عمومیکسب و کار برتر

اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی و چگونگی اجتناب از آنها

همه ما با اجرای ایده هایی که به نظرمان بهترین انتخاب برای منزل ما هستند، به دنبال خرید آینه کنسول آینه ای و داشتن فضایی آرامش بخش و جذاب هستیم. اما گاهی همه چیز آنطور که ما برنامه ریزی کردیم پیش نمی رود و دلیل آن هم شاید به اشتباهی کوچک در مسیر چیدمان عناصر مختلف دکوراسیون بر گردد.

ما در این مقاله قصد داریم این مسیر را به عقب برگردیم تا با 9 اشتباه رایج در طراحی آشنا شویم. اگر شما هم می خواهید از این اشتباهات در امان بمانید، در ادامه با ما همراه باشید.

1. تلویزیون را تبدیل به نقطه کانونی دکوراسیون نکنید

هر فضایی بر اساس ابعادی که دارد، نیازمند یک یا چندین نقطه ی کانونی در دیزاین خود خواهد بود؛ نقطه ای که در مرکز توجه باشد. وقتی نوبت به اتاق نشیمن یا پذیرایی می رسد، بسیاری از افراد تلویزیون را تبدیل به نقطه ی کانونی کرده و شروع به چیدن دیگر عناصر حول محور آن می کنند. بعنوان مثال تمرکز تمام تابلوهای نقاشی یا شلف های دیواری را بر فضای اطراف تلویزیون قرار می دهند که اشتباه است. یک تابلوی نقاشی بزرگ یا شومینه از جمله گزینه هایی هستند که می توانید بعنوان نقطه ی کانونی اتاق پذیرایی یا نشیمن از آنها استفاده کنید.

2. اصل تعادل، اصلی فراموش شده در چیدمان دکوراسیون منزل

تعادل یکی از اصلی ترین مولفه های یک دکوراسیون است که اغلب به آن توجه نمی شود. بعنوان مثال خرید آینه دکوراتیو یا انتخاب یک آباژور بزرگ در کنار یک مبل بزرگ، آن تعادلی که از آن صحبت می کنیم را به خطر می اندازد. وقتی مبل شما بزرگ است، آباژور یا میز قهوه خوری یا کنار مبلی ای که برای اطراف آن انتخاب می کنید، باید کوچک باشد.

3. زیاده روی در استفاده از یک استایل خاص چیدمان

یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون، زیاده روی در استفاده از یک طرح یا استایل خاص است. بعنوان مثال برخی از افراد عاشق استفاده از طرح های گل دار در دکوراسیون هستند و نتیجه ی کار می شود اینکه شما با وارد شدن به منزل آنها از طرح کاغذدیواری و صندلی گرفته تا روتختی و سرویس ملحفه را غرق در گل می بینید. با این کار تنها دکوراسیونی نامنسجم و آشفته ایجاد می کنید. به جای این می توانید از کاغذ دیواری گل دار تنها برای یکی از دیوارهای اتاق استفاده کنید، تا از آن عنصری برجسته بسازید.

4. تمام عناصر دکوراسیون را به دیوار نچسبانید

یکی از وظایف دیزاین فضا، ایجاد محیطی گرم و صمیمی برای دور هم جمع شدن و گپ و گفت های افراد است. در این راستا سعی کنید عناصری همچون مبلمان را از دیوار مقداری فاصله دهید تا فاصله ی بین آنها با هم کمتر شده و فضای مناسب تری برای شروع مکالمات ایجاد شود.

5. استفاده از آباژور نامناسب

برخلاف اندازه نه چندان بزرگی که دارند، سهم قابل توجهی در جلوه ی کلی دکوراسیون منزل دارند. برخی از افراد در خرید این عنصر دوست داشتنی به تناسب آن با ابعاد فضای در دسترس و سبک دکوراسیون آن توجه نمی کنند و نتیجه ی کار می شود حضور یک آباژور مدرن در اتاقی به سبک کلاسیک یا یک آباژور کوچک در اتاقی بزرگ!

6. انتخاب فرشی در اندازه نامناسب، چیدمان منزل را به هم می ریزد

فرش ها، خصوصا در اتاق خواب های کوچک، نقش زیادی در ارتقای دکوراسیون دارند اما اگر بخش زیادی از کف اتاق را با آن بپوشانید می توانید باعث کوچک تر به نظر رسیدن محیط آن شوید. فرش یا قالی خود را طوری انتخاب کنید که تنها فضای اختصاص داده شده به مبلمان شما را پوشش دهند و بخش های اطراف را به حال خود تنها بگذارید تا بر اساس جریان انرژی اتاق سر و سامان گیرد.

7. نصب نادرست تابلوها و عناصر تزیینی، از اشتباهات رایج در چیدمان منزل

خب رسیدیم به اشتباهی که بسیاری از ما تاکنون احتمالا با آن برخورد داشته ایم. اغلب تابلوهای نقاشی یا دیگر عناصر تزیینی در ارتفاعی بسیار بالاتر از آنچه که باید، نصب می شوند؛ این در حالی است که برای نصب تابلوها تنها نیاز است به یک نکته ی ساده توجه داشته باشیم و آن هم نصب آن در ارتفاعی که هم سطح چشم باشد، است. این سطح تقریبا معادل ارتفاع 161 الی 176 سانتی متر از سطح زمین است.

8. توجه نکردن به ابعاد فضا در انتخاب وسایل دکوراسیون

​​​​​​​این اشتباهی است که در مورد بسیاری از عناصر دکوراسیون منزل ممکن است اتفاق بیفتد اما در مورد تخت خواب می تواند ابعاد وسیع تری پیدا کند. تخت خواب به خودی خود بخش زیادی از فضا را به خود اختصاص می دهد، حالا تصور کنید یک تخت خواب بزرگ را در اتاق خوابی کوچک! اگر اتاق خواب شما کوچک است، پیشنهاد ما به شما خرید یک یا است تا استفاده ای بهینه از فضا داشته باشید و از شلوغی و آشفتگی آن جلوگیری کنید.

9. دنبال کردن بی قید و شرط ترندها، فراموش کردن استایل شخصی

به روز بودن در هر زمینه ای نکته ی بسیار خوبی است و حوزه طراحی و دکوراسیون داخلی نیز از این قضیه مستثنی نیست. اما آنقدر غرق در ایده های دیگران نشوید که فراموش کنید خود شما واقعا چه می خواهید. نیت برکِس، یکی از معروف ترین طراحان داخلی آمریکا، معتقد است رمز رسیدن به یک دکوراسیون منحصربه فرد، پیروی کردن از علایق و سبک شخصی مان است.

از خودتان بپرسید: این فضا برای من چه معنایی دارد؟ رنگ ها و بافت های مورد علاقه ی من کدام اند؟ و اینکه چه حسی موقع برگشتن به منزل می خواهم دریافت کنم؟ با درنظر داشتن اصول اولیه ی طراحی داخلی، به انتخاب هایی بر اساس علائق خود بپردازید و فضایی خلق کنید که عاشق آن شوید.

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی باعث می شود که هر چند شما برای طراحی منزل یا محل کار خود هزینه کنید و وقت بگذارید باز هم طراحی زیبا و مورد قبولی نداشته باشید. این اشتباهات به حدی رایج است که ما متوجه اشتباه بودن آنها نمی شویم و با وجودی که می بینیم دکوراسیون ما آنچنان که باید دلچسب و زیبا نیست نمی توانیم تشخیص دهیم که مشکل از کجاست. پس باید به دنبال پیدا کردن مشکل اصلی باشیم.

مشکلاتی مثل نورپردازی نامناسب در دکوراسیون ،استفاده زیاد از اکسسوری ها و لوازم تزیینی، مبلمان غیرمتناسب با فضا، نصب تابلو در ارتفاع زیاد و … با آشنایی با این اشتباهات رایج و اصلاح آنها دکوراسیون داخلی خود را به دکوراسیونی زیبا و بدون عیب و نقص تبدیل کنید.

منبع: دکوبیست

دکمه بازگشت به بالا