت تا حدود ۲۰ کیلو کرم باردهی و میوه خواهد داشت که کشاورزان در این دوره می‌توانند از اوج این نمونه از درختان نهایت برداشت را داشته باشند.

در مرحله آخر که به آن زمان پیری نهال پسته می‌گویند که سن آن حدود ۱۰ سال به بالا است و باردهی خود را در این زمان کاهش می‌دهد که باید با توجه به رسیدگی‌های لازم و انجام کار پیوند زدن نهال‌های پسته دیگری را احیا کرد و بعد از گذشت پنج سال مجدد از باردهی آن استفاده نمود.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد | برای باردهی درخت پسته چه باید کرد

نتیجه‌گیری

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله بازگو شد دریافتیم که اغلب ارقام نهال‌ پسته در سنین 5 الی 6 سالگی شروع به باردهی می‌کنند و در سنین جوانی یعنی 10 سال به بعد به اوج باردهی خود دست پیدا می‌کنند لذا این عامل باعث شده تا فروش نهال پسته در مراکز و مجموعه‌های مختلف گسترش پیدا کند و افراد از انواع و ارقام نهال پسته استقبال کنند.

 از طرفی دریافتیم که میزان باردهی در انواع و نژاد نهال پسته بسیار متنوع بوده و افراد با توجه به شرایطی که دارا هستند می‌توانند این نمونه‌ها را خریداری کنند برای ثبت سفارش به شماره‌ای که در انتها سایت فروش برتر نهال آورده شده است ارتباط حاصل فرمایید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا