عمومیکسب و کار برتر

چطور کپی بگیرم؟

نحوه کپی گرفتن پشت و رو در مدل های جدید فتوکپی کانن

 1. اول از همه به سراغ آموزش نحوه کپی گرفتن پشت و رو در مدل های جدید دستگاه فتوکپی کانن می رویم. اگر دستگاه کپی که شما از آن استفاده می کنید نیز از مدل های جدید فتوکپی کانن است، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا به راحتی اسناد خود را به صورت پشت و رو کپی کنید.
 2. اول از همه دستگاه کپی کانن را روشن کنید و مطمئن شوید که کاغذ درون سینی این دستگاه قرار دارد.
 3. سپس کارتریج را هم بررسی کنید و مطمئن شوید که به اتمام نرسیده باشد.
 4. حالا سند مورد نظر را آماده کرده و درب ADF دستگاه کپی را باز کنید.
 5. سند مورد نظرتان را برای کپی گرفتن رو به پایین روی خط کش شیشه تنظیم کنید.
 6. در این مرحله از آموزش نحوه کپی گرفتن پشت و رو در دستگاه کپی کانن، درب ADF را ببندید. برخی از کاربران به اشتباه درب ADF را باز می گذارند که این مسئله موجب بروز می شود.
 7. دکمه کپی پشت و رو یا 2 sided Copy را در نمایشگر دستگاه کپی شارپ انتخاب کنید.
 8. حالا باید دکمه ی Sided to 2 Sided 1 و سپس  ok را بزنید.
 9. در ادامه مراحل کپی پشت و رو با فتوکپی sharp ، باید نوع برگه ها را در دستگاه تعریف کنید.
 10. با نمایش صفحه کلید اعداد، تعداد سری کپی یا تعداد دلخواه را انتخاب کنید.
 11. دکمه استارت را بزنید.
 12. سند را برداشته و سند بعدی را در دستگاه قرار دهید.
 13. مجددا دکمه استارت را بزنید.
 14. گزینه Read-End را انتخاب کنید تا عملیات کپی شروع شود.
انواع دستگاه کپی | دستگاه کپی ارزان
فتوکپی سیاه و سفید کانن مدل Canon imageRUNNER 2206

نحوه کپی گرفتن پشت و رو در مدل های قدیمی فتوکپی کانن

اگر از مدل های قدیمی دستگاه کپی کانن استفاده می کنید و با نحوه کپی گرفتن پشت و رو آشنایی ندارید، لازم است بدانید؛ که در مدل های قدیمی دستگاه کپی کانن قابلیت کپی پشت و رو وجود ندارد و خودتان باید به صورت دستی این کار را انجام دهید؛ برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا سند اول را روی شیشه فتوکپی بگذارید.
 2. سپس، برگه را در داخل سینی کاغذ قرار دهید.
 3. بعد از این که کپی انجام و برگه کپی شده از دستگاه خارج شد، سند دیگر را در جایگاه سند قبل قرار دهید.
 4. اکنون باید برگه ای که یک روی آن کپی شده است را برعکس دوباره در سینی کاغذ قرار دهید؛ اینگونه تصویر سند دوم بر روی طرف سفید برگه کپی شده چاپ می ‌شود.

  چگونه با دستگاه کپی کار کنیم؟ آموزش کپی گرفتن با دستگاه کپی HP ،Canon و …

با توجه به پیشرفت های اخیر در زمینه دستگاه های اداری همانند پرینتر ها، اسکنر ها و دستگاه های کپی، این دستگاه ها با ویژگی های مختلفی تولید می شوند. به عنوان مثال دستگاه های کپی، قابلیت کپی برداری به صورت رنگی یا سیاه و سفید، دوریه یا تک رو را دارند. تمام این ویژگی ها جهت راحتی کاربران هنگام کار با دستگاه ها لحاظ می شوند، بنابراین هنگام کپی گرفتن باید به آنها توجه کنید.

برخی از دستگاه های ادارای که امروزه تولید می شوند، چندکاره هستند. یعنی با استفاده از این دستگاه ها می توانید علاوه بر کپی، پرینت بگیرید ( مقاله را مطالعه نمایید . ) و اسناد خود را اسکن کنید. حتی برخی از این دستگاه های چندکاره قابلیت فکس ( مقاله را مطالعه نمایید . ) هم دارند. اصولا این دستگاه ها برای راحتی بیشتر کاربران، اشغال فضای کم تر و پایین آوردن قیمت طراحی می شوند و شما نیازی به خرید هر دستگاه به صورت جداگانه نخواهید داشت.

 برای کار با دستگاه کپی آماده شوید.

برای کار با دستگاه کپی انواع برندهای مختلف مانند توشیبا ، شارپ ، HP ، Canon و .. به طور کلی کافیست موارد زیر را دنبال کنید، اگر چه ممکن است در بعضی موارد جای دکمه و گزینه ها بر روی دستگاه و صفحه دیجیتالی آنها کمی متفاوت باشد.

۱- ابتدا صفحه اسکنر دستگاه کپی را پاک کنید. وجود لکه، اثر انگشت و هر چیز دیگری بر روی صفحه اسکنر، باعث کاهش کیفیت نسخه های کپی گرفته شده خواهد شد. برای پاک کردن صفحه اسکنر دستگاه کپی، کمی از پاک کننده شیشه را بر روی یک اسفنج یا یک دستمال تمیز و نرم بریزید و بر روی صفحه اسکنر بکشید. سعی کنید دستگاه را تمیز نگه دارید و از نوشته های چسبناک برای کپی گرفتن استفاده نکنید. زیرا این چسب ها باعث جذب گرد و غبار و کاهش کیفیت کپی می شوند.

۲- هر دستگاه کپی کاغذ مخصوص به خود را دارد. کاغذ ها می توانند در اندازه ها و وزن های مختلفی استفاده شوند. بنابراین انتخاب کاغذ، متناسب با ویژگی های دستگاه و نیاز کاربر باید انجام بگیرد. همچنین تعداد کاغذهایی که در دستگاه قرار داده می شوند باید متناسب با ظرفیت سینی دستگاه باشد.

۳- درباره کاغذ مناسب برای دستگاه کپی خود از فراهم کنندگان کاغذ ها پرس و جو کنید. اگر برای انتخاب کاغذ برای استفاده در دفتر خود محدودیت دارید، از دیگران درباره بهترین روش های کپی گرفتن پرس و جو کنید و روش های پیشنهادی را به کار بگیرید.

۴- از کاغذهای روشن تر برای چاپ متون و تصاویر استفاده کنید. زیرا این کاغذ ها با داشتن کنتراست بالا باعث بالا رفتن خوانایی متون چاپ شده می شوند. بهترین حالت استفاده از کاغذ سفید می باشد.

۵- برای کار با دستگاه کپی، اتصال دستگاه به برق را چک کنید و سپس دکمه Start را فشار دهید تا دستگاه روشن شود.

کار با دستگاه کپی را آغاز کنید

۱- دستگاه فتوکپی را برای کپی گرفتن آماده کنید. اسناد خود را دسته بندی کرده و آماده کپی کنید. اطمینان حاصل کنید که ورق ها کاملا صاف بر روی هم قرار گرفته و در یک خط قرار گرفته باشند. اگر اسناد شما به وسیله میخ کوب یا هر چیز دیگری بهم متصل شده اند آنها را از هم جدا کنید تا هر برگه به صورت جداگانه قابل استفاده باشد.

۲- امروزه دستگاه های کپی را می توان به دو نوع تقسیم کرد. برخی از دستگاه ها دارای سیستم تغذیه اتوماتیک یا همان ADF می باشند و برخی از داشتن این ویژگی محروم اند. اگر دستگاه شما دارای ADF نباشد، مجبورید برگه های کاغذ را یکی یکی روی شیشه ی دستگاه بگذارید. اما اگر دارای ADF باشد، کاغذ ها را بصورت دسته ای در دستگاه قرار دهید تا فرآیند کپی انجام بگیرد. در صفحه اسکنر معمولا یک خط کش بخ صوزت عمودی و  افقی وجود دارد که اندازه کاغذه ها بر روی آنها درج شده است، با توجه به نوع کاغد خود A3 ، A4 ، A5 و.. آنها را روی صفحه اکسنر تنظیم کنید چراکه در صورت تنظیم نامناسب ممکن است بخشی از کاغذ کپی گرفته شده سیاه به صورت ناقص کپی گرفته شود.

۳- قبل از انجام فرآیند کپی، باید برخی مسائل مشخص شود. تعداد کپی هایی را که می خواهید مشخص کنید. حداکثر تعداد کپی هایی که می توانید در یک فرآیند فتوکپی بگیرید، معمولا بستگی به ظرفیت دستگاه دارد و مشخص است.

۴- تنظیم درست کنتراست، می تواند باعث خوانا تر شدن متون و بهتر دیده شدن تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ شود. در اکثر دستگاه های کپی، تنظیم کنتراست از طریق منو انجام می گیرد. بسته به نیاز خود می توانید کنتراست بالا یا پایین را انتخاب کنید.

۵- برخی از دستگاه ها تنها قادر به انجام کپی به صورت سیاه و سفید هستند ولی برخی دیگر توانایی کپی گرفتن به صورت رنگی را هم دارند. اگر دستگاه شما هم قابلیت گرفتن کپی به صورت رنگی و هم سیاه و سفید دارد، مشخص کنید که چه نوع کپی مد نظر شما می باشد. دکمه مورد نظر را فشار دهید و نوع رنگ کپی را مشخص کنید.

۶- برخی از دستگاه های کپی قابلیت کپی گرفتن به صورت دو رویه را دارند. این دستگاه ها معمولا به صورت پیش فرض به صورت تک رو کپی می گیرند. اگر مایل به انجام کپی به صورت دو رویه هستید، تنظیمات مورد نیاز برای این کار را انجام دهید.

۷- برای اینکه دستگاه به خوبی از اسناد شما کپی گرفته شود، باید اندازه کاغذی را که بر روی آن متن را چاپ خواهد کرد بداند و براساس آن به صورت خودکار بزرگنمایی یا کوچک کردن تصاویر را انجام دهد. بنابراین مشخص کردن اندازه کاغذ مورد استفاده در دستگاه بسیار مهم است. پس اندازه کاغذ را در دستگاه تنظیم کنید.

۸- پس از انجام تنظیمات، دکمه کپی را فشار دهید تا فرآیند کپی آغاز شود.

۹- در صورتی که نیاز به توقف عملیات کپی باشد، بسته به نیازتان می توانید از دکمه های Stop یا Cancel استفاده کنید.

پیشنهاد می شود قبل از اینکه به تعداد دلخواه کپی بگیرید ، یک کپی به عنوان نمونه، بردارید تا از کیفیت خوب کپی اطمینان حاصل کنید. در صورتی که از کیفیت کپی رضایت ندارید، تنظیمات خود را تغییر دهید.

دکمه بازگشت به بالا