عمومیکسب و کار برتر

قیمت ضایعات آهن چگونه تعیین می شود؟

قیمت ضایعات آهن و نحوه محاسبه آن

عوامل بسیار زیادی از جمله آن ها نوع، آلیاژ، جنس، روش های بسته بندی بر نرخ این محصولات اثر می گذارند، البته قیمت روز ضایعات آهن را می توانید در جدول مربوط به هر کدام از آن ها مشاهده کنید. ضایعات آهن پرس شده و پرس نشده یکی از انواع این دسته بندی  به حساب می آیند. قیمت روز قراضه آهن به صورت کیلویی در دسته های روغنی، سنگین، چدن، سوپر ویزه اعلام می شود.

ضایعات آهن علاوه بر این که در محیط های صنعتی یافت می شوند در مناطق مسکونی نیز یافت می شوند. آهن قراضه ها معمولا از پسماندهای مهم ساختمان سازی می باشند، که خرید و فروش آن در بازار خیلی مهم است. قیمت ضایعات آهن به زمان و محلی که در آن قرار دارد بستگی دارد.گفتیم که مواد قابل بازیافت را که دور ریخته اند، ضایعات می گویند. گروه صنعتی آتا ضایعات خریدار ضایعات آهن در کلان شهرهای تهران تمام ضایعات شما را به صورت نقد و یک جا خریداری می نماید.

قیمت ضایعات آهن به صورت کیلویی محاسبه می گردد. ضایعات آهن و قراضه ها کاربرد زیادی در تولید ضایعات فولادی مختلف دارد به همین دلیل اطلاع از نوسانات قیمت ضایعات آهن پرس شده و پرس نشده برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. ضایعات آهن به صورت کیلویی در بازار قراضه خرید و فروش می کنند پس بنابراین قیمت آن بر اساس وزن صورت می گیرد. ضایعات آهن علاوه بر ضایعات فلزی به جا مانده از صنایع، شامل ضایعات خانگی نیز می شود. بسیاری از لوازم خانگی غیر استفاده آهنی، نیز توسط ضایعات کاران جمع آوری شده به انبار های مخصوص و یا محیط های روباز منتقل می شوند. از عوامل تاثیر گذار بر قیمت هر کیلو ضایعات اهن  می توان به قطعات فلزی و وزن هر کیلو آهن اشاره کرد به طور مثال :

 • اگر این قطعه ضایعاتی موتور ماشین باشد و امکان استفاده مجدد از آن وجود داشته باشد، در این صورت قیمت آن بر اساس وزن محاسیه نمی شود
 • اگر ضایعات آهنی از ترکیب چند نوع فلز ساخته شده باشد، به دلیل داشتن ناخالصی قیمت آن نیز کاهش پیدا می کند.

به طور کلی می توان گفت قیمت هر کیلو ضایعات آهن ثابت نیست و با توجه به افزایش و یا کاهش قیمت بازار تغییر می کند. به طور مثال ممکن است قیمت هایی که در سایت های اینترنتی مشاهده می کنید، با قیمت های عرضه شده در بازار های آهن متفاوت است.

قیمت ضایعات آهن امروز | قیمت ضایعات آهن دسته دوم۱۴۰۱

قیمت روز هر کیلو ضایعات آهن چگونه محاسبه می شود؟

قیمت ضایعات آهن بر اساس واحد وزنی بر حسب کیلوگرم محاسبه می شود. انبار هایی که این ضایعات آهن را انبار می کنند، ضایعات آهن سبک و سنگین را بر حسب وزن آن به فروش می رسانند. در کشورهای پیشرفته دنیا، ضایعات فلزی و آهنی از یکدیگر جدا می کنند و آن ها را به صورت پودر در می آورند. اما در کشور ما ضایعات فلزی در کوره ها ذوب می شوند به همین دلیل عوامل تعیین کننده قیمت هر کیلو ضایعات آهن، وزن آن است.

 بسیاری از کارخانه ها که با استفاده از ذوب ضایعات آهن  محصولات گوناگونی تولید می کنند، ممکن است که انواع مختلفی از این ضایعات را نیاز داشته باشند و قیمت بالاتری بابت آن پرداخت کنند. برخی از این کارخانه ها از ضایعات برای تولید شمش فولادی استفاده می کنند و برخی دیگر از این کارخانه ها به منظور تولید پروفیل  و میلگرد خریداری می کنند. ضایعات آهن مصارف دیگری در صنایع خودرو سازی، ریخته گری، قطعات چدنی و فولادی ماشین سازی دارد به دلیل این که درصد زیادی از مواد مورد نیاز برای این صنایع در ضایعات مختلف متفاوت است، به همین دلیل موجب افزایش و یا کاهش کمی در قیمت  هر کیلو ضایعات آهن می شود.

روش های تعیین قیمت ضایعات آهن

روش تحویل در مقصد: خریدار و فروشنده پس از این که بر روی قیمت توافق کردند، ضایعات مورد نیاز خریدار به مقصد حمل می شود و محاسبه وزن ناخالصی ضایعات توسط کارشناسان کیفی کارخانه خریدار، انجام می شود. سپس بر اساس وزن بار و توافق صورت گرفته بر روی ناخالصی و هزینه کرایه کسر شده و در نهایت قیمت محاسبه می گردد.

روش خرید در مبدا: در این روش معمولا فروشنده در انبار خود، ضایعات آهن را در اختیار فروشنده قرار می دهد تا بررسی کیفی لازم در مبدا انجام شود. سپس با در نظر گرفتن وزن مورد نظر، بر سر قیمت توافق می کنند و حمل بار نیز معمولا توسط خریدار  انجام می شود. در ایران معمولا از روش اول برای خرید و فروش ضایعات آهن استفاده می کنند. در واقع به ضایعات قراضه نیز گفته می شود. خرید ضایعات آهن را می توان کالایی هم کاره دانست. به همین علت سهم بزرگی در زندگی روزمره ما دارد.از یک قوطی ساده ی مواد غذایی گرفته تا خودروی ساختمان که با این کالای بارارزش ساخته شده است.

همان طور که گفتیم ضایعات مواد مفیدی هستند ولی خطراتی را به همراه خود دارد. ضایعات آهن با وجود ارزش بالا و تامین کننده حجم زیادی از مواد اولیه کارخانه ها در کنار آهن خام می باشد. حضور بعضی از مواد سمی در ضایعات مانند جیوه،کادمیوم از جمله مواد مضر و سمی هستند که می تواند خطرات جدی و سمی و بیشماری را با خود به همراه داشته باشد. قیمت ضایعات آهن به عوامل مختلفی بستگی دارد اما در این بین 8 فاکتور مهم کلیدی ترین نقش تعیین قیمت ضایعات آهن سنگین یا ضایعات آهن را ایفا می کند

 • قیمت دلار در بازار روز
 • تورم موجود در بازار
 • قیمت گذاری در بازار
 • نیاز به خرید ضایعات در صنایع
 • حجم و میزان ضایعات
 • پیش بینی روند عرضه و تقاضا در ضایعات
 • کاربرد ضایعات قابل عرضه
 • نوع ضایعات و کیفیت آن

در طول سال به صورت میانگین حدود 3 تن ضایعات آهن درایران خرید و فروش می شود. بخش بزرگی از بازیافت با استفاده از این آهن قراضه ها تامین می شود آهن قراضه به آهن آلاتی گفته می شود که بر اثر بعضی از شرایط ، خواص خود را از دست داده و قابل استفاده نیستند و نیاز به بازیافت و تولید دوباره دارند.

درجهان آماده سازی قراضه ها جهت مصرف کارخانه ها به دو روش سنتی و مدرن انجام می پذیرد و با توجه به محدود بودن تولید قراضه به روش مدرن توسط کارخانه ها در ایران به نحوه ی قیمت گذاری و بهای تمام شده قراضه آهن در سطح کشور در سطح کشور به روش سنتی که عمده روش موجود در بازار های فعلی ایران می باشد. قیمت ضایعات آهن در کارخانه های فولاد سازی در ایران به پارامترهای فراوان مشهود و غیر مشهودی از جمله کیفیت، میزان ناخالصی، هزینه حمل و نقل، مدت پرداخت که در دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است بستگی دارد.

قیمت ضایعات بستگی به زمان و مکان مختلف بسیار متغییر است و نمی توان قیمت ثابتی برای هر کیلو فلز و یا آهن بیان کرد و این قیمت ها با توجه به عوامل مختلفی از جمله قیمت بازار از طریق مذاکره مستقیم بین خریدار و فروشنده و یا به طور غیر مستقیم به وسیله اینترنتی و یا مجازی تعیین می شود.. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که قیمت ها در وب سایت ها دیده می شود با قیمتی که در بازار های آهن به فروش می رسد یکسان نیست.

عوامل موثر بر قیمت ضایعات آهن

در کشور پیشرفته و کشور جهان اول امروز، مدیریت پسماند از نظر اقتصادی کاملا با صرفه است. در واقع نهادهای کنترل آلودگی با ارزیابی ساختار محاسبه قیمت ضایعات آهن با این مسئله برخورد می کند. یک مشکل اساسی در مدیریت پسماند جامع وجود دارد، تفاوت هزینه ای که ساکنان برای خدمات  می پردازند، تفاوت بین قیمت و هزینه واقعی نشان دهنده میزان یارانه یک محصول و یا خدمات است. هزینه های یارانه ای اغلب مانع رقابت صنعتی شده و در نهایت منجر به افزایش قیمت یک محصول و خدمات می شود. لازم است بدانید که قیمت ضایعات آهن با توجه به آخرین قیمت در بازار آهن محاسبه می شود. همچنین قابل ذکر است که ضایعات آهن در بازار بر حسب دسته بندی های زیر قیمت گذاری می شوند:

 • روغنی
 • سبک و سنگین
 • گالوانیزه
 • سفاله
 • سوپر
 • ویژه و قابل ذکر است که گفته شود محاسبه قیمت به صورت کیلویی می باشد.

ضایعات فلز، اصلی ترین ماده اولیه برای تولید محصولات آهن آلات می باشد به عنوان مثال کاربرد آن ها در صنایع ساخت و ساز، صنایع حمل و نقل، صنایع ابزار و آلات با ما همراه باشید تا در ادامه به موارد استفاده از آن بپردازیم.

صنایع ساخت و ساز: مهم ترین و اصلی ترین کاربرد ضایعات آهن آلات، در صنایع ساخت و ساز در پروژه هایی مانند پل سازی و جاده سازی می باشد.

صنایع حمل و نقل: در ضنایع حمل و نقل معمولا از قراضه های فلزی برای ساخت خودرو، هواپیما و سایر وسیله نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت ابزار و آلات: با پیشرفت علم امروز در ساخت ابزار آلات از ضایعات فلزی کمک می گیرند.

استفاده از این ضایعات آهنی از این جهت مهم است که در بسیاری  از صنایع مهم کشور به حفظ سلامتی محیط زیست و طبیعت کمک بزرگی می کند. بازیافت ضایعات می تواند از استخراج و استفاده بی رویه و زیاد از منابع طبیعی کشور جلوگیری کند. نکته بسیار مهم این است که همچنین استفاده از ضایعات آهن آلات برای ساخت و استفاده در هر صنعتی بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشد.

ضایعات کاران برای جمع آوری و خرید و فروش ضایعات به یک کامیون، وانت احتیاج دارند و علاوه برای تامین امنیت از تسمه ها و یا توری های باری استفاده می کنند. استفاده از ظروف جداگانه ویا سطل ها برای انواع مختلف فلزات به کم شدن مواد اضافی کمک می کند. عناصر جمع آوری ایمن عبارتند از: دستکش، کفش ایمنی، عینک ایمنی، ماسک جوشکاری، جلیقه بازتابی نیز ممکن است که لازم باشد.

ضایعات فلزی موادی هستند که قابلیت بازیافت را دارند و رها شده اند و بازیافت آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ارزش مادی ضایعات با یکدیگر کاملا متفاوت است، به عنوان مثال ضایعات کشاورزی و نساجی قیمت پایین تری دارند در حالی که ضایعات فلزی مانند مس، آلومینیوم، چدن و… قیمت بالاتری دارند.

بسیاری از ضایعات فلزی که در اطرافمون می بینیم همگی قابل بازیافت می باشند، شاید تصور کنید این دوریختنی های آهنی و یا فلزی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد اما تمام این تیکه های ریز و درشت در صورت جمع آوری شدن تبدیل به مصالح نو فلزی می شوند و بار دیگر در چرخه قرار می گیرند. نکته بسیار مهم این است که جمع اوری و بازیافت این ضایعات از سود نسبتا بالایی برخوردار است.

در حال حاضر به دلیل نوسانات قیمت ارز در جهان، بسیاری از مشاغل دچار افت درآمدی شده اند اما با این اوصاف می توان بر روی درآمد ضایعات حساب باز کرد، چرا که همان طور که گفته شد گروه بزرگی از این افراد از این راه کسب درآمد می کنند. اگر جمع آوری این دوریختنی ها بیشتر باشد حجم بیشتر از آن ها بار دیگر وارد  چرخه تولید می شود.

همان طور که می دانید ضایعات حاصل از نولید مصالح فلزی در همان جا به مرحله بازیافت باز گردانده می شود، اما قسمت های مهم ضایعات فلزی در همان جا پراکنده می شوند برای مثال، به هنگام نصب و بارگزاری مصالح فلزی در صنعت و ساختمان سازی همواره مقادیر زیادی از این مصالح دور ریخته می شوند. جمع این مقادیر در درجه اول از اهمیت زیادی بالایی برخوردار است و در الویت قرار می گیرد.

ضایعات میلگرد نه تنها در محیط های صنعتی بلکه در محیط مسکونی نیز یافت می شود. ضایعات میلگرد یک ضایعات مهم ساختمانی است که خرید و فروش این نوع از ضایعات بسیار مهم است. قیمت هر کیلو ضایعات میلگرد به زمان و مکان که در آن قرار دارد بستگی دارد و روز به روز قیمت آن بالا پایین می شود. مجموعه ضایعات آهن در کلانشهر تهران کلیه ضایعات شما را به صورت نقدی و غیر نقدی خریداری می کند.

برای انبار های ضایعات میلگرد ارزش هر قطعه دقیقا همان چیزی است که کارخانه های ذوب هزینه آن را پرداخت می کند. انبارهای ضایعات میلگرد هم چیز را بر اساس وزن می فروشند، بنابراین قیمت گذاری بر اساس قطعه و میزان سالمی و خرابی آن می باشد. بنابراین در واقع هر چه ضایعات میلگرد سالم تر باشد قطعات بازیافت آن راحت تر و کم هزینه تر است.

دکمه بازگشت به بالا