سلامت و دانشکسب و کار برتر

ماساژ صورت برای جوانسازی و کلاژن سازی پوست

شاید در میان کارهایی که برای زیبایی و سلامت پوست خود انجام می‌دهید به ماساژ پوست با کرم ماساژ صورت کمتر اهمیت دهید و آن را نادیده بگیرید. اما بدانید که تنها با انجام چند تکنیک و حرکت ساده در ماساژ صورت می‌توانید پوستی شاداب،سالم و جوان داشته باشید.  جالب است بدانید که در صورت 300 نقطه‌ی فشار داریم که هر یک از این نقاط به عضوی از بدن ربط پیدا می‌کند و با ماساژ دادن آنها خستگی و پف در صورتتان از بین می‌رود و اصطلاحاً ریلکس خواهید شد.

اگر ماساژ صورت به درستی و اصولی انجام شود به جذب بهتر کرم‌ها و سرم‌هایی که در روتین زیبایی خود از آنها استفاده می‌کنید کمک کرده و همچنین با تحریک جریان خون منجر به کلاژن‌سازی و جوان‌سازی خواهد شد. ما در این مطلب یک نوع ماساژ صورت که منجر به افزایش جریان خون و کلاژن‌سازی می‌شود را به شما آموزش خواهیم داد تا با انجام مستمر آن در روتین زیبایی خود پوستی سالم‌تر داشته باشید. اما قبل از آموزش ماساژ با مولتی کیور اکلادو؛ بهتر است از مزایای آن بدانید.

فواید ماساژ صورت | فیلم ماساژ صورت برای کلاژن سازی

فواید ماساژ صورت

 • کاهش تنش: شاید اولین و مهمترین مزایای هر ماساژی ریلکس کردن عضلات باشد. در واقع وقتی عضلات صورت شما متشنج می‌شود بیشتر دچار چین و چروک خواهد شد و خسته به نظر خواهد رسید. به همین دلیل توصیه می‌شود 1 تا 2 دقیقه در روز پوست صورت را ماساژ دهید.
 • افزایش جریان خون: همانطور که گفتیم ماساژ باعث افزایش جریان خون در پوست می‌شود. در حقیقت شما با ماساژ پوست صورتتان مخصوصاً در نواحی اطراف چشم و دهان جریان خون و اکسیژن را افزایش می‌دهید و به جوان‌سازی این نواحی کمک می‌کنید.
 • لیفت طبیعی: بله درست خواندید! شما با ماساژ مداوم صورتتان به طور طبیعی در قسمت‌هایی از پوست صورت لیفت را شاهد خواهید بود. تحریک عضلات صورت با ماساژ منظم و اکسیژن رسانی به این نواحی تولید کلاژن را افزایش داده و در نهایت باعث جوانسازی پوست شما خواهد شد.
 • جذب بهتر محصولات: اگر در هنگام استفاده از محصولات پوستی در روتین خود آنها را با ضرباتی ملایم و ماساژ بر روی پوست خود بمالید در واقع به جذب بهتر آنها در پوست کمک خواهید کرد. سرم و مرطوب‌کننده‌ها از جمله محصولاتی هستند که با این روش به راحتی جذب پوست خواهند شد.

بنابراین شما با ماساژ صورت در زمانی کم به پوست خود لطف بزرگی خواهید کرد و در راستای شادابی و جوان نگه داشتن آن قدم بزرگی برمی‌دارید. حال باید دید که کلاژن چیست و چرا کلاژن‌سازی در پوست اهمیت دارد.

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئینی است که بدن برای جوان و سالم نگه داشتنِ پوست به آن نیاز دارد. در واقع کلاژن رایج‌ترین و فراوان‌ترین نوع پروتئین در بدن است. این ماده در بسیاری از عضلات، استخوان‌ها، رگ‌های خونی و دستگاه گوارش یافت می‌شود. با این حال وقتی حرف از کلاژن می‌شود معمولاً جنبه‌ی مزایای آن برای پوست مد نظر است.

باید بدانید هنگامی که سطح کلاژن زیاد باشد، پوست نرم، صاف و شفاف خواهد بود. بنابراین، این ماده به مرطوب نگه داشتن پوست و افزایش خاصیت الاستیسیته یا کشسانی آن کمک کرده و در بدن به سلول‌های پوست کمک می‌کند تا خود را ترمیم کنند. با افزایش سن، بدن کلاژن کمتری تولید می‌کند و همین کمبود کلاژن منجر به بروز علائم پیری در پوست می‌شود. بنابراین ظاهر شدنِ چین و چروک، شل شدنِ پوست و از دست دادنِ خاصیت ارتجاعی نشانه‌های کمتر تولید شدنِ کلاژن در بدن است. به همین دلیل است که طی سال‌های اخیر کلاژن به عنوانِ ماده‌ای مهم برای مراقبت پوست دیده می‌شود.

مراحل انجام ماساژ صورت

قبل از انجام هر ماساژی بهتر است پوست خود را آماده کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم ابتدا پوست صورت خود را با شوینده‌ای مناسب بشویید و آن را از هرگونه آرایش و آلودگی تمیز کنید.

ژل شستشوی صورت کاپریس پاک کننده‌ای مناسب برای انواع پوست است. این محصول ژلی است غلیظ که پوست شما را از هر گونه آلودگی تمیز خواهد کرد و در نهایت پوستی شاداب و لطیف خواهید داشت.

بعد از این مرحله می‌توانید از سرم و روغن صورتی که در روتین پوستی خود دارید استفاده کنید و ماساژ صورت را انجام دهید. به منظور انجام ماساژ صورت مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا از انگشت میانی و اشاره‌ی هر دوست خود استفاده کرده، آنها را بر روی پیشانی میان ابرو هایتان قرار داده و آرام به سمت بیرون و شقیقه‌های خود با انگشتانتان ضربه بزنید.
 2. دوباره به سمت وسط پیشانی حرکت کرده و اینبار بالاتر بروید و همین حرکت را تکرار کنید.
 3. به مرکز پیشانی خود برگردید و با انگشت میانی و اشاره مانند مراحل پیش به سمت شقیقه‌ها بروید و اینبار به جای ضربه زدن با چهار انگشت با حرکت دورانی این نواحی را ماساژ دهید.
 4. بعد از اینکه کل پیشانی خود را با حرکات ضربه‌ای و مالشی ماساژ دادید نوبت به ناحیه‌ی زیر چشم می‌رسد. انگشتان اشاره‌ی خود را زیر چشم‌ها، روی استخوان گونه، قرار داده و از سمت بینی شروع کنید و به سمت گوشه‌های خارجی چشم خود بروید. این عمل را با حرکات ضربه‌ای ملایم انجام دهید و دوبار تکرار کنید.
 5. با همان انگشتان، این ناحیه را با حرکات چرخشی و دورانی به سمت بیرون و داخل ماساژ دهید. این مرحله را مانند همان مرحله‌ی ضربه زدن دو بار تکرار کنید.
 6. ناحیه‌ی بعدی برای ماساژ قسمت پایین استخوان گونه است. برای انجام این مرحله از انگشتان اشاره و میانه استفاده کرده و از قسمت پایین بینی شروع به زدنِ ضربه‌هایی ملایم بکنید و به سمت بیرون حرکت کنید و تا نزدیکی گوش‌ها بروید. همین حرکت را با ماساژ دورانی نیز تکرار کنید.
 7. حال نوبت به ماساژ قسمت چانه و خط فک است. انگشتان خود را زیر لب‌ها و روی گونه‌ی خود قرار دهید. سپس با حرکات ضربه‌ای به سمت لاله‌ی گوش بروید. همین حرکات ضربه‌ای را از سمت گوش به سمت چانه نیز تکرار کنید.
 8. در نهایت نیز از انگشت شست و اشاره‌ی خود کمک بگیرید و از سمت چانه و روی خط فک حرکت کنید و این بار این ناحیه را کمی فشار دهید و به آرامی نیشگون بگیرید. این حرکت را 4 بار تکرار کنید.

توصیه‌ می‌کنیم به منظور نتیجه‌گیریِ بیشتر و شادابی پوستتان ماساژها را در هنگام انجام روتین پوستی خود در صبح انجام دهید.

تحقیقات نشان داده است که تولید کلاژن در دهه‌ی 20 سالگی شروع به کاهش می‌کند و شما در کنار داشتنِ رژیم غذایی سالم، روتین پوستی منظم و انجام ماساژهای درمانی می‌توانید به داشتن پوستی سالم و جوان کمک کنید و بدانید که تنها با استمرار در انجام این حرکات و عادت‌های پوستی است که نتیجه‌ی آن ر

چروک صورت چگونه به وجود می‌آید؟

در ایجاد چین و چروک صورت علت‌های گوناگونی دخیل هستند. کلاژن مسئول حفظ قوام پوست می‌باشد. حال به هر علتی در روند کلاژن سازی اختلال به وجود آید، می‌تواند باعث چروک پوست گردد. با افزایش سن,کلاژن سازی دچار وقفه می‌گردد. به همین علت افراد با سنین بالا پوستی افتاده دارند. علاوه بر توقف کلاژن سازی علت‌های دیگری نیز در ایجاد چروک پوست مؤثر هستند، ازجمله:

– افزایش قدرت عضلات زیر پوست یکی از علت‌های ایجاد چروک صورت است. افراد عصبی و اخمو به علت استفاده زیاد از عضلات صورت دچار این حالت می‌شوند. با افزایش قدرت عضلات صورت، پوستی که روی این عضلات را می‌پوشاند دچار چروکیدگی می‌گردد.

– افرادی که قبلاً چاق بوده و لاغر می‌شوند، به علت از دست دادن چربی زیر پوست دچار افتادگی پوست می‌شوند و چروک به وجود می‌آید.

پوست‌های خشک نسبت به پوست‌های چرب زودتر دچار چروک می‌شوند؛ زیرا پوست‌های خشک آب کمتری را در سطح خود نگه می‌دارند.

فواید ماساژ لیفتینگ صورت در جوانسازی پوست و رفع چین و چروک

 • -بهبود حالت عضلات صورت
 • -لطافت پوست
 • -ریلکس شدن عضلات صورت و چشم‌ها
 • -تسکین سردردها و دردهای ناحیه صورت
 • -کاهش چین ‌و چروک ریز و کم‌عمق پوست صورت
 • -تحریک جریان خون
 • کاهش استرس و تنش

اقدامات قبل از ماساژ لیفتینگ صورت

 • پیش از ماساژ صورت، دست‌های خود را کاملاً با آب و صابون بشویید.
 • قبل از ماساژ، آرایش صورت خود را کاملاً پاک کنید.
 • قبل از شروع ماساژ، ابتدا پوست را با کرم مرطوب‌کننده بپوشانید و سپس شروع به تمرین کنید.
 • چنانچه پوست صورت شما دارای آکنه یا زخم است از ماساژ دادن صورت خودداری کنید.

روش ماساژ صورت

حرکات زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • چشمان خود را ببندید و کف دست‌ها را روی چشم‌ها قرار دهید. روی چشم‌ها فشار ملایمی وارد کرده و به آهستگی دست‌ها را بردارید.
 • شست خود را در وسط چانه قرار دهید و با حرکات چرخشی آن را ماساژ دهید.
 • چانه را به کمک انگشتان اشاره از مرکز به خارج فشار دهید.
 • با انگشت اشاره و میانی دو دست، ضربه‌های یکنواختی به پیشانی زده (حدفاصل دو ابرو) و آرام به سمت شقیقه‌ها پیش ببرید.
 • با کف دست‌ها، یکی به دنبال دیگری روی پیشانی را از رأس بینی تا خط رویش موها بکشید.
 • از رأس بینی شروع کرده و از ابتدا تا انتهای ابروها را با انگشتان شست و اشاره، نیشگون وار بکشید.
 • زیر استخوان‌های گونه را با ملایمت به‌سوی بالا فشار دهید و به مدت 30 ثانیه نگه دارید.
 • انگشت اشاره و انگشت میانی را دو طرف سوراخ‌های بینی قرار داده و در جهت زیر استخوان‌های گونه سپس بالاتر تا گوش بکشید و در انتها در ناحیه شقیقه‌ها یک حرکت دایره‌وار انجام دهید.
 • نوک سه انگشت خود را بر روی بخش فوقانی پیشانی قرار داده و با کمی فشار به سمت شقیقه‌ها و پایین بکشید.
 • انگشتان را روی نقطه شروع ابروها گذاشته و به سمت شقیقه‌ها بکشید.
 • انگشت اشاره را از وسط لب‌ها به سمت گوشه لب‌ها و بالا بکشید و 30 ثانیه نگه دارید.
 • از چانه شروع کنید و کف دستتان را روی استخوان‌های گونه و خط فک به سمت شقیقه‌ها و گوش مالش دهید.
 • نوک انگشت سبابه را روی چانه قرار داده و به سمت بالا تا پایین استخوان‌های گونه، بالا بکشید و 30 ثانیه نگه دارید.
 • برای از بین بردن خط خنده در کنار لب‌ها، گونه‌ها را از هوا پر کرده تا 15 بشمارید و یک دفعه هوا را خارج کنید. یا با انگشت اشاره به شکل دورانی به طور قرینه ماساژ دهید و تا بالای گونه‌ها و گوشه خارجی چشم ادامه دهید.

ماساژ چشم‌ها

کف دست خود را روی چشم‌ها گذاشته و با اعمال فشاری ملایم به صورت چرخشی آن را مالش دهید.

شست و انگشت اشاره خود را روی پلک پایین و بالا قرار داده و با حرکات ملایم رو به بالا و پایین، بدون اعمال فشار، چشم‌ها را مالش دهید.

با چشمان کاملاً باز یا نیمه بسته، انگشت اشاره را در قسمت راست چشم قرار داده و سپس چشم را به سمت راست بچرخانید و در مقابل فشار انگشت روی کره چشم، اندکی مقاومت کنید. برای چشم چپ نیز همین عمل را تکرار کنید. این تمرین را سمت گوشه‌های داخلی چشم نیز انجام دهید.

روش های پیشگیری از چروک صورت، جوانسازی و لیفتینگ

برای پیشگیری از چروک صورت باید عوامل ایجادکننده آن را از بین برد؛ یعنی به‌وسیله تغذیه مناسب ، عدم مصرف دخانیات ، داشتن روحیه‌ای آرام و غیره از به وجود آمدن چین‌وچروک جلوگیری نمود. در اینجا به 9 توصیه مهم در پیشگیری از چین‌وچروک پوست صورت که بسیار مؤثر هستند اشاره می‌کنیم:

– هیچ‌گاه شب‌ها ماده آرایشی یا درمانی به صورتتان نمالید؛ مگر آن که پزشک تجویز کرده باشد.

– صبح و عصر، صورت خود را با آب سرد یا شیر تازه بشویید.
– انجام روزانه ماساژ صورت باعث جوانسازی، لیفتینگ صورت و رفع چین و چروک صورت میشود.

– هرروز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با مقداری آب‌لیمو مخلوط کرده و بخورید. این مخلوط باعث آرامش اعصاب و منظم کردن کار روده‌ها در طول روز می‌شود.

– همیشه بعد از اولین شستشوی صورت در هنگام صبح یا پس از خروج از حمام صورت خود را با کرم مرطوب‌کننده بپوشانید.

– هیچ‌گاه برای خشک کردن صورت خود، حوله را با خشونت روی پوست نکشید؛ بلکه فقط آن را به نرمی با پوست خود تماس دهید.

– هفته‌ای دو بار این محلول را روی پوست صورت بمالید: گلاب ۱۰۰ گرم، روغن بادام تلخ ۲۵ گرم.

– از یک کرم به‌طور منظم استفاده کنید. انواع کرم های لیفتینگ و ضد چروک صورت را با مشاوره پزشک و داروساز می توانید از داروخانه ها و یا تهیه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا