سلامت و دانشکسب و کار برتر

آیا لنز رنگی باعث عفونت چشم میشود؟

درمان عفونت چشم در اثر استفاده از لنز باید در اولین فرصت ممکن انجام بگیرد. چراکه این عارضه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سلامت چشم شما وارد کند. استفادۀ نامناسب و رعایت نکردن مسائل بهداشتی هنگام استفاده از لنز باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای از جمله عفونت چشمی می­ شود. این عفونت‌ها ممکن است در شرایطی به نابینایی کامل ختم شود. به همین دلیل لازم است نوشته از لنزبیوتی را با دقت تمام مطالعه بفرمایید.

از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده | درمان خانگی عفونت چشم بر اثر لنز

چرا لنز باعث عفونت چشمی می‌شود؟

ابتلای چشم به انواع عفونت‌ها هنگامی صورت می­گیرد که عواملی مانند ویروس­ها، میکروارگانیسم­‌ها، باکتری­ها و یا قارچ­ها به قسمتی از چشم و یا محیط اطراف آن نفوذ می‌کنند. این عوامل به‌راحتی می­توانند لنز را آلوده کرده و در زیر آن جمع شوند. راه­های نفوذ عوامل ایجاد عفونت به چشم متعدد هستند. یکی از شایع‌ترین راه­های نفوذ عوامل عفونت به چشم استفاده از لنز تماسی آلوده ­است. بنابراین اشخاصی که به هر دلیلی از لنز استفاده می­کنند باید به طور مستمر آن را ضدعفونی کنند. درضمن لنزها باید در محیط استریل نگهداری شده و استفاده از آن با رعایت کامل اصول بهداشتی انجام شود.

عفونت چشمی ناشی از لنز چه علائمی دارد؟

عفونت چشمی ناشی از پوشیدن لنز عارضه‌ای است که در آن هر بیمار علائم خاص خودش را دارد. شما باید به محض مشاهده کوچکترین حالت غیرطبیعی در چشم‌های خود به بررسی مشکل پرداخته و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید. بخشی از علائم رایج که نشان‌دهندۀ عفونت چشمی ناشی از پوشیدن لنز است عبارتنداز:

 • قرمزی و تورم چشم
 • خارش چشم
 • بروز ترشحات غیرطبیعی و بیش از اندازه به رنگ سبز یا زرد تیره از چشم
 • آبریزش و یا خشکی چشم
 • سوزش
 • درد
 • حساسیت به نور
 • تاری دید و کاهش قدرت بینایی در موارد حادتر
 • کدر شدن قرنیه در وضعیت اورژانسی

چه کسانی مستعد ابتلاء به عفونت چشمی هستند؟

استفاده از لنزهای چشمی تماسی می­تواند خطر مبتلا شدن به انواع عفونت‌های چشمی را تا چند برابر بیشتر کند. در ضمن کسانی که قبلاً به انواع بیماری‌های چشمی مبتلا شده­اند، به احتمال زیاد دوباره به این عارضه مبتلا می‌شوند. بنابراین بعد از مبتلا شدن به عفونت چشمی لازم است، استفادۀ مجدد از لنز را به تعویق بیندازید. درنتیجه اشخاصی که از لنزهای تماسی استفاده می­کنند، باید نکات بهداشتی و مراقبتی را به طور دقیق و مو به مو رعایت کنند. اجتناب از خوابیدن در حالی که لنز به چشم دارید، و گذاشتن و برداشتن لنز با دست‌های ضدعفونی‌شده و تمیز از جمله این مراقبت‌ها است.

انواع بیماری‌های عفونی چشم ناشی از پوشیدن لنز و طریقه درمانشان!

در ابتدا باید بدانید گاهی عفونت بر اثر ورود ویروس به چشم بوجود می­آید. این نوع عفونت بوجود آمده راحت‌تر و گاهی حتی بدون استفاده از داروی خاصی بهبود پیدا ­می‌کند. به طور مثال، ورم ملتحمه چشم که از  اصطلاح « چشم صورتی» نیز برای نامیدن آن استفاده می­شود، از این نوع است. اما انواع عفونت­های چشمی وجو دارد که به دنبال استفاده از لنزهای آلوده چشم را درگیر می­کنند. در ادامه با انوع عفونت‌های ناشی از پوشیدن لنز و طریقۀ درمانشان آشنا می‌شوید:

 • بلفاریت و درمان آن: بلفاریت به التهاب پلک چشم اشاره دارد. این عفونت به واسطۀ خشکی چشم، ورود قارچ و یا انگل به چشم بوجود می­آید. لنزی که مدام حتی در موقع خواب استفاده می­شود، می­تواند باعث خشکی چشم شود. در ضمن  لنز آلوده نیز به راحتی می­تواند همچون ابزاری برای انتقال قارچ و یا انگل به چشم عمل ­کند. رشد باکتری در اطراف پلک و تغذیۀ انگل‌هایی که به درون چشم راه پیدا کرده‌اند، باعث گسترش این عفونت می­شنود. خوشبختانه این نوع عفونت تأثیری بر بینایی فرد ندارد؛ اما با این وجود بسیار آزاردهنده است. بلفاریت باعث کبره بستن در نواحی اطراف پلک می­شود.

بلفاریت چشم

روش درمان بلفاریت؛ اینگونه است که بعد از معاینه و تشخیص بلفاریت توسط پزشک، درمان آغاز می­شود. چشم‌پزشک اشک مصنوعی و یا قطرۀ استریل چشم  تجویز می­کند، تا التهاب و خشکی چشم را از بین ببرد. استفاده از قطرۀ آنتی­بیوتیک و کمپرس گرم نیز از راه­های دیگر درمان این نوع عفونت چشمی­است. کمپرس گرم باعث می­شود که کبره­های بسته شده از اطراف چشم جدا شوند. درضمن در اینطور مواقع دستگاه الکترونیکی که کاربردش گرم کردن و ماساژ دادن چشم است نیز مورد استفاده قرار
می­گیرد. مصرف شامپو بچه می­تواند در بهبود سریع‌تر این نوع عفونت مفید باشد.

 • ایریتیس: ایریتیس، یوئیت یا همان ورم عنبیه هنگامی اتفاق می­افتد که قسمت رنگی چشم به وسیله عفونت‌های قارچی و یا باکتریایی مورد حمله قرار بگیرد. اشخاصی که از لنز استفاده می­کنند باید مراقب باشند که به هیچ عنوان از لنز اشخاص دیگر استفاده نکنند. گاهی ممکن است این نوع عفونت چشمی به آسانی درمان نشده و پیامدهای بدتری مانند آب مروارید، آسیب عصبی، جدایی شبکیه و از دست دادن بینایی به دنبال داشته باشد.

ایریتیس

روش درمان ایریتیس؛ به واسطۀ داروهای استروئیدی که رایج‌ترینشان «پردنیزولون» است، انجام می­شود.

 • کراتیت: کراتیت در واقع نام دیگر التهاب قرنیه است. قرنیه یعنی بخش شفاف چشم که مردمک و عنبیه را می­پوشاند. منشأ کراتیت می­تواند باکتری، ویروس، انگل و یا قارچ باشد. خارج نکردن لنز هنگام شنا و یا استفادۀ مداوم و بدون استراحت از لنز می­تواند در ابتلاء به این عفونت مؤثرباشد.

کراتیت

درمان کراتیت؛ با مراجعه به پزشک و استفاده صحیح از داروی­های تجویز‌شده امکان‌پذیر است. اگر کراتیت در زمان مناسب معالجه نشود، می­تواند به بینایی آسیب جدی رسانده و موجب اختلال موقت و یا حتی دائمی در قدرت دید شما شود. گاهی برای کمک به بهبودی کامل درکنار تجویز دارو از چشم‌بند نیز استفاده می­شود. در نهایت در وضعیت خیلی وخیم پزشک ناچار به پیوند قرنیه می‌شود.

 • اندوفتالیمیتیس: اندوفتالمیتیس عفونتی است که باعث می­شود بخش سفید چشم دچار التهاب شود. این نوع عفونت باعث بوجود آمدن وضعیت اورژانسی برای شخص می­شود. لنزهای تاریخ گذشته علیرغم ظاهر سالمشان می­توانند وسیلۀ حمل باکتری­ها و چسبیدن آنها به سطح شفاف چشم شوند.

  اندوفتالیمیتیس

روش درمان اندوفتالیمیتیس؛ استفاده از آنتی‌بیوتیک­ و یا داروهای ضد قارچ است. در این روش معمولاً از تزریق مستقیم دارو به چشم استفاده می‌کنند. در وضعیت‌های وخیم­تر از نوعی جراحی به نام « ویتروکتومی» برای درمان این نوع عفونت استفاده می­شود.

استفاده نادرست از لنز های رنگی چه خطراتی دارد؟

اگر که وسواس بیش از حد در همه چیز امری مذموم است،اما در استفاده از لنزهای تماسی امری واجب است. بدین معنا که لنز را سر موقع، با دقت و با شستشوی دقیق در چشم قرار داد و از چشم خارج کرد. لنزهای تماسی را با نسخه پزشک متخصص چشم و از مکان های معتبر خریداری کنید. استفاده نادرست و عدم مراقبت از لنز ها شما را در معرض چندین بیماری جدی از جمله عفونت چشم و زخم قرنیه قرار می دهد. این شرایط می توانند خیلی سریع ایجاد شوند و بسیار جدی باشند. در موارد نادر ، این وضعیت می تواند باعث کوری شود.

چه مدت می توان از این لنزها استفاده کرد؟

درست مانند لنزهای تماسی معمولی ، لنزهای رنگی نیز می توانند شیوه و مدت زمان استفاده متفاوتی داشته باشند. مدت زمانی که می توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید بستگی به نوع لنزهای شما دارد. اما به طور کلی توصیه می شود که بیشتر از 8 تا 12 ساعت در روز از لنزهای تماسی استفاده نکنید. لنزهای تماسی رنگی در مورد مدت زمان استفاده از همان قوانین لنزهای تماسی معمولی پیروی می کنند.

مدت زمان استفاده لنزهای روزانه و ماهانه متفاوت هستند. لنزهای تماسی رنگی روزانه لنزهای یکبار مصرف هستند که پس از خارج کردن لنز از مایع آن باید فقط یکبار از لنز استفاده شود. از زمان قرار گرفتن این لنز بر روی چشم می توانید به مدت 8 ساعت از آن استفاده کنید. اما با این حال مدت استفاده در مارک های مختلف نیز متفاوت است. بنابر این قبل از استفاده از لنز به نکاتی که بر روی بسته بندی آن نوشته شده است توجه کنید. لنزهای رنگی روزانه برای مناسبت های خاص می تواند کاربرد داشته باشد.

لنزهای تماسی رنگی ماهانه  نیز برای کسانی که می خواهند به مدت طولانی تر از لنز استفاده کنند مناسب تر است. مدت زمان استفاده از لنزهای تماسی رنگی ماهانه نیز حدود 30 روز از زمان باز شدن بسته بندی لنز است. همچنین باید هر شب لنز را در محلول مخصوص لنز قرار داد.

منبع:

youtube.com

دکمه بازگشت به بالا