سلامت و دانشکسب و کار برتر

مضرات لوازم آرایش برای کودکان

چرا کودکان به لوازم آرایش علاقه دارند؟

علاقهٔ کودکان به لوازم آرایش ناشی از کنجکاوی آنها برای کشف محیط پیرامونشان است. آنها دوست دارند همه چیز را بچشند، لمس کنند و با یکی از حواس پنج گانه شان، هر چیزی را بسنجند و محک بزنند و کشف آرایش کردن و لوازم آرایشی هم یکی از این موارد است، به خصوص اگر خود شما یا یکی از اطرافیان از کرم پودر گیاهی آلوورا دریم مارس استفاده می کنید، حتی خیلی کم.

ردهٔ سنی پنج تا شش سال نیز دوره ای است که در آن کنجکاوی جنسی کودکان شکل می گیرد و آنان به دنبال بررسی و کشف تفاوت های جنسی خود با افراد بالغ هستند و به تبع آن سؤالات خاصی از والدین می پرسند. اما امروزه با توجه به رشد فرایندهای دیداری و شنیداری، کنجکاوی های جنسی به مراتب بیشتر شده و ممکن است بچه ها از سن دو تا سه سالگی به بعد این کنجکاوی ها را آغاز کنند.

این را هم بدانید که فرزند شما پسر باشد یا دختر، ممکن است نسبت به استفاده از لوازم آرایشی علاقه نشان دهند و لزومی ندارد به یک پسربچهٔ سه ساله بگویید: «پسرها آرایش نمی کنن!» یا «لوازم آرایش برای دخترهاست!» خیلی بهتر است اگر گاهی عقایدمان را برای زمانی نگه داریم که بچه ها بزرگ تر می شوند و سعی کنیم وقتی در مورد نقش های جنسیتی صحبت می کنیم از احساسات منقلب دور بمانیم و خودمان را کنترل کنیم.

مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی

محصولات آرایشی مملو از مواد تشکیل دهنده مضرر هستند که می توانند پوست کودک را تحریک کنند زیرا حساس تر است. موادی که در آرایش باید اجتناب کرد عبارتند از:

 • رهبری
 • تریکلوزان
 • پارابن
 • عطر ها
 • فتالات ها
 • عرقیات نفتی

اگر می دانید که کودک آرایش بازی می کند مهم است که از این مواد اجتناب کنید. اجتناب از آن ها به طور کلی یک قانون خوب است، زیرا بسیاری از آن ها سرطان زا هستند و اختلالات غدد درون ریز را مختل می کنند یا حداقل خطر تحریک پوست را افزایش می دهند. حتی اگر محصولی خود را به عنوان ارگانیک یا طبیعی به بازار عرضه کند باز هم ممکن است حاوی مواد شیمیایی خطرناک باشد.

لوازم آرایش اسباب بازی نیست!

برخی از محصولات مراقبت شخصی و بهداشتی مانند صابون و مواد شوینده حاوی بوره (بوراکس) هستند. بوراکس به افزایش خطر ناباروری، نارسایی کلیه ،شوک، مشکلات گوارشی، مشکلات پوستی، اختلالات چشم، ناراحتیهای تنفسی و حتی مرگ می انجامد که در صورت استنشاق یا بلعیدن می تواند باعث مسمومیت جدی یا نارسایی اعضای بدن شود.

ممکن است برای کودکان استفاده از محصولات زیبایی و مراقبت های شخصی والدینشان جذاب باشد، به خصوص که محصولات مراقبت شخصی به سبب اهداف تجاری اغلب در بسته بندی های زیبا و رنگ های جذاب ارائه می شوند. شامپو یا صابون مایعی که استفاده می کنید حتی ممکن است حاوی ذرات براق و درخشان باشد.

کودکان اغلب کنجکاو هستند که ببینند چه چیزی در آنها وجود دارد و چگونه می توانند به آن دست بزنند. اگر به محصولات مراقبت از ناخن مانند رنگ ناخن توجه کنید می بینید که آنها با رنگ های جذاب و بسته بندی های کوچک عرضه می شوند و حتی یک کودک نو پا به راحتی می تواند آن را برداشته و در آن را باز کند یا بدتر از همه آن را در دهان خود بگذارد.چهره ای که استفاده از رژ لب و ریمل به شما می دهد باعث می شود دخترتان مشتاقانه بخواهد خودش نیز آن را امتحان کند. اگر خودتان در کودکی سعی در انجام چنین کاری داشته اید دختر شما نیز متفاوت از خودتان نخواهد بود.

بچه ها نمی توانند روی جعبه آنها را بخوانند و نمی دانند که در هر محصول چه چیزی وجود دارد و یا به چه منظوری استفاده می شود. اگر آنها چیزی را رنگارنگ یا جذاب ببینند، مخصوصاً چیزی که به نظر می رسد عطر و بوی خوشی نیز دارد، اولین محرک و اقدام غریزی آنها ممکن است این باشد که آن را در دهان خود بگذارند. گاهی از خوردن این لوازم هیچ سرنخی نخواهید یافت، بنابراین در چنین مواردی اقدامات احتیاطی تنها راه محافظت از فرزندان در برابر صدمات ناشی از لوازم آرایشی است. پنکک گیاهی دریم مارس از بهترین نوع کرم ها میباشد.

مراقب تحریک پوست کودک باشید

هر چه کودک کوچک تر باشد پوست او حساس تر می شود. آن ها در مقایسه با بزرگسالان پوست نازک تری دارند و سیستم ایمنی آن ها به طور کامل توسعه نیافته است و باعث می شود آن ها کمتر بتوانند با محرک های محیطی مبارزه کنند. بنابراین حتی پس از شناسایی محصولات آرایشی ایمن برای سرگرمی کودکتان مهم است مراقب هرگونه تحریکی باشید. نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • فقط یک یا دو محصول برای آزمایش به فرزندتان بدهید. به این ترتیب تشخیص علت تحریک در صورت بروز آسان تر است.
 • کودک خود را برای بازی با وسایل آرایش تنها نگذارید. آن ها را زیر نظر داشته باشید تا ببینید آیا آن ها دچار هر نوع واکنشی می شوند یا خیر.
 • در مورد پوست های حساس بیشتر محتاط باشید. در حالی که کودکان به طور کلی – پوست حساس تری نسبت به بزرگسالان دارند، پوست برخی از کودکان تحریک پذیرتر از دیگران است. اگر این را در مورد کودک خود می دانید (مثل اینکه آن ها بیشتر مستعد ابتلا به آکنه یا اگزما هستند) از محصولات سنگین و روغنی دوری کنید و مراقب باشید.
 • اگر کودک شما فقط کمی رژ لب زد پس از اتمام بازی حتماً آرایش را پاک کنید. این امر- خطر واکنش بد را کاهش می دهد و همچنین اهمیت مراقبت از پوست خود را با افزایش سن به آن ها می آموزد.

دردسرهای استفاده از لوازم آرایش برای کودکان

لاک، برای اینکه ظاهری زیبا به ناخن ببخشد، باید ویژگی های خاصی من جمله شفافیت، مقاومت در برابر آب و… داشته باشد و برای رسیدن به چنين خصوصیت هایی، داشتن چند ترکیب شیمیایی ضروری است. یکی از این ترکیبات که متهم اصلی ایجاد مشکلات تنفسی در بچه ها است،« فرمالدهید» نامیده می شود که حتی میزان کم آن هم سبب تحریک، سوزش چشم و خارش، ریزش اشک و… می شود. فتالات، یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی موجود در لاک ناخن است که بر عملکرد کبد و کلیه اثر می گذارد و با وجود هشدارهای محققان، همچنان بعنوان حلال، در لاک ها استفاده می شود.

پوست بچه ها، به خصوص در ناحیه صورت، بسیار لطیف است و امکان دارد در اثر استفاده از لوازم آرایش، دچار حساسیت شود. این حالت، همیشه، در مرتبه اول استفاده، بروز نمی کند، ولی با گذشت زمان، قرمزی، خارش، تورم و… را برای فرزندتان به ارمغان می آورد. تشدید حملات آسم در بچه های مبتلا به نفس تنگی هم یکی ديگر از عوارض خطرناک استفاده از لوازم آرایش برای کودکان است.

آیا کودک نوپای من باید آرایش بازی کند؟

اگر کودک شما همیشه به دنبال برق لب یا سایه چشم شما است یک راه عالی برای تغذیه او خرید یک ست آرایش بازی است. این ها به طور خاص برای بازی کودکان خردسال طراحی شده اند و قیمت آن ها از لوازم آرایشی واقعی کمتر است، اغلب دارای مواد مناسب برای کودکان هستند و رنگدانه کمتری دارند.

والدین با کودکان علاقمند به آرایش چگونه برخورد کنند؟

این که اصلاً به کودک اجازه آرایش داده نشود، امکان دارد بعضی بچه ها را لجباز کند، طوری که لجاجت و سرسختی از خود نشان دهند و اتفاقا میل به ارایش کردن در آن ها زیادتر شود.برای کاهش تمایل به آرایش در کودکان و نوجوانان توصیه می شود:

در درجه نخست بهتر است بزرگترها خودآرایی کمتری درحضور کودک داشته باشند، سپس برای بچه ها با زبان کودکانه توضیح دهند که این کار مخصوص بزرگترهاست و کودک را از عوارض آن آگاه کنند، به عنوان نمونه به وی بگویند که ارایش کردن امکان دارد به سلامتت آسیب برساند، ضمنا برای آن ها چارچوبی تعیین کنند.

به عنوان مثال درصورتی که اجازه آرایش بسیار محدود به بچه دادند، باید به وی بفهمانند که این کار را فقط زمانی که در منزل است، میتواند انجام دهد. به منظور جلوگیری از سرکوب نشدن امیال کودکان و باتوجه به شرایط سنی حساس و در نظر گرفتن لطافت پوست آن ها، تا جایی که امکان دارد ، لوازم آرایشی کودکانه ای برای آن ها تهیه شود که بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد، نه این که خانواده ها لوازم آرایشی بزرگ ترها را در اختیار بچه قرار دهند.

همچنین باید درباره الگوبرداری و همانندسازی برخی پسربچه ها با مادر و یا خواهرانشان دقت کرد، در صورتی که والدین مشاهده کنند، پسرشان رفتارهایی مغایر با جنسیتش از او سر می زند، به عنوان مثال تمایل به ارایش کردن دارد، یا به بودن در جمع زنان رغبت بیشتری دارد و یا دوست ندارد با پدرش جایی برود، این رفتارها امکان دارد تبعات و پیامدهای ناخوشایندی را در زندگی شخصی و اجتماعی کودک بهمراه داشته باشد.

در این وضعیت باید برای اصلاح این رفتارها با صحبت کردن ، توضیح دادن اختلاف و تفاوت های رفتاری بین زن و مرد، این مشکل را در ذهن بچه حل کرد، ولی درصورتی که باز هم این مشکلات ادامه پیدا کرد، خانواده ها باید از مشاوران در این حوزه بهره ببرند.

دلایل پزشکی وجود دارد که چرا آرایش برای جوانان شما مناسب نیست.

اول ، پوست کودک نازک تر است و عملکرد آن در مقایسه با بزرگسالان کاهش می یابد. عملکرد موانع پوست به توانایی آن در جلوگیری از رطوبت و جلوگیری از آسیب رساندن عناصر اشاره دارد: “و پوست کودکان کمتر قادر به دفاع از خود در برابر مواد تحریک کننده است.
مواد شیمیایی موجود در آرایش نمی توانند باعث خشکی ، قرمزی ، خارش و تحریک پوست شوند. “با استفاده طولانی مدت ، این می تواند بر روی موانع و ساختار پوست تأثیر منفی بگذارد و باعث شود حساسیت بیشتری نسبت به سایر موارد مانند آب ، صابون ، عرق و گرما داشته باشد.

آرایش کردن کودکان چه تاثیری روی شخصیت او می گذارد؟

زمانی که کودک آرایش می کند والدین ناخودآگاه به کودک می گویند وای چقدر زیبا شدی .این حرف بعد از آرایش کردن کودک می تواند عواقبی فراتر داشته باشد .با این حرف عزت نفس کودک را خدشه دار میک نید و به طور غیر مستقیم به او می گویید که با آرایش زیباتری و بدون استفاده از این مواد نمی تواند زیبا باشد .
آرایش از نظر روانی باعث بلوغ زودرس می شود .
در دوران نوجوانی کودک را دچار بحران هویت می کند و برای جلب توجه و زیباتر شدن هرکاری می کند و به جای تمرکز بر موفقیت و رشد شخصی وارد مسائل حاشیه ای و درگیر زیبا شدن می شود.

چه رفتاری با کودکی که آرایش کرده است انجام دهید

 • اگر دیدید کودکتان مدام تمایل به آرایش دارد او را به زیباتر شدن با آرایش تشویق نکنید.
 • به او عزت نفس بدهید و به او بگویید که آرایش صورت زیبای او را می پوشاند.
 • به او اعتماد به نفس بدهید.
 • به او توصیح دهید چرا بزرگسالان آرایش می کنند .
 • از مضرات مواد آرایشی به او بگویید.
 • به او یادآورز شوید که بسیار زیباست و چقدر دوست داشتنی است.
 • به او بگویید صورت های خیلی زیبا نیازی به آرایش ندارند.
 • به جای آرایش از کارهای دیگر استفاده کنید تا کودک برای مرتب بودن سر ذوق بیاید مثلا موهای او را همیشه مرتب نگه دارید .موهایش را با گیرهای متنوع ببندید .

چه سنی برای آرایش کردن کودکان مناسب است؟

اجازه دادن به کودک برای آرایش ممکن است او را برای آکنه های نوجوانی آماده کند ، در صورتی که حذف ناقص محصولات ، همراه با اقدامات غیر بهداشتی (مانند به اشتراک گذاشتن آرایش با دوستان) ، باعث مسدود شدن منافذ و انتقال باکتری می شود و اگر فکر می کنید کمی برق لب یا رژگونه بی ضرر است ، دوباره فکر کنید.

آرایش می تواند منجر به درماتیت پوست و لب شود ، باعث قرمزی ، خارش و پوسته پوسته شدن شود.کودکان همچنین جذب بیشتری از طریق پوست دارند زیرا نسبت سطح به حجم بالاتری دارند. به همین ترتیب ، آنها حتی در صورت استفاده از مقدار کمی ماده تحریک کننده می توانند واکنش نشان دهند. “

قبل از اجازه دادن به آرایش ، صبر کنید تا کودک شما در اواخر نوجوانی ، 16 سال به بالا قرار بگیرد.
در کودکانی که سابقه درماتیت دارند ، ممکن است قبل از استفاده از آرایش نیاز به رفع وضعیت پوست داشته باشند.

رنگ مو برای بچه ها مناسب است؟ چه خطراتی دارد؟

یکی از مهمترین مواردی که باید به خاطر بسپارید این است که کودکان دارای پوست سر حساس تر و موهای بسیار ظریف تر از بزرگسالان هستند.
“با رشد ، مو و پوست آنها تغییرات زیادی را تجربه می کنند ، بنابراین احتمالاً واکنش هایی را تجربه می کنند و بیشتر در معرض آسیب مو قرار می گیرند. توصیه می شود رنگ آمیزی را در بهترین حالت تا اواخر نوجوانی – حداقل 16 یا 17 سالگی. “

این مواد شیمیایی می توانند لیپیدهای محافظ پوست سر شما را از بین ببرند ، و آن را در معرض آسیب قرار دهند و در برابر آسیب های محیطی ، محصولات استایل دهنده و سایر مواد تحریک کننده آسیب پذیر شوند. اگر کودک خیلی برای رنگ آمیزی موهایش و تقلید از شخصیت ها اصرار داشت می توانید از رنگ ها غیردائمی استفاده کنید.این رنگ ها به صورت اسپری هستند و فقط ساقه های مو را پوشش می دهند و به پوست سر نفوذ نمی کنند و به راحتی بعد از شست و شو و حمام از بین می روند.

بعلاوه ، رنگهای دائمی اغلب حاوی آمونیاک ، پراکسید هیدروژن و ماده شیمیایی معروف به پارافنیلن دی آمین هستند. این مواد شیمیایی می توانند لیپیدهای محافظ پوست سر شما را از بین ببرند ، در نتیجه در معرض آسیب و سایر مواد تحریک کننده قرار می گیرند. این آسیب هنگامی وارد می شود که کودک شما از احساس سوزش در پوست سر ، خارش ، لکه های متورم ، قرمزی یا ریزش تکه تکه شکایت دارد.

فکر نکنید که رنگ موهای موجود در داروخانه ها ملایم تر و ایمن تر از موارد استفاده شده در سالن ها هستند. حتی رنگ های گیاهی و اورگانیک ، که دائمی هستند ، می توانند منجر به آسیب مو و پوست سر شوند. برای اطمینان ، همیشه ابتدا آزمایش را انجام دهید تا آلرژی بررسی شود. مقدار کمی از رنگ را روی مچ دست داخلی قرار داده و هرگونه تحریک پوستی را مشاهده کنید.

لاک ناخن چطور؟ چه خطراتی برای کودک دارد؟

و در آخر ، لاک ناخن وجود دارد. سه سم عمده در بسیاری از مارک های تجاری وجود دارد : تولوئن ، که می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم عصبی و دستگاه تنفسی فوقانی شود. دی بوتیل فتالات ، که با نقایص مادرزادی در آزمایشات آزمایشگاهی حیوانات مرتبط است. و فرمالدئید ، که می تواند باعث مشکلات تنفسی شود و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را در معرض طولانی مدت افزایش دهد. به همین دلایل ، از استفاده از لاک ناخن برای کودکانی که ناخن می جوند و یا از دست برای تغذیه خود استفاده می کنند خودداری کنید. من همچنین در مورد استفاده از لاک ناخن در کودکان مستعد آسم احتیاط کنید زیرا ممکن است لاک ناخن حاوی آئروسل سمی باشد.

حتی لاک ناخن دوستانه کودک نیز حاوی انواع مختلفی از رنگ دهنده ها ، مواد نگهدارنده و مواد شیمیایی است. لاک ناخن ژلیش قطعاً برای دستان جوان ممنوع است. اگر تصمیم گرفته اید به کودک خود اجازه دهید از لاک ناخن استفاده کند ، توصیه می شود که آن را برای مدت زمان کوتاهتر و بیش از پنج تا هفت روز روی دست کودک نگه ندارید. یک گزینه جایگزین ، امتحان برچسب های ناخن است که به راحتی کنده می شوند.

برای مشاوره و راهنمایی و خرید لوازم آرایشی با کارشناسان چاپار انلاین در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا