سلامت و دانشکسب و کار برتر

آیا خدمات آمبولانس خصوصی و آمبولانس هوایی مانند شماره 115 اولویت دارند؟

لیست وسایل نقلیه دارای اولویت شامل آمبولانس می شود. به طور کلی برای موارد اضطراری بهداشتی فراخوانی می شود، آنها این امکان را دارند که قوانین آیین نامه بزرگراه را زیر پا بگذارند و در عین حال ایمنی سایر کاربران را برای انجام این کار تضمین کنند. آیا آمبولانس های خصوصی جزء لیست هستند؟ این سوال کاربران جاده را عذاب می دهد تا بدانند وقتی آژیر و چراغ چشمک زن خود را روشن می کنند چه کنند.

آمبولانس چیست؟

طبق تعریف، آمبولانس وسیله نقلیه ای است که برای انتقال یک بیمار یا مجروح به یک مرکز مراقبتی مجهز شده است. آمبولانس همچنین می تواند بیمار را از بیمارستان به خانه اش منتقل کند. فضای داخلی آمبولانس باید به گونه ای چیده شود که بیمار را در بیشترین راحتی در خود جای دهد و وسیله نقلیه باید به خوبی مجهز باشد تا امدادگران بتوانند کمک های اولیه را در طول سفر ارائه دهند. در حالی که آمبولانس ها به طور کلی متعلق به بیمارستان ها هستند، برخی از آنها به طور مستقل عمل می کنند. همانطور که در مورد شرکت های حمل و نقل پزشکی که وسایل نقلیه شخصی را اداره می کنند، صادق است.

آمبولانس خصوصی چیست؟

آمبولانس خصوصی مجموعه‌ای متشکل از خودروهای آمبولانس و نیروهای درمانی می باشد. که وظیفه جابجایی بیماران بوسیله آمبولانس را بعهده می گیرد. مراکز آمبولانس خصوصی شبانه روزی و طبق قوانین وضع شده وزارت بهداشت بعد از اخذ مجوز های لازم به بیمارانی که درخواست های درمانی غیر اورژانسی دارند ارائه سرویس می دهد.

انواع آمبولانس‌ خصوصی

 • آمبولانس تیپ A یا معمولی
 • آمبولانس تیپ B یا همراه تجهیزات ICU و CCU
 • آمبولانس VIP با امکانات بسیار پیشرفته
 • آمبولانس حمل نوزادان یا NICU
 • آمبولانس جابجایی بیماران اعصاب و روان

چه زمانی می گوییم آمبولانس هوایی اولویت دارد؟

در واقع، وسیله نقلیه اولویت دار، وسیله نقلیه ای است که همه رانندگان باید از سر راه آن کنار بروند. وقتی در شرایط بحرانی هستند، یعنی به محض اینکه چراغ چشمک زنشان، آژیر دو رنگ فعال می شود، این امکان را دارند که از چراغ قرمز عبور کنند، به علائم احترام نگذارند و …

در واقع، آنها در موقعیتی هستند که به شدت قوانین بزرگراه را نادیده می گیرند. این البته بدون به خطر انداختن ایمنی سایر کاربران جاده است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر و کامل در اینباره هستید می توانید به مقاله ” بررسی دلایل استقبال مردم و محبوبیت آمبولانس خصوصی و آمبولانس هوایی + شماره آمبولانس ” رجوع کنید تا همه آن چیزی که نیاز است را در این خصوص بدانید!

وسایل نقلیه اولویت دار کدامند؟

طبق فهرستی که در قانون راهداری ایجاد شده است، خودروهای دارای اولویت عبارتند از:

 • وسایل نقلیه پلیس (ملی یا شهرداری) یا ژاندارمری؛
 • وسایل نقلیه تحت اسکورت مجری قانون؛
 • وسایل نقلیه آتش نشانی (آتش نشانی)؛
 • وسایل نقلیه گمرکی؛
 • وسایط نقلیه وزارت دادگستری که برای جابجایی بازداشت شدگان یا برقراری نظم در مؤسسات تعزیرات اختصاص داده شده است.
 • وسایل نقلیه مداخله واحد بیمارستانی سیار
 • آمبولانس های خصوصی که توسط SAMU فراخوانده شده است.همه این وسایل نقلیه مجهز به چراغ چشمک زن و بوق دو رنگ هستند که به آنها اجازه می دهد در جاده ها اولویت داشته باشند.

بعنوان مثال طبق قوانین فرانسه و بر اساس ماده 12-415 قانون راهداری، تمامی کاربران هنگام حضور وسایل نقلیه بالا در جاده باید سرعت خود را کاهش داده، به کناری حرکت کنند یا توقف کنند. در صورت عدم رعایت این ماده، کاربر جاده مرتکب تخلف درجه 4 می شود. با جریمه 135 یورویی همراه با انصراف 4 امتیاز از گواهینامه رانندگی جریمه می شود.

آیا آمبولانس های خصوصی در اولویت هستند؟

آمبولانس‌های خصوصی نیز در مواقع اضطراری افراد را جابجا می‌کنند و بنابراین برای منافع عمومی مداخله می‌کنند، اما این باعث نمی‌شود که آنها در همه موارد وسیله نقلیه اولویت‌دار باشند. این وسیله نقلیه که در آن پزشک اورژانس کار می کند، معمولاً وقتی آژیر خود را فعال می کند “سهولت عبور” دارند و این برای زمانی است که:

 • فرد منتقل شده در وضعیت اضطراری کامل قرار دارد.
 • راننده آمبولانس کاربران جاده را تهدید نمی کند.

از سوی دیگر، آمبولانس خصوصی در صورت مداخله در مواقع شرایط بحرانی در لیست وسایل نقلیه اولویت دار طبقه بندی می شود. این بدان معنی است که شرکت آمبولانس توسط خدمات کمک پزشکی فوری فراخوانده می شود. که زیاد رایج نیست.

برای گرفتن حق رعایت نکردن چراغ راهنمایی و رانندگی و علائم سرعت و امثال آن باید آژیر خود را روشن کنند و اگر در دو مورد ذکر شده در بالا نباشد، آمبولانس خصوصی در گردش خودرویی است مانند هر وسیله نقلیه دیگری. هیچ چیز رانندگان دیگر را مجبور نمی کند که آنها را در اولویت قرار دهند.

به طور خلاصه، آمبولانس‌های خصوصی در هنگام کار بر اساس درخواست اورژانس اولویت دارند و وقتی اینطور نیست، هنگام انجام حمل‌ونقل فوری فقط از سهولت عبور برخوردار هستند.

کدام خودروها مانند آمبولانس خصوصی و هوایی دارای منافع عمومی هستند اما اولویت ندارند؟

به غیر از آمبولانس‌های خصوصی که دارای اولویت نیستند، خودروهایی نیز وجود دارند که توسط فرمانداری یا پلیس اسکورت می‌شوند. اینها خودروهای ریاست جمهوری، وزارتی یا دیپلماتیک هستند.

علاوه بر این، وسایل نقلیه با منافع عمومی اما بدون اولویت وجود دارد که فقط از سهولت عبور سود می برند. مانند وسایل نقلیه برای انتقال وجوه بانکی، وسایل نقلیه انتقال اعضای بدن یا خون، ماشین های نمک پاشی در زمستان، وسایل نقلیه در نظر گرفته شده برای نگهبانان توسط پزشکان و سازه های پزشکی.

این اطلاعات در مورد آمبولانس های خصوصی باید در طول کلاس های رانندگی برای ایمنی همه برای همه شناخته شود.

نتیجه گیری

اصولا آمبولانس خصوصی در اولویت نیست. او فقط می تواند از سهولت عبور بهره مند شود. با این حال، در صورت نیاز SAMU اولویت دارد. علاوه بر این، قانون بزرگراه نیز شرایطی را که یک آمبولانس خصوصی برای برخورداری از اولویت حتی بدون درخواست از اورژانس باید رعایت کند، ارائه می کند مانند ارائه مدرکی دال بر وضعیت اضطراری حیاتی و مطلق شخص بیمار منتقل شده.

در شرایط اظطراری همانطور که قبل تر هم اشاره شد امدادگر باید چراغ های آبی و آژیر را به طور همزمان فعال کند. سپس او می تواند بر برخی قوانین آیین نامه بزرگراه مانند محدودیت سرعت، علائم ایست، چراغ راهنمایی و غیره غلبه کند. آمبولانس خصوصی همچنین می‌تواند بدون مانع در خطوط ترافیکی خاصی حرکت کند: بزرگراه‌ها، بزرگراه‌ها، تقاطع‌ها… و این بدون در نظر گرفتن قوانین راهنمایی و رانندگی.

به طور خلاصه، آمبولانس خصوصی خارج از پاسخ اضطراری اولویت ندارد.

دکمه بازگشت به بالا