سلامت و دانشکسب و کار برتر

فوائد و عوارض اکستنشن مو

اکستنشن مو چیست؟

اکستنشن مو به موهای مصنوعی یا طبیعی گفته می شود که با روش های مختلفی لابه لای موهای طبیعی چسبانده می شوند. اکستنشن ها از الیاف مصنوعی یا موی طبیعی انسان ساخته می شوند و می توانند موهای ما را بسیار پرپشت تر و بلندتر نشان دهند. رنگ اکستنشن ها نیز مختلف هستند و شما می توانید با توجه به رنگ زمینه موهای خود رنگ اکستنشن مورد نظرتان را انتخاب کنید. اکستنشن های طبیعی نیز قابلیت رنگ پذیری دارند و می توانید آن ها را همراه با موهای طبیعی خود رنگ کنید.

 انواع اکستنشن مو

اولین چیزی که در مورد اکستنشن مو باید بدانید انواع اکستنشن مو است. روش‌های زیادی برای اضافه کردن حجم و ارتفاع موها وجود دارد که رایج‌ترین آنها در سه دسته اصلی قرار می‌گیرند. این سه دسته‌بندی اصلی عبارت‌اند از:

۱. اکستنشن موقت مو

این نوع از اکستنشن ها را هر روز یا هر هفته می‌توانید جدا و دوباره متصل کنید. روش‌های نصب اکستنشن های موقتی ممکن است با کلیپس‌های مخصوص، بافت و حتی چسب باشد.

۲. اکستنشن نیمه دائمی

اکستنشن‌های نیمه دائمی حدود ۶ تا ۸ هفته باقی می‌مانند. نوعی اکستنشن‌های نواری هستند که با چسب‌های نامرئی متصل می‌شوند و در دسته‌های کوچک‌تری نسبت به اکستنشن‌های کلیپسی عرضه می‌شوند. وقتی موها در حالت افتاده باشند، تقریبا تشخیص این اکستنشن‌ها غیر ممکن است.

۳. اکستنشن‌های دائمی

این اکستنشن‌ها چندین ماه دوام می‌آورند. در این روش، دسته‌های باریک مو به تعداد زیاد زیاد به دسته‌های موهای طبیعی فرد اضافه می‌شود.

۴. اکستنشن مو مصنوعی

اکستنشن مو مصنوعی جنس و رنگ های مختلفی دارد. از آنجایی که این نوع اکستنشن ها نسبت به موهای طبیعی سفت تر هستند، معمولاً به خوبی با موهای طبیعی ترکیب نمی‌شوند. گاهی نیز رنگ متفاوتی با موهای طبیعی داشته و به صورت لکه لکه دیده می‌شوند. همچنین به دلیل درشتی رشته‌های موی مصنوعی طبیعی به نظر نمی‌رسند.

۵. اکستنشن مو طبیعی

اکستنشن مو طبیعی درست مانند موی طبیعی شما هستند و می توانید مانند موهای خودتان با آن ها رفتار کنید. می‌توانید آن ها را صاف، فر، و حتی رنگ کنید و حالت دهید. برخلاف این اکستنشن ها، انواع مصنوعی را نمی توانید رنگ کنید یا با سشوار خشک کنید. زیرا آمونیاک رنگ یا گرمای سشوار به آن ها آسیب زده و ماندگاری اکستنشن شما را کم می کند.

عوارض اکستنشن مو چیست؟

عوارض نصب اکستنشن را می‌توان از دو منظر تحت بررسی قرار داد:

  • عوارض اکستنشن مو به طور کلی
  • عوارض اکستنشن مو با توجه به روش نصب

وقتی حجم زیادی از موها را در عرض چند ساعت به موهای خود اضافه می‌کنید مشکلاتی به همراه دارد:

  • ریزش مو: مهمترین سوالی که پیش می‌اید این است ایا اکستنشن مو باعث ریزش می‌شود؟ از دیگر ضررهای اکستنشن مو ریزش موهای اصلی ست. در اکستنشن مو موهای اضافه شده به طور مستقیم به پوست سر وصل نمی‌شوند بلکه با موی طبیعی شما می‌چسبند. این کار مو را دچار کشیدگی و ریزش می‌کند. میزان ریزش مو تحت تاثیر قدرت موها، تعداد و بلندی موهای اضافه شده و روش نصب قرار دارد. بعضی از روش‌های نصب اکستنشن مو مانند اکستنشن مو  با رینگ نسبت به دیگر روش‌ها کشیدگی بیشتری ایجاد کرده و در نتیجه ریزش مو بیشتر است. زمانی که قصد برداشتن موهای اضافه شده را نیز داشته باشید، تعداد زیادی تار مو نیز در آن زمان و در نتیجه‌ی ریمو از دست خواهید داد.
  • فشار به پوست سر: یکی از اصلی‌ترین مضرات اکستنشن مو، کشیدن شدن پوست سر است. درست است که پوست سر به صورت طبیعی می‌تواند حجم زیادی از موهایی که روی سر شما می‌رویند را تحمل کند اما این در شرایطی  است که موها به صورت تدریجی روی سر در می‌آیند و در نتیجه پوست سر به صورت تدریجی به وزن اضافه شده عادت می‌کند. اما وقتی یک باره حجم زیادی از مو را اضافه می‌کنید (مخصوصاً در حالتی که موها بلند هستند) پوست سر را دچار کشیدگی می‌کند و این کشیدگی همراه با درد ضعیفی ست که ممکن است برایتان ناراحت کننده باشد.
  • سردرد یا میگرن: از دیگر عوارض اکستنشن مو سر در نتیجه‌ی کشیدگی پوست سر  است که می‌تواند بروز سردرد را تشدید کند. این موضوع به ویژه در افرادی که سابقه‌ی میگرن دارند شایع‌تر است.
  • واکنشهای آلرژیکی: یکی دیگر از عوارض اکستنشن مو، ایجاد واکنش‌های آلرژیکی در پوست سر نسبت به چسب‌های استفاده شده و کراتین‌هاست. بسیاری از افراد به این مواد حساسیت دارند و در نتیجه پوستشان دچار قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن می‌شود.
  • عمر اکستنشن: از دیگر معایب اکستنشن مو این است که آنها موقتی‌اند و نیاز به ترمیم دارند. با این که عمر اکستنشن مو به روش نصب بستگی دارد اما این یکی از تفاوت‌های اساسی اکستنشن با کاشت موست. به این ترمیم هزینه‌ی سر بار را نیز اضافه کنید که یکی از عوارض جانبی اکستنشن مو محسوب می‌شود.

عوارض اکستنشن مو با توجه به روش نصب

براساس نحوه‌ی نصب نیز اکستنشن مو می‌تواند عوارض خاص خود را داشته باشد:

عوارض اکستنشن مو کلیپسی

این روش از بهترین روش اکستنشن مو محسوب می‌شود زیرا نسبت به دیگر روش‌ها عمر کوتاه‌تری دارد و در نتیجه موهای طبیعی برای مدت کوتاه‌تری تحت تنش قرار می‌گیرند. از مشکلات آن این است که کلیپس حس سنگینی دارد و در نتیجه باید بعد از مدتی برداشته شود. دوم اینکه نباید کلیپس را هر بار یک جا وصل کنید زیرا منجر به ایجاد درد می‌شود.

عوارض اکستنشن مو با رینگ

رینگ‌ها سنگین هستند و ریزش مو را افزایش می‌دهند. بعلاوه موقع خوابیدن رینگ‌ها می‌توانند باعث فشار به جمجمه و ایجاد سردرد شوند. اکستنشن مو در این روش ظرافت کمی دارد و رینگ‌ها قابل مشاهده‌اند.

عوارض اکستنشن مو با دوخت

اکستنشن‌های دوخته شده در صورت استفاده نادرست یا روی موهای نازک ممکن است باعث درد و ناراحتی زیادی شود. از آنجایی که این اکستنشن‌ها مستقیماً به موهای طبیعی شما دوخته می‌شوند، در صورت نصب اشتباه ممکن است موهای شما دائماً کشیده شوند. این کشیدن طولانی مدت می‌تواند باعث آسیب به پوست سر شود و همچنین می‌تواند در موارد شدید باعث سردرد شود. این روش برای افرادی که موهای نازک دارند مناسب نیست.  قیطانی که موها به آن دوخته شده است ممکن است بیش از حد روی پوست سر شما کشیده شود. حتی ممکن است باعث ریزش مو شود اگر خیلی سفت باشد.

عوارض اکستنشن مو با کراتین

یکی از پر آسیب‌ترین روش‌های اکستنشن مو، به روش کراتین و چسب است. افراد زیادی به این چسب‌ها واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. چسب منجر به تابیدن موها می‌شود. ریزش مو در این روش بسیار زیاد است. چسب‌های بی کیفیت ریمو سخت‌تری دارند و در نتیجه حجم زیادی از مو از دست می‌رود.

عوارض اکستنشن مو با لیزر

لیزر اکستنشن عوارض بسیار کمی دارد و تنها 15 درصد از موهای شما را درگیر خود می‌کند. با این حال باید دقت داشته باشید که از دستگاه اکستنشن با کیفیتی استفاده کنید تا کمترین آسیب به موها وارد شود. عوارض اکستنشن مو طبیعی با لیزر بسیار کم است و جدیدترین روش محسوب می‌شود.

تاثیر اکستنشن بر رشد موها

ممکن است فکر کنید اکستنشن مو یک راه حل سریع برای بلندتر شدن موهاست اما اینطور نیست. همه‌ی روش‌های اکستنشن مو می‌توانند به طور جدی رشد مو را مختل کنند. آنها باعث ریزش مو و حتی لکه‌های طاسی می‌شوند زیرا وزن و فشار بیشتری به موهای شما وارد می‌کنند. گیره ها و چسب های مضر نیز به مرور زمان تارهای مو را ضعیف می‌کنند.

از آنجایی که اکستنشن به مو چسبیده و مو و پوست سر شما را می‌کشد، به دلیل کشش روی ریشه همیشه خطر آسیب وجود دارد. این تنش می‌تواند منجر به آلوپسی کششی شود، نوعی از آلوپسی که زمانی ایجاد می‌شود که به طور مداوم به ریشه‌ها فشار وارد شود و به فولیکول‌های مو آسیب برساند. در نتیجه این روش زیبایی می‌تواند به مرور موهای طبیعی شما را کم پشت‌تر و ضعیف‌تر کند.

عوارض اکستنشن مو مردانه

به خاطر فواید اکستنشن مو در افزایش یک باره‌ی حجم موها، مردان زیادی نیز به این روش زیبایی علاقه‌مند شده‌اند. با این حال اکستنشن مو می‌تواند برای آنها نیز مشکلاتی داشته باشد. آیا مردان باید اکستنشن مو انجام دهند؟ همانطور که احتمالا می‌دانید، اکستنشن مو فقط برای خانم‌ها نیست. اکستنشن‌های موی مردانه بیشتر و بیشتر محبوب می‌شوند، عمدتاً به این دلیل که اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌دهند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کنند ظاهری که می‌خواهند داشته باشند.

اما متاسفانه مردان بیش از زنان در معرض کچلی هستند و اکستنشن می‌تواند این حالت را تشدید کند. آلوپسی کششی نوعی از آلوپسی است که اکستنشن مو می‌تواند باعثش شود. این بیماری در اثر کشیدن مکرر تارهای مو ایجاد می‌شود. اغلب قسمت‌های خاصی از مو تحت فشار بیشتری نسبت به قسمت‌های دیگر قرار می‌گیرند و این می‌تواند منجر به ایجاد طاسی‌های سکه‌ای در نقاط مختلف سر شود.

کدام نوع اکستنشن برای شما مناسب‌تر است؟

روش‌های موقتی برای زمانی مناسب است که دوست دارید برای یک موقعیت یا رویداد خاص، موهای خود را تغییر دهید. این روش برای کسانی است که با اندازه و حجم موهای خود مشکلی ندارد ولی برای یک مهمانی یا رویداد خاص دوست دارند کمی تغییر کنند. اکستنشن‌های کلیپسی گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند چون به راحتی در عرض چند دقیقه نصب می‌شوند و به همین راحتی می‌توانید آنها را جدا کنید.

اکستنشن‌های دائمی برای افرادی مناسب است که از شرایط فعلی موهای خود رضایت ندارند  و می‌خواهند حجم مو یا ارتفاع آنها را افزایش دهند. هدف آنها این است که به طور دائم از اکستنشن استفاده کنند و فقط رویداد خاصی را مد نظر ندارند. اکستنشن میکرو رینگ یکی از روش‌های رایج اکسنشن است. البته موهایی که به این ترتیب اضافه می‌شوند، چندین بار قابل استفاده هستند. اکستنشن‌هایی که نوارچسب دارند برای افرادی مناسب است که دوست دارند حجم موهای خود را افزایش دهند و تا مدتی آن را نگه دارند. این افراد می‌توانند از روش‌های نیمه دائمی استفاده کنند.

اکستنشن موی طبیعی بهتر است یا موی مصنوعی؟

بهتر است که همیشه موهای صددرصد طبیعی برای اکستنشن تهیه کنید ولی این نوع از اکستنشن‌ها هزینه بالاتری دارند. موهای طبیعی هزینه‌های بالاتری دارند ولی بدون شک ارزش هزینه کردن دارند. موی طبیعی مدت طولانی‌تری قابل استفاده است و از آن می‌توانید چندین بار استفاده کنید. به راحتی می‌توانید آن را رنگ کنید. با توجه به اینکه مدت طولانی‌تری قابل استفاده است، هزینه مناسبی دارد.

موهای مصنوعی به شکل غیرطبیعی براق هستند. بسیاری از انواع آنها را نمی‌توانید از طریق اتو و سشوار و با کمک حرارت، حالت دهید. موهای مصنوعی نسبت به موهای طبیعی بسیار سبک‌تر هستند و مثل موهای طبیعی حالت نمی‌گیرند و کنار نمی‌روند. در نتیجه، اکستنشن مو با موهای طبیعی، بسیار طبیعی‌تر جلوه می‌کند و اصلا قابل تشخیص نیست. موهای مصنوعی با رنگ ثابتی تولید می‌شوند و نمی‌توانید رنگ آنها را مطابق با موهای خود تغییر دهید.

چه زمانی باید اکستنشن مو را برداریم؟

اکستنشن مو نباید بیش از ۴ ماه و بعد از اینکه ۲ اینچ از پوست سر فاصله گرفت، روی موها باقی بماند. برای انجام اصولی ریمو اکستنشن مو باید به سالن آرایش مورد اطمینان و متخصص مراجعه کنید و اکستنشن‌ را بردارید.

دکمه بازگشت به بالا