عمومیکسب و کار برتر

یادگیری حرکتی کودکان

بچه‌ها ذاتاً عاشق حرکت و جنب و جوش هستند. در واقع انجام فعالیت‌های جسمانی مختلف برای رشد آن‌ها ضروری است. بازی و تحرک، غیر از سرگرم کردن کودک اثرات مفیدی نیز برای تقویت مهارت‌های مختلف‌شان خواهد داشت. بنابراین اگر به دنبال ایده‌هایی برای سوزاندن انرژی فرزندتان هستید و می‌خواهید که در عین حال منجر به تقویت هوش و خلاقیت او شود، با ادامه این مطلب همراه باشید. در این مقاله ۲۰ بازی حرکتی برای کودکان را معرفی می‌کنیم.

تقویت مهارت‌های حرکتی و تعادل در کودکان (بخش اول)

اهمیت بازی‌های حرکتی برای کودکان

هیچ چیز در دوران کودکی به اندازه بازی و فعالیت مهم نیست. از طریق فعالیت‌های حرکتی می‌توانید مهارت‌هایی مانند همکاری، دایره واژگان، ارتباط اجتماعی، توانمندی‌های جسمی مانند قدرت، تعادل، هماهنگی دست و چشم، چابکی و سرعت را تقویت کنید.هر سال لباس نظامی دخترانه ایرانی در کشور ما برای دختربچه ها تولید میشود.

کودکانی که بازی‌های حرکتی بیشتری انجام می‌دهند نه تنها سالم‌تر هستند و بیشتر قد می‌کشند، بلکه در تحصیلات نیز موفق‌تر عمل می‌کنند. زیرا می‌توانند کارهای ظریفی مانند مداد در دست گرفتن، نقاشی کردن، نوشتن، هماهنگی دست ‌و پا و سایر ماهیچه‌های بدن را زودتر یاد بگیرند. آن‌ها زودتر از دیگران بند کفش خود را می‌بندند، می‌چرخند، توپ بازی می‌کنند و با همسن‌هایشان دوست می‌شوند.

تحقیقات مختلف نشان داده که انجام فعالیت‌های جسمانی باعث شده که بچه‌ها در مقطع پیش دبستانی، برنامه‌های درسی خود ر ا با اشتیاق و راحتی بیشتری انجام ‌دهند. از همین رو مهد کودک‌ها و مدارس جدید رویکردهایی را برای تربیت کودکان انتخاب می‌کنند که فراتر از پشت میز نشینی باشد.

روش یکی از جدیدترین شیوه‌های آموزشی کودکان است. این روش ناظر بر این امر است که کودکان باید به گونه‌ای آموزش داده شوند که در همه جنبه‌های اجتماعی، عاطفی، جسمی و تحصیلی رشد کنند. برای این رسیدن به این هدف نیز، کودک باید همواره در حرکت و فعالیت باشد. به عبارتی کودک باید یادگیری فعالانه داشته باشد.

فواید بازی‌های حرکتی برای کودک

داشتن فعالیت جسمانی منظم، تمرکز کودک را بهبود می‌بخشد. آن‌ها یاد می‌گیرند که پس از انجام کارهای سخت استراحت کنند، دوباره انرژی بگیرند و روی یک کار تمرکز کنند. افزایش رشد مغز کودک نیز از دیگر فواید جنب و جوش کودکان است.

تحرک بیشتر، اکسیژن‌رسانی به مغز، عضلات و عروق را افزایش می‌دهد و اکسیژن برای عملکرد صحیح همه ارگان‌های بدن بسیار مهم است. بنابراین می‌توان گفت، به طور کلی کودکانی که فعالیت‌های بدنی بیشتری انجام می‌دهند، سلامت عمومی بهتری نیز دارند.

معرفی ۲۰ بازی حرکتی برای کودکان

شاید با گسترش آپارتمان نشینی تصور شود که انجام بازی‌های حرکتی برای کودکان آنقدرها هم بی دردسر نیست. با این حال فراموش نکنید که اهمیت بازی و فعالیت کودک، بیش از سرگرمی یا جدا کردن آن‌ها از تبلت، تلوزیون و بازی‌های کامپیوتری است. در ادامه بازی‌هایی معرفی شده‌اند که انجام آن‌ها، برای توسعه همه جنبه‌های مهم زندگی کودک به ویژه هوش و خلاقیت مفید است.

لی لی

این بازی قدیمی با پریدن با یک پا انجام می‌شود و به شدت برای تقویت تعادل، هماهنگی چشم و پا و حتی برخی از مهارت‌های اولیه ریاضی مفید است. از طرف دیگر کودک را حسابی به جنب و جوش می‌آورد و زمانی که به یک بازی گروهی تبدیل شود، برای تقویت مهارت‌های اجتماعی او نیز مفید است.

غلت زدن

به کودک خود بگویید تظاهر کند که یک کُنده چوب است. از او بخواهید دستان خود را دور سرش حلقه کند و روی چمن‌ها غلت بزند. این بازی برای هماهنگی عضلات پشت، گردن، شانه، لگن و تقویت استقامت مفید است. به ویژه اگر در یک زمین چمن شیبدار یا علفزار انجام شود. اگر نگران هستید که کودک شما زخمی شود یا آسیب ببیند، می‌توانید از یک پتو یا زیرانداز بزرگ استفاده کنید.

بازی من کی هستم

این بازی فانتزی برای تقویت قوه تخیل و تفکر کودک نیز بسیار موثر خواهد بود. می‌توانید یک حیوان را انتخاب کنید و مانند آن حیوان حرکت کنید و صدا دربیاورید. از کودک خود بخواهید که حدس بزند شما چه موجودی هستید. از کودک نیز بخواهید به همین شیوه عمل کند و این بار شما حدس بزنید که او چه حیوانی است.

گذر از موانع

می‌‌توانید این بازی را در حیاط یا باغ انجام بدهید. یک مسیر عبور را تعیین کنید و موانعی را بر سر راه بگذارید. برای موانع از جعبه، لاستیک‌های قدیمی یا تخته چوب استفاده کنید. از کودک بخواهید که موانع را یا با قدرت بدنی خود کنار بزند یا از روی آن‌ها بپرد.

گرگم به هوا

این بازی را به صورت گروهی انجام دهید. یک نفر را به عنوان گرگ تعیین کنید. هر کس که توسط گرگ لمس شد، باید مانند یک مجسمه در همان حالت بماند. تا زمانی که یکی از هم تیمی‌هایش او را لمس کرده و از این حالت خارج کند.

طناب بازی

این فعالیت برای بهبود مهارت تعادل و تمرکز کودک بسیار موثر است. ویژگی مثبت طناب‌بازی این است که به وسایل چندانی احتیاج ندارد. پریدن یکی از مهم‌ترین مهارت‌های حرکتی کودکان است که از طریق این بازی بسیار تقویت می‌شود. لباس نیروی انتظامی یگان ویژه باید به سایز کودک شما مناسب باشد و نه از بزرگی یا کوچکی آن، دچار مشکل شود.

پریدن روی صفحات کاغذ

چند تکه کاغذ یا بشقاب یک بار مصرف را روی زمین بچینید. وانمود کنید قورباغه‌هایی هستید که روی آب می‌پرند و می‌خواهند با پریدن از این سنگ‌های کاغذی به طرف دیگر رودخانه بروند. این کار نیز برای حفظ تعادل و هماهنگی کودک بسیار موثر خواهد بود. به مرور ‌توانید فاصله صفحات کاغذی را از هم دورتر کنید تا کودک درگیر چالش‌های بیشتری شود.

شکار گم شده

می‌توانید این فعالیت را در طبیعت انجام دهید. روی یک ورق کاغذ یا مقوا تصویر یک شی یا حشره‌ای را که در طبیعت وجود دارد، بکشید و از کودک بخواهید که در اطراف باغ یا پارک به دنبال آن بگردد.

هلاهوپ

شک نکنید که کودک شما از کار کردن با حلقه‌های هولاهوپ لذت خواهد برد. اینکه بتوانید یک حلقه بزرگ را دور کمر خود بچرخانید نیاز به تمرین زیادی دارد و باید انقدر آن را انجام دهید تا مهارت لازم به دست آورید.

گوش کن و عمل کن

برای انجام این بازی باید یک سری دستورالعمل را به کودک بگویید و از او بخواهید که آن‌ها را حفظ کرده و دقیقاً مانند آنچه گفته‌اید، عمل کند. مثلاً بگویید: «سه بار بالا بپر، دو بار دور درخت بچرخ و ۱۰ قدم برو…» دستورالعمل‌ها و انجام ترتیب‌ها، باید با توجه به سن و مهارت کودک انجام شود.

پرش طولی

با فرزندان خود مسابقه پرش بدهید. البته در این بازی شما با هم رقابت نمی‌کنید. بلکه هر کدام رکوردهای قبلی خود را می‌شکنید. یک نقطه شروع داشته باشید و هر جایی که فرود آمدید، یک علامت زرد رنگ روی زمین بزنید و ببینید در آخر چقدر پیشرفت داشته‌اید.

مسابقه تعادل

با فرزندان خود دور هم جمع شوید. هر کدام یک حالت تعادلی به خود بگیرید. یک تایمر بگذارید و ببینید که کدام ‌یک زمان بیشتری را در آن وضعیت می‌توانید بمانید. می‌توانید این کار را با چشمان بسته یا ایستاده روی یک پا انجام دهید و به مرور حالت خود را پیچیده‌تر کنید.

گرفتن حباب‌ها

بچه‌ها عاشق حباب‌بازی هستند. در یک فضای باز حباب بسازید و از کودک بخواهید که آن‌ها را بگیرد. این بازی برای تمرین هماهنگی چشم و دست بسیار عالی است و بر تقویت تصمیم گیری سریع کودک بسیار اثرگذار است. البته به هیچ عنوان این بازی را با کودکان نوپا انجام ندهید.

حرکات موزون با دستمال کاغذی روی سر

یک دستمال کاغذی را روی سر کودک خود بگذارید و از او بخواهید بدون اینکه دستمال را به زمین بیندازد، با موزیک حرکت کند. می‌توانید این کار را به صورت یک مسابقه انجام دهید. هر کس که بیش از سایرین دستمال کاغذی را حفظ کند، برنده است.

مکعب حرکت

یک مکعب بسازید و بر ضلع‌های مختلف آن حرکت‌های متفاوت را یادداشت کنید (مثلاً چرخیدن، پریدن، درجا زدن، یا انجام حرکت پروانه). هنگام استراحت بین انجام تکالیف یا هر زمان دیگری که حوصله کودک سر رفت این مکعب را مانند تاس بیندازید و از او بخواهید حرکتی را که نوشته شده، انجام دهد.

بازی تخم مرغ و قاشق

یک تخم مرغ پلاستیکی، توپ کوچک، لگو، لیمو یا هر اسباب بازی گرد دیگری را روی یک قاشق بگذارید. از کودک خود بخواهید بدون آنکه محتویات داخل قاشق را به زمین بیندازد، خود را به طرف دیگر اتاق برساند.

پنگوئن بازی

یک بادکنک را باد کنید و بین زانوی خود یا کودک قرار دهید. یک خط پایان تعیین کنید و تظاهر کنید که پنگوئن هستید. باید بدون انداختن یا ترکیدن بادکنک خود را به خط پایان برسانید.

دست زدن و پا کوبیدن

می‌توانید این حرکت ساده اما کاربردی را با موسیقی، خواندن شعر یا تلفظ هجاها همراه کنید. با این کار ضمن بهبود مهارت‌های ابتدایی سواد فرزند خود، می‌توانید او را به فعالیت‌های بیشتر وادار کنید.

نقاشی روی دیوار

برای انجام این بازی از تخته‌های سفید یا مقواهای چسبانده شده به دیوار استفاده کنید. این بازی یک روش عالی برای افزایش تعامل و جنب‌وجوش کودک در عین تقویت هوش و خلاقیت اوست.

راه رفتن روی نوارهای رنگی

با چسب‌های ‌نواری‌ رنگی، روی زمین خطوطی را رسم کنید. از کودکان بخواهید که بدون بیرون زدن از این خطوط، خود را از یک سر اتاق به سمت دیگر برسانند. این بازی برای حفظ تعادل بسیار موثر است. فروشگاه ما عرضه کننده مناسب ترین قیمت لباس پلیس بچه گانه در کرج میباشد.

کلام آخر

بچه‌ها بدون فعالیت جسمانی به درستی رشد نمی‌کنند. اگر نسبت به این مسئله بی تفاوت باشید بسیاری از قابلیت‌های بدنی آن‌ها مانند انعطاف‌پذیری به خوبی توسعه پیدا نخواهد کرد. زیرا توانمندی‌های جسمانی کودکان در سنین مختلف یکسان نیستند و باید فضایی فراهم شود که در سنین مختلف به اندازه کافی فعالیت داشته باشند.از یاد نبرید که انجام بازی‌های حرکتی برای کودکان، نه فقط از نظر یادگیری مهارت‌های اجتماعی بلکه از نظر تقویت قلب و عروق و کاهش چاقی نیز مفید است. بنابراین بهتر است با رفتن به فضاهای بازی، پارک‌ها یا حیاط خانه، محیطی را فراهم کنید که فرزند شما به خوبی تحرک داشته باشد و هم‌بازی پیدا کند.

 

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا