عمومیکسب و کار برتر

بررسی موتور برق و انواع آن + قیمت

انواع موتور برق و نکات مهم در انتخاب آن

موتور برق دستگاهی است که برای تولید برق با استفاده از مشتعل شدن سوخت بنزین، گاز و گازوئیل انرژی‌مکانیکی را به انرژی‌الکتریکی تبدیل می‌کند. در واقع موتور برق همان ژنراتوراست که در سایزهای کوچک تر تولید می‌شود و برای تامین برق مورد استفاده قرار می گیرد. موتوربرق از دو قسمت اصلی موتور و مولد برق تشکیل شده است که این قسمت‌ها بطور مستقیم با یکدیگر کوپل شده‌اند و بصورت پکیج به فروش می‌رسند. موتور برق ها در انواع بنزینی، دیزلی، گازی، بی صدا، کانوپی دار، اینورتر ، کیفی قابل حمل ، تکفاز و سه فاز طراحی و ساخته می‌شوند که در ادامه به تشریح هر یک و قیمت موتور برق می‌پردازیم.

قیمت موتور برق 3000 وات | قیمت موتور برق 7.5 کیلووات

بهترین مارک موتور برق در ایران

نوع کاربرد در انتخاب بهترین برند موتور برق تا حدود زیادی تاثیر گذار است. بطور مثال برند کوپ در تولید موتور برق های دیزلی کانوپی دار ( بی صدا ) به عنوان یک شرکت پیشرو شناخته شده است. در حال حاضر پرفروش‌ترین برند های موتور برق در ایران شامل هوندا المکس ، هیوندای ، کوپ ، کاما ، کیپور ، لانسین ، گرین پاور ، سان پاور ، راتو ، جیانگ دانگ ، استریم و رونیکس می‌باشند.

موتور برق اینورتر چیست؟

موتور برق اینورتر تجهیزی است که برق مصرفی شهری AC را به برق متناوب DC تبدیل کرده و سپس جریان ( AC ) را متناسب با کارکرد دستگاه کنترل می‌کند. به عبارتی دیگر سیستم اینورتر از وسایل الکترونیکی حساس و هوشمند همچون لپ تاپ ، تلویزیون و… در مواقع افت یا افزایش شدت جریان الکتریکی محافظت کرده و در مقایسه با موتور برق های ساده انرژی الکتریکی پاک و پایدارتری تولید می‌کنند. مدل های اینورتردار با نام‌های کیفی یا بی‌صدا نیز شناخته می‌شوند و وزن بسیار کمتری نسبت به دیگر موتور برق ها دارند.

معرفی انواع موتور برق از نظر سوخت مصرفی

 • موتور برق بنزینی: یکی از رایج‌ترین موتور برق ها نوع بنزینی است که از نظر سهولت در استفاده و تامین سوخت محبوب می‌باشد. این دستگاه باعث می‌شود تا ژنراتور سوخت حاصل از احتراق که توسط جرقه شمع انجام می‌شود را به انرژی مکانیکی و سپس به انرژی الکتریکی تبدیل کند.
 • موتور برق دیزلی: در این موتور برق ها از سوخت گازوئیل یا همان دیزل استفاده می‌شود. احتراق سوخت با متراکم شدن پیستون صورت می‌گیرد که این امر قدرت موتور را چند برابر مدل بنزینی افزایش می‌دهد. همچنین از نظر اقتصادی سوخت گازوئیل نسبت به بنزین به صرفه‌تر است.
 • موتور برق گازی: سوخت طبیعی این موتور برق ها گاز طبیعی می‌باشد و به علت سوخت تمیز و ارزانی که دارند برای مصارف خانگی ایده‌آل هستند. این موتور ها با توجه نوع سوخت مصرفی که دارند از مدل بنزینی طول عمر بیشتری بهره می‌گیرند.

مکانیزم راه اندازی موتور برق ها چگونه است؟

هندلی: در این سیستم وقتی چنگک طناب کشیده می‌شود، طناب از سیم پیچ خارج می‌شود و میل‌لنگ را می‌چرخاند تا باعث روشن شدن موتور برق شود. سیستم هندلی برای توان های بین ۱ تا ۳ کیلووات طراحی شده‌اند و بیشتر برای کمپ ها و مسافرت کاربرد دارند.

استارتی: به یک سوئیچ در موتور برق گفته می‌شود که با زدن دکمه استارت موتور برق را روشن می‌کند. بسیاری از کاربران به دلیل سهولت در استفاده ترجیح می‌دهند از موتور برق هایی با استارت الکتریکی استفاده کنند. معمولا این مکانیزم در توان های بالاتر از ۳ کیلووات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امرجنسی: کنترل پنل ATS زمانیکه دسترسی به برق شهری قطع می‌شود، سوئیچ انتقال خودکار به موتور برق فرمان روشن شدن می‌دهد و بعد از چند ثانیه دستگاه روشن شده و جریان برق را وارد مدار می‌کند. همچنین می‌توان گفت از ابزارهای سنگینی که به منبع تغذیه وصل هستند به صورت پیوسته جریان برق را پایدار نگه داشته و از صدمات افت ولتاژ جلوگیری می‌کند.

موتور برق بی صدا

موتور برق بی صدا به مدل هایی گفته می‌شود که سطح صدای آنها در حین عملکرد کم باشد. برای خرید حتما باید به سطح صدای آن که با نماد دسیبل مشخص می‌شود توجه کرد. یکی از آیتم‌های مهم میزان دسیبل می‌باشد که هر چه کمتر باشد صدای موتور برق کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است که موارد دیگری در سطح صدای موتور برق تاثیر دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

روش های کاهش سطح صدای موتور برق

 • موتور برق را بر روی سطوح صاف و یکنواخت قرار دهیم.
 • از صدا خفه کن هایی نظیر اگزوز می‌توان استفاده کرد.
 • فاصله موتور برق تا محل کار حداقل ۷ متر باشد.
 • خریداری دستگاه‌هایی که مجهز به اینورتر هستند.
 • استفاده از موتور برق های کانوپی دار که برای کاهش صدا طراحی شده‌اند.

نکات مهم درخرید موتور برق

 • نوع سوخت : سوخت مصرفی معمولا بنزین ، گاز طبیعی یا گازوئیل می‌باشد.
 • مکانیزم راه اندازی : موتور برق ها به سه روش هندلی ، استارتی یا اتوماتیک تقسیم بندی می‌شوند.
 • شاسی : موتور برق های کانوپی دار در مقایسه با مدل های ساده سطح صدای کمتری دارند.
 • ولتاژ خروجی : موتور برق ها به دو نوع تک فاز و سه فاز دسته‌بندی می‌شوند.
 • AVR : این سیستم در مواقعی که افت یا افزایش جریان داریم از وسایل الکترونیکی حساس همچون کامپیوتر ، تلویزیون و… محافظت می‌کند.

موتور برق چیست؟

موتور برق تجهیزی است که انرژی مکانیکی حاصل از عملکرد موتور احتراقی را توسط ژنراتور به انرژی الکتریسیته تبدیل می کند. امروزه برای استفاده از وسایل برقی در فضاهایی خارج از بافت شهری مانند ویلاها، باغ ها، استخر و آب نماها که از شبکه سراسری برق بی بهره می باشند از موتوربرق استفاده می شود. در زمان قطع برق شبکه سراسری نیز برای تامین برق اضطراری دستگاه های کوچک یا خانه های مسکونی، مطب پزشکان و موارد مشابه، موتوربرق مورد استفاده قرار می گیرد.

در این محتوا به موتور برق کوچک و قابل حمل پرداخته ایم، در عمل موتور برق و موتور ژنراتور هر دو یک محصول می باشند اما به این دلیل که در میان مخاطبین، نوع پرتابل آن به موتوربرق مشهور است، هر دو به صورت جدا توضیح داده شده اند، شما می توانید جهت آشنایی با انواع ژنراتور به بخش مربوط در سایت مراجعه نمایید. هر دو این محصولات موتور ژنراتور بوده و همانطور که از نامشان مشخص است دارای یک موتور و ژنراتور می باشند و وظیفه تولید نیروی الکتریسیته یا برق را بر عهده دارند.

انواع موتور برق

موتور برق ها را می توان بر اساس چهار متغیر دسته بندی کرد:

انواع موتوربرق بر اساس سوخت مصرفی

یکی از موارد ضروری و مهم برای خرید موتور برق انتخاب سوخت آن است. موتوربرق از لحاظ سوخت به سه دسته تقسیم می شود:

 • موتور برق دیزلی یا گازوئیلی (Diesel Generator)
 • موتور برق بنزینی (Gasoline Generator)
 • موتور برق گازی (Gas Generator)
 • گاز شهری CNG
 • گاز مایع LPG
 • موتور برق نفتی بنزینی (موتور برق دوگانه سوز)

انواع موتوربرق بر اساس مکانیزم راه اندازی

    مکانیزم راه اندازی دستی یا هندلی: این مکانیزم اکثرا در موتور برق های بنزینی کوچک استفاده می شود و همان طور که از نامش مشخص است نیاز به نیروی انسانی دارد.

    مکانیزم راه اندازی استارتی: یک مکانیزم راه اندازی الکتریکی است که معمولا در موتور برق های بزرگ استفاده شده و پس از چرخاندن سوئیچ انرژی ذخیره شده در باتری، باعث روشن شدن موتور برق می شود. لازم به ذکر است که در تمامی موتور برق ها سیستم هندلی وجود دارد و در برخی از سیستم های راه اندازی موتور برق ها تلفیقی از مکانیزم راه اندازی استارتی و هندلی (دستی) می باشد.

    مکانیزم راه اندازی امرجنسی یا ATS (تابلوی امرجنسی): در این مکانیزم زمانی که برق قطع می شود تابلو به موتور برق فرمان روشن شدن می دهد. پس از گذشت حدود 10 ثانیه به صورت اتوماتیک موتور برق روشن شده و جریان الکتریسیته را وارد مدار می کند. این مکانیزم در ساختمان ها و مکان هایی که نیاز به وصل سریع برق اضطراری دارند مورد استفاده قرار می گیرد مانند مطب ها، فروشگاه ها، سالن های ورزشی و مراکز صنعتی کوچک و غیره.

نکته: در صورتی که موتور برق خریداری شده دارای تابلو امرجنسی یا ATS نبوده شما می توانید با خرید موتور برق های استارتی و مشورت با واحد فنی تابلو برق اتوماتیک را به صورت جدا خریداری کرده و برای استارت اتومایتک به موتور برق نصب بفرماید.

انواع موتوربرق بر اساس شاسی

موتور برق ها از لحاظ شاسی به دو دسته کانوپی دار و بدون کانوپی (اوپن) تقسیم می شود.

موتور برق کانوپی دار

کانوپی یا اتاق سایلنت چیست و چه ضرورتی دارد؟

کانوپی به محفظه ای گفته می شود که برای جلوگیری از صدا های ناشی از موتور برق مورد استفاده قرار می گیرد که به اصطلاح، به آن اتاق سایلنت هم گفته می شود. ضرورت استفاده از کانوپی به علت صدای زیاد موتور برق ها، مخصوصا موتوربرق های بزرگ که می توانند یک منبع آلودگی صوتی باشند بیشتر احساس می گردد و دستگاه را تبدیل به موتور برق سایلنت می کند. وجود کانوپی در موتور برق در مکان هایی مانند ساختمان ها و مجتمع های مسکونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

موتور های بدون کانوپی یا کاور

معمولا موتور برق هایی که کاور ندارند در توان های بالا یعنی تا 15 کیلووات در مراکز صنعتی نیز به کار برده می شود و چون در فاصله 7 متری قرار می گیرند صدا تا حد امکان پایین تر می آید و نیازی به وجود کانوپی یا اتاقک سایلنت نیز نخواند داشت.

موتور برق کانوپی دار و بدون کانوپی

انواع موتور برق بر اساس ولتاژ خروجی

هنگامی که صحبت از برق می شود امکان ندارد بحثی از تک فاز و سه فاز بودن در میان نباشد. در هنگام خرید موتور برق، با این موضوع مواجه می شویم که موتور برق های تک فاز مناسب هستند یا سه فاز. این دوگانگی در انتخاب، مربوط به تفاوت برق متناوبی هست که داریم.

در وهله اول نیاز ما در انتخاب موتوربرق ولتاژ خروجی مورد استفاده ما است. برای کارهای کوچک و استفاده در منازل و مناسب بافت شهری، موتور برق تک فاز می تواند گزینه بهتری برای ما باشد. موتور برق سه فاز با ولتاژ 380 معمولا برای مصارف صنعتی و ابزار های سنگین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع موتور برق بر اساس برق مصرفی

در ابتدا به معرفی برق تک فاز و سه فاز می پردازیم:

موتور برق تک فاز

به زبان ساده، برق متناوبی که در پریز برق ساختمان خود داریم برق تک فاز است. در ایران از ولتاژ استاندارد 220 ولت و فرکانس 50 هرتز استفاده می شود. در برق تک فاز دو رشته سیم داریم که یک رشته سیم فاز 220 ولت متناوب است و رشته سیم دیگر نول.

موتور برق سه فاز

در این نوع برق بر خلاف برق تک فاز، سه عدد فاز و یک عدد نول داریم که توسط مینیاتوری سه فاز به سیستم وارد می شوند. در برق سه فاز هر زمان که جریان برق مصرفی سه فاز 380 ولت باشد، به سادگی می توان از موتور برق سه فاز متناسب با توان مورد نیاز استفاده کرد ولی اگر بخواهید همزمان از برق تکفاز هم بهره ببرید می توانید یک رشته از فاز را با یک نول جداگانه استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا