عمومیکسب و کار برتر

آشنایی با شرایط نگهداری و تکثیر پتوس حصیری

اگر نگهداری از گل و گیاه را دوست دارید و دیدن انواع گل های آپارتمانی در منزلتان، حس و حال خوبی به شما می دهد، ما به شما نگهداری از پتوس حصیری را توصیه می کنیم. پتوس حصیری از جمله با دوام ترین گیاهان آپارتمانی همیشه سبز است که شرایط نگهداری ساده ای هم دارد همچنین در شرایط محیطی خوب بسیار سریع رشد می کند.  خرید پتوس حصیری مناسب برای افرادی است که می خواهند در فضای کوچک آپارتمان خود، گل و گیاه پرورش دهند. پس اگر شما هم علاقه مندید یک یا چند گلدان پتوس حصیری در خانه خود پرورش دهید، ما در این صفحه به شما کمک می کنیم که با شرایط نگهداری و تکثیر این گیاه آشنا شوید. همراه ما باشید.

معرفی پتوس حصیری (گیاه 5 سوراخ)

پتوس حصیری با نام علمی Monstera adansonii و به معنای پنیر سوئیسی می باشد. این گیاه بومی شمال آمریکاست و به سازگاری بالای خود در فضای آپارتمان شناخته می شود. دلیل نام گذاری پتوس حصیری به این اسم، وجود حفره های زیاد در برگ های گیاه است که شبیه به پنیر است البته به اسم گیاه 5 سوراخ و مونسترا آدانسونی نیز معروف است. یک گلدان پتوس حصیری به خانه شما روح می بخشد و فضای زیبا و دل انگیزی را با برگ های متفاوت و خاص خود، ایجاد می کند.

انواع پتوس حصیری

مونسترا حصیری در دو نوع با برگ های سبز و نوع ابلق تکثیر می شود. بعضی از انواع این گل، برگ های پهن و بزرگ دارند و بعضی دیگر، از برگ های کوچک تری تشکیل شده اند. این گیاه اگر خوب رشد کند، طول آن به 4 متر هم می رسد.

شرایط مساعد برای رشد مونسترا آدانسونی

همانطور که گفتیم، شرایط نگهداری از پتوس حصیری ساده است اما از نظر دمای محیط، میزان آبیاری، خاک مورد نیاز و .. یکسری مراقبت ها نیاز دارد. در توضیحی خلاصه، آبیاری متوسط، دمای 18 الی 24 درجه، نور کم، خاک با زهکشی بالا و رطوبت معمول اتاق، برای رشد پتوس حصیری کفایت می کند که در بخش های بعدی هر کدام از این موارد را بیشتر توضیح می دهیم.

چگونگی آبیاری پتوس پنجره ای

پتوس حصیری علاقه ای زیادی به آبیاری ندارد و در صورت غرقاب شدن گلدان، ممکن است ریشه گیاه از بین رود و پوسیده شود. زمان مناسب آبیاری پتوس حصیری، خشک شدن 2 تا 3 سانتی متری سطح خاک است و حتما هم باید زیر گلدان سوراخ هایی وجود داشته باشد تا آب اضافی بعد از هر بار آبیاری از این سوراخ ها خارج شود.

برای نگهداری از مونسترا حصیری در فصل تابستان نیاز به آبیاری بیشتر گیاه است اما در فصل زمستان که خاک گلدان دیر تر خشک می شود، لازم نیست زیاد آبیاری کنید همچنین این مورد را هم به خاطر داشته باشید که اگر گیاه تشنه بماند و دچار کم آبی شود، ممکن است برگ های آن قهوه ای و سوخته شوند پس تعادل در آبیاری را رعایت کنید.

دمای مناسب نگهداری پتوس حصیری

بهترین دما برای نگهداری پتوس حصیری، دمای 18 الی 24 درجه است. کمترین دمایی که این گیاه قادر به تحمل آن است 10 درجه و گرم ترین دمای قابل تحمل برای گیاه نیز 30 درجه است پس مواظب باشید که فضای نگهداری پتوس حصیری خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد. اگر فضای خانه شما عموما گرم است، باید میزان آبیاری را بیشتر کنید تا برگ ها از بین نروند.

نور مورد نیاز برای رشد پتوس حصیری

ممکن است خانه شما نورگیر نباشد و نگران خراب شدن پتوس حصیری در خانه خود شوید اما خوب است بدانید که این گیاه در برابر نور کم مقاومت بسیار بالایی دارد و به این زودی ها خراب نمی شود. برای نگهداری پتوس حصیری فضایی را مثل پشت پنجره انتخاب کنید و تابش نور نباید مستقیم باشد زیرا باعث سوختگی برگ های حساس گیاه می شود. نور بیش از حد کم هم باعث می شود گیاه رشد علفی داشته باشد یعنی فقط به قد آن اضافه شود.

رطوبت مورد نیاز پتوس حصیری

برای نگهداری مونسترا آدانسونی نیاز به رطوبت کافی می باشد و بهتر است با استفاده دستگاه رطوبت ساز یا انجام غبارپاشی، به رشد بهتر گیاه خود کمک کنید.

خاک مناسب برای نگهداری مونسترا حصیری

پتوس حصیری به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد یعنی خاکی که ترکیبی از کود، خاک باغچه و خاک برگ باشد. اگر پس از مدتی نگهداری از گیاه پتوس حصیری مشاهده کردید که برگ های کوچک و بدون حفره دارد، احتمالا به دلیل خاک ضعیف آن است و اگر هم پرلیت و پیت ماس را برای این گیاه انتخاب کرده اید، حتما هر دو هفته یکبار با استفاده از ورمی کمپوست یا کودهای مناسب، تغذیه گیاه را فراهم کنید. کود ۲۰-۲۰-۲۰ می تواند برای پتوس حصیری مناسب باشد و در فصل های بهار و تابستان هر دو هفته یکبار قابل استفاده برای این گیاه می باشد اما زیاده روی نکنید چرا که ممکن است باعث سوختن برگ های گیاه شود.

روش تکثیر پتوس حصیری

پتوس حصیری را می توان به روش های قلمه زدن، کاشت بذر و خوابانیدن تکثیر کرد که ما روش ساده تر و قابل اجرا در خانه یعنی قلمه زدن را آموزش می دهیم.

تکثیر پتوس حصیری با قلمه زدن می تواند اوایل بهار انجام شود و باید یک شاخه جوان و سالم را انتخاب کرده و به آن را شکل اریب، برش بزنید. سپس لازم است برگ های اضافی را جدا کنید و حداکثر 3 برگ در ساقه باقی بماند حال باید قلمه ها را در آب یا داخل خاک ریشه دار کنید.

برای ریشه دار کردن قلمه پتوس حصیری در خاک، به یک گلدان با خاک سبک نیاز دارید و باید پس از قرار دادن قلمه ها داخل گلدان، شروع به آبیاری کنید. بعد از آبیاری، از یک میله یا چوب استفاده کنید و برای قلمه ها یک تکیه گاه بسازید تا طی ریشه زدن، خم نشود. در مرحله بعد گلدان را در محلی دور از نور غیرمستقیم و دمای حدودی 20 درجه سانتی گراد قرار دهید. در این روش حدود یک ماه طول می کشد تا قلمه ها ریشه دهند.

به جزء خاک، با استفاده از آب هم می توانید قلمه های پتوس پنجره ای را ریشه دهید. در این روش، یک سوم از ظرف را پر از آب کنید و قلمه ها را داخل آن قرار دهید هر چند روز یکبار هم آب را چک کنید که تیره نشده باشد. ریشه زدن قلمه ها در آب سریع تر اتفاق می افتد و حدود دو هفته بعد می توانید قلمه را به خاک مناسب رشد گیاه، منتقل کنید.

زمان تعویض گلدان پتوس حصیری

حتما برای شما هم سوال است که گلدان پتوس حصیری هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارد که برای پاسخ این سوال بستگی به شرایط گیاه شما دارد. کف گلدان گیاه را چک کنید اگر ریشه ها از سوراخ های پایین گلدان خارج شده باشند، باید گلدان را عوض کنید و از یک گلدان بزرگ تر استفاده کنید.

چرا پتوس حصیری زرد شده است

عوامل مختلفی ممکن است باعث زرد شدن پتوس حصیری شما شوند مثل بیماری های قارچی، پوسیدگی ریشه گیاه یا نقطه های باکتریایی. برای جلوگیری از بیماری های قارچی پتوس حصیری، پس از هر بار آبیاری چک کنید که آب اضافی حتما از گلدان خارج شود همچنین حتما باید گیاه را در مقابل نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید زیرا کمبود نور هم موجبات زرد شدن برگ های پتوس حصیری را فراهم می کند.

چرا رشد مونسترا حصیری کم شده است؟

دلیل کم شدن رشد پتوس حصیری می تواند کمبود نور باشد که در این شرایط باید گیاه را به فضای با نور مناسب منتقل کنید. خوب نبودن خاک گیاه هم باعث این مشکل می شود و باید ضمن تعویض گلدان، خاک را هم عوض کنید. پتوس حصیری نیاز به کودهای مناسب نیز دارد زیرا کود مواد مغذی گیاه را تامین می کند و طبیعی است اگر به آن غذا نرسد، رشد نمی کند.

چرا برگ های پتوس پنجره ای خشک و چروک می شوند؟

اگر برگ های پتوس حصیری شما خشک و چروک شده اند، ممکن است به یکی از سه دلیل زیر باشد :

  • گیاه را بیش از حد آبیاری کرده اید پس لازم است تعداد دفعات آبیاری را کنترل کنید.
  • رطوبت محیط مونسترا آدانسونی کم است و باید از جزیره یا دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید.
  • گیاه به دلیل خشکی هوا، تشنه شده است که در این مورد هم نیاز به انتقال گلدان به فضای مناسب است.

دلیل کوچک شدن برگ های پتوس حصیری

یکی دیگر از مشکلات پتوس پنجره ای که ممکن است برای گیاه شما هم اتفاق بیفتد، کوچک شدن برگ های آن است. کمبود نور و رطوبت، دلیل اصلی این مشکل است و می توان با قرار دادن گیاه در محیطی با نور مصنوعی یا نور غیرمستقیم خورشید و همچنین استفاده از جزیره یا دستگاه رطوبت ساز، کوچکی برگ های پتوس را برطرف کرد.

قیمت پتوس حصیری

قیمت پتوس حصیری در سه گونه آن متفاوت است. این گیاه سه گونه Monstera deliciosa، Monstera borsigiana و Monstera obliqua دارد. مدل اول برگ های بزرگ تری دارد و به نسبت مدل مینیاتوری کمی گران تر است. گونه معرفی شده دوم، در ظاهر کوچک تر دیده می شود و رشد آن سریع تر است این مدل پتوس حصیری قیمت خوبی دارد. آخرین مدل هم به اسم Monstera obliqua، دارای برگ های ناک و سوراخ های زیاد است که به دلیل کمیاب بودن، گران ترین نوع پتوس حصیری می باشد.

خرید پتوس حصیری

پتوس حصیری یک گیاه آپارتمانی زیبا و مقاوم در برار نور کم است و به دلیل آنکه در شرایط مختلف نوری و آبی سازگاری بالا دارد، می تواند به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده شود و به فضای خانه رنگ شادی و سرسبزی بخشید. خوبی دیگر پتوس حصیری در تصفیه هواست و در محیطی که قرار می گیرد می تواند آلودگی ها را از بین ببرد و جالب تر اینکه به افزایش رطوبت محیط نیز کمک می کند.

فروشگاه آنلاین باغ ارم، انواع گل و گیاه های زیبای آپارتمانی را با قیمت خیلی مناسب و تخفیف دار، تقدیم شما مشتریان خاص پسند می کند. می توانید برای خرید پتوس حصیری و دیگر گل و گیاه ها، وارد سایت فروشگاه به نشانی bagheeram.com شوید و اگر دوست داشتید، به صورت اینترنتی سفارش دهید تا با بسته بندی مطمئن، گل زیبای شما سالم به دستتان برسد.

دکمه بازگشت به بالا