عمومیکسب و کار برتر

هالوژن کلاسیک یا مدرن کدام برای نورپردازی زیبا تر است؟

محتوای این مطلب پنهان

نورپردازی و منابع‌نوری مختلف چه نقشی در زیبایی خانه دارد؟

نور و نورپردازی، زیبایی خانه را صد چندان می کند. نورپردازی مطلوب با لوستر و چراغ های مناسب مانند هالوژن کلاسیک امکان پذیر است. هنگام خرید لامپ، لوستر، آباژور و لوسترهای دیواری بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

روشنایی خانه با نور کافی

لوستر، آباژور و چراغ، خانه را زیبا ونظر بیننده را به خود جلب می کنند. پس هنگام خرید آن ها بهترین ها را انتخاب کنید.

نقش چلچراغ در زیبایی خانه

نخستین چیزی که هنگام ورود به هر اتاق مورد توجه قرار می گیرد لوستر است. لوستر چلچراغی را برای نشیمن و پذیرایی اتاقتان انتخاب کنید و از زیبایی آن شگفت زده شوید.

آویزهای کوچک را در خانه فراموش نکنید

آویزها برای نصب روی سقف اتاق های بزرگ به تنهایی با همراه با چند آویز دیگر مناسب است. برای اتاق های کوچک هم فقط یکی از آنها را نصب کنید. ازسلیقه خودتان هم برای نصب آویز در هر مکانی استفاده کنید.

زیبایی منحصر به فرد چراغ های سقفی

آشپزخانه، اتاق نشیمن یا راهروهای خانه برای نصب چراغ های سقفی و جدیدترین مدل کلید و پریز مناسبند.

زیبایی بی نظیر آباژورها

آباژورها، برای نورپردازی خانه و دکور فضاهای مختلف استفاده می شوند. پایه آباژورها بلند یا کوتاهند و می توان آنها را روی زمین یا میز قرار داد و از زیبایی محیط بهره مند شد.

لامپ های مناسب انتخاب کنید

سعی کنید از لامپ هایی با نورهای زرد و سفید در لوستر ها و آباژور ها در خانه استفاده کنید.

لامپ های هالوژن؛ وسایل تزئینی مناسب

لامپ های هالوژن از نورهای تزیینی خانه است که معمولا” درسقف، آرک آشپزخانه یا دیوارها کار می شوند و نورپردازی زیبایی در فضا ایجاد می کنند.

نورپردازی سنتی هم فراموش نشود

برای نورپردازی خانه هایی که دکور قدیمی دارند، دیوارکوب های برنجی یا برنزی و لوسترها و چلچراغ هایی از جنس برنز و کلاسیک استفاده کنید.

کمی مدرنیسم با لوسترهای مدرن

خانه هایی با دکوراسیون مدرن، با استفاده از لوستر های مدرن زیبا تر می شوند. لوسترهای مدرن، شکلی ساده و جزییاتی اندک دارند و جنس آن ها معمولا شیشه، استیل و…است.

لوستر هایی برای میانه

طراحی میانه، چیزی بین طراحی مدرن و کلاسیک است. برای این دکور باید از لوستر های مناسب استفاده کرد.

نور پردازی خاص آشپزخانه و اتاق خواب

نور پردازی آشپزخانه مهم است و با لوسترهای مناسب بیشتر جلوه می کند. برای نور پردازی اتاق خواب هم بهتر است از لوسترهای بزرگ و چلچراغی استفاده کنیم. نور آباژور روی میز یا روشنایی های دیواری هم برای مطالعه و خواب مناسبند.

بهترین راه برای روشنایی حمام منزل

چلچراغ هایی زیبا برای حمام طراحی شده اند که به فضا ی آن روح تازه ای می بخشند. این چلچراغ ها حمام را مدرن و زیبا می کنند.

مناسب ترین دیوارکوب ها برای روشویی

روشویی و دستشویی نیز لازم است نورپردازی خوبی داشته باشد. در کنار یا بالای آینه حمام از جاهای خوب استفاده از لوستر های دیواری است.

لزوم رعایت اندازه ها و فاصله ها در نورپردازی

در نورپردازی خانه، توجه به اندازه و فاصله لوستر از زمین نیز بسیار مهم است. در این خصوص از سلیقه های خود هم استفاده کنید.

نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن

در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در رابطه با نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن و مکان مناسب برای کلید پریز فلزی ارائه دهیم. یکی از موارد مهمی که در دکوراسیون هر محیطی از جمله آشپزخانه تاثیرگذار می‌باشد، نورپردازی سقف آن فضا می‌باشد. نورپردازی سقف آشپزخانه با طراحی و سبک دکوراسیون مدرن، باعث ایجاد فضایی بی نظیر و شیک می‌شود.

بررسی اهمیت نورپردازی سقف آشپزخانه

بر خلاف فضاهایی مانند سالن پذیرایی که به منظور نورپردازی آن‌ها، از چراغ‌های مختلف تزئینی و لوسترهای بزرگ و لوکس استفاده می‌شود، در فضای آشپزخانه چندان امکان استفاده از لوسترهای بزرگ وجود ندارد. در آشپزخانه، قسمت‌های مختلفی نیاز به نورپردازی دارند. نورپردازی این قسمت‌ها، هم در زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه موثر است و هم استفاده از این فضاها را راحت‌تر می‌نماید. از جمله قسمت‌هایی از آشپزخانه که نورپردازی در آن‌ها صورت می‌گیرد، نورپردازی فضای داخل کابینت، داخل کشوها، کانتر، قسمت بالایی سینک، نورپردازی قسمت جزیره و… می‌باشد.

مهم‌ترین قسمتی که در آشپزخانه نورپردازی می‌شود و بسیار در دکوراسیون این فضا موثر است، سقف آشپزخانه می‌باشد. امروزه فضای آشپزخانه‌ها به طور خاصی طراحی شده‌اند. بر خلاف گذشته که در طراحی آشپزخانه‌ها کمتر از اپن استفاده می‌شد، امروزه می‌توان گفت در ساخت تمامی آشپزخانه‌ها از طراحی اپن و نوع جزیره‌ای استفاده می‌شود. با توجه به سبک جدید آشپزخانه‌ها، یکی از عواملی که در دکوراسیون کلی فضای خانه بسیار اهمیت دارد، نورپردازی سقف آشپزخانه است. اگر آشپزخانه شما نور کمی داشته باشد، بسیار دلگیر خواهد بود.

مناسب‌ترین رنگ نور برای آشپزخانه‌ها کدامند؟

در نورپردازی فضا، بسیاری از متخصصین بر این عقیده هستند که نور سفید، نوری است که کمتر باعث ایجاد ناراحتی و اذیت در چشم می‌شود. بطور کلی در فضای آشپزخانه باید از رنگ گرم استفاده کرد. ترکیبی از نور سفید و زرد، گزینه مناسبی برای فضای آشپزخانه می‌باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که از رنگ‌های فانتزی به عنوان نور اصلی آشپزخانه استفاده نکنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به رنگ‌های فانتزی علاقه‌مند هستید و تمایل دارید حتما در فضای آشپزخانه خود از رنگ‌هایی مثل رنگ بنفش استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما این است که از این رنگ‌ها به صورت پراکنده و مخفی در قسمت‌های خاصی مانند کابینت‌ها و… استفاده کنید.

انواع تزئینات سقف آشپزخانه

امروزه در طراحی سقف آشپزخانه، از مدل‌های مختلف و بروزی استفاده می‌شود. برای اینکه بدانید کدام یک از این تزیینات مناسب آشپزخانه شما می‌باشند، لازم است به موارد مختلفی توجه داشته باشید. از جمله مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، ابعاد آشپزخانه می‌باشد. سلیقه شما و بودجه‌ای که در اختیار دارید، جزو مواردی هستند که در انتخاب شما موثرند. در ادامه به معرفی برخی از تزئینات سقف آشپزخانه می‌پردازیم.

·         سقف کناف

در گذشته از رابیتس‌کاری به منظور تزیین سقف آشپزخانه استفاده می‌شد. اما امروزه در کنار این روش، یا بهتر است بگوییم، به عنوان جایگزین این روش، از روش کناف سقف استفاده می‌شود. استفاده از سقف‌های کناف، مزایای بسیاری دارد. از جمله مزایای این سقف‌ها، می‌توان به میزان بالای رنگ‌پذیری این سقف، اجرای سریع آن، قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد. یکی از مزیت‌های عالی این سقف‌ها این است که در فرم‌های گوناگون و متنوعی می‌توان سقف کناف را اجرا کرد.

ایجاد عایق حرارتی نیز از جمله مزایا و ویژگی‌های این سقف می‌باشد. به کمک کناف آشپزخانه، تاسیسات مختلف این فضا مانند سیم‌کشی‌ها، لوله کشی، هواکش هود و… بطور ظریفی پنهان می‌شوند. کناف سقف آشپزخانه دارای تنوع بسیاری می‌باشد. با توجه به مواردی همچون ارتفاع سقف، سبک دکوراسیون، چیدمان آشپزخانه، نورپردازی و… می‌توان مدل کناف مناسب آشپزخانه خود را انتخاب کرد.

برای آشپزخانه‌هایی که U شکل هستند، کناف هلالی گزینه مناسبی می‌باشد. در آشپزخانه‌های دارای چیدمان L شکل، بهتر است از کناف‌هایی استفاده شود که تمرکز کناف به سمت کنار دیوارها باشد. در آشپزخانه‌هایی که در چیدمانشان از کابینت یک طرفه استفاده شده است، کناف ساده مستطیلی گزینه مناسبی خواهد بود. همانطور که گفته شد، طراحی سقف به کمک کناف، مدل‌های مختلفی دارد. از جمله این مدل‌ها می‌توان از سقف کناف منحنی، مستطیل، الواری، دو پله، مشبک و دایره‌ای نام برد.

·         سقف آسمان مجازی

یکی از مدرن‌‎ترین تزئینات سقف آشپزخانه، سقف آسمان مجازی است. آسمان مجازی، ساخته شده از ورقه‌های پلکسی گلاس و ترموپلاستیک است. جنس آسمان مجازی، دارای ویژگی ضد گرد و غبار بودن می‌باشد. از جمله مزایای سقف آسمان مجازی، می‌توان از موارد ذیل نام برد:

 1. ضد آب بودن سقف آسمان مجازی
 2. افزایش روحیه مخاطب
 3. مقاومت بالای آن در مقابل غبار
 4. عدم محدودیت در چاپ و رنگ
 5. نصب آسان و سریع
 6. دارای قابلیت جابجایی آسان
 7. قابلیت نصب در مکان‌های مختلف
 8. سبک بودن سقف آسمان مجازی

سقف آسمان مجازی، از سه قسمت تایل‌های آسمان مجازی، سازه‌های نورپردازی و سازه‌های سقف کاذب، تشکیل شده است. تایل‌های آسمان مجازی، یکی از مزیت‌های این سقف محسوب می‌شود. تصاویر با کیفیت مختلفی بر روی این تایل‌ها، بکار برده می‌شوند. می‌توان بر طبق سلیقه و علاقه خود ، تصاویر مختلف طبیعی مانند درخت، پرنده، ابر یا تصاویر غیر طبیعی مانند بالن و… را بر روی تایل‌ها چاپ کرد.

·         سقف کشسان

از سقف کشسان، تحت عنوان سقف باریسول نیز نام برده می‌شود. این سقف‌ها دارای قابلیت جابجایی هستند. همینطور می‌توان تصاویر مختلفی را بر روی این سقف‌ها چاپ کرد. از ویژگی‌های سقف کشسان می‌توان به مقاومت این سقف در مقابل آتش و طول عمر بالای آن اشاره کرد. این سقف‌ها را به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب، می‌توان تمیز کرد.

نورپردازی جذابی که در این نوع از سقف آشپزخانه استفاده می‌شود، باعث می‌گردد که جذابیت این سقف، چندین برابر شود و محیط زیباتر و جذاب‌تر دیده شود. سقف‌های کشسان آشپزخانه از لحاظ طرح، بسیار متنوع هستند. سقف‌های کشسانی بطور کلی دارای دو دسته پلاستیکی و پارچه‌ای هستند. این سقف‌ها شامل انواع سقف کشسانی براق، مات و ساتین می‌باشند. از نوع براق این سقف، تحت عنوان کهکشانی، آیینه‌ای و لاکر نیز نام برده می‌شود.

·         سقف آشپزخانه چوبی، کلاسیک و ساده

طراحی و ساخت سقف آشپزخانه با متریال‌هایی مانند چوب، یکی از جدیدترین مدل‌های سقف می‌باشد. استفاده از چوب در طراحی سقف قسمت‌های مختلف از خانه از جمله آشپزخانه، باعث می‌شود محیطی شیک و مدرن بوجود آید. در هنگام استفاده از متریال چوب، باید این نکته را در نظر داشت که از این متریال، نباید در مکان‌های مرطوب استفاده کرد. فضاهای مرطوب باعث می‌شوند، این سقف چوبی فرسوده و تخریب شود. از جمله مزایای سقف چوبی، می‌توان به بهینه سازی مصرف انرژی، مقاومت مکانیکی بالا، بازگشت به طبیعت، ایجاد عایق صدا و… اشاره کرد.

در آشپزخانه‌ای که دارای طراحی و سبک کلاسیک است، می‌توانید با ایجاد سقف کلاسیک، دکوراسیون جذاب خود را تکمیل کنید. برای آشپزخانه‌هایی که دارای ابعاد کوچکی هستند و دکوراسیون ساده‌ای دارند، گزینه مناسب، استفاده از سقف کاذب ساده می‌باشد. سقف‌های کلاسیک و ساده بر زیبایی محیط می‌افزایند. همچنین در نورپردازی سقف موثر هستند.

بهترین روش برای نورپردازی آشپزخانه مدرن

برای نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن، باید نور کافی و مناسب برای سطح بالای اجاق گاز در نظر گرفت.

 • در نورپردازی آشپزخانه مدرن، نورپردازی فضای داخلی کابینت‌ها را فراموش نکنید.
 • در آشپزخانه‌های مدرن باید به فکر نورپردازی داخل کشوها نیز باشید.
 • همینطور از نورپردازی قسمت کانتر آشپزخانه غافل نشوید.
 • یکی از روش‌هایی که منجر به افزایش زیبایی و نورپردازی جذاب آشپزخانه مدرن می‌شود، نورپردازی قسمت جزیره آشپزخانه است.

    یکی از بهترین روش‌های نورپردازی آشپزخانه مدرن، استفاده از لوسترهای مدرن می‌باشد.

به منظور نورپردازی قسمت‌های مختلف خانه از جمله فضای داخلی آشپزخانه، روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه مطلب، به بررسی این روش‌ها خواهیم پرداخت.

مناسب‌ترین نورپردازی برای سقف‌های کلاسیک آشپزخانه‌ها

برای انتخاب روش مناسب نورپردازی سقف کلاسیک، یکی از موارد مهم توجه به حجم نوری است که توسط منبع نور ایجاد می‌شود. در نورپردازی کلاسیک، استفاده از نور گرم بسیار موثر می‌باشد. در نورپردازی کلاسیک، هم از نور مستقیم و هم از نور غیر مستقیم استفاده می‌شود. در این نورپردازی، استفاده از ادوات مناسب آن نیز نقش مهمی دارند.

انواع روش‌های نورپردازی سقف آشپزخانه

به منظور نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن و کلاسیک، روش‌های نورپردازی مختلفی وجود دارد. یکی از انواع روش‌های نورپردازی عبارتند از:

نورپردازی خطی

شیوه نورپردازی خطی، به عنوان یکی از جذاب‌ترین روش‌های نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن، محسوب می‌شود. حتما از نام این روش متوجه شده‌اید که در این روش یک سری چراغ باریک در سقف و دیوارها به صورت خطی بکار می‌روند. از مزایای این روش، افزودن به زیبایی محیط و کیفیت بالای نور آن است. معمولا چراغ‌هایی که در نورپردازی به شیوه خطی بکار می‌روند، طول بلندی دارند. از چراغ‌های خطی، به دو روش در نورپردازی سقف آشپزخانه استفاده می‌شود. که عبارتند از:

چراغ‌های خطی توکار

برای افرادی که دوست دارند، آشپزخانه ساده و مینیمال داشته باشند، این روش نورپردازی، گزینه مناسبی می‌باشد. به منظور نصب چراغ‌های خطی توکار، شیارهایی در سقف کاذب ایجاد کرده و چراغ را داخل آن نصب می‌کنند. اگر مراحل نصب این چراغ‌ها به درستی انجام شده باشد، هیچگونه بیرون‌زدگی در سقف مشاهده نخواهد شد. در این حالت سطح نور و محل نصب یکسان خواهند بود.

چراغ‌های خطی روکار

زمانی که در فضای مورد نظر سقف کاذبی وجود نداشته باشد. همچنین زمانی که امکان ایجاد شیار به منظور نصب چراغ به شکل توکار نباشد، می‌توان از چراغ‌های خطی روکار، برای ایجاد روشنایی در فضای آشپزخانه استفاده کرد.

مزایای نورپردازی سقف با لامپ های خطی

ازجمله مزایا و ویژگی‌های نورپردازی با چراغ خطی، می‌توان به انعطاف‌پذیری بالای این چراغ‌ها اشاره کرد. و در ادامه :

 • این لامپ ها قابلیت نصب در هر نوعی از سقف را دارند.
 • همانطور که گفته شد، چراغ‌های خطی را می‌توان به صورت روکار و توکار نصب کرد.
 • چراغ‌های خطی از لحاظ زیبایی شناسی نیز طراحی جذاب و زیبایی دارند.
 • این لامپها از لحاظ طرح دارای طیف گسترده‌ای هستند.
 • چراغ‌های خطی، همینطور دارای طیف وسیعی از دمای رنگ هستند.
 • به طور کلی چراغ‌های خطی، بازدهی نور بالا، دوام و طول عمر بالا، شار نوری بیشتر و مصرف انرژی پایینی دارند.

استفاده از چراغ‌های پنلی و هالوژن‌ها در نورپردازی سقف آشپزخانه

چراغ‌های پنلی

یکی از محصولات نورپردازی پرکاربرد برای فضاهای مختلفی همچون سقف آشپزخانه، چراغ‌ پنلی می‌باشد. در ساخت این چراغ‌ها فناوری‌های COB و CMD بکار رفته است. چراغ‌های پنلی، در انواع کناف، سقف کاذب، آجری و رابیتس امکان نصب دارند. چراغ‌های پنلی نیز به صورت توکار و روکار قابل نصب هستند. برای نصب این چراغ‌ها، در قسمتی از سقف آشپزخانه یک شیار ایجاد کرده و چراغ‌ها در آن تعبیه می‌شوند. معمولا جنس چراغ‌های پنلی از پلی کربنات می‌باشند که نشکن است.

مهمترین مزایای استفاده از چراغ های سقفی پنلی:

 • از لحاظ اندازه نیز این چراغ‌ها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند.
 • چراغ‌های پنلی نوری یکنواخت دارند که موجب خستگی چشم نمی‌شوند.
 • دارا بودن ابعاد مختلف و تنوع بالای رنگ، در چراغ‌های پنلی انتخاب را برای شما آسان‌تر نموده است.
 • قابلیت نصب به صورت روکار و توکار را دارند.

نورپردازی سقف آشپزخانه با هالوژن‌ها

یکی دیگر از روش‌های نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن، استفاده از هالوژن‌ها است. هالوژن‌ها به دلیل تنوع بالایی که در طرح، رنگ و شدت نور دارند، این امکان را فراهم می‌کنند که بهترین طرح نورپردازی را انتخاب و اجرا نمایید.

از جمله مزایای لامپ‌های سقفی هالوژن:

 • طول عمر بالای این لامپ‌ها
 • کیفیت بالای نور، مصرف پایین انرژی و وزن سبک لامپ‌های هالوژن می‌باشد
 • معمولا لامپ‌های هالوژن سقفی، به شکل دایره‌ای کوچک هستند که در درون سقف قرار داده می‌شوند.
 • استفاده از لامپ‌های هالوژن سقفی، زینت بخش سقف آشپزخانه شما خواهد بود.

نکته مهم : لامپ‌های هالوژن را نمی‌توان به عنوان روشنایی اصلی آشپزخانه در نظر گرفت.

استفاده از چراغ‌های آویز در نورپردازی سقف آشپزخانه

چراغ‌های آویز دارای انواع مختلفی هستند. برخی از مدل‌های چراغ آویز عبارتند از:

 • چراغ آویز استوانه‌ای: این نوع از چراغ‌های آویز در اطراف منبع نور، پوششی استوانه‌ای دارند. متداول‌ترین مدل چراغ‌های آویز، نوع استوانه‌ای می‌باشد.
 • آویز کاسه‌ای شکل: از این نوع از چراغ، بیشتر برای سقف آشپزخانه استفاده می‌شود. یک گزینه مناسب برای نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن، استفاده از همین چراغ‌های آویز کاسه‌ای می‌باشد.
 • مدل اشکی شکل: این مدل چراغ‌ها، بصورت چندتایی استفاده می‌شود. چراغ‌های اشکی، دو نوع باز و بسته دارند.
 • چراغ کروی شکل: این چراغ‌ها درخشش بی نظیری در دکوراسیون فضای شما ایجاد می‌کنند. چراغ‌های کروی بسیار زیبا و جذاب هستند.
 • لامپ آویز هندسی: مدلی از چراغ آویز که مناسب بخش مرکزی سقف آشپزخانه می‌باشد.
 • مینی آویز: چراغ‌های مینی دارای ابعاد کوچکی هستند. از مینی آویزها برای سقف آشپزخانه‌های با ارتفاع مختلف به راحتی می‌توان استفاده کرد.

نکات مهمی که در نورپردازی سقف آشپزخانه باید به آن توجه کنیم

از جمله نکاتی که در هنگام نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن، باید مدنظر قرار داد، عبارتند از:

 • مشخص کردن هدف از نورپردازی سقف آشپزخانه
 • توجه به ارتفاع سقف (سقف‌های با ارتفاع بلند نیاز به نور بیشتری دارند.)
 • با توجه به سبک دکوراسیون فضای آشپزخانه نورپردازی کنید
 • در نظر گرفتن متراژ آشپزخانه
 • دقت در انتخاب رنگ نور، متناسب با فضا
 • به تعداد پنجره‌های موجود در آشپزخانه و میزان نوری که به طور طبیعی به فضای آشپزخانه وارد می‌شود، توجه کنید

جمع بندی نهایی

همانطور که در مطالب بالا گفته شد، نورپردازی سقف آشپزخانه، دارای اهمیت بسیاری است. در فضای آشپزخانه چندان نمی‌توان از دکوراسیون شلوغ استفاده کرد. بهترین گزینه برای ایجاد فضای دلنشین در آشپزخانه که برای بانوان قلب خانه محسوب می‌شود، استفاده از روش‌های نورپردازی سقف آشپزخانه می‌باشد.

 برای انتخاب بهترین روش نورپردازی، لازم است در ابتدا فضای آشپزخانه و امکاناتی که دارید را بررسی کنید. در صورت انتخاب روش مناسب نورپردازی سقف، فضای آشپزخانه شما بزرگ‌تر و جذاب‌تر به نظر خواهد رسید. به منظور انتخاب اصولی و مناسب، حتما از طراحان متخصص و خوش ذوق در این زمینه کمک بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا